Тема:Література рідного краю.
Відкрий своє серце людям
( за оповіданням Валентини Коваленко “ Подарунок від Діда Мороза”)
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом письменниці, вчити
учнів виділяти головну думку, визначати проблематику твору, вчити
емоційно сприймати художній твір; розвивати критичне мислення, вміння висловлювати свою думку, спостережливість, навички пошукової роботи; виховувати загальнолюдські цінності, доброту, чуйність
Тип уроку: література рідного краю
Обладнання: портрет письменниці, виставка книжок, малюнки дітей
Клас- 6
Тема: Література рідного краю
Відкрий своє серце людям ( за оповіданням Валентини Коваленко “ Подарунок від Діда Мороза”)
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом письменниці, вчити
учнів виділяти головну думку, визначати проблематику твору, вчити
емоційно сприймати художній твір; розвивати критичне мислення, вміння висловлювати свою думку, спостережливість, навички пошукової роботи; виховувати загальнолюдські цінності, доброту, чуйність
Тип уроку: література рідного краю Обладнання: портрет письменниці, виставка книжок, малюнки дітей
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент
Продзвенів щойно дзвінок,
Він покликав усіх на урок.
Тож і ми часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо!
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Вчитель: Доброго дня! Я дуже рада зустрічі з вами. Сьогоднішній урок – це незвичайний урок. Це урок, на якому ми будемо вести мову про самостійно прочитаний твір .
Тема нашого уроку: Література рідного краю.
Відкрий своє серце людям ( за оповіданням Валентини Коваленко “ Подарунок від Діда Мороза”)
Слайд №1.
Мета уроку: Слайд№2.
Епіграфом до уроку ми візьмемо такі слова: Слайд№3
Навчаймося добра, як вчаться мови діти,
Щоб потім все життя його творить святе.
Скропімо серце щире, нечерстве
Людського милосердя еліксиром,
Воно, хоч кволе, знову оживе,
У справедливість й людяність повірить.
ІІІ. Рефлексія.
Діти, покажіть мені, будь ласка, з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок. Інтерактивна вправа «Намалюй свій настрій»
Діти малюють свій настрій і бажають успіху кожному.
Вчитель записує число і оголошує тему уроку.
Постановка проблемного запитання.
Чого я чекаю від уроку?
І. Опрацювання нової теми.
Благодійність і милосердя завжди були притаманні нашому народові. Цілком природним і закономірним вважалося допомогти знедоленому,нещасному,сироті, поділитися шматком хліба з голодним,дати притулок бездомному, захистити скривдженого.
З давніх-давен у свідомості українського народу сирота- це було щось святе. Сироті співчували, старалися допомогти. Образити сироту –це було великим гріхом. Наш народ склав багато пісень, прислів'їв, у яких висловлено співчуття до сироти, заклик не скривдити сироту, бути уважним,добрим. лагідним до неї.(Прочитаймо ці прислів'я) Слайд№5
Нема батька — півсироти, нема матері — повна сирота.
Ніхто не баче, як сирота плаче, а як заскаче,то всяк побаче.
Дивиться, як сирота на світ, коли голодна.
За сиротою журба за журбою.
З хати по нитці — сиротині свитка.
І на сиротиному подвір'ї сонце засвітить.
Ліпше сироті під воду плисти, ніж з нелюбом
до вечері сісти.
На сирітський жаль ніхто не вважає.
Не то сирота, що роду не має, а то сирота, що долі не має.
Росла — весни не бачила, виросла — літечка не знала,
прийшла осінь — сирітського серця не нагріла.
Сирітська сльоза не капає дарма.
Сирота більше бита, як сита.
Сирота — як камінь на роздоріжжі.
Сирітська сльоза і камінь пробиває.
Сирітським добром не доробишся.
Сироті сонечко мріється, вона й справді гріється.
Сироті й осіннього сонечка не дано.
Сироті без роду — хоч з мосту та в воду.
Тоді сироті великдень, коли сорочка біла.
Сироті завжди вітер в очі.
Сироті життя, як горох при дорозі: хто йде, той скубне.
Сиротою проживати — гіркі сльози проливати.
Сироту лають і б'ють, а плакати не дають.
А пригадайте твори, які ви читали,де піднімається проблема сирітства(Біблія, Повчання Володимира,Т.Г.Шевченко, М.Кропивницький, Г.Тютюнник та інші).
Діти, давайте складемо синонімічний ряд до слова «сирота»(сиротинка, сиротиночка, сиротятко. Сиротяточко). Погляньте, які це ніжні, пестливі слова. Лише людина добра душею може їх сказати.
Сьогодні ми працюватимемо із оповіданням, яке ви прочитали, готуючись до уроку. А хто ж автор цього твору? Що ми знаємо про неї?
Повідомлення учнів. Слайд№6, 7. Валентина Михайлівна Коваленко (дівоче прізвище Чуйченко) народилася 9 вересня 1964 року в сім’ї колгоспників у с. Самгородок Смілянського району, що на Черкащині. Вірші пише з 1-го класу.
Після закінчення Самгородської восьмирічної та Макіївської середньої школи вступила до Черкаського педінституту на факультет філології, який закінчила в 1989 році.
Працювала вчителем української мови та літератури в середній школі №5 м. Черкаси. Нині працює викладачем у Черкаському національному університеті ім. Б. Хмельницького. Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української літератури та компаративістики.
Видала збірки поезій та прозових творів: «З любові» (1993 р.), «Перевесла істин»(1996 р.), «Приворот-зілля» (1997р.), «Вовчик» (1999 р.), «Ненароджене сонце, або Великий піст Зінька Самгородського» (2000), «Трунок сварожого рога» (2002), «На осонні слова» (2004), «Перелесниця» (2007) та ряд наукових статей з проблем розвитку літературно-творчих здібностей школярів.
Член Національної спілки письменників України з 1998 року. Лауреат премії імені Василя Симоненка 2003 року (за книгу «Трунок Сварожого рога»).
З 2011 року – голова Черкаської обласної організації Національної Спілки письменників України.
(доповнення вчителя)
Що таке оповідання? Слайд№8.
Оповідання - невеликий прозовий твір, у якому зображується коротка в часі подія чи події з життя головного героя; ці події показані лише в кількох епізодах
Слайд№10.
Коротенькі характеристики образів персонажів твору.
Висновок.(Роблять діти)
Вчитель: Отже, ми повинні бути добрими, милосердними, небайдужими до інших.
А як ви розумієте слово милосердя?(Відповіді учнів, складання асоціативного куща Слайд№11. )
доброта
Щирість
МИЛОСЕРДЯ Співчуття
Безкорисливість
Готовність до самопожертви
« Я - літератор»
Складання неримованого вірша – сенкану
Діти , користуючись алгоритмом складають сенкан.
Алгоритм складання сенкану |
1-й рядок – одне слово - тема (іменник) |
2-й рядок – два слова – означення (прикметники) |
3- й рядок – три слова – активність, дія (дієслова) |
4-й рядок – чотири слова – фраза, яка виявляє ставлення автора до теми |
5-й рядок – одно слово - асоціація до теми ( іменник) |
Зразок складеного сенкану.
Милосердя
Щирий безкорисливий
Співчуває допомагає розуміє
Милосердя – це стан душі
Доброта
Діти, урок наш іде до завершення. І я хочу звернутися до вас із такими словами(Слайд№12)
Я Господа прошу, Молю, благаю
Про щастя на Землі, А ще про те,
Хай в кожнім домі Сміх дітей лунає,
Щоб не було покинутих дітей!
Гомон Вікторія
Рефлексія.
Незакінчені речення.
На уроці я зрозумів….
На цьому уроці я змінив своє ставлення до …
Я хочу запитати автора про ….
Саморефлексія.
Дайте відповіді на запитання.
Чи справдилися ваші очікування щодо уроку?
Про що вам хочеться поговорити?
І.Оцінювання.
Багато з вами працювали
Та прози більше у житті.
Ви молодці, всі працювали,
Й оцінки маєте такі…(вчитель виставляє оцінки)
І.Домашнє завдання. Слайд№ 13
прочитати повість «Вовчик» В.Коваленко;
написати твір-роздум «Чи відшукають свою станцію щастя дівчатка?»
Рефлексія на кінець уроку.
А на завершення нашого уроку я пропоную переглянути невеличкий відеоролик ,щоб закарбувати у пам'яті висновки із сьогоднішнього уроку.(«Відкрий своє серце людям)
Література.
1. Криничка. Антологія творів письменників Черкащини для дітей та юнацтва: У двох томах./ Автор-упорядник В. Коваленко/ Черкаси. – 2009. – т.2. – 390 с.
2.Коваленко Валентина Михайлівна. Вовчик.-Черкаси, 2010.-128с.
3. Сучасний літературний процес на Черкащині. – Черкаси. – 2005