Тема. День української писемності та мови.
Мета : викликати бажання вивчати українську мову, милуватися її красою; прищеплювати і розвивати почуття патріотизму, національної гордості за мову, за тих, хто передав нам у спадок цей національний скарб; виховувати любов до рідної мови, бажання досконало її знати.
Обладнання : презентація, наочність до уроку, телевізор.
Хід заняття
Організаційний момент
Сьогодні ми зробимо ще один крок в країну відому,
В країну чудову, що нас так чекає й збагачує мову.
Тож сядьте рівненько і будьте уважні,
Щоб працювати нам було неважко.
Слайд 1
Учитель. Сьогодні ми відзначаємо свято української мови – одного з найцінніших надбань, які створили й залишили нам наші предки. Бажаю всім українцям утверджувати рідну мову, щоб цей нетлінний скарб служив єднанням між поколіннями, возвеличував Україну та українців. Щастя, добра, нових здобутків в ім’я України!
Цей день в Україні відзначають щорічно 9 листопада. Сьогодні на нашій класній годині ми дізнаємось, як ви обізнані в українській мові за допомогою різних завдань.
Слайд 2
1. Виконання завдань ( Технологія «Мікрофон»)
Експрес-опитування. Думай швидко, говори правильно!
— Скільки букв в українському алфавіті?
— Скільки голосних звуків; скількома буквами вони позначаються?
— Назвіть «беззвучну» букву.
— Які букви завжди позначають два звуки?
2.Гра «Розшифруй»
— Прочитайте слова в транскрипції та запишіть їх. [й і ж а к], [ш ч у к а], [л’он ]
— Що можете сказати про щуку, морського їжака, льон. ( Малюнки)
Слайд 4
3. Гра «Слово сховалося»
— Яке слово сховалося?
ць ук ра ї не (Українець)
Запишіть це слово і складіть речення з ним.
Українець — достойний син України.
4. Творча робота
— Від слова українець утворіть нові слова (робота в групах).
(Україна, країна, ранець, ура, рука, цар, рак, кран).
Слайд 5
5. Гра «Упізнай з першого погляду»
—Прочитайте і запишіть.
Г- р-б-ц- пр-п-р-ц- к-м-н-ц- г-м-н-ц- м-л-д-ц- к-р-н-ц- ст-л-ц- пр-д-в-ц-
Слайд 6
6. Вправа « Виправ помилки»
Про нёго, сёгодні, лён, колёровий.
Слайд 7
7. Гра «Буквена арифметика»
— Розв’яжіть буквені приклади і прочитайте утворені слова.
Мо + ро + за – а =... (мороз).
Ук + р – к + ок = ... (урок).
Ям + гу – му + ода = ... (ягода).
Шр – р + уб + а = ... (шуба).
Слайд 8
Підсумок заняття.