Тема уроку: Сучасна модель атома. Досліди Резерфорда. Протонно-нейтронна модель ядра атома.
Цілі уроку:
Навчальні - повторити, систематизувати знання учнів про будову атома; сформувати знання про сучасні погляди на модель атома ;
навчити визначати склад атомного ядра
Розвивальні – розвивати логічне мислення учнів через проведення таких операцій, як аналіз, порівняння, систематизація;
підвищувати стилістичну культуру мовлення.
Виховні – виховувати в учнів доброчесність, самостійність, мислення, доброзичливість, повагу до людей;
бажання творчо працювати, виховувати зацікавленість до історії розвитку атомної фізики в рідному місті та області.
Обладнання уроку: періодична таблиця Д.І. Менделєєва, пластилін, мобільні телефони, підручник, навчальне відео, інтерактивні симуляції для природничих наук: phet.colorado.
Технологічна карта уроку
Тема шкільного курсу: фізика
Клас: 9
Тема уроку: Сучасна модель атома. Досліди Резерфорда. Протонно-нейтронна модель ядра атома.
Цілі уроку:
Навчальні - повторити, систематизувати знання учнів про будову атома; сформувати знання про сучасні погляди на модель атома ; навчити визначати склад атомного ядра
|
Розвивальні – розвивати логічне мислення учнів через проведення таких операцій, як аналіз, порівняння, систематизація; підвищувати стилістичну культуру мовлення. |
Виховні – виховувати в учнів доброчесність, самостійність, мислення, доброзичливість, повагу до людей; бажання творчо працювати, виховувати зацікавленість до історії розвитку атомної фізики в рідному місті та області. |
Ключові компетентності, що формуються на уроці:
Математична компетентність (використання логічного мислення для розв’язання якісних фізичних задач).
Спілкування державною мовою (користуватися сучасною науковою мовою; чітко, стисло формулювати думки, аргументи, висновки; бути здатними до комунікації з іншими учасниками процесу навчання).
Основні компетентності у природничих науках і технологіях (знаходити наукове пояснення фізичних явищ, інтерпретувати результати фізичних досліджень).
Інформаційно-цифрова компетентність (здатність використовувати інформаційно-комунікаційні технології та відповідні засоби для виконання особистісних і суспільно значущих завдань).
Ініціативність і підприємливість (працювати в групах, здійснювати поділ завдання на складові, вести діалог, узагальнювати інформацію, приймати рішення).
Обладнання уроку: періодична таблиця Д.І. Менделєєва, пластилін, мобільні телефони, підручник, навчальне відео, інтерактивні симуляції для природничих наук: phet.colorado.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми |
ФОНД |
Діяльність |
Діяльність |
Організаційний |
1 хв. |
Підготувати учнів до роботи на уроці |
1. Психологічний настрій учнів класу до уроку. 2. Правила роботи на он лайн уроці. |
Інформаційні технології |
ф |
Налаштування на плідну роботу; перевірка готовності до уроку;
|
Підготувати робоче місце; налаштувати обладнання; |
Підготовка учнів до активного й усвідомленого засвоєння навчального матеріалу
|
4 хв. |
Активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів |
Через практично - орієнтоване завдання
створюються умови для формування внутрішньої потреби учнів у включенні в навчальну діяльність |
Фронтальна інтерактивна робота |
ф, і |
Спостерігає за процесом розгадуванням ребусу та опрацювання схеми в реальному часі |
Знаходять відповідь до ребуса та працюють зі схемою (логічний ланцюжок) |
Визначення теми уроку та його завдань
|
2хв. |
Повідомлення теми уроку та встановлення мети уроку для учнів |
інструктування учнів щодо питань мети уроку |
Інформаційно- рецептивний
|
ф |
Інформує учнів та корегує висловлювання учнів що до встановлення мети уроку |
Акцентують увагу на важливість теми, формулюють мету уроку |
Вивчення нового матеріалу
|
18 хв. |
Дати учням конкретне уявлення про елементи предметно-наукових та допоміжних (історико-наукових, міжпредметних) знань Знайомство з інформацією у підручнику: схема досліду Е. Резерфорда
|
сформувати знання про сучасні погляди на модель атома ; навчити визначати склад атомного ядра т
|
Проблемно- Пошуковий ; Навчально – Дослідницький через самостійну творчу робота учнів на здобуття та розширення знань
|
і |
Демонстрація відео, формулює питання до нього; організовує роботу учнів над інтерактивними завданням
|
Переглядають відео, виконують модель ядра атома з пластиліну, інтерпретують результати симуляції для природничих наук: phet.colorado, аналізують позначення нукліда хімічного елементу |
Усвідомлення змісту навчального матеріалу
|
15 |
Перевірити наскільки засвоїли матеріал
|
Записати позначення нуклідів, виховування зацікавленості до історії розвитку атомної фізики в рідному місті та області |
Наочний метод |
г |
Фіксує дії учнів, за необхідності виправляє помилки та надає рекомендації. |
Об’єднуються в групи (автоматично через віртуальні кімнати Zoom) для пошуком заданої інформації, презентують її іншім групам |
Рефлексія навчальної діяльності |
3 хв. |
Отримати зворотній зв'язок від учнів, рефлексія і самооцінка учнями власної навчально-пізнавальної діяльності та емоційного стану. |
Через постановку ретельно продуманої системи запитань підведення учнів до розуміння нового матеріалу та перевірка засвоєння ними уже вивченого |
Діалогічний метод |
ф |
Надає допомогу і підтримку під час відповідей учнів (у разі необхідності). |
Висловлюють власну думку щодо уроку. |
Інформація про домашнє завдання, інструктаж про його виконання |
2 хв. |
Повідомити учням зміст домашнього завдання, пояснити методику його виконання. |
Повідомлення домашнього завдання, мотивування та інструктаж щодо його виконання. |
Інформаційно- рецептивний метод
|
ф |
Проводить інструктаж до домашнього завдання |
Завершують проходження уроку на платформі; |
ФОНД - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).