Тема: Князь Святослав та його походи.

Про матеріал
Тема: Князь Святослав та його походи. Мета: Навчальна: продовжити вивчення процесу розвитку давньоруської держави в період князювання Святослава, показавши військово-політичну діяльність князя, а також його роль в розширені кордонів та зміцненні Київської Русі. Розвиваюча: розвивати вміння учнів працювати з історичною картою та атласом, давати характеристику історичній особі князя за планом, робити короткі повідомлення про походи князя.; Виховна виховувати почуття історичного патріотизму, гордості за героїчне минуле нашої країни. Тип уроку: Засвоєння нових знань з елементами історичного практикуму.
Перегляд файлу

Розділ І. ВИНИКНЕННЯ ТА СТАНОВЛЕННЯ  КИЇВСЬКОЇ РУСІ

Практичне заняття №1.

Тема:  Князь Святослав та його походи.

Мета:

Навчальна: продовжити вивчення процесу розвитку давньоруської держави в період князювання  Святослава, показавши  військово-політичну діяльність князя, а також його роль в розширені кордонів та зміцненні Київської Русі.

Розвиваюча:
розвивати вміння учнів працювати з історичною картою та атласом, давати характеристику історичній особі князя за планом, робити короткі повідомлення про походи князя.;

Виховна
виховувати почуття історичного патріотизму, гордості за героїчне минуле нашої країни.

Тип уроку: Засвоєння нових знань з елементами історичного практикуму.

Хід уроку:

І Організаційний момент: „Спіймай мій настрій”.

Дітям пропонується попрацювати в парі і домовитися, хто почне свої дії першим.

Діти виконують дії, які називає учитель.

Посміхніться, „зніміть” посмішку зі свого обличчя долонею та „киньте” своєму сусідові. „Спіймайте” посмішку, „прикрасьте” нею своє обличчя.

Зобразіть на обличчі ще будь-яку емоцію, „подаруйте” її своєму товаришеві

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Метод «Акваріум»

Після того як учитель розподілив учнів на три групи і запропонував їм завдання для виконання одна з груп сідає в центр класу (або на початку середнього ряду в класі, де стоять парти), утворивши внутрішнє коло.
Учасники цієї групи починають обговорювати запропоновану вчителем проблему. Всі інші учні мовчки спостерігають за обговоренням. Групі, що працює, для виконання завдання необхідно:
    прочитати вголос ситуацію;
    обговорити її в групі, використовуючи метод дискусії;
    дійти спільного рішення
На цю роботу групі дається 3 хв. Усі інші учні класу мають тільки слухати, не втручаючись у хід обговорення, спостерігають, чи відбувається дискусія за визначеними правилами. Після закінчення часу група займає свої місця, а вчитель ставить до класу запитання:
    Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
    Чи була ця думка достатньо аргументована, доведена?
    Який з аргументів ви вважаєте найбільш переконливим?
     Після цього місце в “акваріумі” займає інша група і обговорює наступну ситуацію (проблему).
     Всі групи по черзі мають побувати в “акваріумі”,  і результати роботи кожної з них мають бути обговорені у класі.

 

Запитання:

І група

1.Яких заходів для зміцнення центральної влади вжив князь Олег?

ІІ група

2.Якою була політика перших князів Київської держави стосовно Візантії?

ІІІ група

  1. Які східнослов’янські союзи племен, сплачували данину хозарам.

 

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

На столі стоїть футляр

Учитель дістає із футляра великий аркуш паперу, пропонує прочитати його. На звитку написано:"Древність видає нам свої таємниці, і майбутнє простягає свою могутню руку сходження. Минуле – лише вікно у майбутнє… Із стародавніх чудесних каменів складіть східці прийдешнього”. (М.Реріх)”

Учитель. Отож давайте спробуємо скласти ці східці.

Постановка проблеми:

Оцінка діяльності князя Святослава неоднозначна. Різні і суперечливі відповіді дають історики.

• Рибаков : « Всі його походи були розраховані на вирішення важливих державних завдань».

• С.М. Соловйов : «Святослав зі своєю дружиною покинув російську землю , для подвигів віддалених , славних для нього і непотрібних для рідної землі »

• Н.М. Карамзін : «Святослав несе приклад Государя великого :

         бо він славу перемог поважав більше державного блага ».

Отже , одні вважають його розумним полководцем і мудрим державним діячем , інші - безрозсудним авантюристом , який нишпорив по степах у пошуках пригод.

завдання

 Висловіть і обгрунтуйте свою точку зору. Думка якого історика Ви поділяєте .

Хто ж він - князь Святослав ?

 

IV. Сприйняття і усвідомлення навчального матеріалу:

 

План уроку:

1 . Портрет князя Святослава ( за матеріалами істориків, та  «Повісті ...»)

2 . Похід на Хазарію (робота з атласом та  контурною картою )

3 . Походи на Дунай (схема опорних сигналів ) 969,967 р.

4 . Російсько- візантійська війна (робота з документами 969-971 м. , опорний конспект)

 

  Самостійна робота  

 

Учні працюють над висловлюваннями деяких істориків про князя Святослава

Запитання: Як оцінюють деякі історики Святослава як Київського князя?

 

Полонська Василенко Наталія: «Святослав був мужній, войовничий князь, з лицарською вдачею. Але в той же час він глибоко включився в міжнародні відносини і відіграв у них величезну ролю. Він воював протягом усього свого правління, і походи його охоплювали грандіозну територію: ім'я його гриміло по всій Східній Европі та Західній Азії».

 

О. Бойко «На початку князювання воєнна активність Святослава була зосереджена на Сході. Протягом 964—966 pp. віндосягає значних успіхів на цьому стратегічному напрямку

 

Робота з   документа і виконаних завдань )

Завдання: за матеріалами літопису визначити - якими рисами характеру

захоплюється літописець (усно)

« У рік 964 . Коли Святослав виріс і змужнів , став він збирати багато

воїнів хоробрих ... , ходив у походах , як пардус ( барс ) і багато воював. У

походах же не возив за собою ні возів , ні казанів , що не варив м'яса , але тонко нарізавши конину або звірину або яловичину і засмаживши на вугіллі так їв ; не мав

він і намету , але спав під відкритим небом , стелили пітник з сідлом в головах , - такими ж були і всі інші його воїни . І посилав у інші землі

зі словами: «Хочу на вас іти ». Одяг на ньому була біла , нічим крім

чистоти від інших, не відмінна »

Передбачувана відповідь :

• відмовився від теплої і ситого життя , ділив зі своїми воїнами всі

• тяготи похідного життя ( суворий побут ) ;

• завжди був попереду війська , надихав його своїм прикладом ;

• на полі брані бився з лютою жорстокістю , завжди Настуня любив ганятися за противником і посилав йому зухвале , короткий беззастережне запрошення до бою ;

• те, що Святослав не відрізнявся одягом від своїх воїнів справа не випадкове , не хотів себе обтяжувати нічим , що заважало в похідного життя ;

• дружина його була легка , рухлива , вона в будь-який час була готова до бою.

 

Похід на Хазарію 964-966 рр. .

Учитель ділить учнів на 3 групи

Завдання - відзначити на контурній карті напрямок походу на схід , з'ясувати цілі , значення , підсумки.

 

Завдання :

1группа : скласти конспект та його озвучити  « Завоювання Святослава» .

 

2 групі  на чистому аркуші відзначити маршрут походу Святослава у вигляді опорних сигналів.

 

3 групі : відзначити на контурній карті напрямок походу Святослава .

 

:

Запитання 1 .

Три тисячі кілометрів пройшла з боями російська дружина по суші

і півтори тисячі по річках в човнах . Навіщо ?

Вкажіть цей маршрут Святослава . Визначте цілі , результати і значення .

Зитання 2 .

Сюди йшли каравани верблюдів з Середньої Азії , по морю пливли суди з Персії і країн Закавказзя , а по Волзі зі Скандинавії і Русі.

Не тільки товари везли на ринки.

------------------ ? ----- Але рабів і полонених ;

------------------ ? ---- Був одним з головних центрів Русі.

Завдання 1 . Контурна карта ( учні наносять на контурну карту напрямки походів Святослава та місця основних битв.

Завдання 2 . Опорний конспект .

Похід на Схід- 964 р. р . Ока- вниз по Волзі

964 р. Волзька - г.Булгар

Болгарія

963г . Хозарський - Ітіль

Коланат

966 р. СР Азія - г . Семендер

966 р. Сівши . Кавказ- яси , касоги

966г . Б.Дона - Саркел

Таманський п- ов- г.Тмутаракань -російський торговий центр

Висновок:

 мета : «.... пора навести порядок зі східними сусідами » вирішив Святослав.

Варіанти відповідей : підпорядкувати в'ятичів і звільнити торговий шлях по

Волзі від набігів хазар на російських купців ; остаточне заламання Хазарії .

Підсумки і значення :

• Хазарія припинила своє існування як сильна держава ;

• шляхи на Схід були відкриті ;

• забезпечений вихід Русі в Каспійське море .

• кордону Давньоруської держави розширені та зміцнені ;

• російським торговим центром на самому морі стала

Тмутаракань .

 

Запитання 3 пункту плану . Походи на Дунай 967-970 рр. .

Самостійна робота з текстом підручника , літописом , опорним конспектом .

 

Завдання : Визначити мети походу , причини удачливого походу , зафіксувати основні події в опорному конспекті .

завдання

 1 групі : самостійно на чистому аркуші паперу відтворити схему опорних сигналів.

2 групі : послідовно прочитати матеріал і розшифрувати кожен символ опорного конспекту.

3 групі доповнити схему опорних сигналів на свій розсуд.

Повернувшись до Києва , Святослав не пробився там і року. Відправився в новий

Похід проти Болгарії на Дунай. Навіщо ?

передбачувана відповідь:

візантійці підкупили одну з печенізьких орд і та обложила Київ . Гонець з Русі приніс Святославу тривожну звістку від княгині Ольги і прохання прийти на допомогу. Князь поспішив до Києва і розбив печенігів.

Робота з опорним конспектом

Мета походу: -

• перенесення столиці в м. Переяславець ;

• з'єднанні Русі з Болгарією.

Висновок: причини перемоги - військовий талант Святослава і боєздатність його армії виявилися вище, і противник втік .

Підсумки походу : з 970 р. закінчився останній дунайський похід Свято-

слава. Знову відвоював 80 фортець на Дунаї , в тому числі м. Переяслав. Уклав з Болгарією світ .

Учитель : такого Візантія не могла допустити. Проти Святослава виступив досвідчений візантійський полководець імператор Цимісхій з військом вдвічі більшим. Так російсько -болгарська війна переросла в російсько- візантійську .

 

Питання 4 пункту плану . Російсько- візантійська війна 969-971 м.

Робота учнів з документами про героїчну оборону війська Святослава в обложеному Доростолу .

Завдання : витягти з тексту цитати , з їх допомогою скласти план подій , формуючи основні положення своїми словами.

Завдання 1 .

1 . Відповісти на поставлені питання , витягуючи з тексту документа цитати ( підкреслю

2 . Скласти план подій , послідовно викладаючи свої думки

Запитання : «Основні військові дії розгорнулися у болгарської фортеці Доростол на правому березі Дунаю. Було 23 квітня 971 року. Візантійці підходили до міста. Їх чекало військо Святослава , воно стояло смикнув щити , виставивши списи .

Чим супроводжувався конфлікт між Візантією і Руссю і як він завершився ?

Відповіді:

Де відбувалося основне бій «У фортеці Доростол на правому березі Дунаю »

Яке було співвідношення сил? « Стотисячне візантійське військо

підійшло до міста »

Робота з картинами:

 « ... Битва з обох сторін була в рівновазі »

Як озброєні воїни ? «Не давали спокою обложеним балісти і катапульти візантійців »

«Сотні снарядів летіли через стіни : камені , стріли , списи , бочки з гарячою смолою »

«Російські мечами , сокирами порубали вершника »

 

Як билися воїни ? «Обидва війська билися хоробро , відчайдушно , вельми багато падали замертво »

 

Скільки днів тривала облога міста ? « Минуло 2 місяці облоги . рідкісний

 день обходився без сутичок і бою »

 

Яке рішення прийняв Святослав ? « Вибирати нам нема з чого . волею

чи неволею ми повинні битися , станемо міцно! »

 

З якими словами звернувся Святослав до воїнів ? «Не осоромимо землі російської , але ляжемо кістьми , бо мертві сорому не мають ... Я піду попереду вас , якщо моя голова ляже , то робіть що хочете ...»

   

 

Що відповіли йому воїни ? «Де твоя голова ляже , там і ми голови складемо »

 

Як закінчилося бій ? « Візантійці почали відступати , раптово розлилася по повітрю буря з дощем і засмутила росів , бо піднялася пил шкодила очам ...»

Наступ росів призупинилося.

 

До якого рішення прийшли

Князь і імператор ?

« На другий день князь і імператор

почали переговори ». «Російські припиняють війну , залишають Болгарію , Доростол , полонених відпускають ». Візантійці пропускають дружину до моря і видають на дорогу по 2 заходи хліба кожному.

 

Де і як загинув Святослав ? «Коли настала весна , відправився Святослав до порогів і ... і напав на нього Куря , князь печенізький і вбили його »

 

Запитання : Святослав залишився з частиною свого війська зимувати біля входу

в гирлі Дніпра ( д. Березань) . Зимівля була важкою. Дружинники голодували , були з'їдені всі коні . Що ж змусило Святослава залишитися там на холодну зиму 971- 972гг . ?

версії

• не хотів йти до Києва , тому що прагнув піти з нього назавжди в Переяславець ;

• сподівався , перезимувавши зібрати сили і зробити нову спробу влаштуватися в Болгарії ;

• чекав Свенельда з новою дружиною ;

• побоювався сильного протидії ворожих сил в Києві.

Запитання : Святослав , володіючи полководницьким талантом , повинен був

припускати , що на шляху до Києва лютують печеніги , які і знищили залишки його війська. Тоді чому ж він , повертаючись Дніпром , допустив явний прорахунок і відправив своє військо групами з великими інтервалами ?

Міркування : по весні в дружині могли виникнути розбіжності про

подальші плани, що привело її до роздроблення на групи однодумців. Управляти розрізненим військом виснаженим зимівлею , було неможливо. Ну і робив спонтанні рішення без урахування своїх сил. Святославу , можливо , нічого не залишалося робити , як

відправитися в плавання з однією з таких груп.

Так сумно закінчилися подвиги Святослава !

висновок

VI. Закріплання знань, умінь і навичок

 Князювання - війна програна , Святослав убитий , Печеніги не розгромлені. Чи означає це , що всі досягнення його зовнішньої політики перекреслені ? Це відкрите питання. Рефлексія ( вирішення проблемного завданн:

Хто ж він , Святослав ? Великий полководець або шукач пригод , безрозсудний ватажок або далекоглядний політик ?

VII. Підсумки уроку:

 Прослухати вірш, занотувати, на кого ходив і з ким воював князь.

Один з учнів декламує вірш про князя Святослава.

Був це сміливий князь-вояка,
Все в таборі проживав
І ціле життя відважно
З ворогами воював.
Як на кого йшов війною,
То казав: «Іду на вас!»,
Ненадійно на ворога
Не нападав він ані раз.
Звоював він печенігів
І над Волгою хозар  
І Болгарію побити
Кличе його грецький цар.
Але зле вчинив ти, князю,
Що у городі чужім
Ти осів собі й занедбав
Рідний Київ - батьків дім.
Ти сидиш у Переяславці,
А тим часом печеніг
Рідний Київ облягає -
Все валить собі до ніг.
Хоч побив ти печенігів,
Знов вертаєшся в чуже:
Грек згодився з болгарином -
Ждуть зі зрадою тебе.
Хоч помстив ти зраду греків
Й ворогів чимало вбив,
Мусив ти від переваги
Відступати з тих країв.
А встрінувши печенігів,
В лютім бою ти упав,
Ворог з черепа твойого
Мед-вино собі спивав.

 

 (робота з таблицею) додаток 3 

З одного боку :

• Серія походів Святослава була мудро задумана і блискуче здійснена ; він прявіл себе як далекоглядний політик , заботившийся про піднесення Русі та зміцненні її міжнародного становища;

• на Дунаї і Волзі створив сприятливу обстановку для торгівлі т.к. треба продати добро , зібране в полюддя . Від розвитку торгівлі залежало багатство держави;

• з Візантією зберіг вигідні торговельні відносини ;

• розширив державу і зміцнив кордони на півдні ;

• зміцнив державність , так як перший послав в руські землі як намісників своїх синів.

З іншого боку:

• мало бував у Києві ;

• не прийняв християнство ;

• не розбив печенігів ;

• чи не провів реформи всередині держави .

Передбачувальний висновок:

Святослав продовжив справу Ігоря та Ольги з об'єднання східнослов'янських земель. Своїми перемогами князь здобув велику славу і популярність російській державі. Сучасники захоплювалися його мужністю і безстрашністю . Про його подвиги знали далеко за межами Русі. І в пам'яті народній він залишився як хоробрий воїн і досвідчений полководець .

Рефлексія.( учні за допомогою методу «Прес» визначають характерні риси цього етапу історії Київської Русі:

 Вихід Давньоруської держави на міжнародну арену; її перші спроби вписатися в геополітичний простір, постійна рухливість кордонів, розширення території країни; зосередження уваги та сил держави не на внутрішній, а на зовнішній політиці; вияв активності державної еліти (князь і дружина) головним чином у військовій сфері, яка давала їй землі, багатства, ринки збуту, владу;

недостатня консолідованість території держави;

слабкість великокнязівської влади, що не булла ще чітко організованою та централізованою; формуваннясистеми васально-ієрархічних відносин.

В цілому державна діяльність перших руських князів полягає в трьох поняттях : об'єднання , торгівля , оборона , хоча всі вони пронизані одним - військовими походами .Час був такий !

VIII. Домашнє завдання:

Опрацювати параграф.

Нанести на контурну карту походи Святослава.

Написати твір – ессе, на тему: Святослав далекоглядний політик чи авантюрист? 

Додаток 1.

 Святослав I Ігорович (935 — 972) — Великий князь Київський (945, самостійно з 964 до 972). Значно розширив територію Київської Русі, провадив активну зовнішню політику. Підкорив волзьких булгар, аланів, радимичів, в'ятичів. Спричинив занепад юдейського Хазарського каганату та християнського Першого Болгарського царства. Залишався язичником протягом усього життя.

         Матір'ю Святослава була княгиня Ольга. Батьком княжича Святослава був київський князь Ігор I, який постійно воював з Диким полем, де кочували войовничі печеніги, і ходив у походи проти Візантійської імперії на її столицю Константинополь, що називався на Русі Царградом (Царгородом). Згідно Іпатіївського літопису Святослав народився в 942 році. За літописом («Повість врем'яних літ») вже 946 р. юний Святослав сидів на коні і, навіть, пробував метнути списа.

           У 964 — 966 роках дружини Святослава воюють на Оці і середній Волзі, підкорюють в'ятичів і завдають фатального удару колись могутньому Хазарському каганату. Святослав взяв штурмом і його столицю Саркел, яка знаходилася на перешийку Дона з Волгою. Слідом княжий десант направився в землі ясів і касогів.

          Хозарський каганат на той час займав територію Північного Кавказу, Приазов'я і Донських степів і представляв для Русі велику небезпеку. Археологи розкопали понад десяток хозарських фортець на берегах Дону, Сіверського Донця й Осколу — всі вони розташовувалися на правому, західному — тобто руському — березі. Отже, фортеці призначалися не для оборони кордону, а служили базами для нападу на Русь.

Приєднання в'ятичів

           У 964 році князь Святослав Ігоревич здійснив свій перший похід на землі слов'янського племені в'ятичів, які платили данину хозарам. В'ятичі заселяли лісисте межиріччя Оки і Волги. Пробувши в них усю зиму, Святослав домігся свого: вони перестали платити данину хозарам і підкорилися Києву.

Розорення Булгарії

        Навесні наступного 965 року Святослав відправив хозарському кагану своє знамените історичне послання: «Іду на ви» (тобто «я йду на вас»).          Пройшовши по ріці Оці на Волгу, а потім рухаючись донизу по великій ріці, через землі волзьких булгарів — данників хозар, — Святослав вступив у володіння Хозарського каганату.

        Умови відходу руського війська з берегів Дунаю були почесними. Однак, перш ніж князь Святослав з'явився в гирлі Дунаю, в кочовища печенігів прибув повноважний посол візантійського імператора єпископ Феофіл. Він добре заплатив степовим вождям за напад на князя Святослава, який повертався на Русь.

           Припливши на човнах на «острови Русів» у гирлі Дунаю, військо Святослава розділилося. Кінну дружину очолив воєвода варяг Свенельд, і вона рушила степами й лісами на Київ. Воєвода Свенельд переконував Святослава: «Обійди, княже, пороги на конях, бо стоять біля порогів печеніги». Але гордий воїн не захотів обійти небезпеку.

