ТЕМА. Місцевий, поясний та літній час Практична робота № 3

Про матеріал
ТЕМА. Місцевий, поясний та літній час Практична робота № 3 Мета: формувати в учнів наукові поняття про місцевий, поясний, літній, декретний час; формувати вміння розраховувати місцевий і поясний час; надати відомості про лінію зміни дат; продовжувати удосконалювати навички роботи з картою.
Перегляд файлу

 

Поурочний план

        Для 8-а класа

Вчителя географії

 

 

ТЕМА. Місцевий, поясний та літній час

Практична робота № 3

 

Мета: формувати в учнів наукові поняття про місцевий, поясний, літній, декретний час; формувати вміння розраховувати місцевий і поясний час; надати відомості про лінію зміни дат; продовжувати удосконалювати навички роботи з картою.

Обладнання: карта півкуль, глобус, фізична карта України, карта годинних поясів.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

ХІД УРОКУ

 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Методичний прийом «Бліцопитування»

- Охарактеризуйте географічне положенняУкраїни?

- Яка протяжність території Україниіз заходу на схід у кілометрах та градусах?

- У якому напрямку обертається Земля?

-Назвіть країні точки України.

 

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Методичний прийом «Мозковий штурм»

Спостерігаючи за новинами по телевізору, ми часто бачимо, що у нас за вікномтемрява, а кореспондент у режимі онлайн перебуває у світлі. Може, це диво? Переїжджаючи в іншу країну, ми вимушені накручувати стрілки годинника. Чим цеобумовлено? У багатьох вас на лівійруці є годинник, навіщовін вам? Яка йогофункція? Відповісти на запитання «Що таке час?» нелегко. У загальномурозуміннічас — цебезперервна низка явищ, щозмінюютьодне одного. Головна властивість часу полягаєв тому, щовінневпиннорухається вперед. Простір можна й охопитипоглядом, й обмежити, а час — ніобмежити, нізупинити. На Землі його відлік пов’язанийі з рухом нашої планети навколо Сонця. Саме за сонячним годинником людина живе і працює.

Разом з учнями формулюємо тему та завдання уроку.

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Прагнення впорядкувати час у світовому масштабі виникло порівняно недавно — наприкінці XIX ст. До цього кожне місто жило за власним місцевим часом. Але з появоюзалізниць, розкладу руху й електричного телеграфу необхідність єдиногопідходу в цій справі стала очевидною. Раніш гринвіцький час за межами Британії був необхідний лише море плавцям і вченим, особливо географам — для точного вимір у різницідовгот між  спостережними пунктами.

На Вашингтонській міжнародній меридіанній конференції (1884 р.) відбулосяправовезакріплення так званого всесвітнього часу й поділпланети на годинніпояси. Кожні 15 градусівдовготи почали відповідатиоднійгодині. Проте вРосії аж до революціїпродовжуваливідраховуватимісцевий час. Коли у Санкт-Петербурзібувполудень (12 годин), у Володимирігодинникипоказували 12 годин 40 хвилин і 28 секунд, у Якутську — 18 годин 37 хвилин і 52 секунди. Різниця у 29 хвилин і 4 секунди існувала навітьміж Петербургом і Москвою. Тільки 1918 р. «з метою встановлення однакового з усім цивілізованим світом рахунку часу протягомдоби» буввиданий декрет, за яким уся територія країни поділялася на годинні пояси.

Методичний прийом «Картографічний практикум»

Знайдіть на карті Гринвіцький меридіан, містоКиїв, свій населений пункт — у якихгодинних поясах вони розташовані?

Час деяких годинних поясів має особливі назви. Наприклад, час нульового поясу називають західноєвропейським, час 1-го поясу — середньоєвропейським, час 2-го поясу в зарубіжних країнах називають східноєвропейським.

Більша частина території України розташована в 2-му годинномупоясі. І хоча в крайніхзахідних і східних пунктах нашої країни місцевий час відрізняєтьсявідпоясного більш як на півгодини, для зручності на всійтериторіїУкраїнизапровадженоєдиний для всіх місцевостей поясний час. Середній меридіан 2-го годинного поясу (30° сх. д.) проходить майже через Київ. Тому час 2-го поясу на території України називають київським. За київським часом здійснюють рух поїздів, автобусів і літаків, міжміський телефоний зв’язок.

У багатьох країнах у літній період годинник переводять на 1 год вперед. Це роблять для того, щоб ефективніше використати сонячне освітлення та економити електроенергію. Такий «переведений» час називають літнім. Тобто літній час — це час, щойде на 1 год вперед відносно основного часу, прийнятого в данійкраїні. Літнім часом користуються понад 100 країн світу. В Україні стрілки годинників накручують на 1 годину вперед наприкінці березня. Наприкінці жовтня літній час відміняють, годинники накручують на 1 годину назад — відновлюється поясний час.

Методичний прийом «Час підручника»

Уважно прочитайте текст параграфа та визначте різницю між Києвом і містами Нью-Йорком, Парижем, Стамбулом, Тегераном, Пекіном, Канберрою.

Декретний час — час у Росії, накручений ще на 1 годину вперед (за декретом радянської влади в 1918 р.), тож московський час випереджає київський на 1 годину.

Методичний прийом «Розв'язуємо географічні задачі»

Алгоритм розрахунку місцевого і поясного часу.

 

 

 

Щоб дізнатися місцевий час, слід довготу помножити на 4 хв. Ми дізнались, на скільки час відрізняється від Гринвіча.

Ваші родичі перебувають на відпочинку в Майямі (США), ви маєте намір зателефонуватиїм о 16 годині 45 хвилин. Розрахуйте, який час буде вМайямі.

Якиймісцевий час у точці з координатами 49° пн. ні., 34° сх. д., якщо на 12° пд. ш., 34° сх. д. зараз 12 година 30 хв.?

Визначте, якийпоясний час у Сумах (34° 48' сх. д.), якщо в Лондоні 1 година ночі.

Визначте поясний і декретний час Москви (37° сх. д.), якщо в Парижі (2° сх. д.) 22 години.

 

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Методичнийприйом «Бесіда»

Визначте, що є наслідком обертання Землі навколо своєї осі. У якому напрямку обертається Земля навколо своєї осі? За який час відбувається повний оберт? Використовуючи знання математики, поясніть, яким на вигляд буде шлях будь-якої точки поверхні Землі за добу. На скільки градусів вона повертається? Поясніть, чому Магеллан і йогосупутники, обігнувши Землю під час навколосвітнього плавання, загубили одну добу. З’ясуйте, чи можна відсвяткувати Новий рік двічі або тричі.

Виконання практичної роботи (у зошиті для практичнихробіт)

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

У Назвітьключовіпоняття, які ви сьогодні вперше почули. Поясніть, для чого знадобилося введення поясного часу.

Територія України розташована в межах трьох годинних поясів, але для зручності час для всієї території визначається за другим (східноєвропейським) часовим поясом, у якому розташована  більша частина території України, оскільки серединниймеридіан другого годинного поясу проходить поблизуКиєва, час, щодіє на території всієї України, називають київським. Нульовим годинним поясом є Гринвіцький. На практиці користуються поясним часом, якийвизначають за середнім меридіаном кожного поясу.

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

-Опрацювати§ 11підручника.

- Розв’яжіть завдання, наведені в кінці параграфа підручника.

 

1

docx
Додано
29 жовтня
Переглядів
468
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку