Тема: Авторська скринька Марійка Підгірянка " Ліс "
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Марійки Підгірянки, розкриваючи красу і багатство рідного слова за допомогою вірша поетеси; розвивати пам'ять,увагу ,мислення ; виховувати доброту, чесність, порядність, дружелюбність.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник,ілюстрації ,наочність
Клас: 2
План уроку
1.Організація класу до уроку.
1.1.Привітання та представлення.
1.2.Створення сприятливого психологічного комфорту.
1.3.Перевірка готовності учнів до уроку.
2.Мовна розминка.
2.1.Вправи на розвиток артикуляції.
2.1.1.Читання скоромовки.
2.1.2 Робота над чистомовкою
3.Повторення вивченого матеріалу.
3.1 Фронтальне опитування.
4. Вивчення нового матеріалу
4.1. Повідомлення теми та мотивації навчальної діяльності.
4.2. Робота над віршем М. Підгірянки
4.2.1. Підготовча робота до вивчення вірша.
Ознайомлення із життям поетеси
4.2.2. Робота над віршем "Ліс"
а) Установка на цілеспрямоване сприйняття
б) Первинне сприйняття з віршем
в) Емоційно-оцінююча бесіда
г) Словникова робота
д) Повторне читання вірша учнями
е) Робота над змістом вірш
є) Робота за малюнком
5. Закріплення та узагальнення вивченого
5.1. Бесіда за прочитаним віршем
5.2 Вправа «Відшукай птахів»
5.3 Вправа «Знайди зайве слово»
6. Підсумок уроку
6.1. Підсумкова бесіда
6.2. Задання домашнього завдання
6.3. Прощання з класом
Хід уроку
1.Організація класу до уроку.
1.1.Привітання та представлення.
- Доброго дня, учні! Щоб наша праця пройшла плідно, мені потрібна ваша увага, активність та кмітливість.
1.2.Створення сприятливого психологічного комфорту.
- А зараз подивіться на сусіда за партою посміхніться один одному, подивіться на мене і посміхніться мені. І протягом сьогоднішнього уроку нехай посмішка не зникає з ваших облич.
1.3.Перевірка готовності учнів до уроку.
- Погляньте на свої парти, чи є на них всі необхідні речі для уроку. У вас повинні бути: підручник, щоденник та ручка. Все зайве приберіть з парт і заховайте у портфель.
2.Мовна розминка.
2.1.Вправи на розвиток артикуляції.
2.1.1.Читання скоромовки.
- Погляньте на слайд, тут записана скоромовка.
Босий хлопець сіно косить,
Роса росить ноги босі.
-Прочитайте її спочатку мовчки.
- А тепер, давайте зачитаємо її виразно, напівголосно у помірному темпі.
- Тепер швидко.
- А зараз дуже швидко.
- Молодці.
2.1.1. Робота над чистомовкою
- А зараз для того щоб ваша вимова була чіткою будимо читати чистомовку.
Погляньте на слайд.
Ла-ла-ла — Алла дівчинка мала.
Ли-ли-ли — в гості ми до неї йшли.
Ллє-ллє-ллє — чаю Аллочка наллє.
Лі-лі-лі — ось лимони на столі.
Лю-лю-лю — дуже кисле не люблю
- Молодці!
3.Повторення вивченого матеріалу.
-Діти який новий розділ ви почали вчити ?(Авторські вірші малі жанри для дітей)
- Діти ,що означає авторські вірші? (це вірші які написані автором)
- Чим ці твори відрізняються від народних? (тим, що вони написані однією людиною)
- Молодці!
4. Вивчення нового матеріалу
4.1. Повідомлення теми та мотивації навчальної діяльності.
- На сьогоднішньому уроці ми з вами познайомимось із творчістю і віршем Марійки Підгірянки. Отже, тема нашого заняття Авторська скринька Марійка Підгірянка "Ліс".
4.2. Робота над віршем М. Підгірянки
4.2.1. Підготовча робота до вивчення вірша.Ознайомлення із життям поетеси .
- Діти чи ви знаєте хто така М. Підгірянка?(поетеса)
- Діти подивіться будь-ласка на слайд ось автопортрет поетеси.
Марійка Підгірянка народилася 29 березня в селі Білі Ослави в Івано-Франківській області. Народилася в родині лісничого(5 дочок і син).
Росла вона талановитою і вразливою дівчинкою на лоні природи чудового гуцульського краю.
Дівчинка тяглася до науки .А сприяв цьому дідусь по матері, священник Микола Волошин , який навчив улюблену внучку читати і писати.
У 13 років потай від усіх почала складати перші вірші.
Марійка мріяла стати вчителькою. Самотужки ця наполеглива гуцулка склала всі екзамени.і її мрія здійснилась.
Марія Омелянівна віддала вихованню дітей понад 40 років.
Вона розказувала учням цікаві казки,співала разом з ними щедрівки , колядки , пісні .
Більшість творів поетеса написала про дітей і для дітей .Основні мотиви вірші –мрії про краще майбутнє народу.оспівування краси рідного краю,природи Карпат. Основними її збірками були :Ангеляткова наука ,Ранкові зустрічі,Улюблені вірші ,Материнський віночок,Розповім вам казку ,байку та інші.
Поетеса жила в мальовничому куточку України про який вона з любов'ю розповідала у своїх віршах:
Моя земелько ти ріднесенька
Святе моє кохання,
Для тебе було перша пісенька,
Тобі буде й остання.
18 травня 1963 яскрава зоря Марійки Підгірянки згасла.ЇЇ провели у останню путь на Личаківський цвинтар ,що у Львові.
- А зараз відкрийте ваші підручники на сторінці 22 і мовчки кожен читає статтю про поетесу.
- Всі прочитали? А тепер давайте прочитаємо разом ланцюжком по одному рядочку, тож починай читати.
- Тож де народилася Марійка Підгірянка? ( Івано-Франківська обл., с. Білі Ослави)
-Хто навчив писати і читати ?
-Скільки дітей було в сім*ї?
- Які твори писала Марійка Підгірянка? ( вірші, оповідання, казки)
4.2.2. Робота над віршем "Ліс"
а) Установка на цілеспрямоване сприйняття
-Діти ,послухайте мене будь ласка вам потрібно відгадати загадку .
(Слайд 14)
Навесні веселить ,
Влітку холодить ,
Восени годує ,
Взимку гріє.(Ліс)
Що це?
-Молодці.
-Діти ,погляньте на слайд ,що на ньому зображено ?(Ліс)
-Так ,на ньому зображено ліс у всі пори року .
-Що зображено на 1 малюнку .(ліс зимою )
-А на 2 ?(Ліс восени )
-А що зображено на 3 малюнку ?(ліс влітку )
-І останній малюнок ?(ліс восени )
-Діти ,яка різниця між цими малюнками?(що ліс у кожну пору року має різний вигляд )
-Діти ,а які дерева ви знаєте що ростуть у лісі ?
(ялинка,сосна,береза,дуб..)
- А зараз ми прочитаємо вірш "Ліс" , а ви прослухайте і скажете про які дерева іде мова.
б) Первинне сприйняття з віршем
( читання вірша вчителем)
в) Емоційно-оцінююча бесіда
- Тож які дерева описані у вірші? (дуби, берези, буки)
- Який настрій у вірші хоче передати автор?(спокійний)
г) Словникова робота
-Діти, зверніть увагу на слайд на ньому є слова які ми зустрічали у вірші .
Отже, слово
бу΄йний - який дуже сильно розрісся; пишний, розкішний.
соˊйка - це лісовий птах, який має дуже гарне забарвлення
воркоті΄ти - це говорити, наприклад: воркотіли білі голуби на ґанку, тобто голуби між собою говорили
дріˊзд - це співочий птах, і він теж є лісовим птахом
галу΄зка - гілка, гілочка
яро΄к, яˊр - глибока западина
потіˊк - струмок із стрімкою течією
муги΄кати - тихо наспівувати щось
д) Повторне читання вірша учнями
- А тепер діти ви прочитаєте вірш самостійно і мовчки.
- А зараз будемо читати вірш ланцюжком
- Знайдіть і прочитайте рядки вірша, в яких зустрічаються слова із словникової роботи.
-Діти ,хто хоче ще раз повність зачитати вірш.
(2 дітей читають інші слідкують )
е) Робота над змістом вірша
- Що означає " Шумить верхами буйний ліс"? ( що вітер розгойдує дерева)
- А які птахи зустрічаються у лісі?( сойка, дрізд, голубки, зозуля)
- Зачитайте рядок в якому розповідається про вітер?( вітерець шепоче в галузках)
- Що це означає?( що вітер погойдує гілки)
- Що сказано про потік ( що він мугиче)
- Що це означає? ( що шумить струмочок)
- А що сказано про сонечко?(що воно цілує листочки)
- А з чим або з ким можна порівняти сонечко? ( з маминою ласкою, поцілунками, радістю та теплом)
- Зачитайте рядки, в яких говориться про гриби ( гриби наділи шапочки так само, як у казці)
- Як ви думайте про яку пору року йдеться? ( про осінь)
- Який настрій навіює вам цей вірш? ( осінній веселий настрій)
Руки в сторони та вгору —
На носочки піднялись.
Підніми голівку вгору —
Й на долоньки подивись.
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз — присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
є) Робота за малюнком
- Діти, зараз погляньте будь-ласка на малюнок.
- Що на нім зображено? ( ліс, дерева, гриби)
- Які кольори тут використано? ( зелені, жовті, оранжеві)
- А якими словами з вірша може бути підписаний малюнок? ( шумить верхами буйний ліс)
- Чого вчить нас автор? ( бачити красу природи, любити все, що нас оточує)
- А зараз уявіть себе художниками, якими б кольорами ви намалювали осінь? (жовтим)
-Молодці.
5. Закріплення та узагальнення вивченого
5.1. Бесіда за прочитаним віршем
- Який вірш ми читали?(Ліс)
- Якими емоціями можна передати прочитаний вірш?(радісними і сумними, тому що закінчується літо, відлітають птахи, а веселим тому, що настає прекрасна, чаруюча, золота пора року осінь, )
- Які кольори вас асоціюються з лісом?(золоті, жовтогарячі)
- Що хотіла передати поетеса словами: "Цілує сонечко листочки"? ( що вона зігріває їх своїм промінням)
- Чи сподобався вам цей вірш?( так)
- Чому?( тут описана краса природи)
- Як би ви по своєму назвали цей вірш? Наприклад: золота осінь.
5.2 Вправа «Відшукай птахів»
-Дітки ,давай спробуємо пригадати і відшукати птахів ,які згадувались у нашому вірші .Подивіться на слайд 26,27 і відшукайте назви птахів .
Сойкабукдріздгрибочокголубказозуляворонабілкасоловейко .
-Отже,яких птахів ви знайшли .(сойка,дрізд,голубка,зозуля).
-А які ,слова у нас ще залишились .Вони є у нашому вірші ?
-Молодці
5.3Вправа «Знайди зайве слово»
-Дітки ,давайте виконаємо ще одну вправу .
Подивіться на слайд 28 нам потрібно у стовпчиках відшукати зайве слова .
-Вам зрозуміло завдання .Давайте разом визначемо у 1 стовпчику ,яке зайве слово .(білка)Правильно ,а чому ?(гілочка від дерева ,білка тварина)
-У другому стовпчику ,яке зайве слово ?(лис)
- У третьому ?- (ласка)
-У четвертому ?- (тапочки)
-Молодці .
гілка ліс казка шапочки
гілка ліс казка тапочки
гілка лис казка шапочки
білка ліс казка шапочки
гілка ліс ласка шапочки
6. Підсумок уроку
6.1. Підсумкова бесіда
- Діти, а зараз наш урок підходить до завершення і хочу вас запитати чи сподобався вам урок?
- Про що ми говорили на уроці?
-Який вірш ми читали?
- Молодці, ми сьогодні з вами плідно попрацювали і я сподіваюсь що ви гарно засвоїте сьогоднішній матеріал.
6.2. Задання домашнього завдання
- Відкриваємо свої щоденники і на урок літературного читання, на домашнє завдання записуємо, вивчити вірш напам’ять «Ліс». сторінка 22.
6.3. Прощання з класом
- А зараз дітки всі піднялись. Ось і прийшов до завершення наш урок, сподіваюсь, що він був повчальний не тільки для мене, але й для вас. Урок завершено, до побачення можете бути вільні