           Ладійний флот рушив вгору Дніпром, маючи на суднах велике число поранених і хворих воїнів. Біля дніпровських порогів Святослав зрозумів, що йому не прорватися крізь печенізьку кінноту. I він наказав повернути назад, щоб перезимувати на островах в Білобережжі. Але зимівля була надзвичайно важкою — харчуватися доводилося переважно однією рибою без солі.

              Навесні 972 року князь разом з воїнами, які залишилися живими після зимівлі знову рушив вгору Дніпром. Воєводу Свенельда з обозами і кінними дружинами він так і не дочекався. На дніпровських порогах Святослава вже чекали печеніги на чолі зі своїм князем Курею. Подробиці останнього бою Святослава Ігоревича історії невідомі: біля порогів разом з ним загинули всі його дружинники. Існує легенда, що Куря з його черепа зробив святковий кубок з якого частував самих шанованих гостей. Місцем де вбито князя Святослава є поблизу села у Надпоріжжі Микільське-на-Дніпрі.

               Іншу версію вбивства запропонував відомий сходознавець Лев Ґумільов. Згідно з нею, змову влаштував старший син князя Ярополк, що, мабуть, стояв на чолі київських християн, і таким чином позбувся свого впливового супротивника. «Зв'язковим» змовників з Курею міг стати київський воєвода Претич, що кілька років перед тим став побратимом Курі («Кур» у перекладі з тюркської означає одноокий).

 

Додаток 2.

 «Повість временних літ»

1

964 рік. Коли Святослав виріс і змужнів і став збирати багато хоробрих

воїнів ... Ходив у походах як барс і багато воював .. У походах же не возив

за собою ні казанів , ні возів і м'яса не варив , але тонко нарізав конину або звірину , іспекал на вугіллі і їв. Не мав він і намету , але спав він під відкритим небом , підклавши під голову сідло. Такими ж були всі інші його воїни .

«І посилав у інші землі зі словами « хочу на вас іти ».

2

Видом він був такий: середнього зросту , не надто високий , не надто малий

з густими бровами і блакитними очима і густими довгим волоссям на верхній губі. Голова в нього була зовсім гола , але тільки на одній її стороні висів локон волосся, що означає знатність роду . В одному вусі у нього висіла золота сережка , прикрашена двома перлинами з рубіном посередині. Одяг на ньому була біла , нічим крім чистоти від інших, не

відрізнявся .

3

Знайшли хазари полян в лісах , і сказали : «Платіть нам данину» . Подумали галявині і дали з кожного хати по мечу. Понесли цю данину хозари своєму кня -

зю і старійшинам. Сказали старійшини хозарські : «Не добра ця данина , ми

дошукалися її зброєю одностороннім - шаблями , а в цих зброю обоюдо -

гостре , - мечі вони будуть брати данину з нас і з інших , що і сталося »

4

967 рік. Пішов Святослав на Дунай на болгар. І билися обидві сторони, і здолав Святослав болгар , і взяв міст їх 80 по Дунаю , і сів княжити

там в Переяславці , беручи данину з греків.

5

968 рік. Ти князь чужої землі шукаєш і про неї дбаєш , а свою покинув ,

а нас мало не взяли печеніги і матір твою і дітей твоїх . Якщо не прие -

дешь і не захистиш нас , то візьмуть таки нас . Невже тобі не шкода вітчизни

своєї , матері старої і дітей своїх . Почувши це , Святослав з дружиною сів на коней і повернувся до Києва і прогнав печенігів у поле і настав мир .

6

969 рік. Не любо мені сидіти в Києві , хочу жити в Переяславці на Дунаї - там середина землі моєї , сюди стікаються всі блага : з Греції золото , вина , різні плоди , з Чехії та Угорщини срібло і коні , з Русі ж віск і мед і раби ... . Ольга відповідала на це: «Хіба не бачиш , що я вже хвора, куди ж ти хочеш від мене піти ? Похорони мене принаймні , а там вже іди , куди хочеш. »

7

У рік 971 . Війська зійшлися , і почалася сильна битва , яка довго з обох

сторін була в рівновазі. Роси билися відчайдушно , вельми багато з обох

сторін падали замертво.

8

У рік 971 . Вибирати нам нема з чого . Волею чи неволею ми повинні

битися. Не осоромимо ж землі російської , ляжемо кістьми . Я піду попереду

вас , якщо голова моя ляже , тоді робіть , що хочете! І воїни закричали

у відповідь : «Де твоя голова ляже , там і ми свої голови покладемо ! ».

9

971 рік. Російські вийшли з міста , вишикувалися в тверду фалангу і

простягши списи вирішили йти на подвиг. З гучним і диким криком бро -

сілісь вони на ворога. Колі їх списами , вражали коней стрілами і вершників збивали на землю ! Злякані незвичайним їх натиском

Римляни почали відступати. Раптово розлилася по повітрю буря з дощем

засмутила росів , бо піднялася пил шкодила їх очам. наступ

російських припинилося

Додаток 3.

Доростольська оборона

 

«Тризна війська Святослава після битви під Доростолом.» Г.Семирадський

23 квітня імператор Іоанн Цимісхій, здійснивши стрімкий марш, підійшов до міста-фортеці Доростол. Однак першу битву під його стінами руси у візантійців виграли, знищивши із засідки великий передовий загін малоазіатських вершників. Та це не зупинило імператорську армію, яка розміреним кроком виходила на велику рівнину перед Доростолом.

Однак там візантійців вже чекали руси: піші воїни оточили кріпосні стіни щільним строєм, прикрившись червленими щитами і виставивши уперед списи. Іоанн Цимісхий погодився на битву, наказавши почати загальну атаку. Однак воїни Святослава зуміли відбити навіть таранний удар важко озброєної панцирної візантійської кінноти. На цьому битва закінчилася: візантійці відійшли в свій табір, русичі — за кріпосні стіни. Почалася облога Доростолу, яка тривала з 24 квітня по 22 червня 971 року. За цей час осаджені втратили загиблими і померлими від хвороб 15 тисяч чоловік, а іхній противник — 15-20 тисяч убитими в численних сутичках під кріпосними стінами.

На третій день облоги, 26 квітня, князь Святослав знову вивів своє військо в поле. Русичі билися в пішому строю і простояли на рівнині всю ніч, однак візантійці не зважилися продовжити битву. Остання битва під стінами Доростолу сталася 22 червня. Князь Святослав наказав замкнути за собою ворота, щоб ніхто без його наказу у разі поразки не міг ховатися за кріпосними стінами. Удар пішого війська русичів був настільки сильний, що візантійська армія стала відступати до облогового табору.

У такій критичній ситуації імператор Іоанн I Цимісхий особисто повів в атаку полк «безсмертних», кращу частину своєї армії. Раптом вибухнула сильна гроза, піднявся шквальний вітер і почалася злива. Візантійцям вдалося оточити руське військо, яке кинулося бігти до Доростола. Під час втечі, за даними візантійських літописів, загинуло 15 тисяч русів (через заперті ворота Доростола багато хто не зміг дістатися до безпечного місця), проти 350 вбитих візантійців та багатьох поранених.[5]

 

Додаток 4

Прогнозоване заповнення таблиці

Рік

 

Проти кого

був здійснений

 

Результати та значення

964 р.

 

Проти в’ятичів

Підкорив в’ятичів, камських булгар, буртасів у поході на Оку та Волгу. Сприяв розширенню й розвитку держави

965 р.

 

Проти Хозарського

 каганату

 

Розгромив Хозарський каганат, але  не  остаточно. Оволодів гирлом Дніпра, підкорив східнослов’янські племена між Дністром та Бугом

968 р.

 

Другий похід проти

 Хозарського каганату

 

Остаточно розбив Хозарський каганат,

що прискорило об’єднання слов’янських земель. Проте розгром Хозарського каганату відкрив шлях печенігам на руські землі

968 р. 

Проти Волзької Болгарії

Розгромив Волзьку Болгарію

969 р.

 

Проти печенігів

Розгромив печенігів, що обложили Київ, здійснив другий балканський похід

971 р.

 

Проти Візантії

Було укладено почесний для Русі мир,

незважаючи на те, що війну вона програла. Візантії були повернуті володіння в Криму та на Дунаї

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
25 серпня 2019
Переглядів
14058
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку