Тема "Буквені вирази. Формули"

Про матеріал

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про основні поняття теми; закріпити навички учнів, застосовувати набуті знання під час складання і обчислення значень буквених виразів та розв'язування рівнянь; розвивати уважність, наполегливість; виховувати активність і самостійність.

Перегляд файлу

Тема. Узагальнення та систематизація знань з теми «Числові і буквені вирази. Формули. Рівняння.»

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про основні поняття теми; закріпити навички учнів, застосовувати набуті знання під час складання і обчислення значень буквених виразів та розв’язування рівнянь; розвивати уважність, наполегливість; виховувати активність і самостійність.

Епіграф уроку: Сумне явище, коли голови учнів наповнені великою чи малою кількістю знань, але вони не навчились їх застосовувати.

                                                           (А .Дістервег)

 

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Добрий день, діти!   (Перевірка готовності  учнів до уроку, налаштувати їх на роботу.) Рада вас вітати у творчій математичній лабораторії, де навчання математики відбудеться із використанням прикладних задач; пов’язані з безпосереднім вимірюванням, спостереженням, збором необхідної інформації. Бажаю всім досягти успіху на уроці!

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Перевірка домашнього завдання відбувається у вигляді кросворда.

Числові вирази. Буквені вирази та їх значення. Формули

 

По горизонталі:

  1. Добуток довжини прямокутника на його ширину
  2. Вираз складений із чисел,  знаків дій та дужок
  3. Швидкість помножена на час
  4. Сума всіх сторін трикутника, квадрата, прямокутника

 

По вертикалі:

  1. Запис деякого правила за допомогою букв, що встановлює взаємозв’язок між величинами
  2. Виконавши дії числового виразу, отримаємо його…
  3. Відстань поділити на час
  4. Вираз складений із чисел, букв, знаків дій та дужок
  5. Відстань поділити на швидкість

C:\Users\Галина Василiiвна\Desktop\а\Пустой кроссворд.bmp

Рівняння

 

По горизонталі:

  1. Рівність, що містить невідоме число
  2. Щоб знайти невідоме …, треба до різниці додати від’ємник
  3. Щоб знайти невідоме .., треба частку помножити на дільник
  4. Щоб знайти невідомий …, треба добуток поділити на відомий множник
  5. Щоб знайти невідомий …, треба від суми відняти відомий доданок

 

По вертикалі:

  1. Значення невідомого, при якому рівняння перетворюється  на правильну рівність
  2. Значення невідомого, при якому рівняння перетворюється  на правильну рівність
  3. Щоб знайти невідомий …, треба ділене поділити на частку
  4. Щоб знайти невідомий .., треба від зменшуваного відняти різницю

C:\Users\Галина Василiiвна\Desktop\кросворди\11\Пустой кроссворд.bmp

. Числові вирази. Буквені вирази та їх значення. Формули

 

C:\Users\Галина Василiiвна\Desktop\10\Заполненный кроссворд.bmp

 

По горизонталі:

         1. площа

         2. числовий

         3. відстань

         4. периметр

   По вертикалі:

          1. формула

          2. значення

          3. швидкість

          4. буквений

          5. час

 

 

 

 

11. Рівняння

 C:\Users\Галина Василiiвна\Desktop\кросворди\11\Заполненный кроссворд.bmp

 

  По горизонталі:

         1. рівняння

         2. зменшуване

         3. ділене

         4. множник

         5. доданок

По вертикалі:

          1. корінь

          2. розв’язок

          3. дільник

          4. від’ємник

 

 

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності учнів.

Притча «Ціль»

У стародавньому Римі жив один справжній майстер стрільби з лука. Він навчав багатьох учнів. Одного разу майстер прикріпив на стіні мішень і запитав учнів, що вони бачать. Один відповів: «Я бачу стіну і мішень на ній». Інші відповіли те ж саме. Тоді вчитель підійшов до свого найкращого учня і запитав: «А що бачиш ти?» «Я не можу бачити нічого, крім мішені», – такою була відповідь. Учитель повернувся до інших учнів і сказав: «Тільки та людина може досягти чогось в житті, яка бачить перед собою конкретну мету».

А метою нашого уроку є формування знань, вироблення вмінь і навичок розв’язувати вправи з теми «Числові та буквені вирази. Формули». А чи потрібні ті формули? Деякі учні нашого класу брали «інтерв’ю» у своїх  вчителів «Чи потрібні формули?» Що ви дізналися? (Висловлювання дітей)

Отже, формули потрібні, бо вони використовуються і на інших предметах. Люди різних професій у своїй роботі також використовують формули.

Матеріал, що ми зараз вивчаємо, потрібен буде вам у подальшому при вивченні математики (алгебри та геометрії), фізики, хімії, географії у старших класах.

Отже, записуємо в зошитах число й тему уроку.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1.На дошці записані рівняння з помилкою. Знайди помилку в розв’язанні рівнянь.

  х+14 = 25

    34-х =17

  х-18=25

   х=25-14

    х=34+17

   х=25-18

      х=10

     х=51

      х=7

Повторення теоретичного матеріалу.

Гра «Світлофор»

Вчитель по черзі називає математичне твердження, якщо воно правильне, то учні показують зелену картку, а якщо ні, то червону. Діти самостійно рахують, скільки правильних відповідей вони дали та записують до картки самоконтролю.

 1. Буквений вираз – це запис, який складається із чисел, знаків дій і дужок.

2. Числовий  вираз – це запис, який складається із чисел, знаків дій і дужок.

3. Якщо виконати дії в числових виразах, то отримаємо число, яке називають значенням числового виразу.

4. Результат множення називається часткою.

5. Формула – це запис деякого правила за допомогою букв, що встановлює взаємозв’язок між величинами.

6. Площа прямокутника обчислюється за формуло .

7. Периметр прямокутника обчислюється за формулою .

8. Щоб знайти сторону прямокутника, треба його площу поділити на іншу сторону.

9. Формула шляху .

10. Буква v у формулі шляху означає час.

11. Периметр квадрата обчислюється за формулою .

12. Площа квадрата обчислюється за формулою .

 

 

 

II. Фронтальна робота з класом

 

Гра Доміно

 

  Завдання. З’єднати стрілками ліву частину, що представляє собою буквені вирази, з правою частиною, де записані їх назви. Зверніть увагу, що у правій частині їх менше, ніж у лівій.

 

1.    a – (b + c) = a – b - c

Переставна властивість додавання

2.    a + b = b + a

Сполучна властивість додавання

3.    (a + b) – c = b + (a – c)

Властивість нуля при додаванні

4.    a + b + c = (a + b) + c

Властивість нуля при відніманні

5.    (a + b) – c = b + (a – c)

Правило віднімання суми від числа

6.    a + 0 = a

Правило віднімання числа від суми

7.    a – 0 = a

 

8.    a – a = 0

Правило віднімання числа від суми

Альпініст.  На дошці – малюнок 1

 

Запрошуються два учні, які отримують по три рівняння. Розв’язавши рівняння, учень записує відповідь на малюнку від першої до третьої сходинки. Перемагає той, хто перший правильно виконає всі рівняння і запише своє ім’я на верхній сходинці

 

 

Картка №1

15х = 90;

(х + 11) – 16 = 4;

3х + 7х – 2 = 118.

 

 

Картка №2

12х = 72;

(х – 2) + 19 = 25;

14х – 9х + 4 = 59.

 

 

 

4.Математична естафета.

Виконують учні першого і другого рядів.

Завдання для першого ряду.

 

1) Які числа треба поставити замість крапок, щоб були правильними рівності?

а) 5 років = …міс.(60);

б) 4 м 5дм = …дм(45);

в) 1 доба 7 год. = …год.(31);

г) 4 м 8 см = …см(408);

д) 3 кг 4 г = …г(3004).

2) Порівняйте:

а) 3 ц  і  521 кг;

б) 2 дні  і  2 доби;

в) 363 дні  і 1 рік;

г) 3600 с  і  1 год;

д) 28 т  і  279 ц.

Завдання для другого ряду.

1) Які числа треба поставити замість крапок, щоб були правильними рівності?

а) 3 роки = …міс.(36);

б) 5 м 6 дм = …дм(56);

в) 1 доба 6 год. = …год.(30);

г) 7 м 8 см = …м(708);

д) 4 кг 8 г = …г(4008).

 

2)Порівняйте:

а) 4 ц  і  348 кг;

б) 5 днів  і  5 діб;

в) 368 днів  і  1 рік;

г) 160 хв  і  2 год;

д) 29 т  і  299 ц.

 

VІ. Фізкультхвилинка.

Учні виконують біля парт руханку «Скік та Скок»

 

https://www.youtube.com/watch?v=kNWwid8OAVM

 

Тестові запитання.

 

1Лимон коштує m к., а банан – n к. Скільки коштують два лимони і три банани?

  а) m ∙ 3 + n + 2;  б) m + n ∙ 3;  в) m ∙ 2 + n ∙ 3;  г) m ∙ 2 + n.

2.Площа лугу х га, а площа саду в 2 рази більша. Яка площа саду?

  а) х – 2;  б) х : 2;  в) х ∙ 2;  г) х + 2.

3.Яке з чисел є коренем рівняння 9 – х = 1?

  а) 10;  б) 8;  в) 9;  г) 0.

4.Яке число треба поставити замість крапок, щоб рівність була правильною? 1 доба 3 год. = …год.

  а) 24;  б) 26;  в) 27;  г) 2009.

5.Знайди значення виразу а + 8, якщо а = 10.

  а) 16;  б) 17; в) 28;  г) 18.

6.Спростіть вираз: 8х + 12х.

  а) 20х;  б) 18х;  в)  17х;  г) 4х.

7.Знайди число х таке, що х : 7 = 11.

  а) 777;  б) 77;  в) 11;  г) 7.

 

8.Чому дорівнює а : b, якщо 725 ∙ b = а?

  а) 527;  б) 725;  в) 72;  г) 25.

9.Спрости вираз: 16а – 8 – 2а.

  а) 14а – 8;  б) 6а;  в) 18а – 8;  г) 26а.

10.Яка з рівностей є рівнянням?

  а) 5х + 9;  б) 4х – 2 = 6;  в) 6 3 – 4 = 14;  г) 10х + 2х + 3х.

11.За формулою S = v t знайти S, якщо v = 30 км/год, а t = 5 год.

  а) 35 км;  б) 150 км;  в) 6 км;  г) 25 км.

12.За 4 години літак пролетів S км. З якою швидкістю летів літак?

  а) S : 4;  б) S ∙ 4;  в) 4 : S;  г) S – 4.

13.Різниця чисел 16 і 2 це:

  а) 18;  б) 32;  в) 8;  г) 14.

14.Знайти 8а, якщо а = 9.

  а) 17;  б) 1;  в) 72;  г) 89а.

15.Знайти 8 – х, якщо х = 4.

  а) 4;  б) 8 – 4х;  в) 12;  г) 3.

16.Дано числа 8 і а.Запиши квадрат їх суми.

  а) 8 + а2;  б) (8 + а)2;  в) 82 + а2;  г) 64 + а2.

17.Спрости вираз: 14а 6.

  а) 20а;  б) 8а;  в) 84а;  г) 64а.

18.Сторона квадрата дорівнює а см. За якою формулою знаходять суму його сторін?

  а) 4а;  б) 2а;  в) а2;  г) 3а.

19.Знайти число, яке на 8 більше за число х.

  а) 8 : х;  б) 8 + х;  в) 8 – х;  г) х – 8.

20.Яке число треба відняти від 100, щоб отримати число 35.

  а) 135;  б) 55;  в) 65;  г) 45.

 

 

VІІІ. Підсумок уроку.

Обчисліть значення виразу і розшифруйте слово:

С

, якщо а = 4

І

, якщо х = 74

П

, якщо m = 2

У

, якщо n = 40

Х

, якщо k = 20

 

Значення виразу

4

20

60

89

1800

 

 

 

 

 

                                        

Кожному з вас я хочу побажати, щоб ви були:

«У» – усміхненими;

«С» – спокійними;

«П» – прогресивними;

«І» – ініціативними;

«Х» – хоробрими.

Іншими словами, я бажаю вам успіху! І не тільки на уроках математики, а й на інших предметах, і в подальшому житті!

П А М ‘ Я Т А Й Т Е! «Успіх – це тільки 10% таланту і ще 90% щоденної наполегливої праці».

ІX. Домашнє завдання.

1. Опрацювати: § 9 ст. 59 підручника.

2. Виконати: № 247, № 257, № 265.

3. Практичне завдання: Виміряти свій робочий стіл та обчислити його площу та периметр. Виконати необхідні розрахунки та записи у зошиті.

Додаток 1

Таблиця самоконтролю учня

Прізвище, ім’я учня_____________________________________Клас_______

Вид діяльності

Оцінювання

Кількість балів

Правильність домашнього завдання

Оцінюється в 1 бал

 

Вправа «Світлофор»

Оцінюється від 1 до 12 балів

 

Знайди помилку

Оцінюється в 1 бал

 

Гра Доміно

 

Складений числовий вираз

Значення

виразу

 

Оцінюється в 1 бал

Оцінюється в 1 бал

Альпініст

Оцінюється в 1 бал

 

Тестова робота

Оцінюється від 1 до 12 балів

 

Математична естафета.

Оцінюється в 5 балів

 

Додаткові бали

 

ОЦІНКА ЗА УРОК

 

 

 


 

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
21 грудня 2021
Переглядів
6907
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку