Тема. Тарас Шевченко. «Садок вишневий коло хати». Робота над змістом вірша.
Мета:
- навчальна: ознайомити учнів із цікавими сторінками біографії автора; проаналізувати вірш «Садок вишневий коло хати»;
- розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення,вміння висловлювати свою думку;
- корегуюча: слідкувати за правильною побудовою речень, вимовою звуків;
- виховна: виховувати почуття прекрасного, шанобливе ставлення до поетичного спадку Т.Г.Шевченка.
Методи і прийоми: мозковий штурм, прогнозоване читання за картиною, читання з позначками, словникова робота, інтерактивна вправа «Чарівні окуляри», «хвилинка-цікавинка».
Тип урок: засвоєння нових знань і формування вмінь.
Обладнання, наочність: портрет, мультимедійна презентація (мультфільм «Садок вишневий коло хати»), тестові завдання.
Хід уроку
1. Привітання
Пролунав уже дзвінок,
починається урок.
«Добрий день»
Як ви мене чуєте? (До кожного)
Діти, сьогодні до нас прийшли гості, хочуть подивитися, як ви працюєте. Прошу вас бути уважними.
2. Робота над черговим звуком.
Скажіть, який звук черговий у школі?
Читання складів.
3. Мовна хвилинка.
-- Діти, який зараз урок? (українська література).
-- Творчість якої людини ми почали вивчати? ( Ми почали вивчати творчість Т.Г.Шевченка)
-- Хто такий Шевченко? (Тарас Григорович Шевченко-великий український поет).
-- Скажіть, кому було присвячене свято, яке відбулося в четвер? (Свято присвячене творчості Шевченка)
-- Скільки років минуло з дня його народження? (Ми святкували 200 років з дня його народження ).
II. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання.
Діти, що вам потрібно було вивчити вдома.
( Вдома ми повинні були вивчити відомості про дитячі роки Т.Г.Шевченка).
«Мозковий штурм» (Слайд)
Використовуючи метод «Мозковий штурм» давайте перевіримо ваші знання.
(Слайд)
9 березня 1814рік с. Моринці – народився Т.Г.Шевченко.
Батьки Тараса були … -- кріпаки.
Кріпаки – це?
Коли Тарасові було 9 років – померла мама
У 12 років – помер батько
Скільки дітей було в сім′ї Шевченка – 6
Хто доглядав за Тарасом – сестра Катерина
Як називалася збірка найкращих віршів Шевченка – Кобзар.
Скільки років прожив Шевченко? – 47 років
Де похований? – У Києві.
Молодці. Я рада, що ви знаєте основні відомості про Шевченка.
-- Давайте з вами пригадаємо, які вірші ви вчили в початковій школі. У цьому вам допоможе підказка, добавте голосні звуки і прочитаєте назви віршів.
По д..бр..в. в..т..р в..є.
З..цв..ла в д..л..ні ч..рв..на к..л..на
III. Повідомлення теми та мети уроку.
Діти, вірші, які ми пригадали та багато інших, є у книжечці, яка називається «Кобзар».
Сьогодні на уроці ми будемо вивчати ще один вірш, який є у книжці «Кобзар» -- «Садок вишневий коло хати»
13 (тринадцяте) березня
Класна робота
Тарас Шевченко. «Садок вишневий коло хати». Робота над змістом вірша.
На уроці ми будемо працювати над змістом вірша, розвивати творчу уяву, логічне мислення, вчитися висловлювати свою думку.
ІV. Основна частина уроку.
2. Робота з текстом вірша Т.Г.Шевченка «Садок вишневий коло хати»
Почнемо свою роботу із прогнозованого читання.
Завдання. Діти, перед читанням поезії, подивіться на ілюстрацію і розкажіть про що може розповідатися у вірші. (Діти висловлюють власні припущення).
Добре. Молодці. А зараз перевіримо,чи правильно ви думаєте. Відкрийте підручники на ст.. 180.
Читання з позначками.
Візьміть олівці та прочитайте самостійно вірш. Незнайомі слова підкресліть.
Назвіть слова, які ви підкреслили.( Діти називають слова).
Проведемо словникову роботу.
Хрущі — великі жуки, які літають у травні (демонстрація малюнка);
Плуг -- знаряддя праці для орання землі. (Плугом орали ґрунт перед тим, як його засіяти.
Плугата́р — той, хто оре землю плугом.
Зіронька встає — з’являється на небі.
-- Чи схожі ваші думки з
Садок вишневий коло хати
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
Семя вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дає.
Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх;
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тільки дівчата
Та соловейко не затих.
V. Перевірка первинного сприймання вірша дітьми.
Бесіда.
1.Яку пору року зображено у вірші?
(Весну, бо гудуть хрущі над квітучими вишнями.)
2. Звідки повертаються дівчата (з поля)
3. Чому сім’я вечеряє коло хати, а не в хаті?
(Стало тепло, на свіжому повітрі приємніше, особливо коли цвітуть сади.)
4.Хто подає вечерю? Чому? (Дочка,хоче допомогти).
5. Чого хоче научати мати?
(Обережності, культури поведінки, чемності, поваги до старших, як це заведено.)
6. Діти, про якого птаха згадується у вірші? (Про соловейка)
«Хвилинка – цікавинка»
Соловейко один з відомих співучих птахів України. Живе не тільки в лісах. Може оселятися у містах, парках, садах. На території України з′являється на початку квітня в середині травня.
-- Дякую за цікаву інформацію.
7.Як соловейко не дає матері научати?
(Голосно співає.)
8. Чому затихли всі, окрім дівчат та соловейка?
(Соловейко співає переважно ввечері та вночі, а дівчата тому, що це в них єдиний час для розваги, душевного відпочинку.)
А зараз і ми з вами відпочинемо. Гра «Подоляночка»
Фізкультхвилинка. Гра «Подоляночка»
9.Як змальовує Тарас Шевченко український народ?
(Люблять працювати, співати, поважають один одного(молодші старших)).
Отже, ми з вами попрацювали над змістом вірша.
Діти зверніть увагу на рядки «…вечірня зіронька встає…». Подумайте,чи може зіронька вставати (відповіді учнів). А хто може вставати? (люди, тварини). Автор у вірші переніс ознаки людини на неживі предмети. Такий художній засіб називається персоніфікацією.
Персоніфікація— це перенесення ознак людини на неживий предмет. Записати у зошит.
Назвіть пестливі слова: (зіронька, маленьких діточок, соловейко.)
Інтерактивна вправа «Чарівні окуляри»
-- Уявіть, що у вас є чарівні окуляри, які допомагають дуже уважно прочитати вірш. Надіньте їх, будь ласка, і прочитаємо вірш вголос ланцюжком.
Ваше завдання: помітити, що не зобразив художник на картині(чого нема на картині того, що написано у вірші). Гадаю, що чарівні окуляри вам допоможуть.
Отже, починаємо читати.
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
(На картині не зображено, як «Плугатарі з плугами йдуть, Співають ідучи дівчата»,)
Сім'я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дає.
Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх;
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тілько дівчата
Та соловейко не затих.
«Поклала мати коло хати Маленьких діточок своїх; Сама заснула коло їх»).
-- Як бачимо, у вірші «Садок вишневий коло хати» Т.Г.Шевченко зображує багато дій. Таке враження, що все перебуває у русі.
Порахуйте, скільки дієслів ви підкреслили. Назвіть їх.
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
Сім'я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дає.
Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх;
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тілько дівчата
Та соловейко не затих.
14 дієслів.
-- Що ж, ви гарно впоралися із завданням. Ваше дослідження тексту вірша допомогло нам зробити висновок: художнику важко передати динамічність, тобто рухливість того, що зображено у вірші.
Пропоную вам переглянути мультфільм «Садок вишневий коло хати…», де ви побачите все в русі.
VІ. Підсумок уроку. Тестові завдання
VІІ. Оцінювання. Домашнє завдання. Вивчити вірш напам’ять.