Міністерство освіти і науки України
СТАНЦІЯ ЮНИХ ТЕХНІКІВ
ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ
На діючу модель: «Ламповий підсилювач на 6н2п та 6п14п»
Модель виготовлена на заняттях радіотехнічного гуртка учнями:
1. Іванченко Данило, 7-В клас, Загальноосвітня школа № 9 міста Ізмаїл
2. Ковальов Віктор, 8 клас, Багатянський ЗЗСО
3. Калов Слава, 8 клас, Багатянський ЗЗСО
Керівник радіотехнічного гуртка - Петрусенко О.Ф.
м. Ізмаїл, 2014 р.
Вступ
На даний час підсилювачі дуже часто застосовуються у побуті, на виробництві, офісах, установах, школах тощо. Для посилення звуку, джерелом якого може бути: комп'ютер, програвач CD, DVD програвач, супутниковий тюнер, мікшер.
На сьогоднішній день більша частина підсилювачів зібрана на транзисторах та мікросхемах. Вони мають низку переваг: простота, економічність, надійність, але разом з цим є ряд недоліків: малий динамічний діапазон, відсутність теплоти звуку, часто немає оксамитовості звучання низьких частот. Ось тому, нами було обрано конструкцію лампового підсилювача.
Принципово-електрична схема моделі
У схемі підсилювача звукової частоти, представленої на мал. 1 використовується лише дві пальчикові лампи. Підсилювач має такі основні характеристики: номінальна вихідна потужність 5 Вт, коефіцієнт нелінійних спотворень менше 2%, чутливість 100 мВ, смуга частот, що рівномірно посилюються 50...12000 Гц, опір навантаження 4...6 Ом. Два такі підсилювачі можуть бути використані для створення домашньої стереофонічної системи.
На подвійному тріоді 6Н2П (VL1) виконаний двокаскадний підсилювач напруги, а вихідному каскаді використовується потужний пентод типу 6П14П (VL2). На вхід підсилювача можна подати сигнал від CD-програвача або УКХ-тюнера. Сигнал із змінного резистора R1, що виконує функції регулятора гучності, подається на сітку тріода VL1.1. Після посилення сигнал через конденсатор зв'язку С1 і коригуючи ланцюги подається на сітку керуючого другого тріода VL1.2.
Мал. 1. Принципова схема підсилювача звукової частоти потужністю 5 Вт на двох електронних лампах
З анодного навантаження другого тріода, резистора R9, напруга звукової частоти через конденсатор С6 і резистор R13 надходить на сітку пентода VL2, що управляє, який є підсилювачем потужності. Електричні коливання низької частоти великої потужності, що виникають в анодному ланцюзі пентода, за допомогою вихідного трансформатора Т1 підводяться до гучномовця ВА1.
У підсилювачі є плавні регулювання за нижчими та найвищими частотами. З допомогою змінного резистора R5 проводиться регулювання нижчих частот, і з допомогою змінного резистора R7 — за вищими частотами.
Необхідні початкові негативні напруги зміщення на сітках ламп VL1.1, VL1.2 і VL2 здійснюються резисторами R3, R10, R13, включеними в ланцюги їх катодів.
Живиться підсилювач від випрямляча, зібраного за звичайною мостовою схемою на чотирьох напівпровідникових діодах VD1...VD4. Напруга на випрямляч подається з вторинної обмотки трансформатора Т2, первинна обмотка якого може бути включена в мережу з напругою 220 В або 127 В. Перемикання на потрібну напругу мережі здійснюється перестановкою плавкого запобіжника FU1 у відповідні гнізда. Нитки напруження живляться від обмотки III силового трансформатора Т2. Для зменшення шумів та фону змінного струму на нитці розжарення ламп VL1.1 та VL1.2 підсилювача подається знижена напруга живлення. З цією метою послідовна з ниткою розжарення лампи VL1 увімкнений резистор R11.
Саморобними деталями УЗЧ є: шасі, вихідний Т1 та силовий Т2 трансформатори. Можна використовувати і трансформатори промислового виробництва, якщо такі є у розпорядженні радіоаматора. Постійні резистори типу MЛT, що відповідають потужності вказаної на схемі. Змінні резистори Rl, R5 і R7 можуть бути типу СПЗ-ЗЗ. Електролітичні конденсатори С7 та С8 типу К50-27, інші постійні конденсатори типу МБГО. Запобіжник FU1 має бути розрахований струм 0,5 А. Для силового трансформатора Т2 при самостійному виготовленні використовується сердечник із пластин Ш16 з вікном площею 6 см2 та товщиною набору 32 мм. Обмотка I містить 2100 витків дроту ПЕЛ 0,27 з відведенням від 1220 витка, обмотка І - 2400 витків ПЕЛ 0,16, а обмотка III - 65 витків ПЕЛ 0,64. Екрануюча обмотка IV являє собою щільний ряд витків дроту ПЕЛ 0,27...0,31, покладених між первинною обмоткою I та вторинними обмотками II та III трансформатора. У вихідному трансформаторі Т1 може бути використаний Ш-подібний сердечник з площею перерізу середнього стрижня 6...7 см2 та площею вікна не менше 6,5 см2. Його первинна обмотка I має 2500 витків дроту ПЕЛ 0,16, а вторинна II - 75 витків ПЕЛ 0,8 ... 0,9.
Підсилювач монтується на П-подібному металевому шасі розмірами 200x140x45 мм, з урахуванням рекомендацій, викладених у теорії лампових підсилювачів. На горизонтальній поверхні шасі укріплені лампові панелі, електролітичні конденсатори С7, С8 та два трансформатори Т1 та Т2. На одному боці шасі укріплені вимикач мережі, регулятори гучності та тембру звуку, а інший - з'єднувачі для підключення підсилювача до джерела звуку та мережі.
Для зменшення змінного фону важливо знайти оптимальне розташування силового трансформатора щодо вихідного. З цією метою, під час макетування з компонування деталей, тимчасово підключають до мережі силовий трансформатор і, повертаючи його в різних напрямках, прослуховують навушники, підключені до первинної обмотки вихідного трансформатора, змінний струм, що наводиться в них. За мінімальним рівнем низького тону в навушниках визначають оптимальне розташування трансформаторів.
При справних деталях і правильному монтажі під час увімкнення підсилювача в мережу гучномовця повинен прослуховуватися рівний шум. При обертанні регулятора гучності має відбуватися плавне зростання гучності звучання. При обертанні регуляторів тембру має відбуватися забарвлення звуку у бік низьких або високих частот. У разі виникнення несправності в підсилювачі слід за допомогою вольтметра проконтролювати значення напруги, вказані на схемі. Допустиме відхилення їх значень від зазначених на схемі може становити ±20%. Якість роботи підсилювача оцінюють при прослуховуванні музики різних жанрів, від року до класики.
Методика збирання моделі
Корпус моделі виготовлений із шпонованої МДФ фанери, обсяг активної акустичної колонки дорівнює 45 літрів. Шасі лапового підсилювача являє собою Н - подібну конструкцію, на якій виготовлені технологічні отвори для лампових панелей, отвори для кріплення трансформатора, дроселя, конденсатора, регуляторів тембру (нч, вч), гучності.