Тема: Множення одноцифрового числа на трицифрове (3 • 240). Розв’язання простих задач способом складання рівнянь

Про матеріал

Тема: Множення одноцифрового числа на трицифрове (3 • 240). Розв'язання простих задач способом складання рівнянь

Мета:

освітня: повторити закони множення; ознайомити учнів із множенням виду 3 • 240; вдосконалити вміння розв'язувати прості задачі способом складання рівняння;

розвивальна: розвивати логічне мислення учнів; розвивати вміння учнів працювати в парах;

виховна: виховувати інтерес до предмета.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

- Доброго дня, діти. Мене звати Галина Олександрівна і сьогоднішній урок математики проведу у вас я.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Фронтальне опитування

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

- Для початку давайте пригадаємо, які ви вже знаєте закони множення?

- Назвіть переставний закон множення

- Сформулюйте сполучний закон множення

- А тепер назвіть розподільний закон множення

Переставний, сполучний, розподільний.

Від перестановки множників добуток не змінюється.

Щоб знайти добуток трьох чисел, можна добуток перших двох чисел помножити на третє число або перше число помножити на добуток другого і третього чисел.

Щоб помножити суму двох чисел на третє число, треба помножити на це число кожен із доданків, а знайдені добутки додати.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  • —Погляньте на інструкційні картки, які я вам роздала. В них написані всі завдання, які ми будемо виконувати на цьому уроці, а також цілі уроку.
  • —Скажіть що ми будемо вивчати на сьогоднішньому уроці?
  • —Що нам необхідно повторити?
  • —Які завдання нам слід виконати?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Підготовча вправа (обчислення прикладів)

Основне завдання( інструкційна картка):

210 • 2

460 • 2

130 • 5

330 • 3

(Приклади написані на дошці, учень, якого викликає вчитель, виходить до дошки і розв'язує приклади з коментуванням, інші учні працюють самостійно).

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

Контроль виконання завдання, настановчі запитання до учнів

Розв'язання прикладів

Перевірка виконаних прикладів, виправлення помилок в разі потреби

  • -Скажіть, чи правильно розв'язані приклади?
  • -Який закон множення ми використовуємо при їх розв'язанні?
  • -(До учня біля дошки) Прокоментуй, як ти розв'язав 1 (2, 3, 4) приклад.

Додаткове завдання (на картці):

Розв'яжи приклади і розташуй їх у порядку зростання.

235 • 4

186 • 6

350 • 3

280 • 4

2. Робота за підручником (с. 770)

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

Настановчі запитання

Розгляд запропонованих прикладів,

Відповіді на запитання вчителя

- Як ми можемо розв'язати приклад 3 • 240?

- Який закон множення потрібно застосувати, щоб отримати приклад такого виду, розв'язувати який ми вже вміємо?

Завдання 715

- Відкрийте будь ласка свої підручники на с. 113 і погляньте на вправу 715.

- Поясніть за записом, як виконали множення.

( Число 240 розкладається на розрядні доданки (дві сотні і чотири десятки), кожен з доданків множиться на 3 і отримані числа додаються)

3. Виконання вправ( самостійна робота учнів)

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

Настановчі запитання

Самостійне розв'язання прикладів

Перевірка виконаної роботи

Основне завдання (інструкційна картка):

Закінчи обчислення

3 • 280 = 280 • 3 = (200 + 800) • 3 =

4 • 180 = 180 • 4 =

6 • 160 = 160 • 6 = (100 + 60) • 6 = 100 • 6 + 60 • 6 =

2 • 490 = 490 • 2 =

(Учні самостійно обчислюють та знаходять значення виразів і записують їх в зошит. Після цього фронтальне опитування про результати обчислень).

Додаткове завдання( на картці):

Розв'яжи приклади

3 • 320 =

4 • 130 =

7 • 120 =

5 • 150 =

2. Фізкультхвилинка

На пальчики встанемо –
До хмарин дістанемо.

Ноги на ширині стопи, руки опущені.

Один, два, один, два,

До хмарин дістанемо.

Підняти руки через боки вгору, стати навшпиньки, потягнутися.

Нахиліться стільки раз,

Скільки змоги є у нас.

Нахилитися вперед, не згинаючи ніг, витягуючи шию.

Один, два, три, чотири, п'ять –

Добре вмієм рахувать!

Стопи разом, руки на поясі.

Скільки покажу разочків,

Стільки ви зробіть стрибочків.

Підстрибувати на місці на двох ногах.

Один, два, три, чотири, п'ять,

Час усім відпочивать!

Повторити першу вправу, сісти на місця.

V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

Перегляд файлу

Тема: Множення одноцифрового числа на трицифрове (3 • 240). Розв’язання простих задач способом складання рівнянь

Мета:

освітня: повторити закони множення; ознайомити учнів із множенням виду 3 • 240; вдосконалити вміння розв’язувати прості задачі способом складання рівняння;

розвивальна: розвивати логічне мислення учнів; розвивати вміння учнів працювати в парах;

виховна: виховувати інтерес до предмета.

Хід уроку

I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

- Доброго дня, діти. Мене звати Галина Олександрівна і сьогоднішній урок математики проведу у вас я.

II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Фронтальне опитування

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

- Для початку давайте пригадаємо, які ви вже знаєте закони множення?

 

- Назвіть переставний закон множення

 

 

- Сформулюйте сполучний закон множення

 

 

 

 

 

 

- А тепер назвіть розподільний закон множення

 

 

Переставний, сполучний, розподільний.

 

 

Від перестановки множників добуток не змінюється.

 

Щоб знайти добуток трьох чисел, можна добуток перших двох чисел помножити на третє число або перше число помножити на добуток другого і третього чисел.

 

 

 Щоб помножити суму двох чисел на третє число, треба помножити на це число кожен із доданків, а знайдені добутки додати.

 

III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  • Погляньте на інструкційні картки, які я вам роздала. В них написані всі завдання, які ми будемо виконувати на цьому уроці, а також цілі уроку.
  • Скажіть що ми будемо вивчати на сьогоднішньому уроці?
  • Що нам необхідно повторити?
  • Які завдання нам слід виконати?

IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.   Підготовча вправа (обчислення прикладів)

Основне завдання( інструкційна картка):

210  • 2

460  • 2

130  • 5

330  • 3

(Приклади написані на дошці, учень, якого викликає вчитель,  виходить до дошки і розв’язує приклади з коментуванням, інші учні працюють самостійно).

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

Контроль виконання завдання, настановчі запитання до учнів

Розв'язання прикладів

Перевірка виконаних прикладів, виправлення помилок в разі потреби

 

  • Скажіть, чи правильно розв'язані приклади?
  • Який закон множення ми використовуємо при їх розв'язанні?
  • (До учня біля дошки) Прокоментуй, як ти розв'язав 1 (2, 3, 4) приклад.

 

Додаткове завдання (на картці):

Розв'яжи приклади і розташуй їх у порядку зростання.

235 • 4

186 • 6

350 • 3

280 • 4

 

 

2.     Робота за підручником (с. 770)

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

Настановчі запитання

Розгляд запропонованих прикладів, 

Відповіді на запитання вчителя

 

- Як ми можемо розв'язати приклад 3 • 240?

- Який закон множення потрібно застосувати, щоб отримати приклад такого виду, розв'язувати який ми вже вміємо?

Завдання 715

- Відкрийте будь ласка свої підручники на с. 113 і погляньте на вправу 715.

- Поясніть за записом, як виконали множення.

( Число 240 розкладається на розрядні доданки (дві сотні і чотири десятки), кожен з доданків множиться на 3 і отримані числа додаються)

3.   Виконання вправ( самостійна робота учнів)

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

Настановчі запитання

Самостійне  розв'язання прикладів

Перевірка виконаної роботи

 

Основне завдання (інструкційна картка):

Закінчи обчислення

3 • 280 = 280 • 3 = (200 + 800) • 3 =

4 • 180 = 180 • 4 =

6 • 160 = 160 • 6 = (100 + 60) • 6 = 100 • 6 + 60 • 6 =

2 • 490 = 490 • 2 =

(Учні самостійно обчислюють та знаходять значення виразів і  записують їх в зошит. Після цього фронтальне опитування про результати обчислень).

 

 

Додаткове завдання( на картці):

Розв'яжи приклади

3 • 320 =

4 • 130 =

7 • 120 =

5 • 150 =

2.    Фізкультхвилинка

На пальчики встанемо –
До хмарин дістанемо.

Ноги на ширині стопи, руки опущені.

Один, два, один, два,

До хмарин дістанемо.

Підняти руки через боки вгору, стати навшпиньки, потягнутися.

Нахиліться стільки раз,

Скільки змоги є у нас.

Нахилитися вперед, не згинаючи ніг, витягуючи шию.

Один, два, три, чотири, п'ять –

Добре вмієм рахувать!

Стопи разом, руки на поясі.

Скільки покажу разочків,

Стільки ви зробіть стрибочків.

Підстрибувати на місці на двох ногах.

Один, два, три, чотири, п'ять,

Час усім відпочивать!

Повторити першу вправу, сісти на місця.

 

V.     РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Бесіда

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

Назвіть складові дії множення.

 

Як знайти невідомий множник?

 

Назвіть компоненти дії ділення.

 

Як знайти невідоме ділене?

 

 

Як знайти невідомий дільник?

 

Як знайти невідомий доданок?

 

Множник, множник, добуток.

 

Добуток поділити на відомий множник.

 

Ділене, дільник, частка.

 

 

Частку помножити на дільник.

 

Ділене поділити на частку.

 

 

Від суми відняти відомий доданок.

 

 

2. Робота з підручником

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

Пояснення розв'язання задачі

Розв'язання складеного рівняння

Відповіді на запитання вчителя, перевірка відповіді

- Погляньте на задачу №719, прочитайте її умову. (завдання №3 в інструкційній картці)

- Цю задачу можна розв'язати, склавши до неї рівняння.

- Скільки кг черешень зібрали першого дня? (150)

- Скільки кг черешень зібрали другого дня? (Невідомо)

- Нехай другого дня зібрали х кг черешень.

- Скільки кг черешень зібрали за 2 дні в сумі? (346)

- Яке рівняння можна скласти до цього рівняння? (150 + х = 346)

- Що невідомо у цьому рівнянні?

- Як його розв'язати?

- Розв'яжіть його самостійно?

150 + х = 346

х = 346 – 150

х = 196

Отже, яка відповідь до цієї задачі? ( Відповідь: 150 кг черешень)

 

Додаткове завдання:

Розв'яжи рівняння

х • (4 + 5) = 180

140 – х = 35

х : 4 = 15

3. Робота в групах

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

Об'єднання класу в групи, контроль роботи учнів

Робота в групі, виконання завдання

Перевірка виконаного

 

Розподіліть рівняння між задачами,розв'язками яких вони є.

Задача 1

За 2 год. велосипедист  проїхав 52 км. За першу годину він проїхав 29 км. Скільки км проїхав велосипедист за другу годину?

29 + х = 52

Задача 2

На полі зібрали 52 кг огірків. Одну частину врожаю продали. Залишилось 29 кг огірків. Скільки кг огірків було продано?

52 – х = 29

Задача 3

За день у їдальні було продано 29 пачок соку. В кінці дня залишилось 52 пачки соку. Скільки пачок соку було продано?

х – 29 = 52

 

- А зараз я об'єднаю клас у декілька груп, кожна з яких повинна виконати завдання, що написане на картці.

- Прочитайте завдання.

- Що вам потрібно зробити?

(Виконання учнями завдань)

- Отже, прочитайте першу задачу.

- Що в ній невідомо?

- Яке рівняння є її розв'язком?

- прочитайте другу задачу

- Яке рівняння підходить для виконання цієї задачі?

- Що невідомо в цьому рівнянні?

- Як його розв'язати?

- Зачитайте, будь ласка умову третьої задачі

- Яке рівняння є її розв'язком?

4. Творче завдання

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Діяльність класу

Контроль за виконанням завдань

Робота в групі, виконання завдання

Перевірка виконаної роботи

 

Складіть задачу за схемою розв’язання

 - х = 

х =  - 

х = 

  • Залишаючись у тій самій групі, виконайте творче завдання, яке ви бачите на картках.
  • Прочитайте це завдання. Що потрібно зробити?
  • Що невідомо у поданому рівнянні?

( Виконання учнями завдання, фронтальна перевірка)

5. Додаткове завдання (виконання завдання №718 з підручника).

VI.   ПІДСУМОК УРОКУ

      — Що ми вивчали на сьогоднішньому уроці?

  • Які завдання нашого уроку?
  • Чи виконали ми їх?
  • Чи досягли ми цілей нашого уроку?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 114, № 724, 725.

 

docx
Пов’язані теми
Математика, 3 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
17 березня 2018
Переглядів
1970
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку