STEM - УРОК "Чи справді числівник такий важливий у житті?"

Про матеріал
STEM-урок для учнів 4 класу Чи справді числівник такий важливий у житті? В процесі уроку використовуються різні методи і прийоми.
Перегляд файлу

Тема: Чи справді числівник такий важливий у житті?

 

 

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про числівник, як частину мови; удосконалювати вміння правильно вимовляти числівники і грамотно записувати їх на письмі; розвивати орфографічну пильність, культуру писемного мовлення, сприяти вихованню любові до української мови.

Цілі: 

-           Я вправлятиму знання про числівник, як частину мови; 

-           Я удосконалюватиму вміння правильно вимовляти числівники і грамотно записувати їх на письмі; 

-           Я розвиватиму орфографічну пильність, культуру писемного мовлення.

Обладнання: годинник, схеми-опори з теми, картки для роботи в парах та самостійної роботи.

                                                                                 

Хід уроку

 

І. ОРГАНІЗАЦІЯ УРОКУ. Створення емоційного настрою

1. Складання девізу уроку

Гра «Розсипанка»

Ø Діти, сьогоднішній урок я хочу розпочати чудовими словами. Але, для цього вам треба: скласти речення з розсипаних слів і прочитати девіз сьогоднішнього уроку.

 

 

        Хто

 

українську

 

вживає

 

безпомилково

 

      її

 

поважає

 

мову

 

слова

 

всі

 

 

Хто поважає українську мову – вживає всі її слова безпомилково.

 

II.ОГОЛОШЕННЯ, ТЕМИ ТА ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ.

1.          Розгадування теми.  На дошці напис:    

Ч1и2с3л4і5в6н7и8к

Прочитати, видаляючи цифри.

Вступне слово вчителя

      Ми закінчили вивчення числівника. Завдання на сьогодні – повторити вивчене про числівник, застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці.

 

2.          Інтерактивна вправа « Очікування» ØЧого кожен з вас очікує від уроку?          ( На слайді випливають слова:)

      Я очікую, що ….

      На уроці мене чекає ….

      На цьому уроці я вивчу ….

      Цей урок навчить мене ….

 

Ø  Я теж хочу висловити свої очікування: Ви будете активно працювати;

      Доведете, що знаєте багато по темі;

      Умієте точно, гарно висловлювати свої думки;

      Будете злагоджено працювати в парах; 

      Зумієте переконати, що знаєте і любите рідну мову.

 

А також ви зможете в кінці уроку оцінити свої знання за шкалою оцінювання

 

«Шкала самооцінювання»

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Створення «Інтелект карти» . Технологія «Кубування»

- Відповідаємо на завдання « чарівного кубика»

1.     Частина мови.

2.     На що вказує?

3.     Що означає?

4.     На які питання відповідає?

5.     Які числівники називають кількісними?

6.     Які числівники називають порядковими?

7.     Яким є членом речення?

8.     Де використовують числівники найчастіше?

9.     Навіщо потрібно вивчати числівники?

 (Числівник – самостійна частина мови, яка позначає кількість предметів або їхній порядок при лічбі. Відповідають на запитання скільки? який? кторий?. Поділяються на кількісні і порядкові числівники. В реченні виступають другорядним членом речення. Пов᾽язані з іншими частинами мови).

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

       -Чи можете ви сказати коли народились, чи коли сьогодні пробудились не використовуючи числівників?

       -А спробуйте щось купити в магазині не вживаючи у своєму мовлення цифри?

       -А як ви гадаєте числівник вивчають тільки на уроках української мови, чи ми можемо сказати, що цифри  та числа є в математиці, природознавстві, літературному читанні, музиці, трудовому навчанні, образотворчому мистецтві, англійській мові та навіть фізичній культурі. 1.Робота над прислів’ями.

Всі за одного і один за всіх. Працювати до сьомого поту.

-Як ви розумієте ці прислів’я? Які числівники є в них? Чи маємо працювати злагоджено.

Який числівник є у другому прислів’ї? А назвіть число, попереднє до числа сім.

2. Каліграфічна хвилинка. Хвилина каліграфії. 6, 16, 66

   и и и и и и

од.надцять, чот.рнадцять

-         Зверніть увагу на ці слова. Яку букву потрібно вставити в пусті віконечка? Що це за слова? До якої групи належать? (словникові)

-         А яка це орфограма (ненаголошений и).Як вимовлятимемо слова від 11 до 19?

-         Придумайте речення, з цими словами та іншими орфограмами на це правило.

3. Інтерактивна форма роботи «Акваріум». 

Робота в групах. 

Інструктаж

Підійдіть до столу і виберіть картки того кольору, який вам до вподоби. Синій колір – це внутрішнє коло, червоний колір - зовнішнє коло. (У кожного учня на картці число).

Станьте парами, обличчям один до одного.

- Які дві групи утворили? (два кола)

1   група – слова, що відповідають на питання скільки?

2   група – слова, що відповідають на питання який? котрий?

-         Що означають числівники, що відповідають на питання скільки? (кількість предметів)

-         Що означають числівники, що відповідають на питання який? котрий?

(порядок при лічбі)

За годинниковою стрілкою учасник зовнішнього кола називає своє слово, а учасник внутрішнього слова утворює слово, що відповідає на питання який? котрий?, а потім міняються.

IV.УЗАГАЛЬНЕННЯ       ТА    СИСТЕМАТИЗАЦІЯ    ЗНАНЬ,    УМІНЬ    І

НАВИЧОК УЧНІВ

1. Робота в групах Мовознавці

-Складіть ребуси із цифрами. Складіть з одним на вибір речення.

100лиця         3буна           ві3ла       г1на           і100рія          ві3на

7я                    100ляр       смор1а     пі100лет     ви3мка           під3мка            мі100              пі2л            с3бав        3тон           3зуб              гор1а

 

Оцініть свою роботу (макс. 3 бали)

 

«Шкала самооцінювання»

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Природознавці

Записати речення з числами пов’язані із природознавством

Світовий океан складається із чотирьох океанів

 

Оцініть свою роботу (макс. 3 бали)

 

«Шкала самооцінювання»

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Математики

Читання і записування прикладів різними способами біля дошки за допомогою прийменників та без прийменників.

50 + 45 = 95

до п’ятдесяти додати сорок п’ять; сума чисел п’ятдесят і сорок п’ять;

перший доданок п’ятдесят, а другий сорок п’ять; п’ятдесят збільшити на сорок п’ять.

60 – 18 = 42

від шістдесят відняти вісімнадцять; різниця чисел шістдесят і вісімнадцять; зменшуване шістдесят, а від’ємник вісімнадцять; шістдесят зменшити на вісімнадцять.

Оцініть свою роботу (макс. 3 бали)

«Шкала самооцінювання»

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Фізкультхвилинка

-Чи зустрічались  у пісні числівники? На які запитання вони відповідають? - З яким предметом пов’язана дана вправа

2. Технологія «Крісло автора»

  Учні коротко переказують власну автобіографію, використовуючи числівники.

-                     Я хочу, щоб ви пригадали недавній урок із « Я у світі», на якому ми вивчили символи. Тоді ви назвали одну страву, яку вважаєте одним із символів української національної кухні. Пам’ятаєте її? ( Борщ)

-                     Борщ ви всі їли. А чи задумувалися ви над тим, які компоненти потрібні господині для того, щоб його зварити?  ( Діти називають, я викладаю малюнки): 

Каструля, вода, картопля, капуста, буряк, помідори, морква, цибуля, часник, квасоля, олія, сіль, перець, зелень, сметана.

-                     А скажіть–но мені, чи важливо знати, яку кількість якого продукту потрібно класти в борщ, для того, щоб він вийшов смачним?

-                     Отож, зараз ми з вами запишемо інгредієнти ,необхідні для борщу. А тут, як не крути , без математики не обійдешся! 3.  Створення овочевого колажу

(Кожному роздаю картку з інгредієнтом) - Пишемо у зошитах: 

Борщ червоний Інгредієнти:

 

-                     Отже, беремо каструлю і наливаємо в неї воду.

 

                        

 

-                     . Скільки? Рахуйте:

 

       Суму чисел 25 і 5 зменшити у 10 разів ( 3)

 

( Запис на дошці : Три літри води,)

 

Далі готуємо картоплю:

 

 

 

      Яке число більше від числа 40000 у 100 разів? ( 400) ( Запис на дошці: чотириста грамів картоплі,)

 

Для того, щоб дізнатися кількість капусти,

 

 ви маєте обчислити,  яку відстань проїхав автобус за 5 год, якщо він рухався зі швидкістю  60 км/год?

(300 км )

( Запис на дошці : триста грамів капусти,)

 

Буряк – дуже важливий у борщі, без нього він не буде таким червоним і апетитним.

 

 Отож,

Яке число потрібно додати до 997, щоб отримати 1000? ( 3)

( Запис на дошці : три буряки)

 

Наступний складник – морква

 

 і її потрібно взяти…

20 центнерів – це … (2) тонни ( Запис на дошці : дві морквини,)

 

А який борщ без цибулі! 

 

У коробці було 37 цукерок. Тарас роздав їх 6 друзям порівну. Скільки цукерок залишилося в коробці? ( 1) ( Запис на дошці : одна цибулина,)

 

Ще один важливий інгредієнт – помідори.

 

 Вони нададуть страві  кислинки і допоможуть бурякам зберегти червоний колір. 

 

2 метри перетворіть у сантиметри ( 200) ( Запис на дошці : двісті грамів помідорів,)

 

Готуємо квасолю.

 

 Її необхідно…

 

Скільки десятків у тисячі? ( 100 ) ( Запис на дошці : сто грамів квасолі,)

 

Гарного смаку і аромату  надасть нашому борщу солодкий перець.

 

1000 зменшити у 4 рази.

( Запис на дошці : двісті п’ятдесят грамів болгарського перцю,)

 

Для смачного бульйону можна відварити м'ясо, а можна варити вегетаріанський борщ і зажарити його олією. 

 

Обчислимо необхідну кількість:

 

1 год 20 хв перевести у хвилини ( 80) ( Запис на дошці : вісімдесят грамів олії,)

 

І залишилося зовсім не багато, щоб нарешті почати варити борщ.

 

 Часник, він надасть нашій страві особливого смаку і аромату.

 

Площа прямокутника 12 кв.см. Його довжина – 4 см. Яка ширина

прямокутника? ( 3 см)

( Запис на дошці : три зубчики часнику,)

 

А ще борщ, звичайно ж, потрібно посолити, поперчити, додати зелені та сметани – за смаком.

 

 

У зошитах і на дошці буде такий запис: 

 

Борщ червоний Інгредієнти: Три літри води, чотириста грамів картоплі, триста грамів капусти, три буряки, дві морквини, одна цибулина, двісті грамів помідорів, сто грамів квасолі,

двісті п’ятдесят грамів болгарського перцю,

вісімдесят грамів олії, три зубчики часнику, сметана, сіль, перець, зелень – за смаком.

 

Ну от і зібрали ми продукти, необхідні для борщу та створили колаж.

Оцініть свою роботу (макс. 3 бали)

«Шкала самооцінювання»

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ.Підведення підсумків.

-     Чи систематизували знання про числівник та числа з різних дисциплін? Чи можна сказати, що ми працювали до сьомого поту.

       1. Погляньмо на годинник. Котра година? Вкажіть, будь ласка, різні варіанти позначення цього часу. 

       Наприклад: 11 год. 35 хв., 35 хв. на дванадцяту. 35 хв. по одинадцятій. Отже, наш урок (а точніше уроки) наближається до кінця. 

-     Чи виправдалися ваші очікування?

-     Навіщо потрібно вивчати числівники?

-     Що я для себе отримав з уроку?

-     Чого я навчився на цьому уроці?

Підсумуйте свою роботу за шкалою оцінювання

 «Шкала самооцінювання»

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Корнас Руслана Зеновіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pdf
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
6 лютого 2020
Переглядів
2053
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку