Тема: А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Людські стосунки, моральні цінності у казці-притчі «Маленький принц».

Про матеріал
навчальна ; ознайомити учнів з біографією й творчістю А. де Сент-Екзюпері; зацікавити історією створення казки «Маленький принц»; формувати вміння аналізувати текст, визначати його алегоричний зміст, узагальнювати й робити висновки;
Перегляд файлу

Тема: А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Людські стосунки, моральні цінності у казці-притчі «Маленький принц».

 

        Мета  : навчальна ; ознайомити учнів з  біографією й творчістю А. де Сент-Екзюпері;  зацікавити історією створення казки «Маленький принц»; формувати вміння аналізувати текст, визначати його алегоричний зміст, узагальнювати й робити висновки;

 розвивати образне та логічне мислення, читацькі інтереси учнів, творчі   здібності, вміння досліджувати матеріал, співпрацювати у групі, формулювати аргументовану точку зору  на основі прочитаного; розвивати зв’язне мовлення учнів, вміння аналізувати, співставляти, робити висновки;

 виховувати  повагу до книги, кращі людські якості, свідоме ставлення до життя, бажання самовдосконалюватися.

 

Обладнання: портрет письменника, тексти твору , ілюстрації до твору, презентація «Життя  Екзюпері», відеофільм із зображенням Землі

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок

Хід уроку

 І. Організаційний момент.

  Слово вчителя. Щоб наш урок був результативним, а діяльність ефективною, вам треба: - бути уважними і зосередженими;

           - зрозуміло і стисло висловлювати свої думки;

                                          - активно працювати;

            - проявляти ініціативу і фантазію;

            - цінувати час.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності..

             Відео «Земля із космосу».

Слово вчителя. Подивіться, яка прекрасна наша планета. Ця чудова планета народжує людей, таких, як Сент-Екзюпері, які своєю роботою, творчістю, цілим життям спонукають змінювати світ на краще, робити його добрішим і чистішим. Я пропоную вам сьогодні замислитись над важливими філософськими проблемами:

- Для чого живе людина?

- У чому полягає щастя?

- Що значить вірна і справжня дружба?

 А нашим співрозмовником буде добрий і мудрий письменник А. де Сент-Екзюпері та його маленький загадковий герой Маленький принц.

ІII. Оголошення теми, мети уроку.

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу

  1. Ознайомлення з біографією письменника (перегляд відео)

      Так, Екзюпері було що сказати нащадкам. І зробив він це за допомогою Маленького принца.

  1. Повідомлення учня про історію створення казки-притчі «Маленький принц».
  2. Слово вчителя Вдома ви розпочали знайомство з повістю-казкою А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Думаю, що образ головного героя, мабуть, для багатьох залишився загадковим і таємничим. Адже цей твір зовсім не схожий на казку, хоч у ньому розповідається про фантастичні події. «Маленького принца» слід читати, не поспішаючи, і, мабуть, не один раз, щоб взяти собі до серця ті золоті зернятка мудрості, які автор щедро розсипав у ньому.
  3.  Бесіда за змістом твору:
  •          Розкажіть про Маленького принца. Яким ви собі його уявляєте?
  •          Чим він займається щодня?
  •          Для чого він прочищає вулкани і вириває паростки баобабів?
  •          Що уособлюють баобаби?
  •          Як він ставиться до своєї планети?
  •          Які слова Маленького принца про його ставлення до своєї планети вам найбільше запам’ятались? Чи згодні ви з ними?

«Встав вранці, привів себе у порядок, приведи в порядок свою планету»

  •          Хто ще живе на планеті Маленького принца?
  •          Як веде себе Троянда?
  •          Як склались стосунки між Маленьким принцем і Трояндою?
  •          Чому Маленький принц вирішив подорожувати?
  •          Хто допоміг Маленькому принцу змінити своє ставлення до Троянди? Підтвердіть цитатою.
  •          Визначте ключові слова у цих роздумах.

«Треба було судити не за словами, а за справами»

  1. Віртуальна екскурсія по планетах із Маленьким принцом. А тепер давайте разом із Маленьким принцом побуваємо на різних планетах. Чи можете ви сказати, на яких саме планетах побував Маленький принц?

      Перерахуйте планети, де побував наш герой

     1-а планета  - король;

     2-а планета - честолюбець;

     3-я планета – п’яниця;

     4-а планета  - ділова людина;

     5-а планета   - ліхтарник;

     6-а планета  - географ

     7-а планета   - Земля

6.   Робота в групах.

1. Чим займається житель планети?

2.Охарактеризуйте його. Підберіть цитати до його характеристики.

3.Як ставиться Маленький принц до нього?

4.Знайдіть фразу , яка допомагає розкрити образ цього героя.

5. Сформулюйте висновок.

