Урок-змагання знавців української мови "Калинова рідна мова" для учнів початкової школи. В розробці є посилання, за яким ви знайдете ВСІ потрібні матеріали до заходу: відео, презентації, написи, фішки та ін.
Урок-змагання знавців української мови
«Калинова рідна мова»
Мета: Навчити дітей розуміти і збагачувати рідну мову, формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати народ, ні Україна як держава.
Розширювати знання про красу і багатство української мови. Пробудити почуття національної гідності. Розвивати логічне і творче мислення. Виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою.
Обладнання: Вишивані рушники, хліб, калина, портрет Т.Г.Шевченка, плакати «Без мови рідної юначе, й народу нашого нема», «Пісня – душа народу», «Кажуть, дитино, що мова наша – солов’їна».
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Оголошення теми та мети уроку.
Вчитель: Знову день почався, діти.
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати –
Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні в нас, діти, урок незвичайний,
Хай буде він для нас повчальний.
Пригадайте найщиріше слово,
Щоб заграла самоцвітом рідна наша мова.
Звучить пісня «Немає України без калини…»
(муз. М.Ведмедері; сл. Г.Клок)
На сцену виходять ведучі-хлопчик і дівчинка в
українських костюмах з хлібом і сіллю на
вишитому рушнику.
Між ними відбувається діалог):
- Доня я Вкраїни - неньки.
Україною зовуся
Й тою назвою горджуся.
- А по чім тебе впізнаю?
По вкраїнському звичаю.
В мене вдача щира й сміла
І відвага духу й тіла.
І душа моя здорова –
Українська в мене мова
Там де неба круг погідний,
Там, де сонце сяє ясне
На вкраїнські діти красні.
Де лани, степи безкраї,
Де орел буйний літає.
Де Карпат вершин високі,
Де потоків дна глибокі,
Де Дністер і хвилі Прута,
Дніпро – старий Славута,
Де високії могили,
Що в них голови зложили
Мої предки в лютім бою
За Вкраїну любу свою.
Пильно все учитись буду,
Щоб свої мене любили,
А чужі щоби цінили,
Щоб про мій народ питали
І Вкраїну шанували.
Ні маєтку, ані труду
Жалувати я не буду.
Щоб народу України
Помогти устать з руїни,
Все зумію перенести,
Для Вкраїни слави й честі.
Господа буду благати,
Щоб нам дав добра дождати.
Українська мова за своєю милозвучністю посідає одне з перших місць між європейський. Її красу та спів чутність визнаю весь світ. Немає народу, байдужого до рідної мови, до своєї землі, тієї, на якій ти народився і живеш.
Мова кожного народу
Неповторна і – своя.
В ній гримлять громи в негоду,
В житті – трелі солов’я.
На своїй природній мові
І потоки гомонять.
Зелен-клени у діброві
По-кленовому шумлять.
Солов’їну, барвінкову,
Колосисту – на віки –
Українську рідну мову
В дар дали мені батьки.
Берегти її, плекати
Будем всюди й повсякчас,
Бо ж єдина – так, як мати –
Мова кожного із нас.
Любі друзі, ми почиваємо змагання знавців української мови.
Девіз нашого змагання:
Хто любить, знає рідну мову, тому вона всміхнеться.
Солодке слово перемога нелегко всім дається.
Хто мову шанує свою, той переможе в бою.
- А епіграфом нашого уроку будуть слова:
Ніколи не говори: «Я – неук»,
А завжди кажи «Я – зірка».
На парту кожному із вас упала зірка. За допомогою цих зірочок ми визначимо, хто стане найяскравішою зіркою у нашому королівстві рідної мови.
Але кожен із віс пам’ятає:
Я – учень
Я – хочу знати
Я –думаю
Я – вмію
Я – знаю
Я – особистість творча
Я – зірка
ІІ. Правила гри
- Сьогодні ви матимете змогу показати свої:
Уважно прослухайте правила гри. Перевіримо знання української мови.
За кожну правильну відповідь ви отримуєте зірочку. Всі учні підраховують їх загальну кількість. Таким чином обираємо кращого знавця рідної мови та нагороджуємо його медаллю «Лицар української мови»
Представлення команд і їх капітанів.
Команда «Мовознавці»
Ми зібрались в залі дружно
Щоби позмагатись
І про мову нашу рідну
Цікаве дізнатись.
Ми – веселі «Мовознавці»
Щиро вас вітаємо,
Від усього свого серця
Щастя вам бажаємо!
Працюватимем сьогодні
До сьомого поту
І дістанем нагороду
За свою роботу.
Перемога – хитра птаха,
Не усім дається.
Хай тому, хто мову знає
Щастя усміхнеться.
Якщо добре рідну мову
Не будем вивчати,
То історію свого народу
Ми не будем знати.
Ми веселі та кмітливі,
І у мові знаємось
Бо не перший рік у школі
Мови ми навчаємось.
Супротивників своїх
Ми хочем попрохати:
Всяких прикрощів, маленьким,
Нам не завдавати.
Якщо ж доведеться нам
Все ж таки програти,
Будемо ще краще
Мову рідну ми вивчати.
Команда «Розумники»
Боже рідний, Боже правий,
Що ти робиш з нами?
Ми повинні змагатися
З цими малюками?
Воно все було б нічого…
А що люди скажуть,
Як обізнаність у мові
Краще нас покажуть «Мовознавці»?
Ото буде сорому доволі,
Хоч і зовсім не з’являйся
Після того в школі.
Так, будемо змагатися
В знанні рідної мови,
Бо хіба ж щось нам замінить
Українське слово?!
Ось прислухайтесь:
Співоча, ніжна, солов’їна,
Яка влучна та яскрава
Мова України.
Тому, хлопці та дівчата,
Нумо працювати,
Українську нашу мову
Глибоко вивчати!
Хай же Мирний і Шевченко,
Українка Леся,
Славна проза Гончара
І вірші Олеся
Стануть рідними, близькими
У кожній оселі:
У Полтаві, Запоріжжі,
У нашому місті.
Ну а щодо КВНу,
То буде – як буде,
Ми прийшли змагатись,
А журі розсудить.
Хто з нас слабший,
Хто сильніший,
І хто краще вчився,
Хто із мовою своєю
Міцніше здружився.
Ми команді «Мовознавців»
Маєм побажати
Якнайкраще на питання
Всі відповідати.
У навчанні хай успішно
Долають пороги.
А собі – «Розумникам» бажаємо
Тільки перемоги!
ІІІ. Гра «Зоряна година»
Учні по черзі читають вірші про мову, підготовлені вдома, а також вірші, які вони склали самі.
Перевіримо швидкість вашого мислення. Я буду називати тлумачення понять, а ви – називати їх одним словом. Це своєрідний словник.
І команда
ІІ команда
(запитання і відповіді даються протягом 1 хвилини. За правильну відповідь – 1 бал).
І команда
ІІ команда
Що маєш казати - … (наперед обміркуй).
Говори мало, слухай багато, а …(думай ще більше).
Не хочеш почути поганих слів… (не кажи їх сам).
Умій вчасно сказати і вчасно…(замовчати).
Краще мовчати, аніж…(брехати).
Дав слово - … (дотримай його)
Шабля ранить голову, а слово - … (душу).
Від теплого слова і … (крига скресне).
Слово старше за … (гроші).
Більше діла -… (менше слів).
Їж борщ з грибами і …(тримай язик за зубами).
Дурний язик голові не …(приятель).
Довгим язиком тільки … (полумиски лизати).
Хто людей питає, …(той розум має).
ЇЖАЧОК
Ходить лісом їжачок,
В нього шубка з…(ниток,дроту, колючок)
ЩО ЇЙ СНИТЬСЯ?
Вночі їй завжди півник сниться.
Вона не курка, а… (гуска, ворона, лисиця)
НА ПРОГУЛЯНКУ
У неділю на Хрещатик
Квочка вивела…(голубів, курчаток, вівців)
МАЙСТЕР
Меблі, двері й чобіток
Ремонтує …(голка, ложка, молоток)
ХТО ТАКА?
Великі очі й голова.
Не Колобок це, а …(слон, сова, коза)
ЛІСОВЕ ТАКСІ
По дорозі жук повзе,
На спині листок…(фарбує, малює, везе)
РИБАЛКА
Ярослав на камінь сів,
Ловить в річці…(щук, карасів, мух)
А ЯК У НИХ
Є ім’я у мене і в сестрички,
А щеня і котик мають….(рибу, клички, назву)
РОЗУМНИЦЯ
Має Галя добру звичку
Класти книги на…(вікно, підлогу, поличку)
НОВИЙ ГЕРОЙ
Їжак згорнувся у клубок.
- Я, - каже, - не їжак, а…(пиріжок, булочка, Колобок)
- В кожному рядку вірша відкинути зайві синоніми і залишити тільки той, який допоможе розказати про свою мрію у віршованій формі.
МРІЯ
Як виросту – збудую (дім, хату, оселю),
Поставлю, колесо (приладнаю, приб’ю, прикріплю).
А там я поселю (крилату, летючу, літаючу)
Лелечу плетінку (родину, сім’ю, пару)
Нехай розводиться, (селиться, гніздиться)
По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях)
Нехай мені щоночі (здається, сниться, ввижається)
Що я літаю, наче (пташка, птиця, птах).
По долині жук повзе,
На спині жука … везе.
Облизала кішка кришку
І пішла ловити … мишку.
Я поклала спати кішку
У м’яке котяче… ліжко.
Ворона вчила солов’я:
- Співай, сусідо мій, як … я.
Їжак ожину в лісі їв
І слухав пісню … солов’їв.
Пожовтів і пересох
На городі цар … горох.
До землі зігнулась гілочка,
Як по ній пробігла … білочка.
Собі мама купила праску,
А мені новорічну … маску.
Усміхнулася Лукерка,
Як поглянула в … люстерко.
Ярослав у човен сів,
Ловить в річці … карасів.
- Обережним будь, Іванку,
Не розбий з варенням … банку.
Має Галя добру звичку
Класти книжку на … поличку.
Відповіді на ці запитання можна знайти у словах.
Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (Під мокрим)
Без чого не буває криниці? (Без дна)
У який горщик не можна налити води? (У повний)
Що буде козі, коли їй мине сім років? (Восьмий піде)
Хто найбільшу шапку носить? (У кого найбільша голова)
Який рік найкоротший? (Новий рік, він триває усього один день)
Що робиться з хлібом, коли його ріжеш? (Він меншає)
Яким стане білий камінь, якщо його кинути у Чорне море? (Мокрим)
Коли беззубий дід відчує біль від зубів? (Коли його вкусить собака)
Від чого у качки лапи червоні? (Від колін)
Де є річка без води? (На карті)
Хто бачить свої очі? (Той хто дивиться у дзеркало)
Які алфавіти складаються з шести літер? (азбука і абетка)
У якому вигуку 100 однакових звуків? (Стоп)
Від назв яких двох букв стає жарко, гаряче? (Пе-Че)
Який молочний продукт можна перетворити на злак, прочитавши його справа на ліво? (сир – рис)
Як записати слово робота п’ятьма літерами ( праця), а чотирма (труд)?
Що треба, щоб майка злетіла? (замінити початкове М на Ч – чайка)
На яке питання не можна відповісти «ні»? (ти мене чуєш?)
Чи можна з кози зробити козака? (коза+к = козак).
Чого багато має золото, менше озеро, ще менше море, а зовсім не має ріка? (Букву О).
Які два займенники, написані поруч, псують дороги, заважають їздити по дорозі? (я+ми=ями)
Які три займенники найчистіші? (ви-ми-ти).
Які ключі до неба добираються? (журавлинні).
Якою голкою не пошиєш сорочки? (голкою їжака).
У якому місяці люди сплять найменше? (У лютому)
СТОРІНКА - ранок, стіна, сто, рік, нірка, кіно, рот, кіт, нора, сік, ніс, кора, Ніка, Кіра, Тіна, …
МИЛОЗВУЧНІСТЬ – мило, ніс, сіль, злість, вино, осінь, звучить, сіть, лози, лом, оси, міль, ніч, мови, воли …
- Розгадайте кросворд. Прочитайте слова по горизонталі. Поясніть правопис іменників.
|
|
3 |
|
|
6 |
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
2 |
|
4 |
|
|
|
|
9 |
|
1 М |
О |
Я |
У |
5 К |
Р |
А |
Ї |
Н |
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповіді:
ІV. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.
Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення:
- У кого ж сьогодні найбільше зірочок? ( Весь клас рахує зароблені бали).
- Хто найяскравіший знавець української мови?
(Нагородження переможців дипломами «Лицар української мови».
Учитель:
Ось вже б’є Годинник Часу,
Час настав прощатися.
Дуже прошу, дорогенькі,
У своїх малих серденьках
Залишити назавжди
Хоч краплинку дивини.
І та зірочка-зірничка
Буде вам світити вічно.
Вже скінчилось наше свято
І прощатися пора.
Всім присутнім ми бажаємо
Щастя, миру і добра.
Заключне слово вчителя.
Усе минає, а слово залишається. Зникають у безвісті царі, володарі, раби… на порох розсипаються величні будівлі, вмирають дерева, пересихають ріки…гори перетворюються на купи каміння… все стає тліном і прахом, а написане слово залишається. Залишається і несе крізь час голос людської душі. То ж хай живе, переживає століття й покоління найбільше диво – рідна мова!
Мова наша, мова –
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова наша, мова –
Літ минулих повість,
Вічно юна мудрість,
Сива наша совість.
Ми без тебе, мово,
Без зерна полова,
Соняшник без сонця,
Без птахів діброва.
Як вогонь у серці,
Ви несіть в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє!
«Абетка побажань»
А – активності творчої.
Б – безхмарної небесної.
В – віри розсудливої.
Г – гумору неміряного.
Г – ґречності щоденної.
Д – достатку життєвого.
Е – економії розумної.
Є – єдності сімейної.
Ж – життя безкінечного.
З – здоров’я безмежного.
І – імені чистого.
Ї – їздити на курорти.
К – кохання доброго.
Л – людяності щирої.
М – мрії здійснення.
Н – наснаги професійної.
О – обрію барвистого.
П – посмішки чуйної.
Р – радості всесильної.
С – спокою літнього.
Т – теплоти родинної.
У – успіху великого.
Ф – фантазії гармонійної.
Х – хліба цілющого.
Ц – царини домашньої.
Ч – чарівності приємної.
Ш – широти духовної.
Щ – щастя невичерпного.
Ю – юності сердечної.
Я – ясності майбутньої.
https://sojaperechodko.blogspot.com/
За цим посиланням ви знайдете ВСІ додаткові матеріали (написи, плакати, відео) та фото з цього заходу
1