Технологічна карта уроку
Тема шкільного курсу: Фразеологія
Урок № 25
ПІБ учителя:
Клас: 6
Тема уроку: Джерела українських фразеологізмів
Цілі уроку:
Навчальні – ознайомити з джерелами фразеологізмів; допомогти зрозуміти дивовижний і різнобарвний світ фразеології; формувати вміння знаходити фразеологізми та визначати їх джерела; |
Розвивальні – розвивати творчі вміння використовувати фразеологізми у мовленні; удосконалювати вміння працювати колективно, самостійно; підвищувати комунікативну активність учнів; розвивати пам’ять, логічне мислення, творчі здібності; |
Виховні – виховувати любов до фразеологічного багатства української мови, відчуття її краси; виховувати учнів у дусі народної моралі; розкривати красу, багатство і велич рідної мови; |
Обладнання уроку: презентація уроку, відео файли, інтерактивні вправи, презентація, ПК, тестування.
Тип уроку: комбінований
Компетенції учнів на уроці:
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
- фразеологія; - фразеологізми; - джерела фразеологізмів. |
знає, що вивчає фразеологія; наводить приклади фразеологізмів; розуміє та пояснює значення фразеологізмів усвідомлює роль фразеологізмів у мовленні; робить висновки про виявлену у фразеологізмах спостережливість і мудрість народу;
|
визначає фразеологізми в реченнях і текстах; використовує доречно фразеологізми в мовленні; добирає фразеологічні синоніми та антоніми; користується фразеологічним словником та фразеологічними довідниками; визначає синтаксичну роль фразеологізмів у реченнях; оцінює здібності, вміння, риси вдачі людей, уміє схарактеризувати їх відповідними фразеологізмами. |
Перебіг уроку
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми |
ФОНД* |
Діяльність |
Діяльність |
Способи оцінювання діяльності учнів, форми зворотного зв’язку |
1.Організаційний момент.
|
2 хв. |
Створення сприятливого психологічного клімату на уроці. |
Напишіть назву квітки на першу літеру вашого імені чи прізвища |
Вправа «Яка я квітка» |
Ф |
Налаштовує учнів на співпрацю на уроці. |
Учні сприймають повідомлення від вчителя і однокласників та налаштовуються на роботу |
(ZOOM, чат) |
2. Мотивація навчальної діяльності |
3 хв. |
Розвиток внутрішньої мотивації до вивчення теми та предмета в цілому |
Спробуйте зрозуміти чим ці картинки пов’язані між собою і темою нашого заняття. |
Метод «Кросенс» |
Ф |
Закликає розв’язати кросенс і дізнатись тему уроку. Визначає мету уроку. |
Розв’язують кросенс. Усвідомлення змісту фразеологізмів, їх пов’язаність між собою. |
|
3.Оголошення теми і мети уроку |
1 хв. |
Визначення теми і мети уроку |
|
|
|
Повідомляє тему і мету уроку |
З’ясовують тему уроку, сприймають повідомлення вчителя. |
|
4.Актуалізація опорних знань |
4 хв. |
Пробудження зацікавленості в учнів пригадати те, що вони знають. |
Дати відповіді на питання. |
Гра «Хто хоче стати мільйонером»
|
І
|
Дає інструкції у проходженні гри https://learningapps.org/18263447 |
Обдумовують, формулюють відповіді |
https://learningapps.org/18263447 |
5.Усвідомлення змісту |
5 хв. |
Ознайомлення учнів з інформацією, її аналіз та особисте розуміння учнями. |
Які джерела української фразеології. |
Вправа «Квітка знань» |
Ф |
Пояснює тему.
|
Сприймають нову інформацію. Аналізують почуте. Відповідають на питання. |
|
|
5 хв. |
Закріплення навчального матеріалу |
Ланцюжком учні виконують групування фразеологізмів |
Інтерактивна вправа «Джерела фразеологізмів» |
І Ф
|
Повідомляє завдання. https://learningapps.org/18265168 |
Групують фразеологізми за походженням
|
|
|
1 хв. |
Виконання вправ для відпочинку очей |
Гімнастика для очей |
Фізкультхвилинка для очей |
І Ф |
Проводить фізкультхвилинку https://www.youtube.com/watch?v=8gvoPGoxnxA&list=PLUbeR5ILeI-Nw4LJaGHziOHc47gksTig4 |
Виконують гімнастичні вправи для очей |
|
6. Підсумок уроку. |
5 хв. |
Підсумовування основних понять |
Повторити основні поняття теми |
Вікторина «Колесо фразеології» |
І Ф |
Повідомляє завдання, організовує вікторину |
Відповідають на питання. |
|
7.Рефлексія |
3 хв. |
Прояснення змісту опрацьованого.
|
Використовуючи віртуальну дошку ліно, написати враження від уроку. Сьогодні на уроці я навчився… -Було важко… -Мені здалося важливим… -Я зрозумів, що… -Я відчув,що … . |
|
І |
Пояснює завдання http://linoit.com/users/annaolefir88/canvases/%D0%94%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B0%20%D1%84%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%97 |
Прояснюють для себе зміст опрацьованого, аналізують що відбулося на уроці. |
http://linoit.com/users/annaolefir88/canvases/%D0%94%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B0%20%D1%84%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%97 |
8.Домашнє завдання |
1 хв. |
1. Пройти тестування. Код доступу 1143584 https://naurok.com.ua/test/dzherela-frazeologi-819001.html 2. Виписати з фразеологічного словника 10 фразеологізмів з словом «рука», з 4-ох із них складіть речення. 3. Написати міні-есе на тему «Справжня дружба», використовуючи фразеологізми: обоє рябоє, два чоботи - пара, з одного тіста, на один аршин, одним миром мазані, одного поля ягоди, як дві каплі води. |
Учитель одночасно задає д/з двох та трьох рівнів. Перший рівень — обов’язковий мінімум. Другий рівень завдання — тренувальний Третій рівень - творче завдання.
|
Прийом «Три рівні д/з» (за Гіном)
|
Ф І
|
Пояснює д\з. |
Учні записують д\з у щоденники |
Пройти тестування. 31. 03. 2021 до 12.00 к.ч. Домашні роботи відправити через Google Classroom. До 04.04.2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
*ФОНД - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).
Інструкції учням з опрацювання теоретичного матеріалу та виконання завдань із зазначенням очікуваних результатів, яких має досягти учень, та дедлайнів виконання.
1. Пройти тестування. Код доступу 1143584 https://naurok.com.ua/test/dzherela-frazeologi-819001.html 2.
(31. 03. 2021 до 12.00 к.ч.)
2. Опрацювати §13, с. 41-43.
3. Виписати з фразеологічного словника 10 фразеологізмів з словом «рука», з 4-ма із них складіть речення. Домашні роботи відправити через Google Classroom. До 04.04.2021
4. Написати міні-есе на тему «Справжня дружба», використовуючи фразеологізми
Відправити через Google Classroom. До 15.04.2021
Література:
Для вчителя |
Для учнів |
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Українська мова: 5–9 класи / Г.Т.Шелехова, М.І.Пентилюк, В.І.Новосьолова, Т.Д.Гнаткович, Н.Б.Коржова, А.С.Пономаренко, К.В.Таранік-Ткачук. – К., 2013 (зі змінами, затвердженими наказом МОН № 804 від 07. 06. 2017 р.). |
Українська мова: підруч. Для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. В. Заболотний, В. В. Заболотний. – К.: Генеза, 2014. – 256 с. |
Українська мова: підруч. Для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. В. Заболотний, В. В. Заболотний. – К.: Генеза, 2014. – 256 с.
|
Всеукраїнська школа онлайн. Фразеологія. https://www.youtube.com/watch?v=HFnXUTeDggA |
Словник фразеологічних синонімів http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/73117/17-Skopnenko.pdf?sequence=1 |
Всеукраїнська школа онлайн. Фразеологія 2. https://www.youtube.com/watch?v=x2KHjRxVQNM&t=417s |
Словник фразеологічних антонімів http://194.44.152.155/elib/local/r203.pdf |
Фразеологічний словник http://kropivnitsky.maup.com.ua/assets/files/slov557.pdf |
Методика вивчення фразеології в школі http://grinch-home.at.ua/publ/metodika_navchannja_ukrajinskoji_movi/teoretichnij_material/metodika_vivchennja_budovi_slova_ta_slovotvoru/57-1-0-207 |
|