10 березня о 18:00Вебінар: Шкільне діловодство. Документація заступника директора з навчальної роботи

Тема: Кримське ханство: внутрішня та зовнішня політика.

Про матеріал

У ХV ст. було засновано державу – Кримське ханство (за назвою першої столиці - Кирим). У 1532 р. було засновано м. Бахчисарай, яке згодом стало новою столицею. Окрім п-ва до Кримського ханства входили території Пн. Причорномор'я. Атлас ст.5

Перегляд файлу

План конспект уроку історія України 8 клас. Урок 14. 29/10/18

Тема: Кримське ханство: внутрішня та зовнішня політика.

Мета: сформувати у учнів поняття про корінне населення Криму, з метою розвитку пізнавальних вмінь учнів,  охарактеризувати  особливості економічного та політичного становища Кримського ханства та розкрити  історичне значення Кримського ханства. З метою розвитку  критичного історичного мислення, запропонувати учням роботу з документами,  сприяти розвитку  вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки з метою розвитку історичного мислення. Сприяти вихованню у дітей поваги до корінних народів, зокрема кримськотатарського народу. Виховувати учнів у дусі патріотизму.

Література: Підручник «Історія України 8 клас» Н.М. Гупан

 Прилади та матеріали: підручник, карта України в ХVІ ст., ілюстрації з даної теми, документи.

Основні ідеї та поняття: «хан», «калга», «нуреддин», «бейлик», «диван», «Ясир».

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І Організаційна частина

ІІ Актуалізація опорних знань

А зараз ми перейдемо до вивчення нової теми , але якої саме вам доведеться відгадати. Я вам на парту роздам невеликий кросворд по вивчених раніше темах, де ви має скласти ключове слово, яка парта перша складе кросворд, піднімає руку отримає 11 балів.

ГОРИЗОНТАЛЬ:

1.Вільна людина – це

2.Внаслідок підписання Люблінської унії виникла держава…

3.У 1591 році відбулося козацьке повстання під проводом …

4.Згідно з цим правом, міста мали право на самоврядування .

5.Як називались козаки, що були включені до реєстру

6.Багатогалузеве господарство

7.Козацьке господарство називалось…

8.Як звали козацького ватажка, що очолив постання у 1594 році.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ГОРИЗОНТАЛЬ:

1.Острів на якому була створена перша Січ

2.Книга, видана І.Федоров в 1574 р.

3.Довга прямокутна будівля, покрита очеретом, в якій проживали козаки на Січі

4.Кодекс законів – Литовський …

5.Очолював козаків

6.Прізвище гетьмана, який увійшов в історію, під прізвиськом Байда

7.Місце битви у повстанні С.Наливайка (1596 рік).

Як ви вважаєте чому Кримське ханство ми вивчаємо на уроці Історії України?

 

 

 

 

 

1

х

о

р

т

и

ц

я

 

 

 

 

 

2

А

п

о

с

т

о

л

 

3

к

у

р

і

н

Ь

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

с

т

а

т

у

т

 

 

 

 

5

г

е

т

ь

м

а

н

 

 

 

 

 

 

 

6

в

и

ш

н

е

в

е

ц

ь

к

и

й

 

 

 

7

с

о

л

о

н

и

ц

я

 

 

 

Запишіть тему уроку в зошиті: Кримське ханство: внутрішня та зовнішня політика

План уроку 1. Устрій та внутрішня політика кримського ханства.

2. Зовнішня політика кримського ханства.

ІІІ Вивчення нового матеріалу

У ХV ст. було засновано державу – Кримське ханство (за назвою першої столиці - Кирим). У 1532 р. було засновано м. Бахчисарай, яке згодом стало новою столицею. Окрім п-ва до Кримського ханства входили території Пн. Причорномор’я. Атлас ст.5

Північним  сусідом  ханства  була  Річ  Посполита,  до  складу якої  входили  українські  землі.  Кордон  із  Кримським  ханством проходив  через  Степ,  де  від  XVI  ст.  кочували  підвладні  хану  ногайські  орди.  Південноукраїнські  землі  тривалий  час  залишалися незаселеним  Диким  Полем, оскільки  таке  небезпечне  сусідство  не дозволяло  тут  жити  спокійно.  Від  набігів  ногайських  орд  і  татар страждали  також  інші  регіони  українських  земель. Худоба, майно та  самі  люди  ставали  їхньою  здобиччю.  Лише  в  першій  половині XVII  ст.  з  українських  земель  татари  забрали  в  рабство  близько 300  тис.  осіб.  Їх продавали на невільничих  ринках Кафи  і Гезлеве, вивозили  до  Османської  імперії  та  інших  країн. Оскільки  влада  Речі Посполитої  не  могла  забезпечити  захист населення України,  це  завдання  взяли  на  себе  козаки.

Кримське ханство завжди перебувало в залежності від Османської імперії, і зовнішня політика Кримського ханства повністю відповідала політиці Османської імперії. За формою правління ханство було монархією. Управляв державою хан і державна рада – диван, складався з радників хана, його старшої дружини або матері і представників вищої знаті. До верхівки суспільства належали беки – великі землевласники, мурзи – представники військової аристократії  і священники (муфтій – голова мусульманського духовенства). Кримське ханство було поділено на 7 бейликів на чолі яких стояли Беки, вони мали право суду, встановлювати розмір податків… Мурзи за службу отримували від беків землі і винагороди. 

 Більшість населення Ханства складали кримські татари. Які поділялись на 3 етнічні групи: передгірні татари, південнобережні татари та нащадки ногаїв (Ногайська орда кочувала за Дніпром у Приазов’ї). Усі вони сповідували мусульманство.

Переважна більшість населення займалась сільським господарством, вирощували ячмінь пшеницю, фрукти, овочі, виноград, льон. Із кримського меду готували східні солодощі. Головним заняття скотарів було конярство і вівчарство. Найважливішим промисловим виробництвом у Криму був видобуток солі, яке приносило хану величезні прибутки. Зокрема вони продавали сіль в Польщу, Туреччину і в українські землі також.

Центром торгівлі були міста Кафа, Гезльов і Перекоп (АТЛАС ст.5), куди завозили найрізноманітніші товари.

Постійного війська у кримських татар не було. Хан і мурзи збирали добровольців, кількість яких могла досягати 100 тис. чоловік. У похід кожен воїн брав з собою 3-4 коня, що давало їм можливість рухатися дуже швидко, за день вони могли подолати  120 км. Озброювались вони шаблями, ножами, луками, пізніше вогнепальною зброєю.

 Перейшовши кордон та потрапивши на територію України, татари два-три дні відпочивали неподалік кордону. Потім орда розпадалася на три загони, вони в свою чергу згодом – на ще менші загони, які йшли у різних напрямках. Таким чином татари оточували поселення з усіх боків, забирали людей, майно, худобу, і,  навантажені, повільно відступали, уникаючи зустрічей з козаками, повертались назад у Крим.

Найвизначнішою постаттю кримського ханства того часу був Сахіб І Гірей (1532-1551).

 •         Для економічного посилення - кочівників ногайців він схилив до осілого способу життя.
 •         Облаштував морський порт в Гезльові (Євпаторія).
 •         Продовжив військову реформу – заснував корпус капи-кулу (аналог турецьких яничар).
 •         Побудував фортецю на Перекопському рові  - це була важлива турецько-татарська фортеця, як закривала єдиний сухопутний прохід у Крим.
 •         Побудував Бахчисарайський палац.

Зовнішня політика Кримського ханства не була спрямована на захоплення чужих територій. Хани намагалися лише послабити ту сусідню державу, яку вони вважали найбільш сильнішою. Найбільшою загрозою вони вважали не слов’ян з півночі, а з Сходу. А саме кочівників Поволжя й Прикаспію постійно вдиралися в Крим. Саме на захист Криму й була в основному спрямована зовнішня політика кримських правителів.

В основному свої набіги кримські татари здійснювали за ясиром (невільниками). Чималих втрат ясир завдавав і населенню України.

Невільники завозились регулярно до Османської імперії і обкладалось митом та ринковим збором. Спочатку ясир перепродували на тимчасових ринках при татарських шляхах. Потім рабів продавали вже у великих містах. Значна кількість невільників залишалась у володінні кримських татар, тому податки за них збирались до ханської скарбниці.

Наприкінці ХVІ ст. Кримське ханство досягло своєї найвищої могутності. Йому сплачували данину Молдова, Польща і до 1685 р. Московське царство.

Отже, Кримське ханство – це татарська феодальна держава, яка за весь час свого існування  вела «васальну» від Османської імперії зовнішню політику. По відношенню до території українських земель Кримське ханство вело переважно грабіжницьку політику.

Записати терміни:

1532 р. було засновано м. Бахчисарай

Диван - державна рада в Кримському ханстві, складався з радників хана, його старшої дружини або матері і представників вищої знаті.

беки – великі землевласники.

мурзи – представники військової аристократії

муфтій – голова мусульманського духовенства

Сахіб І Гірей (1532-1551)

Ясир - невільники

ІV Закріплення вивченого матеріалу

 •         В якому столітті було засновано Кримське ханство? ХV ст.
 •         Як називалась столиця Кримського ханства? Спочатку Кирим, потім Бахчисарай.
 •         Як називався правитель Кримського ханства? Хан
 •         Як називалась державна рада Кримського ханства? Диван скл. з радників хана, його старшої дружини або матері, і представників вищої знаті.
 •         Чим характеризувалось господарське життя римських татар? Чим вони займались? С/г, виготовляли сх. солодощі,конярство, вівчарство, видобуток солі.
 •         Чому військо кримських татар вважалось одним з найсильніших? У похід кожен воїн брав з собою 3-4 коня…
 •         Що таке ясир? Невільники
 •         Хто був найвизначнішою постаттю Кримського ханства? Чому? Сахіб І Гірей (1532-1551).

V Домашнє завдання

Працювати § 11,12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
До підручника
Історія України 8 клас (Сорочанська Н.М., Гісем О.О.)
Додано
28 жовтня 2018
Переглядів
9587
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку