Урок
Тема уроку № 43 : «Технологія приготування холодних супів, відпуск, вимоги до якості»
Навчальна мета: вивчити приготування та відпуск холодних супів, відпуск, вимоги до якості, систематизувати та закріпити знання, отримані під час вивчення теми.
Розвиваюча мета: розвити в учнів комунікабельність, вміння орієнтуватись в виробничих умовах, сприяти розумовому розвитку учнів, зростанню їх спостережливості, пізнавального інтересу до теми.
Виховна мета: виховувати почуття відповідальності за професією.
Тип уроку: Урок вивчення та закріплення нового матеріалу.
Комплексно-методичне забезпечення уроку:
Міжпредметні зв'язки:
Структура уроку:
Хід уроку:
1. Організаційна частина (2хв.)
Тема уроку: «Технологія приготування холодних супів, відпуск, вимоги до якості»
Холодні супи - супи, які готують без теплової обробки з овочів та інших продуктів на хлібному квасі, овочевих відварах, кисло-молочних продуктах.
Всі супи, які подаються при температурі нижче 14 °, відносяться до холодних. Як правило, в холодних супах продукти не проходять теплову обробку, відповідно, у них зберігається більше вітамінів і корисних речовин.
Вияснення бази знань учнів перед вивченням нової теми за допомогою усного опитування.
|
Питання викладача |
Відповідь учня |
|
1.Як обробити зелену цибулю перед використання ? |
Бажана відповідь: при обробці зеленої цибулі відрізають корінці, зачищають білу частину,видаляють в’ялі,пожовклі і загнилі пера,потім промивають у великій кількості води кілька разів і ополіскують під проточною водою. |
|
2. Як обробити шпинат та щавель перед використання ? |
Бажана відповідь: перед використанням шпинат, щавель перебирають,видаляють пожовкле, в’яле, зіпсоване і грубе листя, відрізають корінці, закладають на 20 хв. у холодну воду, щоб відмокли частини піску і землі, промивають у великій кількості холодної води,відкидають на сито і обсушують. |
|
3.Що називається бульйоном? |
Бажана відповідь: бульйон це відвар з м’яса,кісток,сільськогосподарської птиці,риби з додаванням білого коріння,моркви,цибулі. |
|
4.Від чого залежить смак бульйону? |
Бажана відповідь: смак бульйону залежить від співвідношення в ньому води й продукту, ступеня подрібнення продукту, тривалості варіння. |
|
5. Як визначають кількість води для бульйону? |
Бажана відповідь: кількість води для бульйонів визначають за збірником рецептур, вона коливається від 1,25 до 5 л на 1 кг продукту. |
3. Викладання нового матеріалу по темі (20 хв.)
Холодні супи готують на хлібному квасі, овочевих відварах, сироватці, кислому молоці. Це борщі холодні і холодники.
Вони користуються великим попитом влітку, особливо в районах з жарким кліматом. Зберігають їх на холоді і подають охолодженими до температури 8-12 °С.
У тарілку можна покласти шматочок харчового льоду або подати його окремо на розетці.
Холодні супи мають приємний смак і аромат, збуджують апетит.
Готують їх у холодному цеху, використовуючи промаркірований посуд та інвентар (обробні дошки, ножі кухарської трійки, черпаки та ін.).
Теплову обробку продуктів здійснюють у гарячому цеху.
Хлібний квас для холодних супів готують, використовуючи житні сухарі або концентрат, який випускає харчова промисловість.
Класифікація холодних супів
Борщ холодний український
Борщ готують звичайним способом на воді з додаванням бурякового квасу або лимонної кислоти. Ріпчасту цибулю й моркву пасерують на олії.
Заправляють борщ розтертим із сіллю часником.
Борщ холодний криворізький
У киплячу воду кладуть нарізану соломкою капусту, доводять до кипіння, додають нарізану часточками картоплю і варять 10-15 хв.
Потім у борщ кладуть варену квасолю з відваром, нарізаний соломкою солодкий перець, тушковані з томатним пюре, оцтом і олією буряки, нарізані соломкою, пасеровані на олії нарізані соломкою моркву, петрушку, цибулю з борошном, розведені невеликою кількістю води, і варять 7-10 хв.
Борщ заправляють сіллю, перцем, цукром, доводять до кипіння, охолоджують. Подають із сметаною і дрібно нарізаною зеленню.
Борщ холодний з квасолею
Буряки миють і варять з оцтом, обчищають і нарізують соломкою, картоплю варять, обчищають і нарізують.
Свіжу капусту нарізують соломкою і припускають у невеликій кількості води. Квасолю варять окремо.
Підготовлені овочі й квасолю кладуть у готовий хлібний квас, додають дрібно нарізані білки яєць, зелену цибулю й кріп, заправляють вареними жовтками, розтертими з цукром, сіллю, сметаною, й охолоджують.
Борщ холодний селянський
Спечені або варені буряки обчищають, нарізують соломкою. Картоплю варять у шкірочці, обчищають, нарізують скибочками. Чорнослив варять з цукром, охолоджують.



Охолоджений буряковий відвар змішують з кип'яченою водою, додають печені або варені нашатковані буряки, нарізані скибочками, варену картоплю і свіжі огірки, посічені білки яєць, лимонну кислоту, дрібно нарізані зелену цибулю та кріп.



Холодник наддніпрянський
У холодний хлібний квас кладуть припущені й протерті щавель, шпинат, свіжі обчищені огірки й відварене м'ясо, нарізані дрібними кубиками, січені білки яєць, дрібно нарізані зелену цибулю, зелень петрушки, кропу.
Страву заправляють сметаною, вареними жовтками, розтертими з цукром, солять і зберігають на холоді.
Окрошка м’ясна
Готують окрошку на хлібному квасі або кислому молоці, кефірі, сироватці.
Процес приготування складається з підготовки продуктів, заправлення квасу і подавання.
М’ясопродукти, яйця варять до готовності, інші продукти використовують сирими.
Зелену цибулю нарізають, а частину цибулі розтирають з сіллю до появи соку.
Свіжі огірки обчищають від грубої і гіркої шкірочки та насіння, огірки з тоненькою шкірочкою не обчищають. Оброблені огірки нарізають маленькими кубиками або соломкою.
Хлібний квас проціджують.
Білки круто зварених яєць нарізають, а жовтки розтирають з частиною сметани, гірчицею, сіллю, цукром і розводять квасом.
Кріп дрібно січуть, м’ясопродукти нарізають. Підготовлені до змішування продукти зберігають у холодильнику.
Розтерті жовтки з’єднують з зеленою цибулею, розтертою з сіллю, поступово помішуючи, розводять хлібним квасом і ставлять в холодильник. Заправлений квас надає окрошці доброго смаку.
Нарізані продукти кладуть у заправлений квас і перемішують.
Окрошку можна приготувати з картоплею, яку потрібно попередньо зварити, а потім нарізати кубиками. Замість огірків можна використати редиску.
Для того щоб приготувати окрошку м’ясну збірну, крім яловичини, використовують окіст, язик.
Окрошка овочева
Картоплю, моркву варять, охолоджують і нарізують маленькими кубиками або соломкою.
З редиски зрізують корінці і бадилля, добре промивають і нарізають. А далі готують так, як і м’ясну.
4. Обговорення нової теми (10 хв.)
|
Питання викладача |
Відповідь учня |
|
1.Яку рідину використовують для приготування холодних супів? |
Бажана відповідь: холодні супи готують на хлібному квасі, овочевих відварах, сироватці, кислому молоці. |
|
2.В яку пору року готують холодні супи? |
Бажана відповідь: холодні супи користуються великим попитом влітку, особливо в районах з жарким кліматом. |
|
3.Як зберігають і подають холодні супи? |
Бажана відповідь: зберігають їх на холоді і подають охолодженими до температури 8-12 °С. |
|
4.В якому цеху готують холодні супи? |
Бажана відповідь: готують їх у холодному цеху, використовуючи промаркірований посуд та інвентар (обробні дошки, ножі кухарської трійки, черпаки та ін.). |
|
5.В якому цеху здійснюють теплову обробку продуктів для приготування холодних супів? |
Бажана відповідь: теплову обробку продуктів здійснюють у гарячому цеху.
|
5. Підведення підсумків уроку (2 хв.)
- відмітити кращих учнів;
- охарактеризувати недоліки в роботі;
- виставити оцінки в журналі з їх коментарем (додаток 4).
6. Видача домашнього завдання (2 хв.)
Скласти конспект з теми: «Технологія приготування холодних супів, відпуск, вимоги до якості»
Оголосити тему наступного уроку.
Організувати прибирання робочих місць.
Викладач Л.В.Волинець
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Критерії оцінювання
|
Рівні навчальних досягнень |
Бали |
Загальні критерії оцінювання навчальних досягнень учнів |
|
І. Початковий |
1 |
Учень (учениця) розрізняє об’єкти вивчення |
|
2 |
Учень (учениця) відтворює незначну частину навчального матеріалу, має нечіткі уявлення про об’єкт вивчення |
|
|
3 |
Учень (учениця) відтворює частину навчального матеріалу; з допомогою викладача виконує елементарні завдання |
|
|
4 |
Учень (учениця) з допомогою викладача відтворює основний навчальний матеріал, може повторити за зразком певну операцію, дію |
|
|
ІІ. Середній |
5 |
Учень (учениця) відтворює основний навчальний матеріал, здатний з помилками і неточностями дати визначення понять, сформулювати правило |
|
6 |
Учень (учениця) виявляє знання й розуміння основних положень навчального матеріалу. відповідь його (її) правильна, але недостатньо осмислена. Вміє застосовувати знання при виконанні завдань за зразком |
|
|
7 |
Учень (учениця) правильно відтворює навчальний матеріал. Знає основоположні теорії і факти, вміє наводити окремі власні приклади на підтвердження певних думок, частково контролює власні навчальні дії |
|
|
ІІІ. Достатній |
8 |
Учень (учениця) застосовує вивчений матеріал у стандартних ситуаціях, намагається аналізувати, встановлювати найсуттєвіші зв’язки і залежність між явищами, фактами, робити висновки, загалом контролює власну діяльність. Відповідь його (її) логічна, хоч і має неточності |
|
10 |
Учень (учениця) має повні, глибокі знання, здатний (а) використовувати їх у практичні діяльності, робити висновки, узагальнення |
|
|
ІV. Високий |
11 |
Учень (учениця) має гнучкі знання в межах вимог навчальних програм, аргументовано використовує їх у різних ситуаціях, уміє знаходити інформацію та аналізувати її, ставити і розв’язувати проблеми |
|
12 |
Учень (учениця) має системні, міцні знання в обсязі та в межах вимог навчальних програм, усвідомлено використовує їх у стандартних та нестандартних ситуаціях. Уміє самостійно аналізувати, оцінювати, узагальнювати опанований матеріал, самостійно користуватися джерелами інформації, приймати рішення |
Додаток 5
Протокол підсумків уроку
|
№ п/п |
Прізвище, ім’я учня |
Оцінка за |
Загальна оцінка |
|
|
актуалізацію опорних знань |
опрацювання нової теми |
|||
|
1. |
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
|
9. |
|
|
|
|
|
10. |
|
|
|
|
|
11. |
|
|
|
|
|
12. |
|
|
|
|
|
13. |
|
|
|
|
|
14. |
|
|
|
|
|
15. |
|
|
|
|
|
16. |
|
|
|
|
|
17. |
|
|
|
|
|
18. |
|
|
|
|
|
19. |
|
|
|
|
|
20. |
|
|
|
|
|
21. |
|
|
|
|
|
22. |
|
|
|
|
|
23. |
|
|
|
|
|
24. |
|
|
|
|
|
25. |
|
|
|
|
|
26. |
|
|
|
|
|
27. |
|
|
|
|
|
28. |
|
|
|
|
|
29. |
|
|
|
|
|
30. |
|
|
|
|
|
31. |
|
|
|
|