Тема. Дикі та свійські тварини. Охорона тварин. Тварини з Червоної книги України. Практична робота „Визначення за істотними ознаками груп тварин".

Про матеріал
продовжувати формувати уявлення про групи тварин: звірі, птахи, дикі та свійські тварини, травоїдні, хижі та всеїдні; розширювати знання учнів про значення природи для життя людей; обговорити правила поведінки в природі ;розвивати логічне мислення, формувати вміння порівнювати, визначати істотні ознаки, робити висновки, описувати представників різних груп тварин; виховувати спостережливість, допитливість, прагнення до пізнання тваринного світу, дбайливе ставлення і любов до тварин.
Перегляд файлу

 

         Тема. Дикі та свійські тварини. Охорона тварин. Тварини з Червоної книги України. Практична робота „Визначення за істотними ознаками груп тварин".

Мета: продовжувати формувати уявлення про групи тварин: звірі, птахи, дикі та свійські тварини, травоїдні, хижі та всеїдні; розширювати знання учнів про значення природи для життя людей; обговорити правила поведінки в природі ;розвивати логічне мислення, формувати вміння порівнювати, визначати істотні ознаки, робити висновки, описувати представників різних груп тварин; виховувати спостережливість, допитливість, прагнення до пізнання тваринного світу, дбайливе ставлення і любов до тварин.

Обладнання: ілюстрації тварин, картки, ілюстрації „Охорона природи".

Хід уроку

І.Хвилинка спостережень.

- І, як правило, на початок уроку повідомлення чергового синоптика. (Пора року, місяць, день, стан неба, температура повітря, опади)

ІІ.Перевірка домашнього завдання.

*Група дітей працює за картками.

*Інші учні шляхом фронтального опитування будується „асоціативний кущ"

  •                     Якою буває природа?
  •                     Що відноситься до живої і неживої природи?
  •                     На які групи поділяються рослини?
  •                     За будовою тіла, виглядом на які групи поділяються тварини?
  •                     За харчуванням на які групи поділяються тварини?
  •                     За участю людини у їхньому житті на які групи поділяються тварини?

Дикі і свійські ( впр. „Мозгова атака" вияснити чи є миші, мухи - св. тв. )

Тр. і Хиж,  Всеяд.

Зв.   Риби.  Ком.   Д.,  К.,  Тр.

Тварини       Рослин    Людина     Сонце зірки, земля, гори річки

                    Жива _Нежива

                                              Природа

Доповіді учнів про тварин Цікаве із життя тварин".

III. Практична робота.

  •                                 А зараз вам треба провести дослідження за завданням і поданим планом. Клас поділяється на групи.
    1.               група повинна довести, що папуга - це птах.
    2.               група повинна довести, що... - це звір
    3.               група повинна довести, що щука - це риба.

План ( за яким групи відповідають).

1.Чим вкрито тіло?

2.З яких частин складається тіло?

3.Скільки ніг? (або що замість кінцівок має ця тварина).

4. Народження потомства.

Перевірка.

Фізкульхвилинка.

IV . Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми з вами будемо говорити про нашу матінку - природу, про те, що її треба захищати і берегти, любити і плекати, бо вона дає дуже багато людям корисного і ми повинні їй за це дякувати і платити добром. V. Вивчення нового матеріалу. 1. Розповідь з елементами бесіди

  •             Чи зможуть люди жити без природи?

Людина частина живої прир2оди. Вона живе серед природи і бере від неї все необхідне для життя; повітря, воду, продукти харчування, корисні копалини.

  •           Для чого це все людині?

Колись давно люди брали від природи набагато менше всього. У них не було ні фабрик, ні заводів, ні сучасних жител. Але поступово у людей з'явилися тепле житло, машини, ферми і заводи. І людям здалося, що вони сильніші за природу. Виявляється, що це не так. Підкорення природи призвело до забруднення повітря і води, загибелі лісів, зникнення багатьох видів рослин і тварин.

2.Відгадування кросворду за допомогою загадок, (прочитати слово „красная")

3.Розповідь учителя.

Червоною книга названа тому, що червоний колір це сигнал, який попереджує про небезпеку. Ця книга звертається до людей зі словами: "Зупиніться! Подумайте, що ви робите, до чого це призведе!". В Червону книгу вчені занесли світ неповторний та чудесний, що поступово вмирає, давно порятунку в нас благає.

У цій книзі є різні сторінки: чорні, червоні, жовті, білі, сірі, зелені. Наприклад, на "чорних" сторінках записано назви рослин і тварин, які зникли з лиця Землі. Це: дикий кінь, тур, біла куріпка.

На "жовтих" сторінках перераховано ті рідкісні рослини і тварини, кількість яких швидко зменшується, яким загрожує знищення. Це: чорний лелека, сон - трава, пролісок.

"Білі" сторінки відведено для тих рослин і тварин, чисельність яких завжди була невелика. Це соня садова.

Люди не тільки заносять до книги рідкісних та зникаючих рослш і тварин, вони допомагають зберегти і відновити втрачені види. Тому в Червоній книзі є "зелені" сторінки.

На цих сторінках записано назви рослин і тварин, кількість яких збільшилась завдяки турботі людей. Це зубр.

Однією з важливих форм охорони природи є створення заповідників Заповідник це територія, яка перебуває під охороною держави. Зараз іх в Україні нараховується 15 заповідників. Найстаріший з них Асканія Нова. Він розташований на півдні України, у Херсонській області.

Луганський природний заповідник розташований у нашій області. Він був створений у 1968 році. Заповідник складається з трьох відділень: Стрільцівський степ. Станично - луганський степ, Провальський степ. У Червону книгу занесено: їжак вухатий, тушканчик великий, дрофа, гадюка; із рослин - півонія тонколиста, незабудки, дзвоники, гвоздика, ковиль. В охоронній зоні степова річка „Черепаха". Колись у Сіверському Дінці та інших українських річках існувала велетенська риба - вирізуб. Тепер найбільшою річковою рибою є сом.

4.Робота з підручником (с. 138—139).

5."До природи не неси шкоди". Обговорення правил поведінки в природі.

Правило 1.

Не ламати, не рубати кущів та дерев.

Рослина жива істота, кожен листочок виділяє в повітря кисень, необхідний для дихання тваринам і людям.

Правило 2.

Не пошкоджувати кору дерев.

Із нанесеної рани витікає сік, через яку в дерево можуть проникнути

мікроорганізми.

Правило 3.

Не ламати квітучих рослин.

Кожна зірвана квітка це комашка, яка залишилася без їжі, це насіння, з якою не виросла рослина. Від нашої звички зривати гарні рослини багато з них опинилися під загрозою зникнення.

Правило 4.

Не ловити комах. Не знищувати павуків, жаб, змій, вужів. Комахи запилюють рослини. Павуки, 2жаби, змії, мурахи знищують шкідливих комах.

Правило 5.

Не ловити диких тварин і забирати їх додому.

Дикі тварини не можуть жити в неволі. Вони загинуть.

Правило 6.

Не руйнувати гнізда. Порушені гнізда птахи покидають. З яєць, які там були, вже не вилупляться пташенята.

Правило 7.

Не розводити багаття в лісі чи на луках. Пожежа, яка може виникнути від залишеного багаття, знищує рослини і тварини, спричиняючи іноді стихійні лиха.

Правило 8.

Не залишати сміття на природі.

Не викидати його у водойми. Цим не тільки забруднюється вода, а й існує загроза людям, які можуть отримати травми під час купання. VI. Закріплення вивченого.

1.Робота в зошиті (с.55).

2.Відповіді на запитання.

  •              Що людині дає природа?
  •              Що ви дізналися про Червону книгу?
  •           Які правила поведінки в природі ви запам'ятали?

VI. Підсумок уроку.

  •     Поясніть прислів'я:

З природою живи в дружбі, то буде й вона тобі в службі.

Чому необхідно охороняти природу?

- Який внесок у справу охорони природи можуть зробити молодші школярі? (Не засмічувати водойми, насаджувати дерева і кущі, не рвати квітучих рослин, охороняти мурашники, вирощувати кімнатні рослини,...)

Висновок.

Домашнє завдання.

  •       Прочитати текст „Ми і природа" .
  •       Намалювати малюнок „Бережи природу". - гр. Б
  •       Скласти твір - призив Люди! Бережіть природу".- гр. А

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
SvetaK
Додано
7 липня 2020
Переглядів
786
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку