Мета:
Урок 4.
Тема: Архітектура комп’ютера. Історія засобів опрацювання інформаційних об’єктів. Процесор, його призначення.
Мета:
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку . Мотивація навчальної діяльності
Раніше ми описували комп'ютер, не аналізуючи принципи його роботи. Настав час детальніше ознайомитися з двома нероздільними складовими комп'ютера: апаратною і програмною, а також зі способами їх взаємодії. Сьогодні ми дізнаємось історію обчислювальної техніки, дізнаємось, яку архітектуру мають сучасні комп'ютери та що таке процесор.
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами презентації
Як технічний прогрес вплинув на розвиток обчислювальної техніки?
Комп’ютерна техніка використовується для обчислень й опрацювання інформаційних об’єктів різного типу. Першим приладдям для лічби були, ймовірно, зарубки, вузлики, лічильні палички. Розвиваючись, це приладдя ставало складнішим, і з часом з’явилися нові пристрої: абак (рахівниця), логарифмічна лінійка, механічний арифмометр, електронний комп’ютер. Засоби для обчислень постійно змінювались і пройшли кілька етапів розвитку.
Давнє приладдя для лічби ► |
Немеханічні обчислювальні пристрої ► |
Механічні обчислювальні пристрої ► |
Електронні обчислювальні пристрої |
Обчислювальна техніка поступово стала використовуватися не лише для обчислень, а й для вирішення інших завдань, наприклад, для автоматизації різних процесів, використання електронних засобів зв’язку, контролю обладнання, виконання офісних завдань, комп’ютерних ігор, навчання тощо. Кожна галузь, у свою чергу, запровадила додаткові вимоги до комп’ютерного обладнання, яке постійно розвивається відповідно до цих вимог.
Удосконалення комп’ютерів постійно відбувається в кількох напрямах. По-перше, змінюють або ж використовують нові основні елементи, з яких виготовляють комп’ютер, — змінюється елементна база комп’ютерів. По-друге, змінюється програмне забезпечення. Крім того, вдосконалюються пристрої введення та виведення даних та організація і взаємозв’язок його окремих складових.
Початком ери комп’ютерів вважають 1945-1946 рр., коли американські вчені Проспер Еккерт і Джон Моучлі сконструювали в Пенсильван- ському університеті (США) першу ЕОМ «ENIAC» (від англ. — Electronic Numerical Integrator and Calculator). ENIAC мала 1800 електронних ламп та 150 000 електромеханічних реле. Зрозуміло, що ця машина була дуже громіздкою, складною в управлінні (щоб змінити програму, необхідно було перепаювати схему), ненадійною в роботі, мала низку інших недо¬ліків. ENIAC відносять до першого покоління електронних обчислювальних машин (ЕОМ).
Під поколіннями ЕОМ розуміють усі типи й моделі електронних обчислювальних машин, розроблені різними конструкторськими колективами, але побудовані за одними й тими самими науковими і технічними принципами. Кожне наступне покоління визначається новими електронними елементами, технологія виготовлення яких є принципово іншою, обчислювальними можливостями, швидкодією та іншими властивостями.
Покоління ЕОМ (англ. — computer generation) — один із класів у класифікації обчислювальних систем за ступенем розвитку апаратних і програмних засобів.
Зазвичай вирізняють чотири покоління електронної обчислювальної техніки
Покоління ЕОМ |
Роки |
Елементи |
Швидкодія |
І |
1950 - 1960 |
Електровакуумні лампи (ENIAC, MECM) |
10-20 тис.операцій/сек |
ІІ |
1960 - 1965 |
Транзистори |
100 - 500 тис.операцій/сек |
ІІІ |
1965 - 1970 |
Інтегральні схеми |
1 млн.операцій/сек |
ІV |
з 1970-х |
Мікропроцесори |
сотні тис.операцій/сек |
Швидкого розповсюдження комп’ютери набули, починаючи з третього покоління.
У нашій країні розробки ЕОМ почалися також у 1940-х роках. У 1951 р. в Києві під керівництвом професора Сергія Олексійовича Ле- бедєва (1902-1974) було введено в експлуатацію ЕОМ, яка дістала назву «МЭСМ» (рос. — Малая электронно-счётная машина).
Значний внесок у розвиток вітчизняної комп’ютерної техніки зробив Віктор Михайлович Глушков (1923-1982) — засновник наукової школи кібернетики, автор фундаментальних праць із кібернетики, штучного інтелекту, теорії цифрових автоматів, з питань застосування кібернетичних методів в економіці.
Починаючи з 1950-х років обчислювальна техніка почала бурхливо розвиватися і за кордоном, і в Україні.
Яку архітектуру мають сучасні комп’ютери?
Сучасний стаціонарний комп’ютер може мати такі складові: системний блок, монітор, клавіатуру та мишу, акустичну систему, принтер, сканер тощо. Сьогодні використовують й інші види комп’ютерів: ноутбуки та нетбуки, планшетні та кишенькові. У таких комп’ютерах системний блок, монітор і часто інші пристрої об’єднані в один. Попри те, що сфери застосування сучасних комп’ютерів практично не обмежені, в основу їх роботи покладено єдині принципи роботи. Вони визначають загальну структуру, без урахування особливостей тих чи інших моделей, і відображають основні зв’язки між пристроями комп’ютера, потоки даних, які циркулюють між ними, та принципи їх опрацювання. Уніфікація архітектури ПК забезпечує їх сумісність із точки зору користувача.
Архітектура ПК — принципи роботи та взаємодії основних пристроїв комп’ютера: процесора, внутрішньої й зовнішньої пам’яті та пристроїв введення й виведення даних.
В основу більшості моделей сучасних комп’ютерів покладено архітектуру американського математика Джона фон Неймана — опис логічної організації ЕОМ
Основні складові фон-нейманівської машини такі: пристрій управління, арифметико-логічний пристрій, пам’ять, пристрої введення та виведення даних.
Принципи роботи комп’ютера за фон Нейманом
Чи може комп'ютер працювати без процесора?
Процесор називають електронним «мозком» комп’ютера. Він призначений для автоматичного опрацювання й перетворення даних за наперед введеними програмами та управління роботою всіх пристроїв комп’ютера. Від його обчислювальної потужності здебільшого й залежить продуктивність комп’ютера.
Процесор — це мікросхема, яка створюється на напівпровідниковому кристалі (або кількох кристалах) шляхом застосування складної мікроелектронної технології. Різноманітні операції в процесорі виконуються за спеціальними вказівками. Вказівки для процесора записують у комп’ютерній програмі.
Під час роботи процесор досить сильно нагрівається, тому на нього встановлюють систему охолодження — вентилятор, який називають кулером.
Процесор складається з:
Під час роботи процесор опрацьовує дані. Частина даних інтерпретується як власне дані, частина даних — як адресні дані, а частина — як вказівки. Сукупність різноманітних вказівок, які може виконати процесор над даними, утворює так звану систему вказівок процесора.
Основними характеристиками процесорів є:
Режим роботи процесора задається спеціальною мікросхемою, яка називається генератором тактової частоти. Цей пристрій визначає ритм і швидкість роботи — на виконання процесором кожної операції відводиться певна кількість тактів.
Обсяг кеш-пам’яті сучасних процесорів коливається від 256 до 1024 Кб.
Розрядність пов’язана з розмірами спеціальних комірок пам’яті, що містяться в самому процесорі й називаються регістрами. Процесор із регістром 1 байт (8 біт) називають 8-розрядним, 2 байти — 16-розрядним, 4 байти — 32-розрядним. Найпотужніші комп’ютери сьогодні мають 8-байто- ві регістри (64 розряди).
V. Фізкультхвилинка
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Робота з підручником: Впр.1 ст. 18
Практичне завдання.
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
VІІI. Домашнє завдання
ІХ. Оцінювання роботи учнів