Технологічна карта уроку
біології
9 клас
Тема шкільного курсу Закономірності успадкування ознак
Урок № 34
Дата 28.01.2022
П.І.Б. вчителя: Копин С.В.
Клас: 9
Тема: «Закони Менделя (1,2), їх статистичний характер та цитологічні основи»
Мета:
формування предметних компетентностей:
формування ключових компетентностей:
формування загальнокультурних компетентностей:
Формування здоров’язбережувальних компетентностей:
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма проведення: онлайн-конференція на платформі Zoom
Спосіб зворотного зв’язку: обговорення в режимі відеоконференції на платформі Zoom, чат, обмін приватними повідомленнями, месенджер, Viber, електронна пошта.
Основні терміни та поняття: генетика, алелі, гомозигота, гетерозигота, моногібридне схрещування, закони Г. Менделя, домінування, символи генетики.
Міжпредметні зв’язки: хімія, основи здоров’я, історія, медицина.
Обладнання: презентація, підручники, відеоматеріали, засоби ІКТ, портрет Г. Менделя, малюнки схем схрещування, ігрові онлайн за стосунки.
Хід уроку
Етап уроку |
Час (хв.) |
Методи і прийоми |
Діяльність учителя |
Діяльність учня |
І Організаційний момент |
2 |
Бесіда. Прийом «Психологічний настрій» |
Вітання. Повторення правил роботи у Zoom. Завдання наші такі: Не просто слухати, а чути. Не просто дивитися, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати. Дружно і плідно працювати. |
Вітання. Учні приймають правила роботи на уроці |
ІІ Мотивація навчально- пізнавальної діяльності учнів.
|
3 |
Вправа «Зацікав » |
Чому одні квіти – червоні, а інші – білі? А волошки завжди сині? А кошенята в кішки не завжди схожі на неї за кольором шерсті. Чому? А якщо в одного з батьків очі блакитні, а в іншого – карі, яким буде колір очей у їхньої дитини? |
Учні дають усно відповіді на питання |
ІІІ Визначення теми і мети уроку |
5 |
Метод «Біологічний крос» |
Життя людини починається з тієї самої миті, коли в материнському організмі зливаються дві …..клітини: жіноча, яка називається …….. та чоловіча – це …….., які повинні нести здорові ……. Відтоді відбувається магія, утворюється новий організм. Спочатку це лише клітина, яка називається … в ній ……. хромосом, у яких записана вся історія роду жінки та чоловіка. Відбуваються перетворення, і з’являються нові ознаки, ознаки дитини, яка буде містити інформацію…. батьків, тобто - 50 % батька і на 50 % - матері, це буде нова жива істота, з її характером, здібностями, талантом. Тепер ці новоутворені ознаки будуть визначати, ким виросте ця нова людина. |
Учні усно вставляють пропущені слова у текст, а витель записує ці слова під час демонстрації екрану |
IV Повідомлення теми, мети уроку |
2 |
Озвучення теми, мети |
Генетика відіграє надзвичайно важливе місце у житті кожного з нас, саме вона забезпечує яким буде колір волосся та очей у дітей, яка форма носа та обличчя, а ще хвороби, які діти можуть успадкувати від своїх батьків. Завданням генетики є не тільки успадкування ознак у людини, але і у тварин та рослин. Успадкуванням ознак вперше займався Г. Мендель, який і становив 3 закони генетики. Тема нашого уроку: «Закони Г.Менделя (1,2), їх статистичний характер та цитологічні основи» |
Запис теми у зошит |
V Засвоєння нових знань |
10
5 |
Бесіда. Демонстрація відео зі схемами схрещувань, які відповідають 1 та 2 законам Г. Менделя
Бесіда з демонстрацією презентації
Вправа «Логічний наслідок» |
Усне пояснення теми. Демонстрація відео https://www.youtube.com/watch?v=G-xgg8yIFpY https://www.youtube.com/watch?v=dL5eXy45i5Q
Демонстрація презентації https://docs.google.com/presentation/d/1Egnc0eI1Gsew8x9rWM5ZWOg3ZFyJIhX83-hsJYYw1DI/edit?usp=sharing
Описати усно задачі за схемами схрещувань |
Сприйняття інформації, усні відповіді, записи у зошитах
Розв’язування генетичних задач
Запис інформації у зошит
Опис задач |
VІ Узагальнення та систематизація знань |
5
5 |
Вправа «Закінчити речення» через додаток Learning.Apps.org
Гра через додаток Learning.Apps.org |
1.У генетиці символом Р позначають__________ 2. У генетиці символом G позначають _________ 3.У генетиці символом ♀ позначають____________ 4. Різні стани одного гена це_____ 5.Домінантна алель ______ 6. У генетиці аа позначає________________________ 7.У генетиці символом F1 позначають__________ 8. У генетиці символом ♂позначають _________ 9.У генетиці символом × позначають____________ 10. Перший закон Менделя має назву__________ 11. Другий закон Менделя має назву______ 12. Рецесивна алель - це______ https://learningapps.org/display?v=pfig7yy7j22
Виконати ігрову вправу через посилання https://learningapps.org/display?v=poypwei2a22 |
Учні завершують речення
Учні виконують завдання у ігровій формі
|
VІІ Рефлексія |
4 |
Заповненя Google презентації. Прийом «Психологічний настрій» |
Пропонується учням написати коментар до уроку та вибрати на слайді презентації смайлик, який відповідає їхньому настрою після завершення уроку |
Учні пишуть коментар до уроку та вибирають смайлик, який відповідає їхньому настрою від уроку |
VІІІ Підсумки уроку |
2 |
Бесіда |
Вербальне оцінювання |
Сприйняття інформації |
ІХ Домашнє завдання |
2 |
Усне повідомлення |
Повідомлення домашнього завдання,пояснення щодо його виконання |
Учні записують завдання, які необхідно виконати до наступного уроку |