Група1. Король ( Необмежена влада, честолюбство .Світ для королів дуже спрощений, для них усі люди піддані. Себе судити набагато важче , ніж інших. Безглуздість)-Влада стоїть на першій сходинці світу дорослих

Честолюбець (Марнославство, самозахоплення, байдужість до оточення, егоїзм. Честолюбці не чують нічого, крім похвал. Уособлення пихатості) «Для пихатих усі інші – їхні шанувальники».  «Шанувати – значить визначити, що я найвродливіший, найкраще одягнений, найбагатший і найрозумніший на планеті». «Пихаті люди не чують нічого,  крім оплесків»

Група 2.   Пияк (Хвороблива пристрасть до пияцтва. П*є , щоб забути про совість. Символ вад , яких багато у людей. Цей образ уособлює безсилля, втечу від себе, від проблем.)

Ділок (Рахував зорі, записував підрахунок на папірці і складав їх у ящик, вважаючи себе багатим. Нікчема, що прагне перетворити неозору красу Всесвіту у власність .« А зіркам від тебе немає ніякої користі». Займатися справою добре, але «гроші заради грошей» знецінюють життя) «Бути багатим , щоб купувати нові зірки». «Я володію зірками тому, що до мене ніхто не додумався ними заволодіти». «І моїй квітці, і моїм вулканам корисно, що я ними володію, а зіркам від тебе ніякої користі».

Група 3.  Ліхтарник (Відповідальність за діло, турбота про інших, висока духовна турбота. « Це по-справжньому корисно, тому що красиво», «Наказ є наказ». «Це справді корисно, бо красиво». «Він не смішний, тому що не думає про себе».)

Географ  ( «Надто важлива особа, йому ніколи байдикувати», уособлення обмеженості. Байдужість до того,що оточує) Надто поважна особа, яка ніколи не виходить з кабінету, мовляв, їй ніколи тинятися, про все знає з переказів, йому байдужа його планета)

  1. Бесіда за змістом твору

Слово вчителя. Була й ще одна планета, яка викликала багато питань у героя А. де Сент-Екзюпері - Земля ..

- Чому автор каже « Земля – планета непроста» ? (Реальне життя- річ складна)

- Як почувається на землі Маленький принц? (самотньо)

-Кого шукає герой на Землі? (друзів)

-Яку трагедію пережив герой на Землі ?(дорога привела його в сад ,де росло багато троянд. Виявилося , що його квітка не є унікальною , неповторною)

- Хто допоміг Маленькому принцу?(лис)

-Які істини відкрив Лис героєві? (Ти завжди відповідаєш за того,кого приручив; Добре бачить тільки серце. Найголовнішого очима не побачиш)

-Чому льотчик і Маленький принц прийшли до криниці? (їх обох мучила спрага)

-Як ви розумієте фразу:  «Вода буває потрібна і серцю»? ( Вислів «Вода буває потрібна і серцю» означає, що, крім звичайної спраги, існує ще й спрага духовна, що виникає, коли людині необхідне розуміння, підтримка, співпереживання... Як тіло не може довго жити без води, так і душа людини не витримає довго без дружби, любові, розуміння)

 

8. Коментоване читання тексту (від слів: «Криниця ,до якої ми прийшли , була не така, як інші…» до слів : «…я теж був щасливий…»

-Подумайте ,чому герої стали щасливими.(Бо вони після довгих пошуків нарешті пізнали істину)

-Що означають слова маленького принца: « І ти утішся!» (Пізнавши усі страждання на шляху до істини , ти обов’язково знайдеш спокій і втіху.)

 

V. Застосування знань, умінь і навичок

1 .Вправа «Навігатор»  Це зібрані речі, які належать особам, з якими зустрівся Маленький принц. Вгадайте кому вони належать, і які цінності проголошували ці герої твору? ( на малюнку речі: корона, шляпа, пляшка, книжка, ліхтар)

-Якщо йти все прямо та прямо, далеко не підеш...» ( необхідно мати прихильність до когось, близькі, дружні стосунки; не бути як «перекотиполе»)

-«Усі дорослі колись були дітьми, але мало хто з них про це пам’ятає» (подорослішавши, не намагайся знищити дитину в собі)

-«Прокинувся уранці, умився, привів себе до ладу — й одразу ж упорядкуй свою планету» (потрібно дотримуватися чистоти як фізичної, так і моральної; берегти свою планету)

-«Треба було судити не за словами, а за справами»( треба робити висновки про людину за її справами (слова можуть не відповідати дійсності)

-«Якщо зумієш правильно судити себе, значить, ти мудрий!» (оцінювати себе об’єктивно, визнавати свої помилки)

-«Бачить одне лиш серце. Найголовнішого очима не побачиш» (довіряти своєму серцю, його велінням)

2. Робота над проблемним запитанням

Які цінності, на думку Екзюпері, найголовніші у житті? (Любов, дружба, відданість, відповідальність, праця…)

.

 

VI. Підсумок  уроку.

 

  1. . Слово вчителя. Отже, справжня сутність стосунків між людьми відкрилась Маленькому принцу все-таки на Землі. А це означає, що і ми мусимо пам’ятати мудрість Лиса, адже відповідаємо за своїх друзів, за свою планету, як Маленький принц за власну маленьку зірку й улюблену троянду

 

2. Вправа  «Мікрофон».

Закінчіть речення: « Маленький принц навчає мене……..

 

 

VІI. Домашнє завдання.

Підготувати характеристику маленького принца.

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
25 лютого
Переглядів
356
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку