Тема. Фізичні явища, їх різноманітність.

Про матеріал
Тема. Фізичні явища, їх різноманітність. Мета: формувати в учнів уявлення про основні групи природних явищ, їх прояв у довкіллі та значення для життя. Тип уроку: засвоєння нових знань.
Перегляд файлу

Поурочний  план

З природознавства

в 5-а класі

 

 

 

 

Тема: . Фізичні явища, їх різноманітність.

Мета: формувати в учнів уявлення про основні групи природних явищ, їх прояв

у довкіллі та значення для життя.
Тип уроку: засвоєння нових знань.

Основні поняття і терміни: механічні, теплові, електричні, магнітні, хімічні, звукові,

світлові явища.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчаль­ної діяльності.

Підготовча бесіда. Що таке явище природи? Які ви знаєте явища природи?

Для якої частини природи характерні ці явища — живої чи неживої?

 Які науки вивчають тіла та явища, що з ними відбувається?


План (запис на дошці)


  1. Механічні явища.

  2. Теплові явища.

  3. Електричні явища.

  4. Магнітні явища.

  5. Хімічні явища.

  6. Звукові явища.

  7. Світлові явища.


3. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.

1. Пояснювальна бесіда.

Явища природи можна поділити на такі основні групи: механічні, теплові, електричні,

 магнітні,хімічні, звукові, світлові
Послухайте вірш і скажіть, про які явища природи йдеться.

«Все навколо живе в русі», —

Шепотів метелик мусі.

Он-де в'ється мошкара,

Жук наткнувсь на ліхтаря.

Відштовхніть всі охи-ахи,

Гляньте: бігають мурахи.

Черв'ячок повзе повільно,

Всі у русі — вільні-вільні!

(Механічні (рух), звукові (шепіт), світлові, електричні, теплові (ліхтар).)

2. Розповідь з елементами бесіди. Прикладом механічних явищ є механіч­ний рух.

Механічний рух—це зміна положення будь-якого фізичного тіла відно­сно інших тіл

із плином часу.Що означають слова «зміна положення ... тіла відносно інших тіл ...»?

Поясніть, якщо ви їдете у поїзді, відносно яких тіл ви рухаєтеся, а відносно яких — ні?

Наведіть приклади механічного руху.

Механічному руху притаманні такі характеристики: швидкість, час, відстань.

 Швидкість тіла показує, який шлях воно долає за певний проміжок часу.

Основними одиницями вимірювання швидкості є кілометри за хвилину (км/год),

метри за хвилину (м/хв); часу—години (год), хвилини (хв), секунди (с);

відстань вимірюється в кілометрах, метрах. Яким приладами природодослід­ника

можна виміряти час, відстань? Швидкість руху можна визначити за фор­мулою: 

швидкість = відстань : час.

Яке значення має механічний рух для живих організмів та життєдіяльнос­ті людини?

Здатність до переміщення дає змогу тваринам знаходити більше кор­му, розмножуватись,

 захищатись від нападу втечею тощо. Прояв механічного руху в неживій природ

 корисний як для життєдіяльності людини, так і для живої природи.

Наприклад, рух течії річки працює над створенням електричної енергії

в гідроелектростанціях; рух вітру використовується в роботі

 вітряків, допомагає в запиленні рослин, впливає на зміну погоди тощо.

До механічних явищ належать і звукові явища.

3. Демонстрування досліду з камертоном та кулькою. Пояснювальна бесіда.
Вчитель вдаряє молотком по камертону. Що відбувається? Потім підносить

до нього кульку, підвішену на нитці. Що спостерігаєте? (Кулька буде колива­тись,

вдаряючи по камертону доти, доки він звучатиме).

Молекули повітря коливаються біля камертона і спричиняють коливання су­сідніх молекул,

яке, поширюючись у просторі, коливає барабанну перетинку нашого вуха і, в результаті,

ми чуємо звук. Таким чином, звук — це коливання, що поширюються в навколишньому

середовищі і сприймаються людським ву­хом. Яке значення мають звукові явища для життя на Землі?

За допомогою зву­ків, об'єднаних у слова, люди можуть порозумітися. Наука, що вивчає

звукові вираження слів, називається фонетика і є одним із розділів української мови.

Для тварин звуки є засобом спілкування, сигналом про небезпеку, способом вира­ження емоцій

(собаки, коти) тощо.

4. Пояснювальна бесіда. Як ви гадаєте, які явища належать до теплових?
Тепловими називають явища природи, які супроводжуються зміною температу­ри тіл

 і речовин,що нагріваються або охолоджуються.

Яким приладом вимірюють температуру і в яких одиницях його позна­чають?

 Чому поверхня Землі вдень підвищується, а вночі — знижуєть­ся?

Наведіть приклади теплових явищ. Яке значення має тепло для життя?

5. Робота з підручником.

Бесіда за текстом.
Як виникають електричні явища? Де виникає електричний струм?

 Які ви знаєте штучні джерела струму?

 Які речовини називають провідни­ками, ізоляторами?

 Які вам відомі електричні явища природного похо­дження?

Де в живій природі спостерігаютьсяелектричні явища?

 Яке значення вони мають для життя на Землі?

6. Розповідь з елементами бесіди.

Ще у давнину люди помітили, що одні тіла можуть притягувати інші.

Такі тіла стали називати магнітами.

Вони притягують до себе предмети із заліза, сталі та інших матеріалів.

Однак більшість металів, папір, тканина, скло є немагнітними.

 Навколо намагнічених тіл і електричного струму існує простір, де діє магнетизм.

Цей простір називають магнітним полем.

Наша планета подібна до величезного магніту. Намагнічені тіла, які можуть вільно

 обертатисьнавколо вертикальної осі, завжди розташовуються одним кін­цем на північ,

 а іншим — на південь.Таке розміщення магніту зумовлене його взаємодією з магнітним

 полем Землі, тому полюси магнітівназивають північ­ним та південним

 Полюси магнітів позначають різними кольорами: південнийполюс — червоним,

а північний — синім. Взаємодія магнітів завжди така, що їх однойменні полюси

 відштовхуються, а різнойменні — притягуються.
 


Пригадайте з початкової школи, дія якого приладу природодослідника пов'язана з

магнітними явищами?

Доведіть. (Демонстрування компаса і розповідь учня про принцип його роботи).

Що змушує магнітну стріл­ку компаса рухатись?

Саме магнітне поле, що існує навколо Земної кулі, змушує магнітну стрілку компаса

 розташовуватисьтак, що один її кінець показує напрямок на північний,

а інший — на південний магнітний полюс Землі.

 Яким чином люди використову­ють знання про магнітні явища?

(При створенні компасів,які допомагають орі­єнтуватися на місцевості тощо).

7. Пояснювальна бесіда, демонстрування досліду.

Пригадайте, що вивчає хімія. У хімічну склянку з невеликою кількістю питної соди

вчитель додає

оцту і перемішує скляною паличкою. Що спостерігаєте?

(Утворена суміш почала «закипати»).

 Далі вноситься у склянку запалений сірник. Що відбулося? (Сірник погас).

Чому погас сірник?

(Для горіння потрібен кисень, а у склянці утворився вуглекислий газ).

Щойно відбулося хімічне явище або хімічна реакція—перетворення одних речовин на інші.

Чим хімічні явища відрізняються від теплових явищ, таких як перетворення льоду на воду

 або води на пару? Під час таких явищ речовина не руйнується і не зумовлює появу

нових речовин, а під час хімічних явищ руйну­ються одні речовини й утворюються інші.

Яке значення мають хімічні явища для життя? В живому організмі постій­но

відбувається обмінречовин. З продуктами харчування — органічними речо­винами:

білками, жирами,вуглеводами —відбуваються різні хімічні явища.

 Мо­лекули, що входять до складу продуктів харчування,

руйнуються, а утворюються нові молекули, з яких будується тіло людини.

Водночас виділяються тепло та деякі речовини, наприклад, вуглекислий газ, вода.

Як люди використовують хімічні знання

у побуті? Застосовуючи хімічні явища, люди виготовляють фарби, ліки, гуму тощо.

8. Пояснювальна бесіда. Як ви вважаєте, що таке світло? Світло - це вид випромінювання,

яке сприймає око людини. Які ви знаєте джерела світла?

 Сонце, вогнище, електрична лампочка,дуга електрозварювання, блискавка, свіч­ка,

полярне сяйво — все це джерела світла

. Які з названих джерел є природними, а які штучними? Чому?

Джерела світла, створені людиною, називають штучни­ми, природою — природними.

Яке значення мають світлові явища для життя?

 Світло потрібно для нормального росту і розвитку організмів.

Так, при нестачі в організмі вітаміну

О, який утворюється під час дії сонячного світла, розвивається хвороба — рахіт,

що спричиняє

 викривлення хребта та інші вади.

У зелених орга­нах рослин під дією сонячного проміння

утворюються поживні речовини.
 


4. Узагальнення і систематизація вивченого.

А) Виконання завдань в групах і обговорення результатів.

Група І. Доповніть текст.

Зміну положення одного тіла відносно іншого за певний проміжок часу нази­вають ....

 Механічний рух характеризують такі величини:..., шлях,....

Швидкість руху можна визначити

 за формулою:.... Прикладами механічного руху в приро­ді є:....

Група 2.Доповніть текст.

Звук — це ... . Він належить до ... явищ. Звук може поширюватись у таких середовищах:....

 Органом, який сприймає звуки, є.... Джерелами звуку є:....

Група 3.Доповніть текст.

Тепловими називають явища, які супроводжуються .... Температуру вимі­рюють одним

із приладів природодослідника —.... Одиницею вимірювання тем­ператури є:....

 Прикладами застосування теплових явищ є:....

Група 4. Доповніть текст.

Електричний струм — це.... Провідниками електричного струму є речови­ни ... .

До провідників належать, наприклад,.... Є речовини, які не проводять електричний струм,

наприклад:.... Такі речовини називають....

Група 5. Доповніть текст.

Тіла, що притягують інші, називають.... Простір навколо намагнічених тіл є ....

Полюси магнітів називають ... та .... їх позначають різними кольорами: ... полюс —...,

 а... полюс —.... Взаємодія магнітів завжди така, що їх однойменні полюси...,

а різнойменні —....

Група 6. Доповніть текст.

Взаємодію кількох речовин, у результаті якої утворюються інші речовини, називають ...

явищем. Прикладами таких явищ в природі є: ... .

 Знання про ці явища людина використовує для виготовлення найрізноманітніших

 речовин:....

5. Підбиття підсумків уроку, аргументація оцінок.

6. Повідомлення домашнього завдання»

 

docx
Додано
29 жовтня
Переглядів
136
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку