Тема 12. Українські землі у складі Російської імперії наприкінці ХVІІІ – у першій половині ХІХ ст..
Наприкінці XVIII ст. Правобережна, Лівобережна й Південна Україна, Слобожанщина і Запоріжжя ( Наддніпрянська Україна) опинилися в складі Російської імперії, Західна Україна (Східна Галичина, Північна Буковина, Закарпаття) у складі Австрійської імперії.
У 1806-1812 рр. Відбулася російсько-турецька війна, у результаті якої до Росії відійшла Бессарабія.
Наддніпрянська Україна поділялася на три генерал-губернаторства, а вони у свою чергу – на губернії:
Малоросійське генерал-губернаторство (Харківська, Чернігівська, Полтавська губернії),
Київське генерал-губернаторство (Київська, Подільська, Волинська губернії),
Новоросійсько-Бессарабське генерал-губернаторство (Катеринославська, Херсонська, Таврійська губернії).
У 1812 р. українці у складі регулярної армії, козацьких і ополченських полків брали участь у війні Росії з наполеонівською Францією. Наполеон Бонапарт прагнув відокремити українські землі від Російської імперії, частину їх передати своїм союзникам, а решту території поділити на військово-адміністративні області (наполеоніди) під протекторатом Франції. Перемога Росії не покращила становище України: кріпацтво не було ліквідовано, українські козацькі полки були реорганізовані у військові частини російської армії. Багато зробив для створення козацького полку на Полтавщині письменник Іван Котляревський.
Початок промислового перевороту
Промисловий переворот - це перехід від мануфактурного до фабрично-заводського виробництва, від ручної праці до машинної, формування суспільних верст підприємців і найманих робітників. Розпочався в З0х pp. і завершився в 70—80-х pp.
Утвердження фабрично-заводського виробництва. Цукрова промисловість займала перше місце у промисловому виробництві України в першій половині XIX ст. Вона забезпечувала 80% виробництва цукру в Російській імперії. Саме тут утворюються перші заводи. Основоположниками заводського цукроваріння були Терещенки, Симиренки, Яхненки.
Важливу роль у розвитку торгівлі відігравало чумакування.
У 1823 p. на Дніпрі з'явився перший пароплав під назвою "Бджілка".
Зростали морські порти Миколаїв, Херсон, Одеса ( отримала статус «порто-франко» – вільний порт).
Розвивалася ярмаркова торгівля
Посилилась сільськогосподарська спеціалізація районів
Криза кріпосницької системи супроводжувалась обезземеленням селян, посиленням їх експлуатації, безправ’ям кріпаків, жорстокістю покарань. Це призвело до соціальних виступів.
1813– 1835 роки — селянський рух під проводом Устима Кармелюка («український Робін Гуд») охопив усе Поділля, суміжні з ним райони Бессарабії, Волині та Київщини.
Початок українського національного відродження:
Нація – це історична спільність людей, що складається в процесі формування спільності їх території, мови, економічних зв’язків, особливостей культури та само ідентичності.
Національна ідея – усвідомлення українцями себе як окремого народу з власною історією, культурою, традиціями, мовою. Можливістю національного існування.
Національне відродження – процес пробудження самосвідомості народу.
Основний наголос на національних проблемах України робила ложа «Любов до істини» (1818–1819 рр.) в Полтаві. До цієї ложі належали 20 осіб у тому числі І. Котляревський. У 1822 р. царський уряд забороняє діяльність масонських лож, а їх учасники зазнають переслідування.
Т. Шевченко видає «Кобзар» (1840 р.)
Декабристи - це дворянські революціонери, які в грудні 1825 р. підняли збройне повстання проти самодержавства і кріпосництва.
Організації декабристів: "Північне товариство" М. Муравйова та "Південне товариство" П. Пестеля (1821-1825 рр.)
Мета: ліквідація кріпацтва; встановлення конституційної монархії.
14 грудня 1825 р. повстання у Петербурзі закінчилось поразкою
|
29 грудня 1825 р. -3 січня 1826 року повстання Чернігівського полку на Київщині, розгром і жорстока розправа над повстанцями |
Україні не передбачалось надання жодних автономних прав в програмах декабристів.
Польське повстання 1830-1831 рр.
Повстанці розраховували на підтримку українців. Українське селянство не підтримало поляків, через небажання скасовувати кріпосне право, а українську інтелігенцію відштовхнуло прагнення поляків включити Україну до майбутньої Польщі. У вересні 1831 р. Російська імперія придушила повстання.
Наслідки : закрито польські школи, ліквідовано УГКЦ.
1839 р. –ліквідовано греко-католицьку церкву на Правобережжі
Діяльність Кирило-Мефодіївського братства.
Кирило-Мефодіївське товариство – таємна українська політична організація, яка існувала в Києві протягом 1846-1847 років й отримала назву на честь християнських просвітителів Кирила й Мефодія.
Микола Костомаров – історик , професор Київського
університету;
Пантелеймон Куліш – письменник;
Тарас Шевченко – поет і художник.
Програмні документи – «Книга буття українського народу» та «Статут слов’янського братства Св. Кирила та Мефодія»
Програмні положення:
Діяльність:
- Здійснення наукових досліджень
- просвітництво: виступі з лекціями, збирання коштів на відкриття народних шків, написання підручникі (перший підручник з іст орії України П. Куліша «Повість про українських народ»)
1847 року поліція зразу ж арештувала провідних членів цієї групи й доставила їх до Петербургу. Членів товариства засудили до різних строків заслань, а Т. Шевченка віддали в солдати на 10 років із забороною писати й малювати.