Урок літературного читання 2 клас
Тема: І знов засипле все зима. Ліна Костенко «Баба Віхола», «Пряля», «Соловейко застудився».
Мета: Продовжити ознайомлення учнів з поезією Ліни Костенко.
Вдосконалювати техніку правильного, свідомого, виразного читання віршованих творів. Формувати в учнів уміння аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнення. Вчити визначати настрій твору. Розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення. Виховувати любов до художнього слова, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: портрет Ліни Костенко, малюнки з зображенням Віхоли, загадки, ігри, словникова скарбничка, текст скоромовки, піраміди слів, «Літературне читання» Віри Науменко.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався –
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
-На уроці ми будемо працювати під девізом:
Виразно читаємо
чітко слова промовляємо.
Мову та творчість
свою розвиваємо.
ІІ. Мовна розминка.
1.. Язичок вгору, вниз (тричі).
4.Коник (10 разів).
2.Гімнастика для очей
Вправа «Чарівні промінці»
На променях записані склади. Читаємо так: один склад зверху, другий знизу і т. д.
РІЗ НЕВ ЖДИ ТІ ВУ ЗБА
ЗАС ТЛО ЮТЬ ГІЧ ИЧК ТРА
ГОЛ ЕМЕ АТИ УНИ ЗОР
ОСТЕ ТАБ ЕЖН МІС ЖНА
3.Чистомовка
Ма-ма-ма – прийшла до нас зима.
Ло-ло-ло-кучугури намело.
Ем-ем-ем-саночки візьмем.
Дем-дем-дем-на гірку підем.
Ам-ам-ам- ой, весело нам!
4.Робота над скоромовкою
Біля баби баба сіла
Баба біла, біла, сива
Баба бабі бубоніла
Землю снігом білим вкрила
Бубоніла з півгодини
Баба бабі про новини.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Які гриби білка сушить про запас?
- Білка сушить сироїжки та опеньки
- Як нашпилює гриби білка?
- Білка нашпилює гриби охайно.
- Коли забере грибочки у дупло?
- Забере грибочки у дупло, як випадуть пороші.
- Які запаси у білочки?
- У білочки ціла в’язочка гриб
- Кому не спиться?
- Білочці не спиться
- Для чого стукає дятел?
- Щоб не вкрала їх лисиця .
ІV. Мотивіція начальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Кружляє ніжний білий пух,
Міняє зайчик сій кожух.
Вдіває лиска рукавички,
Співають весело синички!
Ведмідь в барлозі вже дріма...
- Яка пора, скажіть? (Зима)
- Сьогодні ми познайомимось з віршами Ліни Костенко, які вона присвятила чарівниці-зимі.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Біографічна довідка. (На дошці портрет Ліни Костенко)
-Діти, пригадайте, яке прізвище поетеси, твір якої ми вивчали на попередньому уроці?
-Що пам’ятаєте про її життєвий шлях? (відповіді дітей)
2.Опрацювання вірша Л.Костенко «Баба Віхола»
Одинбатриба сімвішістьходесятьла.
- Як ви вважаєте, про що буде йти мова у новому вірші?
3) Тлумачний словник
Віхола – снігова буря, сильний вітер перемінного напрямку, вітер зі снігом.
4) Словникова робота
- Підібрати слова, близькі за значенням до слова «Віхола».
Віхола – метелиця, хурделиця, завірюха, завія.
Метелиця – сильний вітер із снігом.
Хуртовина – сильний вітер зі снігом, буря, ураган.
Завія – сильний вітер із снігом, завихрений вітром сніг.
5) Виразне читання вірша, вчителем, кращим учнем
6)Перевірка первинного сприймання вірша
- Чи збулося ваше передбачення?
- Довідкове бюро
Вештатися – ходити сюди-туди в різних напрямках, блукати, бродити де-небудь.
8) Читання вірша «ланцюжком»
9) Аналіз змісту вірша
1. На чому приїхала Віхола? (На мітлі)
2. Якою була мітла? (Метільна, від слова мете, заметіль)
3. Куди вона приїхала? (У село).
4. Що просила у людей? (Решето).
5. Для чого воно їй потрібне? (Щоб просіяти сніг і вкрити жито)
10).Творча робота
-Які кольори використала поетеса? Відшукайте у вірші слова-ознаки таких предметів:
Віхола-…. (сива)
Борошно - …. (біле)
Пальчики - … (сині).
Отже, кольори сивий, білий, синій – це кольори зими. Переконаймося в цьому. Які кольори ви бачите на пейзажах? Фізкультхвилинка
11.Підготовча робота до вивчення вірша «Пряля»
Простежте за польотом сніжинок. Кого нагадують вони під час свого уповільненого лету? Народ наш часто порівнює сніжинок з метеликами, пушинками, білими мухами.
-Доберіть слова-назви дій для характеристики руху сніжинок у повітрі.
(Летять, кружляють, танцюють, спускаються, пурхають, в’ються).
-Щоб відповісти на питання: «Хто розсипає сніжинки?» послухаймо вірш «Пряля».
1).Читання вірша вчителем
2).Словникова робота:
Пряля- жінка, яка пряде ручним способом на прядці.
Прядка-хатній верстат, призначений для ручного прядіння.
Сувій- шматок полотна або іншої тканини певної довжини, що зберігають згорненим у трубку.
Полотно-конопляна, лляна, бавовняна, а також штучна або шовкова тканина особливого переплетення.
Завіска - шматок тканини або тюлю, яким завішують вікно, двері.
Укривало - легке покривало, яким накривають постіль удень
( те саме що ковдра).
3).Самостійне читання вірша учнями
4).Аналіз твору
- Хто ця дивна пряля?
-Що ж вона пряде?
-Чи довго вона пряде?
-Що пряля накрила своїм полотном?
- В образі кого описує зиму поетеса?
1).Дослідницька робота учнів
1. Відшукайте слова у вірші, що багато разів повторюються. (Пряде, іде).
2. Для чого поетеса використала засіб повторення слів? (Для того, щоб передати довготривалість зими. Сніг йде-йде-йде).
3. Доведіть, що і в цьому вірші зима має людські якості.
4. Який пунктуаційний знак повторюється у вірші найчастіше? Як його треба читати?
2).Виразне читання (1-2 учні)
3).Робота в парах
- Прочитайте за стрілками прислів’я про зиму.Поясніть їх зміст.
холодна,
сумна, весело.
Зима а жити
наступає, людей обнімає.
Зима мороз
кого нема.
тому зима,
Лиха у кожуха
деньок, як носок.
Зимою комарів
уже
зима коло
то вуха.
То сніг, завірюха,
Як бачите, український народ теж помічав примхливий, мінливий характер зими. І захоплювався її красою, і готувався до її лютих витівок, і завжди чекав і снігу, і морозу.
12. Робота над віршем «Соловейко застудився»
1) Відгадайте загадку:
Маленький, сіренький,
По гаях літає,
Уночі співає.
Як сонце заходить,
Він чарівний спів заводить.
Тьох-тьох-тьох, тіву-тів.
Лине радісно з гаїв.
То співаночка чия?
Голосного (солов’я)
2)-Послухайте спів цього чудового птаха (аудіозапис співу)
3) Виразне читання вірша
- Визначте настрій вірша.
- Чим він викликаний?
5) Ілюстрація вірша
- Які рядки вірша відповідають ілюстрації?
VІ. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя (підсумок про творчість поетеси Ліни Костенко)
Поезії Ліни Костенко відкрили таємницю: персонажами творів, крім людей, можуть бути також явища природи, дерева, птахи, звірі, наділені людськими властивостями.
Ліна Костенко переконує своїх читачів, що природа – це … істота.
-Чи погоджуєтесь ви із поетесою?
-Як зберегти її живу красу?
-Чи потрібно дбати про природу? Чому?
VІІ. Рефлексія
Вправа «Незакінчені речення»
-Найцікавішим завданням на уроці було…
-Сьогоднішній урок навчив мене …
VІІІ. Домашнє завдання
Вірш «Пряля» вивчити напам’ять,виразно читати решту.
На вибір: