Зінтегровано: розвиток зв'язного мовлення, читання, трудове навчання.
Тема. Дитячі розваги взимку.
Мета: дати уявлення про характерні ознаки зими;вчити самостійно здобувати знання; висловлювати припущення; виробляти вміння зв'язко висловлювати думки; збагачувати словниковий запас по темі «Зима»;виховувати бережне ставлення до свого здоров'я.
Обладнання: мультимедійна дошка, картки, робочі зошити.
1
Матеріал підготувала вчиталь початкових класів Гладунська Наталія миколаївна.
Зінтегровано: розвиток зв’язного мовлення, читання, трудове навчання.
Урок № 7
Тема. Дитячі розваги взимку.
Мета: дати уявлення про характерні ознаки зими;вчити самостійно здобувати знання; висловлювати припущення; виробляти вміння зв’язко висловлювати думки; збагачувати словниковий запас по темі «Зима»;виховувати бережне ставлення до свого здоров’я.
Обладнання: мультимедійна дошка, картки, робочі зошити.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Запитань навкруг багато.
Як на них відповісти?
Біля мене ви сідайте
І мандрівку починайте.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Загадка.
Стало біло навкруги
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма
Здогадались, я… ЗИМА.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Так, сьогодні на урок до нас завітала зима.
(Зачитує учень)
Зимова сторінка, як стежинка,
За стежинкою, стежинка.
По ній котиться клубок
Незвичайний, без ниток.
Наш клубочок залюбки
Поведе тебе в світи.
І на «як?», «чому?» і «де?»
Завжди відповідь знайде.
- Зима прийшла не з пустими руками, а з …, відгадайте загадку.
Білий, як сорочка,
Пухнастий, як квочка,
Крил не має, а гарно літає.
Що це за птиця, що сонця боїться? СНІГ
- Зверніть увагу на написання цього слова. Що ми чуємо вкінці? А пишемо?(каліграфічна хвилинка)
- Запишемо, який буває сніг?(Сніг (який?) -...)
- А визнаєте, що сніг буває…веселим! Так, як в цьому вірші Оксани Сенатович. Уважно послухайте і скажіть, чому він веселий?
1) Робота над віршем Оксани Сенатович «Веселий вірш».
(читання вірша вчителем)
Веселий вірш
Падав сніг,
падав сніг –
для усіх, усіх, усіх,
і дорослих, і малих,
і веселих, і сумних.
Всім, хто гордо носа ніс,
він тихцем сідав на ніс.
А роззяві, як на сміх,
залетів до рота сніг.
Вереді за комір вліз
і довів його до сліз.
А веселі грали в сніжки –
сніг сідав їм на усмішки
і сміявся з усіма:
- Ой зима, зима, зима!
2) Повторне читання і аналіз змісту вірша.
- То чому він веселий?(Бо старався розсмішити всіх)
- Кого саме він зачіпав?( Дорослих, малих, веселих, сумних, гордих, бо носа задирали, роззяву, який гав ловить, вереді за комір, а веселим сідав на усмішки.)
- З яким настроєм прочитаємо цей вірш?(Хорове читання вірша)
ІУ. Вивчення нового матеріалу.
- Зима принесла багато снігу. Але з якими словами ви пов’язуєте зиму ще?
1)Словникова робота.
(Слайд «Зимові слова»:
Новий рік, Дід Мороз, снігур, мороз, ялинка, лід, бурулька, іній, велосипед, спека, панамка)
- Запишіть лише «зимові слова»(Зимові слова - …)
2)Робота над віршем Надії Кир’ян
- Пропаную прочитати вірш Надії Кир’ян, який так і називається «Зимові слова». Прочитайте і скажіть, які слова ми ще з вами не назвали?(Ковзанка, шуба, піч, пальто, груба, лижі, ковзани, рукавички, сани.)
- Молодці! Як ми бачимо зима принесла не лише свята та гарну погоду, а й різні зимні розваги.
(Зачитує віршик учень)
Всюди віхола панує,
Із сніжинками пустує.
Вибігли всі дітлахи,
В кого сани, ковзани.
Вони з гірки залюбки
Мчатимуть наввипередки.
3) Розвиток зв’язного мовлення. Відгадування загадок та складання речень за малюнками.
Загадка. В снігову, студену пору, всі ми – друзі дітворі. Возять діти нас на гору, ми їх возимо з гори. (САНКИ)
- Правильно. Розгляньте малюнок. Складемо речення.
(Слайд . Діти на санчатах спускаються з гірки.)
(Вірш зачитує учень з карточки)
Раді хлопчики й дівчата,
Не лякають їх вітри,
З ними сонце на санчатах
Мчить із білої гори.
Так, саночки з гори летять,
А на гору не хотять.
- І знову загадка.
Ллється річка, ми лежимо, на річці лід, ми біжимо. (КОВЗАНИ)
В лісі ковзанку з води збудували холоди і…
- Підпишемо наступний малюнок.
(Слайд . На річці дітвора катається на ковзанах)
ЖАРТ. Похвалився хлопчик Стас Петрику – сусіду:
- Завтра я на ковзанах падати поїду.
- Наступна загадка.
Ми готуємось до бою:
Сніжні кулі наша зброя.
Рукавиці змокли трішки,
Бо ми граємось у… (СНІЖКИ)
- Складемо речення до малюнка.
(Слайд . Хлопці весело грають у сніжки.)
- І знову загадка для відгадки:
Влітку відпочивають, взимку дітей катають. (ЛИЖІ)
- Зі слів, що на слайді складемо речення.
(Слайд . Маринка та Сашко їздять на лижах.)
- Послухайте віршик. (Зачитує учень)
От так диво! – сніговик
Загубив десь черевик.
Тупа босою ногою,
Топче стежку під вербою.
- Підпишемо і цей малюнок.
(Слайд .Дружні малюки ліплять сніговика.)
Фізкультхвилинка
4) Творча робота з текстом.
(Слайд . Речення.
Діти на санчатах спускаються з гірки.
На річці дітвора катається на ковзанах.
Хлопці весело грають у сніжки.
Маринка та Сашко їздять на лижах.
Дружні малюки ліплять сніговита.)
- Хто був зображений на всіх малюнках. А ви помітили, що деякі слова у реченнях були виділені.
(Слайд . Діти, друзі, хлопці, Маринка та Сашко, малюки.)
- В текстах використовують слова, близькі за значенням, щоб слова не повторювалися. А якби це був текст, можна було б вжити «вони».
5) Самостійна робота учнів.
- Прочитайте текст.
Прийшла зима. Випав перший сніг. Діти вибігли на вулицю. Діти катаються на санчатах. Діти їздять на лижах. Веселяться діти!
- Які недоліки ви помітили? Замініть їх і запишіть удосконалений текст. Чому в кінці тексту стоїть знак оклику? Які ще зимові ігри ви знаєте?
6) Диференційовані завдання.
- З поданих груп слів склади речення.
А) Гра в сніжки
сніжки, в, діти, грали;
фортецю,для, побудували, початку, снігову;
Миколка, із, готував, снігу, кульки;
Петрик, за, слідкував, позиціями, супротивника.
Б) Зимові канікули
канікули, почались, зимові;
у, дітки, каток, дворі, залили;
катаються, вони, на, тепер, ковзанах;
весело, їм, дуже;
зими, приходу, діти, радіють.
В) Скласти твір за поданим зачином і кінцівкою.
На катку
Сильний мороз скував ставок. Сніг засипав берег. Оленка побігла на каток.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дівчинка довго згадувала про ці веселі події на катку.
Г) 4. Склади твір за малюнком і поданим планом.
План
1. Прийшла зима.
2. Забави дітей.
3. Зима в лісі.
7) Перевірка виконаної роботи. Зачитати кілька робіт.
У. Підсумок уроку.
Наші діти витягли санчата
І б’ючи підборами об сніг,
Мчать, веселі, весну зустрічати,
Розсипаючи щасливий сміх.
- Зима нам дарує безліч радісних митей. Але не любить неслухів. Та хто тепло вдягається, гарно їсть та швидко рухається, тому мороз на страшний.
А чому це у Марічки
Морозець щипає щічки?
Дівчинка всміхається:
- Так зима вітається.
УІ. Трудове навчання.
- Тож і ми з нею не прощаємось, бо зима тільки починається. І бажає всім бути радісними, бадьорими та здоровими. Вдома намалюйте і напишіть за що ви любите зиму. А ще виготовить зимову аплікацію, розрізавши квадрат за лініями (гра «Танграм»).
Додаток:
1.З поданих груп слів склади речення.
Гра в сніжки
сніжки, в, діти, грали;
фортецю,для, побудували, початку, снігову;
Миколка, із, готував, снігу, кульки;
Петрик, за, слідкував, позиціями, супротивника.
Зимові канікули
канікули, почались, зимові;
у, дітки, каток, дворі, залили;
катаються, вони, на, тепер, ковзанах;
весело, їм, дуже;
зими, приходу, діти, радіють.
2. Поширити речення за допомогою другорядних членів речення.
Зраділи діти. Випав сніг. Дівчата ліплять. Хлопці катаються. Веселяться дітлахи. Мати чекає. Настав вечір.
3.Скласти твір за поданим зачином і кінцівкою.
На катку
Сильний мороз скував ставок. Сніг засипав берег. Оленка побігла на каток.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дівчинка довго згадувала про ці веселі події на катку.
4. Склади твір за малюнком і поданим планом.
План
1. Прийшла зима.
2. Забави дітей.
3. Зима в лісі.