Конспект уроку з української літератури в 6 класі
Мета: ознайомити учнів із піснею, з історією написання;
розвивати навички виразного читання та аналізу ліричних творів, культуру зв'язного
мовлення, логічне мислення, пам'ять, увагу; сприяти духовному розвиткові учнів,
спонукати їх до вивчення історії української культури;
виховувати любов до рідної землі, до української пісні, пошану до стрілецьких пісень,
їхніх авторів, віру у щасливе майбутнє українського народу, поважне ставлення до
національної історії.
Тема. «Ой у лузі червона калина похилилася» С. Чарнецького і Г. Труха-пісня, що стала народною
Мета: ознайомити учнів із піснею, з історією написання;
розвивати навички виразного читання та аналізу ліричних творів, культуру зв'язного
мовлення, логічне мислення, пам'ять, увагу; сприяти духовному розвиткові учнів,
спонукати їх до вивчення історії української культури;
виховувати любов до рідної землі, до української пісні, пошану до стрілецьких пісень,
їхніх авторів, віру у щасливе майбутнє українського народу, поважне ставлення до
національної історії.
Тип уроку: урок засвоєння нового навчального матеріалу.
Перебіг уроку
I Організаційний момент. Емоційна налаштованість уроку
Працювати час настав.
«малюнкове вітання»
Прикріпляю на дошці смайл «Радість» і бажаю всім гарного настрою, легкого засвоєння теми.
II Перевірка домашнього завдання.
1 Мозкова атака
2 Вірш «Ще не вмерла Україна» - напам'ять.
III Оголошення вчителем теми і мети уроку
Епіграф
Червоні кетяги калини
Горять вогнями усіма.
Без калини нема України,
Без народу Вкраїни нема.
Т. Шевченко
IV Мотиваційний етап
Незабаром-14 жовтня-Україна святкуватиме велике свято. За легендою, у цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ'я-Константинополь, намагаючись захопити місто. Мешканці міста у гарячій молитві звернулись до Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця з'явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою. Після цього вороги вже не могли побачити цих людей. Як вказують джерела, вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення та стали християнами.
З 2014 року указом Президента України П. Порошенка на свято Покрови призначено День захисника України.
В очікуванні цього величного дня ми вивчимо пісню на слова С. Чарнецького та Г. Труха «Ой, у лузі червона калина похилилася», яку називають другим гімном України, яка по праву вважається народною.
Інтерактивна вправа «Очікування»
На дошці прикріплено калиновий кущ, під ним написаний план уроку:
V Опрацювання навчального матеріалу
1 Бесіда:
2 Слово вчителя:
Відеосприйняття пісні учнями.
3 Пояснення вчителя:
4 Повідомлення учениці про С. Чарнецького.
5 Повідомлення учениці про Г. Труха.
6 Фізкультхвилинка.
7 Виразне читання пісні вчителем і учнями.
8 Словникова робота
Гімн-похвальна пісня
Славень
Тан-танок (кривавий бій)
Кайдани-ланцюг
9 Аналіз твору
Для нас же найбільшою зброєю є слово.
10 Метод «Гронування»
Калина-символ людської пам'яті.
Калина-символ українського народу.
Калина-символ безсмертя.
Калина- символ мужності й незламності духу в боротьбі за незалежність.
Калина-дерево українського роду.
Калина-символ життя, крові, вогню.
Калина- символ материнства: кущ-сама мати, цвіт, ягідки-діти.
Калина уособлює й саму Україну. Як символ Батьківщини, вона «проросла» в гімнові
січових стрільців.
11 Художні особливості поезії:
повторення;
метафора;
звертання;
епітети;
риторичні оклики.
VI Закріплення вивченого матеріалу
1 Складання «Сенкану» до вірша
1 Калина.
2 Червона, розкішна.
3 Біліє, червоніє, горить.
4 Калина-символ України.
5 Оберіг.
2 Розв'язування тестових завдань
1 Україна зажурилася:
А) бо нічим прожити;
Б) за ув'язненими українцями у московських кайданах;
В) за січовиками, що загинули в боротьбі з москалями.
2 Калина має білий цвіт, а Україна:
А) багато золотих ланів;
Б) добрий рід;
В) чарівну вроду.
3 Як названо битву українців зщ москалями?
А) жорстокою;
Б) кривавою;
В) смертельною.
4 «Гей, у полі… золотистий лан…»…
А) жита; Б) вівса; В) пшениці.
5 Буйний вітер «повіє з широких степів»:
А) і відразу зміняться погодні умови;
Б) прославить по всій Україні січових стрільців;
В) розгоне темні хмари на небі.
6 Що будуть зберігати нащадки України?
А) стрілецьку славу;
Б) білий цвіт калини;
В) калину, щоб вона не хилилася.
3 Бесіда:
VII Домашнє завдання
Завдання на с. 46 підручника, навчитися виразно читати вірш.
VIII Підсумок уроку.