1
Технологічна карта дистанційного уроку основ правознавства
в синхронному режимі
Тема уроку. Юридична відповідальність: поняття, підстави, види
Клас: 9-А клас
Мета:
навчальна: визначити ознаки юридичної відповідальності; формувати знання про підстави і види юридичної відповідальності, вміння характеризувати різні види відповідальності та умови її настання;
розвивальна: розвивати вміння працювати з різноманітними джерелами знань, аналітичне мислення;
виховна: сприяти вихованню соціальної відповідальності учнів
Очікувані результати. Після цього уроку учні/учениці зможуть: розкривати зміст поняття «юридична відповідальність», називати ознаки юридичної відповідальності та характеризувати підстави їх виникнення; наводити приклади різних видів юридичної відповідальності; розв’язувати правові ситуації з теми; висловлювати думку з приводу доцільності юридичної відповідальності
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма проведення: онлайн-конференція на платформі Zoom
Обладнання: ноутбук з доступом до мережі Інтернет, підручник, презентація вчителя, інструкції для учнів
.
Інформаційні навчальні матеріали: електронні варіанти підручників, комп’ютерні навчальні системи (Zoom), презентації вчителя, відеоматеріали
Спосіб зворотного зв’язку: обговорення в режимі відеоконференції на платформі Zoom, чат, обмін приватними повідомленнями, месенджер Viber, електронний журнал, електронні щоденники
Організація спільної діяльності учнів у шкільному середовищі: відеоконференція, чат в Zoom, месенджер Viber, робота в групах
Глосарій з теми дистанційного уроку: юридична відповідальність
Список літератури та Інтернет-ресурсів:
1. Підручник Святокум О.Є., Святокум І.О. Основи правознавства: підруч. для 9 класу загальноосвіт. навч. закладів – Харків: Вид-во «Ранок», 2017.
2. Юридична відповідальність [Електронний ресурс] / Режим доступу: 1) https://www.youtube.com/watch?v=iYgL0tLvuQ4
2) https://www.youtube.com/watch?v=D1gZu2oEH3Y
3. Посилено відповідальність за завідомо неправдивий виклик спецслужб [Електронний ресурс] / Режим доступу: https://jurliga.ligazakon.net/news/203024_posileno-vdpovdalnst-za-zavdomo-nepravdiviy-viklik-spetssluzhb
№ з/п |
Етап уроку |
Час |
Хід уроку |
Діяльність |
Діяльність |
Додаткові матеріали до уроку, електронні освітні ресурси |
І |
Організація класу |
1 хв |
1. Емоційне налаштування, привітання 2.Повторення правил роботи в ZOOM (синхронно) |
На початку уроку рекомендує повторити правила роботи в ZOOM |
Учні повторюють правила роботи в ZOOM |
- інструкція щодо роботи в ZOOM на слайді презентації
|
ІІ |
Актуалізація опорних знань учнів |
|
(синхронно)
|
Пояснює, як виконувати завдання, нагадує термін виконання |
Учні записують відповіді до зошита Повторюють:
1) що таке правопорушення; 2) які складові правопорушення. Надсилають відповіді учителеві на Viber, самооцінюють власну відповідь за зразком правильної відповіді, наданої вчителем. |
- слайд презентаціії вчителя Додаток 1 |
ІІІ |
Мотивація навчальної діяльності |
2 хв |
Фронтальна бесіда за питаннями. Гра «Логічний ланцюжок» (синхронно) |
Ставить питання в ZOOM |
Учні слухають учителя в ZOOM, дають відповіді |
- слайд презентації вчителя Додаток 2 |
ІV |
Повідомлення теми, мети й формування очікуваних результатів |
2 хв |
1. Повідомлення теми уроку 2. Очікуванні результати (синхронно) |
Разом з учнями визначають тему, очікувані результати |
Учні визначають очікувані результати і мету урока |
- слайд презентації вчителя
|
V |
Вивчення нового матеріалу
|
7 хв
6 хв
7 хв
3 хв |
Робота з підручником, стор.48 (заповнення таблиці «Види відповідальності») (асинхронно)
Ознайомлення з поняттям «юридична відповідальність» (асинхронно)
Завдання 1) Побудуйте в зошиті схему «Ознаки юридичної відповідальності» (асинхронно)
2) Уявіть трьох слонів, на яких трималася земля, на думку середньовічних людей. Проілюструйте у власній уяві таким способом «Три підстави юридичної відповідальності» (синхронно) |
Нагадує термін виконання, спостерігає
Нагадує термін виконання, спостерігає, перевіряє ключові слова
Допомагає учням правильно побудувати схему |
Учні самостійно заповнюють таблицю та відправляють вчителю Учні записують до зошита визначення з §7 (стор.49) та виділяють ключові слова
Учні працюють за матеріалами §7 підручника, стор.50 Будують схему в зошиті та підкреслюють ключові слова, що характеризують кожну з ознак. Уявляють. За допомогою тексту на стор.50 підручника дають відповідь |
- месенджер Viber; - робота з підручником Додаток 3
|
VI |
Хвилинка здоров’я |
1 хв |
Виконання вправ для відпочинку очей (синхронно) |
Під музику вчитель проводить гімнастику для очей |
Учні повторюють під голос вчителя та музику рухи очима |
|
VIІ |
Узагальнення і закріплення знань |
7 хв |
«Правовий практикум» (синхронно)
|
Надсилає завдання для груп у Viber. Організовує діяльність учнів за текстом пункта 2 §7 та схемою параграфу на стор.51. |
Користуючись матеріалом підручника (п.2 §7) та схемою, розв’язують юридичні задачі Робота в групах
|
- робота із задачами; - слайд презентації вчителя Додаток 4 |
VІІІ |
Рефлексія |
4 хв |
(синхронно)
|
Спрямовує підведення підсумків спільної роботи, пропонує відповісти на питання за темою уроку, враховуючи очікувані результати |
Учні реагують на питання за темою урока, враховуючи очікувані результати, та демонструють вчительці: - щось зелене «Я зрозумів» - щось жовте «Я маю питання», - щось червоне «Потребую допомоги» |
Кольорові картки, маркери ….
-критерії оцінювання навчальних досягнень учнів; - електронний журнал; - електронні щоденники Учитель занотовує прізвища учнів, які потребують допомоги. |
IX |
Домашнє завдання |
1 хв |
1. Опрацювати §7 підручника. Виписати поняття до зошита, пояснювати його на прикладах. 2. Опрацювати додаткову інформацію з теми. Переглянути відео та виписати до зошита додаткову інформацію з теми та придумати запитання однокласникам. https://www.youtube.com/watch?v=iYgL0tLvuQ4 https://www.youtube.com/watch?v=D1gZu2oEH3Y 3. Складіть задачу про відповідальність за завідомо неправдивий виклик спецслужб з матеріалу https://jurliga.ligazakon.net/news/203024_posileno-vdpovdalnst-za-zavdomo-nepravdiviy-viklik-spetssluzhb 4. Випереджальне завдання (окремим учням): підготувати повідомлення за темою «Як можна уникнути юридичну відповідальність на законних підставах» (синхронно) |
Пояснює особливості виконання домашнього завдання |
Учні ознайомлюються, із завданням до наступного уроку
|
- слайд презентації вчителя; - електронна пошта
|
Завдання
для учнів 9-А класу для проведення дистанційного уроку правознавства на платформі ZOOM.
(Додаток 1)
(Додаток 2)
Додаток 1
Актуалізація опорних знань.
Юридична задача
Уряд ухвалив постанову про оплату навчання в усіх державних освітніх
закладах. Поясніть:
Додаток 2
Гра «Логічний ланцюжок»
Складіть правове твердження, використовуючи наведені слова:
«норми права», «правомірна поведінка», «неправомірна поведінка», «відповідає».
Додаток 3
Завдання 1. Стор.48 підручника
Заповнення таблиці «Види відповідальності»
Зразок таблиці
№ джерела |
Вид відповідальності |
|
|
Додаток 4
Закріплення вивченого матеріалу
«Правовий практикум». Робота в групах
1. Користуючись текстом підручника (стор. 50), доповніть правові твердження
2. Користуючись схемою підручника на стор. 51, визначте вид юридичної відповідальності щодо правової ситуації.
Група А
1. Доповни або виправ твердження: «Закон немає … сили»
2. Розв’язання юридичної задачі.
17-річний Артур під час занять боксом нанес важкі тілесні ушкодження своєму супернику на ринзі.
Визначити: чи має настати юридична відповідальність, за яку саме дію, який вид юридичної відповідальності.
Більше інформації на стор.50 §7
Група Б
18-річна Богдана перейшла проїжджу частину вулиці у непередбаченому для цього місці.
Визначити: чи має настати юридична відповідальність, за яку саме дію, який вид юридичної відповідальності.
Більше інформації на стор.50 §7
Група В
24-річний Віталій пошкодив службовий автомобіль під час перевезення обладнання підприємства.
Визначити: чи має настати юридична відповідальність, за яку саме дію, який вид юридичної відповідальності
Більше інформації на стор.50 §7
Рефлексія. «Райдуга настрою»
Учні за допомогою підручних предметів (карток, маркерів)демонструють учителю рівень розуміння нового матеріалу
Інструкція учням з опрацювання теоретичного матеріалу
та виконання завдань в 9-А класі за темою:
«Юридична відповідальність»
Любий друже!
Для засвоєння теми «Юридична відповідальність» дотримуйся інструкцій:
1. Перед початком уроку повтори правила роботи в ZOOM.
2. Під час актуалізації опорних знань, якщо в тебе виникнуть питання, повтори ще раз теоретичний матеріал (§7, підручник Святокум О.Є., Святокум І.О. Основи правознавства: підруч. для 9 класу загальноосвіт. навч. закладів – Харків: Вид-во «Ранок», 2017.)
3. Під час бесіди за питаннями вчителя, спробуй визначити очікувані результати уроку.
4. При звітуванні про виконану роботу на кожному етапі скористуйся чатом ZOOM або месенджером Viber.
5. Підведіть підсумки спільної роботи, відповівши на питання:
1.Яке юридичне явище (поняття) ми сьогодні вивчали?
2.Про які види юридичної відповідальності ви дізналися на уроці?
3.У чому ви вбачаєте головну мету юридичної відповідальності?
6. Домашнє завдання в асинхронному режимі:
1. Опрацювати §7.
2. Опрацювати додаткову інформацію з теми. Переглянути відео та виписати до зошита додаткову інформацію з теми та придумати запитання однокласникам. https://www.youtube.com/watch?v=iYgL0tLvuQ4
3. Складіть задачу про відповідальність за завідомо неправдивий виклик спецслужб.
4. Випереджальне завдання (окремим учням): підготувати повідомлення за темою «Як можна уникнути юридичну відповідальність на законних підставах»
Інструкція учням з опрацювання теоретичного матеріалу
та виконання завдань в 9-А класі за темою:
«Юридична відповідальність»
Любий друже!
Для засвоєння теми: «Юридична відповідальність»
дотримуйся інструкцій:
№ з/п |
Інструкція |
Очікувані результати |
Таймінг виконання |
1. |
Перед початком уроку повтори правила роботи в ZOOM |
Учні формулюють правила роботи в ZOOM |
2 хв. |
2. |
Під час актуалізації опорних знань, учні записують відповіді до зошиту та надсилають фото виконаного завдання до месенджера Viber |
Учні дають відповіді на запитання |
4 хв. |
3. |
Дивлячись на слайд, учні дають відповіді |
Учні складають логічний ланцюжок із запропонованих елементів |
2 хв. |
4. |
На етапі повідомлення теми, мети й формування очікуваних результатів |
Учні слухають учителя і визначають очікувані результати уроку |
2 хв. |
5. |
Під час вивчення нового матеріалу |
Учні опрацьовують нові поняття. Вивчають поняття, підстави, види юридичної відповідальності, складають таблицю та схему |
22 хв. |
|
Узагальнення і закріплення знань |
Учні розв’язують юридичні задачі. Працюють в групах |
7 хв |
6 |
Підведення підсумки спільної роботи, відповідають на питання. |
Учні підводять підсумки уроку |
2 хв |
7 |
Домашнє завдання в асинхронному режимі: 1. Опрацювати §7 підручника. Виписати поняття до зошита, пояснювати його на прикладах. 2. Опрацювати додаткову інформацію з теми. Переглянути відео та виписати до зошита додаткову інформацію з теми та придумати запитання однокласникам. https://www.youtube.com/watch?v=iYgL0tLvuQ4 3. Складіть задачу про відповідальність за завідомо неправдивий виклик спецслужб. 4. Випереджальне завдання (окремим учням): підготувати повідомлення за темою «Як можна уникнути юридичну відповідальність на законних підставах» (синхронно) |
Учні вибирають, яке завдання виконати на наступний урок |
1 хв. |