Тема. Хто дбає, той і має. Легкий хліб (білоруська народна казка)
з використанням прийомів ТРВЗ
(теорії розв'язання винахідницьких задач)
Мета. Ознайомити учнів із білоруською народною казкою, удосконалювати навички виразного читання, учити аналізувати прочитане, здійснювати творчий переказ, збагачувати словниковий запас. Розвивати творче мислення, уяву, фантазію. Виховувати працелюбність, любов до художнього слова, уміння працювати в колективі, виконувати поставлені завдання, розвивати ініціативність,виявляти лідерські якості.
Хід уроку.
Слайд1 «В гостях у казки»
Слайд2
Любі діти!
У наш клас завітали гості щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миром.
Доброго дня вам!
Доброго дня нам!
Доброго дня всій Україні!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався –
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
Слайд 3
Урок продовжимо без зупинки із розминки .
- Де ж наш пустун – язичок?
Заховався за білий тиночок.
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудимо!
- Поплямкали губками.
- Поклацали зубками ( щоб міцніші були).
- Посичали гусочкою: с-с-с.
- Подзижчали комариком: з-з-з.
- Подирчали трактором: др –р –р -р.
- Пошуміли вітерцем: ш –ш -ш.
- Аще що ваш язичок скаже?.
Слайд 4
Дихалочка.
Вже ми бачили перший сніг . Уявіть , що ваші ручки замерзли , погрійте їх , подихайте на них.
А тепер скажіть на одному диханні. Вчитель – учні.
Ли- ли – ли - урок почали.
Ри – ри – ри – чітко говори.
Си – си- си – букви в слово запроси.
Ди – ди – ди – речення склади.
Жи – жи – жи – свою думку розкажи.
3.Скоромовка.
Слайд 4
Допоможуть нам підказки – піктограми.
Спочатку вчитель, потім учні «Дощиком» від тихого до голосного.
- Висловіть радість - краса
- Вам дуже шкода що спорожнів горщик .- сила
Мати вовк і вовченя
Їли ласощі щодня.
Кожен мав велику ложку -
Горщик спорожнів потрошку.
А зараз попробуйте сказати скоромовку на одному диханні .
Вчитель відбиває ритм.
Молодці! Ви змогли відтворити вірш.
Задача на зняття психологічної інерції.
А зараз пропоную вам таку задачу для розуму.
- Ложкою можна тільки їсти?
- Знайдіть ложці нове призначення. Наділимо її нетиповими ознаками.
Гра «Аукціон» Хто останній придумає нове призначення ложці, той купить це слово.
Гра «Знайди нове призначення».
Наділити ложку нетиповими ознаками,пояснити практичне застосування.
Ложка :
ІІІ. .Повідомлення теми і мети уроку
Прийом «Добре – погано
Краса – вовк добре .Сила _ погано
Вовк – це добре:
Хижак – санітар лісу.
Вовк – погано;
Нападає на стадо – овець, телят.
Втілює страх.
Може задушити.
Слайд5
Слайд 6
Казка вигадка, та в ній
Щось повчальне зрозумій.
І V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Опрацювання білоруської народної казки «Легкий хліб»
Сьогодні в нас урок незвичайний,
Він навчить багато вас чому.
Хай буде він для вас навчальний,
За де подякуєм йому.
А чому ж наш урок незвичайний.
Слайд 7
Я думаю . що цей нелегкий шлях ми подолаємо і чарівну скриньку відкриємо, щоб дізнатися про найцінніший людський скарб.
Але, у кожної скриньки є таємний код. Щоб іі відкрити, треба здобути таємний код. Група,яка буде працювати найкраще на кожному етапі уроку, отримуватиме секретну цифру кода.
Слайд 8
В кінці уроку , коли всі цифри ми зберемо, зможемо відкрити наш чарівний сундучок.
Слайд 9
Отож, оберіть лідера. Встають.
Створeння прoблемної cитуації.
- Легкa пір'їнa, легкa задaча, лeгкий хлiб.
Поясніть, як ви розумієте ці вислови.
Висловіть свої передбачення.
- Чи iснує на зeмлі лeгкий хлiб?
Чи справдилися ваші передбачення, ми дізнаємося, прочитавши казку.
Первинне ознайомлення із змістом казки.
- Сядемо рівненько,
вмостимося зручненько
і послухаємо казку.
Відео казки.
То чи буває легкий хліб?
Чого вчить ця казка ?
Хто не працює, той не їсть.
Слайд10
Хором.
Марудна робота – одноманітна, надокучлива.
Вигін – частина поля, луків, куди виганяють пастися худобу.
Закрасує – зацвіте.
Заборонувати –розпушити грунт
Фізкультхвилинка
«Косар». Встати з-за парт, випростатися, ноги нарізно, руки перед собою. Повертаючись ліворуч і праворуч, робити широкі рухи руками «раз» і «два», ніби косячи траву. Дихання вільне. (Виконувати в середньому темпі 5-6 разів).
«Поза вовка”.
Вигляд матимемо страхітливий. Але ця вправа сприяє припливу крові до горла. Зміцнює і підбадьорює все тіло.
Виконується сидячи на стільці.
Покладіть руки на коліна. Зробіть глибокий вдих-видих і висуньте язик якнайдалі. Одночасно напружте й рочепірте пальці, відкрийте широко рот і вирячіть очі. Напружте шию і все тіло (особливо горло). Тримайте цю позу кілька секунд,дихаючи. зберігаючи напруження, потім розслабтеся. Ця вправа виконується 2- 3 рази,
V. Узагальнення і систематизація знань.
Читання казки. Бесіда за змістом прочитаного.
Спочатку читає лідер дівчаток.
.
Читає лідер хлопців. Чи сподобався хліб вовкові?
Продовжуємо «ланцюжком».
- У казці панує добро та зло.
Фізкультхвилинка. Гра «Займи позицію»
На підлозі намальовані три геометричні фігури. Коло. Трикутник .Квадрат
Кого з казкових персонажей вони вам нагадують.
Гра « Так чи ні» . Робота в групах. Встають
«Я заперечую цю думку»
Слайд13
Слайд14
Слайд15
Слайд16
5.Легкого хліба не буває. Я вважаю,що це твердження правильне»
Як їсте ви паляниці,
Калачі смачні їсте.
Не забудьте уклонитись хліборобові за те.
Психологічна фізкультхвилинка.
Повертаючись на своє місце, покажіть власний настрій.
Вправи на швидкість читання.
А зараз пограємо в гру розвідники.
Гра « Розвідники»
Краса– вовк – 8 разів
Сила - хліб - 8 разів
Тепер завдання дещо складніше: вставлятимемо в тексті пропущені слова.
Хотів би я …… хліб їсти , але де …. його…. ?
Порадь ….., як …… їжу …. .
Краса - Хотів би я …щодня… хліб їсти , але де мені…. його…брати. ?
Сила - Порадь …мені.., як …легше… їжу …добувати. .
Слайд21
Кожній групі одягнути коронку героя.
Доведіть свою думку.
Читаємо по одному прислів’ю Яка група швидше .
- Кого з героїв казки стосуються такі прислів’я.
Труд – другий батько людини.
Ледарю й неробі завжди свято.
Раз не хочеш тяжкий хліб їсти – поїж легкий.
8.Прийом фантазування Придумайте і розіграйте.
Прийом «Казка навиворіт» . Чия казка краща.
Обговоріть у групах.
- Уявіть, що косар був ледачим, а вовк працьовитим. Яка може вийти казочка?
Зразок дитячого твору
Вийшов з лісу втомлений від полювання вовк. Бачить - у лузі косар під кущем лежить. Підійшов вовк до нього, питає:
А косар відповідає:
І пішов. А вовкові шкода стало, що врожай пропаде. Покликав він на допомогу коня, який на вигоні пасся. Разом вони землю зорали, заборонували, жито посіяли. Холодну зиму перезимували. Весною і влітку за ланом доглядали. Нарешті хліб зібрали. Везуть зерно на млин. Бачать – назустріч їм йде косар – змарнілий, виснажений. Питають вони косаря:
Отримує цифру група, яка працювала найактивніше.
VІ.Підсумок уроку. Цінування праці дітей.
Чи легко вам було працювати на уроці. Чи був для вас легкий хліб – ваші знання.
Ми пройшли крізь гори наполегливої праці,примхливі болота, ліси терпіння та непосидючості,море помилок.
Я думаю . що цей нелегкий шлях ми подолали, секретний код здобули і чарівну скриньку відкриємо, щоб дізнатися про найцінніший людський скарб.
Розшифруємо секретний код.
Слайд19
Відкриємо чарівний сундучок
Слайд 20
Що вам найбільше сподобалося на уроці ?
Діти відповідають:
Ви всі добре працювали.
Цікаву казочку упізнали.
Вчителю дуже добре допомагали.
Тому мені від вас казочка –
а вам за гарну роботу –
бубликів в’язочка.