Мета:- систематизувати знання учнів про особливості розташування кліматичних поясів Африки;
-сформувати в учнів поняття про кліматичне районування Африки;
-розвивати практичні навички учнів працювати з кліматичними картами, аналізувати кліматичну інформацію;
-формувати в учнів навички логічного мислення, самостійного опанування навчального матеріалу, вміння виявляти причинно-наслідкові зв'язки;
-розвивати комунікативні, соціальні компетентності учнів;
-виховувати інтерес до предмета, толерантне ставлення одне до одного.
Обладнання: підручники, фізична карта Африки, кліматична карта Африки, атласи, тести, ілюстрації, різнокольорові картки, таблиця, пам'ятка.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Методи: словесний, наочний, дослідницько-пошуковий.
Форми організації роботи: індивідуальні, групові, колективні.
Опорні та базові поняття: клімат, кліматотвірні чинники, кліматичні пояси, типи клімату, пасати, океанічні течії, показники клімату.
Новогригорівська оош
Генічеський район
Гаращенко С.Ф.
Урок №
Тема: Кліматичні пояси й області Африки
Мета:- систематизувати знання учнів про особливості розташування кліматичних поясів Африки;
-сформувати в учнів поняття про кліматичне районування Африки;
-розвивати практичні навички учнів працювати з кліматичними картами, аналізувати кліматичну інформацію;
-формувати в учнів навички логічного мислення, самостійного опанування навчального матеріалу, вміння виявляти причинно-наслідкові зв'язки;
-розвивати комунікативні, соціальні компетентності учнів;
-виховувати інтерес до предмета, толерантне ставлення одне до одного.
Обладнання: підручники, фізична карта Африки, кліматична карта Африки, атласи, тести, ілюстрації, різнокольорові картки, таблиця, пам'ятка.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Методи: словесний, наочний, дослідницько-пошуковий.
Форми організації роботи: індивідуальні, групові, колективні.
Опорні та базові поняття: клімат, кліматотвірні чинники, кліматичні пояси, типи клімату, пасати, океанічні течії, показники клімату.
Структура уроку:
І |
Організаційний момент |
2 хвилини |
ІІ |
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів |
8 хвилин |
ІІІ |
Мотивація навчальної діяльності. |
3 хвилин |
ІV |
Вивчення нового матеріалу |
22 хвилини |
V |
Закріплення і систематизація знань |
5 хвилин |
VІ |
Підсумок уроку |
4 хвилини |
VІІ |
Домашнє завдання |
1 хвилина |
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель. Діти, посміхніться одне одному. Я сподіваюся, що ми можемо створити ситуацію успіху на уроці. Щоб наша спільна робота була успішною, запам'ятайте, будь ласка, закони уроку. (Показує й проговорює закони уроку.)
Закони уроку
1. Поводитися спокійно.
2. Не вигукувати.
3. Бути терплячим.
4. Дати можливість висловитися своїм товаришам.
5. Не критикувати.
6. Поважати одне одного.
Послухайте вірш С. Островського й поміркуйте над цими словами.
И пусть бывает в жизни нелегко
И не всегда тебе судьба послушна,.
Живи красиво, вольно, широко,
' Люби людей — светло и простодушно,
Ищи свою дорогу с малых лет,
Уверенно вперед иди сквозь годы,
Оставь на этой лучшей из планет
Свой яркий след, свои живые всходы.
Ставтеся до людей так, як ви хотіли б, щоб вони ставилися до вас.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Учитель: Колись великий мандрівник, дослідник Центральної Азії Микола Пржевальський говорив: «...А життя прекрасне ще й тому, що можна подорожувати». Щоб переконатися в справедливості цих слів, я пропоную вирушити в подорож до найспекотнішого материка. Із собою в дорогу ми візьмемо: фізичну карту Африки, кліматичну карту світу, атласи,
ілюстрації пейзажу Африки. Зараз перевіримо вашу готовність до подорожі. Проведемо «Експрес-опитування». За кожну правильну відповідь ви одержите один жетон вартістю 2 бали. Відповідати необхідно чітко, лаконічно, швидко.
1.Прийом «Експрес-опитування»
2.У кожного із вас є індивідуальна картка із завданням вставити пропущені слова
-Африку посередині перетинає (екватор) і тому вона знаходиться у (двух) півкулях.
-Початковий меридіан перетинає материк в (західной) частині, тому Африка розташована в (східної) та (західної) півкулях, більша частина в (східній) півкулі.
-Африка – це найспекотний материк , тому що він лежить між двома (тропіками)
-Африку омиває (два) океани. Індійський зі сходу, а (Атлантичний) с заходу.
-Африка віддалена від усіх материків крім ( Євразії)
-Берегова лінія материка не дуже зрізана, біля Африки на заході утворилась велика (Гвінейська) затока, а на сході - острів (Мадагаскар), який віддалений від материка ( Мозамбіцькою) протокою
Прийом «Тест»
1. Області високого тиску в Африці знаходяться:
а) на екваторі;
б) у районі тропіків.
2. В областях високого тиску опадів випадає:
а) багато;
б) мало.
3. В екваторіальній області Африки опадів випадає:
а) багато;
б) мало.
4. Біля західних берегів Африки ізотерми роблять вигин до півночі, тому що там знаходиться течія:
а) тепла;
б) холодна.
5. Бенгельська течія в Африці сприяє:
а) зменшенню кількості опадів;
б) збільшенню кількості опадів.
6. Мозамбіцька течія сприяє:
а) збільшенню кількості опадів;
б) зменшенню кількості опадів.
7. Пасати приносять більше вологи:
а) у Північній Африці;
б) у Південній Африці.
8. В одному й тому самому кліматичному поясі опадів випадає більше:
а) на рівнинах;
б) у горах.
Відповіді до тестів: 1-Б; 2-Б; 3-А; 4-Б; 5-А; 6-А; 7-Б; 8-Б.
Висновок. Тож як розподіляються опади по території материка? Від чого залежить нерівномірний розподіл опадів?
III. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми й завдань уроку
Бесіда
• У межах яких кліматичних поясів розташована Африка?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Метод «Мозковий штурм»
Учитель. Перш ніж почати більш докладно говорити про кліматичні пояси Африки, згадайте й назвіть усе, що, як ви вважаєте, знаєте. Не замислюйтеся над тим, чи вірно ваше знання, постарайтеся згадати якнайбільше. (Усе, що називають діти, фіксує на дошці.)
- Який тип клімату переважає в Північній і Південній Африці?
- Які причини утворення пустель на узбережжі материка?
2. Прийом «Творча лабораторія». Робота в малих групах
Что за чудо-красота!
Расписные ворота
Появились на пути!
В них ни въехать, ни войти...
(Радуга)
Люди ждут меня, зовут,
А приду к ним — прочь бегут.
(Дождь)
Седой дедушка у ворот
Всем глаза заволок.
(Туман)
Нашумела, нагремела,
Все промыла и ушла.
И сади, и огороды,
Все округи полила.
(Гроза)
Учитель. У кожного з вас на парті лежать умовні позначки відгадок. Розподіліться на групи відповідно до ваших умовних позначок. Послухайте правила нашого навчального співробітництва.
Коли ви об'єднаєтеся в малі групи, вам необхідно розподілити такі ролі:
спікер — керує групою;
секретар — веде записи;
посередник — стежить за часом;
доповідач — чітко висловлює думки, доповідає про результати роботи.
Завдання. Користуючись атласом і додатковою літературою, скласти характеристику кліматичних поясів, дані занести в таблицю:
Назва кліматичного поясу |
Географічне положення |
Переважні повітряні маси |
Тип клімату |
Температура, ⁰ С |
Опади |
||
липень |
січень |
кількість, мм |
режим |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Група І – «Гроза» - скласти характеристику ЕКП.
Група ІІ – «Дощик» - скласти характеристику СубЕКП.
Група ІІІ – «Веселка» - скласти характеристику ТКП.
Група ІV – «Туман» - скласти характеристику СубТКП.
Час для роботи: 5 – 7 хвилин.
Після відведеного часу доповідачі висловлюють свої ідеї, одночасно показуючи таблицю. Після виступу доповідача вчитель, використовуючи ілюстрації, доповнює відповіді.
Група І – «Гроза»
Назва кліматичного поясу |
Географічне положення |
Переважні повітряні маси |
Тип клімату |
Температура, ⁰ С |
Опади |
||
липень |
січень |
кількість, мм |
режим |
||||
ЕКП |
Узбережжя Гвінейської затоки та басейн річки Конго |
ЕПМ – теплі, вологі |
екваторі-альний |
+28⁰С |
+26⁰С |
2000 |
Протягом року, рівномірно |
У ч и т е л ь. Унаслідок високих температури й вологості клімат важко переносять навіть корінні жителі Африки, за винятком окремих племен. Від жари й надмірної вологості продукти харчування швидко загнивають, багато предметів покриваються цвіллю, а метали іржавіють. Екваторіальний клімат сприяє швидкому росту різноманітної рослинності, розвитку тваринного світу.
Група ІІ – «Дощик»
Назва кліматичного поясу |
Географічне положення |
Переважні повітряні маси |
Тип клімату |
Температура, ⁰ С |
Опади |
||
липень |
січень |
кількість, мм |
режим |
||||
СубЕКП |
На південь і північ від екваторіаль-ного: до 15⁰ пн. ш. на сході та 20⁰ пд. ш. на заході |
Улітку теплі, вологі ЕПМ. Узимку – сухі ТПМ |
субеква-торіаль-ний |
+28⁰С |
+25⁰С |
1500 |
Улітку |
Учите л ь. Сезонність у випаданні опадів відбивається на рослинному й тваринному світі. Ріст дерев і трав у сухий період року вповільнюється, а іноді припиняється зовсім. Завдяки меншій вологості субекваторіальний клімат більш сприятливий, ніж екваторіальний, для життя людей.
Група ІІІ – «Веселка»
Назва кліматичного поясу |
Географічне положення |
Переважні повітряні маси |
Тип клімату |
Температура, ⁰ С |
Опади |
||
липень |
січень |
кількість, мм |
режим |
||||
ТКП |
Тропічні широти |
ТПМ - сухі |
тропіч- ний пустель-ний |
+32⁰С |
+16⁰С |
До 100 |
Улітку |
тропіч- ний вологий |
+16⁰С |
+22⁰С |
До 1500 |
Протягом року |
Учитель. Літо в Сахарі спекотне, Сонце нагріває поверхню каменів і піску до +70°С. Людині, що потрапила до Сахари, удень доводиться знемагати від сильної жари, а вночі часто тремтіти від холоду. От як описує свій стан у пустелі один російський мандрівник: «Від страшної жари шкіра моїх рук і обличчя злегка припухла, губи потріскалися й теж припухли. Сонце палило вогнем, грудям не вистачали повітря. Кілька годин ми йшли розпеченим піском, не зустрічаючи ознак життя. Все живе в пустелі ховалося в ущелинах каменів, у корені висохлих трав. Ніщо живе, крім людей, що копошилися біля намету, та шести верблюдів, не насмілювалося з'явитися на розпеченому піску».
Група ІV – «Туман»
Назва кліматичного поясу |
Географічне положення |
Переважні повітряні маси |
Тип клімату |
Температура, ⁰ С |
Опади |
||
липень |
січень |
кількість, мм |
режим |
||||
СубТКП |
На крайній півночі та крайньому півдні |
ТПМ - сухі |
середземноморсь кий |
+27⁰С |
+12⁰С |
600 - 700 |
Узимку |
ППМ |
субтропіч ний вологий |
+10⁰С |
+24⁰С |
До 1000 |
Протягом року |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
треба трохи відпочити:
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись;
Руки в боки, руки вгору,
Руки вище підніміть,
а тепер їх відпустіть.
Плесніть в руки кілька раз:
до роботи, все гаразд !!!
V. Закріплення і систематизація знань
1.Прийом «Світлофор»
Учитель зачитує учням коротку характеристику кліматичних поясів, діти у свою чергу показують різнокольорові картки з назвами кліматичних поясів.
За правильну відповідь надається 2 бали.
1. Територія розташована по обидва боки, екватора, має низький атмосферний тиск і значну (до2000 мм) кількість опадів протягом року. Вічне літо.
(ЕКП — картка червоного кольору)
2. Територія розташована в області високого атмосферного тиску. Опадів мало (менше 100 мм). Середня січнева температура повітря — +16 °С, липнева — + 32 °С.
(ТПК — картка зеленого кольору)
3. Для цієї території Африки характерна сезонна зміна повітряних мас. Зима посушлива, літо вологе. Температура січня - + 25⁰С, липня - + 28⁰С.
(СубЕКП – жовта картка)
4. Тип клімату характерний для узбережжя Середземного моря. Переважає на півночі і південному заході Африки.
(Субтропічний середземноморський тип клімату – фіолетова картка)
5. Тип клімату, характерний для південно-східної частини материка. Опади розподіляються рівномірно протягом року завдяки впливу пасатів.
(Субтропічний вологий тип клімату – синя картка)
VІ. Підсумок уроку
Учитель. Уявіть, що журналіст і мені необхідно взяти у вас інтерв’ю з теми, що сьогодні вивчили. Говорити ви будете в мікрофон. Не коментуйте відповіді інших: коли хто-небудь висловлюється, всі інші не мають права перебивати, викрикувати з місць. Починайте речення з фрази…
Прийом «Мікрофон» та «Незакінчене речення»
Ряд І «Сьогодні на уроці я … (навчився, довідався)…».
Ряд ІІ «Отримана інформація дозволила нам зробити висновок, що …».
Висновок:
Лист оцінювання
Учень: ________________________________________
Дата: _________________________________________
Критерії оцінювання |
Максимальна кількість балів |
Самооцінювання |
Оцінювання учнями |
Оцінювання вчителем |
Експрес- опитування |
24 |
|
|
|
Тест |
16 |
|
|
|
Співпраця учнів в групі |
12 |
|
|
|
«Світлофор» |
10 |
|
|
|
«Мікрофон» |
6 |
|
|
|
Всього балів |
68 |
|
|
|
VІІ. Домашнє завдання
Література
1.Географія. Економіка. 6-11 класи. Програми для загальноосвітніх навчальних закладів
2.Диференційовані дидактичні матеріали з географії. 6-10 класи. За ред. Корнєєва В.П. – Х.: Вид. группа «Основа», 2007. – 144 с. – (Бібліотека журналу «Географія» Вип. 7 (43).
3.Нестандартний урок географії / Упоряд. В.М. Андрєєва. – Х.: Вид. група «Основа», 2005. – 144 с. (Б-ка журн. «Географія»; Серія «Урок від А до Я». Вип. 9 (21).
4.Пометун О.І. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Науков. -метод. посібник. За ред. О.І.Пометун. – К: Видавництво А.С.К., 2004. – 192 с.
5.Підручник з географії для 7 класу