Тема кохання у творі (Джейн Ейр – Едвард Рочестер). Достовірність зображення середовища, реалістичні деталі.

Про матеріал
Поглиблювати навички аналізу прозового твору, образів-персонажів, переказу, виразного читання, психологічного спостереження над поведінкою персонажів; розвивати зв’‎язне мовлення, логічне мислення; сприяти вихованню моральних якостей учнів
Перегляд файлу

ТЕМА. Тема кохання у творі (Джейн Ейр – Едвард Рочестер). Достовірність зображення середовища, реалістичні деталі.

Мета: поглиблювати навички аналізу прозового твору, образів-персонажів, переказу, виразного читання, психологічного спостереження над поведінкою персонажів; розвивати зв’‎язне мовлення, логічне мислення; сприяти вихованню моральних якостей учнів.

 

                                                                 ПЕРЕБІГ УРОКУ

1.Організаційна частина

Запишіть в зошит число, тему уроку

2.Актуалізація знань

Бесіда.

 

— Яке враження справив на вас роман Ш. Бронте «Джейн Ейр»?

 

— У чому полягає особливість оповіді твору? (Оповідь ведеться від першої особи — головної героїні Джейн Ейр. Це робить розповідь більш достовірною і правдивою.)

 

— Скільки років було героїні на початку оповіді? (Десять. Джейн Ейр розповідає події свого життя, що тривали впродовж майже дев’‎яти років.)

 

— Що відомо про дівчинку? (Вона була сиротою, її батьки померли. Мати — з багатої родини, а батько — бідний священик. Джейн жила у тітки Рід, яка без задоволення й радості виконувала прохання свого брата не кидати дівчинку.)

 

— Як жилося дівчинці у тітки? (Дуже погано. Місіс Рід, її діти (Джон, Еліза, Джорджіана), і навіть прислуга — всі намагалися нагадати дівчинці, що вона не така, як інші, що її утримують тут з великої милості. Джейн вважали жорстокою, злою, брехливою, хоча саме Ріди були такими. Особливо Джон полюбляв ображати Джейн, а потім звинуватив її в усьому.)

 

— Яка подія найбільше вразила Джейн під час перебування в родині Рідів? (Коли її зачинили в таємничій Червоній кімнаті, в якій колись помер містер Рід і після того там ніхто не жив. Джейн побачила привид небіжчика, вона знепритомніла і потім дуже захворіла.)

 

— Чому тітка вирішила відправити дівчинку до сирітського притулку? (Місіс Рід не хотілося більше займатися дівчинкою. Вона з радістю позбулася її.)

 

-Яке  було перебування Джейн Ейр у сирітському притулку в Ловуді?

 

3. Засвоєння навчального матеріалу

1.ПЕРЕКАЗ СЮЖЕТУ «КОХАНЯ ДЖЕЙН І РОЧЕСТЕРА» ЗА ПЛАНОМ

ПЛАН

1. Гувернантка в маєтку Торнфілд.

2.Знайомство з Адель.

4. Перша незвичайна зустріч Джейн і містера Рочестера.

5.Життя Джейн маєтку Торнфілд.

6. Стосунки Джейн і Рочестера.

7. Перешкоди здійсненню щасливих мрій Джейн.

8. Страшна таємниця Едварда Рочестера.

9. Притулок Джейн після втечі з Торнфілда.

10. Джейн вирішила відвідати Торнфілд.

11. Подальше житья  Джейн і Рочестера.

2.Бесіда за прочитанным

 

— Що різко змінило життя Джейн? (Одного дня у вісімнадцять років Джейн зрозуміла, що більше не може залишатися в Ловуді. Вона дала оголошення і її запросили гувернанткою до маєтку Торнфілд.)

 

— Кого вона зустріла в маєтку? (Домоправительку місіс Феєрфакс, жінку похилого віку, яка вела господарство у Торнфілді і виявилася доброю жінкою. Джейн мала бути гувернанткою маленької Адель, доньки коханки містера Рочестера, власника маєтку. Пізніше Джейн дізналася, що мати Аделі, французька співачка, покинула спочатку свого коханця, а потім і Адель. Рочестер забрав дівчинку на виховання.)

 

— Що відомо про господаря маєтку? (Він дуже рідко відвідував Торнфілд, більшу частину часу проводив на континенті.)

 

— Як жилося Джейн у Торнфілді? (Вона ніколи не знала домашнього затишку, а тут до неї ставилися дуже добре. Хоча іноді дівчина й відчувала тугу та самотність.)

 

— Що її хвилювало? (Вона відчувала, що в маєтку приховують якусь таємницю, пов’‎язану, на її думку, із жінкою на ім ’‎я Грейс Пул. Іноді вночі дівчина чула нелюдський сміх, таємничі кроки тощо.)

 

2. Переказ тексту з творчим завданням.

 

— Розкажіть про першу незвичайну зустріч Джейн і містера Рочестера від імені:

 

а) самої Джейн;

 

б) містера Рочестера.

 

3. Робота з текстом.

 

— Прочитайте, якою була природа цього вечора.  Навіщо авторка змалювала саме такий пейзаж? (Пейзаж був досить романтичний: вечір, місячне сяйво, нічний туман тощо. Він підсилює романтизм зустрічі героїв, наштовхує читача на думку, що між ними мають зав’‎язатися романтичні стосунки.)

 

Завдання й запитання до учнів.

 

— Знайдіть у тексті портрети героїв і зачитайте їх. Як ви думаєте, чому персонажі не наділені гарною зовнішністю? (Можливо, для того щоб більше уваги звернути на їх внутрішній світ.)

 

 

— Прослідкуйте за психологічним станом Джейн і Рочестера, за їхніми стосунками. (Між Джейн і Рочестером майже відразу зародилася глибока симпатія, яку кожен з них старанно приховував. Вона — за прохолодною шанобливістю, він — за грубувато- глузливим тоном звертання.)

 

— Як Рочестеру вдалося викликати ревнощі Джейн? (Він віддавав перевагу міс Бланш, дивовижній красуні. Сусіди почали говорити навіть про їхнє весілля. Та й сам Рочестер не відмовлявся від цього. У помісті готувалися до весілля.)

 

— Яку роль відіграла сцена із циганкою-ворожкою? (Саме Джейн здалося, що циганка дивна. А Рочестер міг розкрити деякі таємниці дівчини. Як потім з’‎ясувалося, Рочестер кохав Джейн і освідчився їй. Приготування йшли саме до їхнього весілля.)

 

 

— Розкажіть страшну таємницю Едварда Рочестера.

 

— Як ви думаєте, чому Джейн не хотіла залишитися з Едвардом? Вона його не кохала? (Ні, вона щиро кохала Едварда. Але бути на правах коханки не могла. Це суперечило її принципам.)

 

— Де знайшла притулок Джейн після втечі з Торнфілда? (Доля подарувала їй зустріч із чудовими людьми: сім’‎єю Ріверсів — місцевим священиком Сент-Джоном, його сестрами Діаною та Мері. Виявилося, що всі вони родичі. Джейн знайшла рідню.)

 

— Чи розлюбила вона Рочестера? (Ні, вона кохала, навіть розуміючи, що вже ніколи його не побачить.)

 

— Про що свідчить той факт, що Джейн розділила свій спадок між усіма Ріверсами? (Це ще одне підтвердження благородства її душі.)

 

— На вашу думку, чому Сент-Джон запропонував саме Джейн стати його дружиною? (Вона витримана, спокійна, терпляча, коли потрібно рішуча, віддана, благородна, не байдужа до людського горя — такою має бути дружина пастора.)

 

— Як Джейн сприйняла пропозицію Сент-Джона? (Вона відмовилася стати його дружиною, бо кохала Рочестера, але згодна була слідувати за ним як сестра і помічниця. Однак такий варіант не влаштовував Сент-Джона.)

 

— Чому дівчина вирішила відвідати Торнфілд? (Джейн почувся голос Рочестера, який кликав її. Вона швидко зібралася і поїхала, бо вважала, що з ним щось трапилося.)

-Як закінчилася історія кохання Джейн Ейр та Едварда Рочестера. Що відомо про подальшу долю всіх інших героїв роману?

 

 

4.Підсумок уроку

Вправа «Мікрофон»

Чому твір Ш. Бронте продовжує хвилювати сучасних читачів? (Тому, що в ньому зображено чисті людські почуття, відсутні цинізм, ницість, грубість. Вічними залишаються проблеми, порушені у творі: добра і зла, людських відносин, стосунків чоловіка й жінки, вірності, честі, обов’‎язку тощо.)

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Відповісти на питання, записані в зошиті.

docx
До підручника
Зарубіжна література 9 клас (Ковбасенко Ю.І., Ковбасенко Л.В.)
Додано
13 листопада 2025
Переглядів
2103
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку