Тема: Незбека інфікування ВІЛ інфекціями .

Про матеріал
Мета: Сформувати уявлення про хворобу століття, виробляти поведінкові мотивації до збереження свого здоров’я, адже синдро́м набу́того імунодефіци́ту — важке інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), який вражає імунну систему людини, знижуючи при цьому протидію організму захворюванням.
Перегляд файлу

Тема: Незбека інфікування ВІЛ інфекціями .

Обладнання: маркери, роздавальний матеріал: пам’ятки «Кроки до успіху», «Ризик зараження ВІЛ-інфекцією», «Циферблат життя»; фрагменти відеофільму «Сповідь наркомана», фрагменти з «Богемської рапсодії».
Ніщо у світі не обходиться так дорого, як хвороба і людська недалекоглядність.

(3. Фрейд)

1 грудня — Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

I.    Вступне слово

     Народна мудрість говорить: «Життя прожити — не поле перейти». Яке воно — наше життя? Минуле, сучасне, майбутнє… Кожен з нас озирається на прожиті роки, замислюється над завтрашнім днем — малює картину власного життя… Отже, сьогодні наша розмова піде про майбутнє.
 

II.    Вправа «Циферблат життя»

   Пропоную помалювати. Візьмемо аркуш паперу, що є у вас на партах, і намалюємо велике коло-циферблат. Але цифри на ньому позначатимуть не час, а роки нашого життя. Спочатку ми тільки народились — цифра «0», потім ми росли, стрілка рухалась від цифри до цифри і зараз вона теж стоїть на певному місці — цифрі. Скільки років кожному? Позначте це число на колі. Малюємо далі стільки, скільки ви захочете прожити. Але ж важливо не лише скільки жити, а й як жити. Якими ви хочете стати зараз і в майбутньому? Якими ви будете через 5,10, 15 років. Напишіть і це на циферблаті. Продовжте «Я хочу бути…» (Діти пишуть. Час виконання — 5 хв.) Що у вас вийшло? Ким ви хочете стати? (Учні називають свої варіанти.)
 

III.    Хто вони — успішні люди?

Учитель. Усі ви хочете, бути успішними.  

Учитель.  Назвіть прізвища та імена людей, • яких можна вважати успішними — знайомі, родичі, вчителі… (Відповіді учнів.)

Про успішних людей час від-часу згадують в періодичних виданнях, вони є героями телепередач. Як же досягти успіху?
 

IV.    Вправа «Кроки до успіху»
-Як же досягти успіху?

- А що є перешкодою на шляху успішності? (Відповіді учнів.) Отже, головні «кроки» на шляху до успіху — здоровий спосіб життя, працездатність, освіта, цілеспрямованість, а ВІЛ та  СНІД — є загрозою! Сьогодні на уроці ми звернемо свою увагу на проблемі СНІДу- та поговоримо про можливі шляхи вирішення цієї проблеми.. Отже, тема нашого уроку  Незбека інфікування ВІЛ інфекціями .( Запишіть в зошитах 28.лютого і тему уроку)

А зараз подивіться відео в основі якого є правдива життєва історія. 

Відео життєві історії
_   Чого вас навчила ця життєва історія, які висновки ви для себе зробили ?

Вони досягли успіху, але загинули від СНІДу
 

«Усний журнал» —  — повідомлення учнів.

Звучить «Нежность. Сад едемський».

“1-й учень. У Берліні перед музеєм історії природознавства прокладена алея кам’яних плит із вирізьбленими на них прізвищами. І не видно їм ні кінця, ні краю. Назва алеї — «Роздолля роздумів». Майже щомісяця алея подовжується новими плитами-іменами. Людей, чиї прізвища стоять на кам’яних глибах, поєднує одне: вони досягли успіху (адже серед них музиканти, філософи, художники, танцюристи), але стали жертвами СНІДу. На плиті алеї «Роздолля роздумів» є такий напис: «Рудольф Нурієв (17.03.1938-20.11.1992)»
 

Рудольф Нурієв досяг успіху. За своє творче життя він виконав усі провідні чоловічі партії класичного балету. Соліст театру імені С. Кірова (нині Марийського театру в Санкт-Петербурзі), зірка Лондонського королівського балету, директор балетної трупи Паризької Гранд-опери. Світ захопила хвиля «рудольфоманії»: тисячі прихильників Нурієва чекали на кумира в різних куточках Землі Він знімався у кіно, з’являвся на телебаченні, робив балетні постанови для різних компаній. Та всі творчі та життєві плани Рудольфа Нурієва перекреслив СНІД.
 

1984 року великому танцівникові повідомили,”що він інфікований вірусом імунодефіциту людини. Спочатку цю звістку Нурієв сприймав спокійно, бо розраховував вилікуватись за допомогою своїх грошей. Відтоді він витрачав на лікування до 2 мільйонів доларів на рік. Сподівання виявились марними. Стан здоров’я погіршувався. Останні сто днів свого життя Нурієв провів у Парижі. «Тепер мені кінець?» — постійно запитував він лікарів. Його кінець настав. Життя перервано СНІДом |Рудольфа Нурієва поховали на російському цвинтарі Сен-Женев’єв де Буа під Парижем поруч із могилою кінорежисера Андрія Тарковського.
 

І 2 – й учень. Ще одна сумна історія. Фреді Мерк’юрі та його рок-гурт «Квін» швидко набули  популярності, їх пісні користувались незмінним успіхом. Новаторське відео, створення перших рок-відеокліпів, запис альбомів та музики до кінофільмів сприяли шаленому успіху групи. Фреді Мерк’юрі стає одним з найбагатших музикантів британської шоу-індустрії. Він досяг успіху, але загинув від СНІДу. Останні дні його життя були жахливі. Він уже не міг їсти, погано говорив, бачив, дихав, нікого не впізнавав. Залишався байдужим до своєї колекції антикваріату, не помічав купи листів та листівок від прихильників, не цікавився реакцією на заяву від його імені: «Хочу підтвердити: аналіз моєї крові виявив вірус імунодефіциту людини. У мене СНІД. Я тримав цю інформацію в секреті, щоб зберегти спокій рідних та близьких. Та настав час повідомити правду моїм друзям та прихильникам. Сподіваюсь, що вони об’єднаються у боротьбі з цією жахливою хворобою». Незабаром Фреді не стало… Рок Хардсон, Майлз Девіс, Курт Рааб, Жан-Поль Арон, Хоре Біпек, Віто Руссо, Мішель Гі, Мішель Фуко, Ентоні Перкінс, Кейт Херинг, Лі Бе-рейс, Арні Зап, Брюс Четвін… — вони стали жертвами СНІДу, їх та багатьох інших увіковічнили на алеї «Роздолля роздумів».
 

 Вчитель.  Кожен сам робить свій вибір. Можливо, для щастя варто обрати гасло: «Здоровий спосіб життя — запорука успішного майбутнього!»

Вчитель. Скажіть, чому, на вашу думку, названо алею — «Роздолля роздумів»?

 

Віра: Що ж таке ВІЛ/ СНІД? Чи всі володіють необхідною інформацією про цю хворобу, щоб зробити безпечним своє життя?

VI. Повідомлення ланцюжком «Що таке ВІЛ/СНІД?»
 

  - Що таке СНІД і ВІЛ?

- Що означає СНІД?

СНІД означає синдром набутого імунного дефіциту.(Учні по черзі прикріплюють на дошку картки з написами і зачитують їх)

 

Синдром — тому що у хворих виникає безліч різних симптомів  супутніх  захворювань.

Набутий — тому що це стан, який виникає внаслідок заражен­ня, а не передається генетичним шляхом.

Імунний — тому що уражає імунну систему організму, яка бо­реться із хворобами.

Дефіцит — тому що імунна система перестає працювати належ­ним чином.

( Записати в зошит)

  _ Що таке імунітет?

Імуніте́т — сукупність захисних механізмів, які допомагають організму боротися з чужорідними чинниками: бактеріями, вірусами, найпростішими, гельмінтами, їхніми токсинами, різноманітними хімічними речовинами, тощо.

- А які клітини відповідають за наш імунітет?До складу чого вони входять? Які функції вони виконують?

- Що таке вірус?

Тепер уважно подивіться відео про захворювання СНІД (і ви маєте дати відповідь на такі питання: -Що таке СНІД?- Чи ви вважаєте СНІД епідемією? -Чи він загрожує людству?

Відео Що таке СНІД

-Що таке СНІД?- Чи ви вважаєте СНІД епідемією? -Чи він загрожує людству?

Учені, які вивчали перші випад­ки захворювання на СНІД, дійшли висновку, що основна його особ­ливість — переважне ураження системи імунітету, що виявляєть­ся в цілковитій беззахисності організму хворого перед порівня­но нешкідливими мікроорганізма­ми, а також злоякісними пухлина­ми.

 

  (шляхи передачі)

 Відео як передається снід
_ Отже, як передається СНІД?

Існують три основні шляхи передачі ВІЛ від однієї людини до іншої:

1 При незахищеному статевому контакті з ВІЛ-інфікованим.

2 Через контакт із продуктами крові інфікованої людини (при порушенні цілісності шкіряного покрову — використання голки, шприца, леза, ножиць, пірсинг, манікюр, татуювання, бійка, а також при переливанні крові, що містить ВІЛ).

3 ВІЛ-позитивна мати може стати джерелом зараження для дитини у період вагітності, при пологах, під час годування.

-Як не передається ВІЛ інфекція?

ВІЛ-інфекція не передається побутовим шляхом:
 

При рукостисканні та обіймах.
 

Через посуд та харчові продукти.
 

Монети та паперові гроші.
 

Постільну та натільну білизну.
 

Через повітря, воду.
 

Через іграшки, предмети шкільного побуту.
 

    Через дверні ручки, поручні у транспорті, спортивні снаряди,
користування спільним туалетом.
 

    Комахами (кліщі, комарі, воші, клопи), що пояснюється нестійкістю вірусу
у зовнішньому середовищі.

   - Чи вам загрожує СНІД?
Учитель

Усі зареєстровані випадки ВІЛ-інфекції у світі розподіляються за шляхом передачі таким чином:

статевий шлях — 70-80 %

вживання ін’єкційних наркотиків — 5-10 %

переливання зараженої крові — 3-5 %

 

Учитель. Слід відмітити, що це світові тенденції, а для кожної країни чи регіону властивий інший розподіл. Так, в Україні понад 70 % ВІЛ-інфекції пов’язані зі споживанням ін’єкційних наркотиків. 

 
        Перебіг хвороби та її прояви.
 

 Перші симптоми хвороби спостерігаються в середньому через 1,5 - 3 місяці після інфікування. Це так звана гостра стадія ВІЛ-інфекції, і вона спостерігається не у всіх інфікованих. Для гострої стадії характерна тривала лихоманка, схуднення, нічне спітніння, збільшення лімфатичних вузлів. Продовжується недуга 2-3 тижні, і людина нібито одужує, проте вірус залишається в організмі і може інфікувати інших.

Період безсимптомного вірусоносійства триває від кількох місяців до багатьох років (8 і більше). Протягом всього цього часу ВІЛ-інфікована особа почувається здоровою. Проте врешті вірус долає імунний захист і знижує опірність організму. Як наслідок, розвивається СНІД, який проявляється інфекційними хворобами, найчастіше це тривалі запалення легень (пневмонії), туберкульоз, вірусні хвороби (оперізуючий лишай, герпес, цитомегаловірусна інфекція), у деяких хворих розвиваються пухлини чи ураження нервової системи. Хвороба тягнеться кілька років, людина виснажується і гине.

 

Лікування ВІЛ – інфекції.
Хоча ефективних ліків від СНІДу ще немає, проте розроблено так звані антиретровірусні препарати, які впливають на рівень вірусу в крові, знижують його і цим значно подовжують життя ВІЛ-інфікованих, зменшують число смертей від цієї хвороби. Також лікують супутні хвороби. Найкращим і найдешевшим засобом запобігання зараження ВІЛ залишаються профілактичні засоби, дотримання та застосування яких дозволить виключити зі свого життя ризиковані миттєвості.

Якщо хворий уже розпочав лікування, він не може його припинити або лікуватися нерегулярно, інакше швидка мутація вірусу призведе до його зміни та до виникнення різновиду стійкого до медикаментів.

Лікування ВІЛ-інфекції — справа дуже дорога. На одного хворого вартість лікування щомісячно складає близько 1 тис. доларів
 

Не зважаючи на те, що сьогодні у світі досягнуто значних успіхів у створенні ліків, спрямованих на пригнічення розмноження вірусу в організмі людини, проте історичний досвід боротьби з епідеміями свідчить, що найдієвішим способом унеможливлення передачі інфекції є вакцинація. Розробка вакцини проти ВІЛ виявилася справою складною через надзвичайну мінливість вірусу.   Вчені працюють над двома  видами вакцини – такої, яка захищала б від інфікування, і такої, яка захищала б уже інфіковану людину від початку СНІДу. 
   Гра «Калькулятор».

А зараз дещо порахуємо:  вам по 13 років. Початок статевого життя ми візьмемо 17-18 років. Це буде 2024-2025.

Виходить у цей рік, потенційно, ви можете бути інфікованими. Тепер давайте подумаємо, якого року будуть знайдені ліки від СНІДу? Якщо навіть їх знайдуть цього року, то за міжнародними правилами потрібен строк для апробації — 15 років. Скоротимо цей термін, з огляду на те, що інфекція смертельна. Тепер додамо час на виробництво та доставку — 2 роки, уже 2036. Враховуючи час життя ВІЛ-інфікованої людини (10 років) — ви не встигаєте!

Отож, ця проблема — моя!
Соціальне відео

  - як запобігти ВІЛ інфекції?

Профілактика ВІЛ – інфекції.

  Сучасна профілактика ВІЛ-інфекції вимагає підходити до кожної людини із нашого оточення, як до потенційно ВІЛ-інфікованої! Лише за умови такого підходу можливо уберегти себе від зараження! До тієї пори, поки вчені не знайдуть ефективних засобів профілактики і лікування ВІЛ-інфекції, попередити її розповсюдження можливо лише зміною власної поведінки.
А зараз проведемо експеремент . Ваше завдання вибрати одну квасолю.Дехто з вас вибрав чорну фасолю хоч її було дуже мало. У житті трапляються різні життєві ситуації і через збіг обставин кожна людина може бути ВІЛ інфікованою.

   ВІРА А хто відповідає за спосіб вашого життя? За ваше майбутнє? (Учні висловлюють свої міркування.) Висновки, які ви зробите особисто для себе, — це ваше майбутнє: успішне, довге, блискуче, чи коротке та непримітне… Який вихід? (Учні самостійно повинні зробити висновок про ведення здорового способу життя.) Здоровий спосіб життя!

-Давайте запишемо в зошит шляхи профілактики СНІДу
 Ми не повинні бути байдужими до власного життя та життя інших людей. Яким же повинно бути наше майбутнє? Чи є в ньому місце для СНІДу? (Діти роблять висновок.)
Оцінки сьогодні гарно працювали Дигдало... прошу дати щоденники

 Домашнє завдання : парагаф 19 (о.з)

 

   І якщо сьогоднішня наша розмова не проникла до вашої душі чи пройшла осторонь вас, то я хотіла б розповісти історію.
                                                           

 

Морська зірка

Якось людина йшла вздовж морського узбережжя. Вона помітила, що за ніч на берег викинуло величезну кількість морських черепашок і зірок. З радістю, насолоджуючись вранішнім сонцем, людина відмірювала милю за милею по піску.
 

Удалині вона побачила, як хтось танцює на пляжі. Здивована тим, що хтось радіє життю таким дивним чином, вона підійшла ближче. .
 

Коли вона наблизилась, стало очевидним, що фігурка не танцює, а дивно повторює якісь дії.
 

Підійшовши ближче до маленької фігурки, людина побачила, що це дитина. Маленька дівчинка старанно збирала на березі морських зірок і кидала їх у море. Від подиву людина зупинилась на мить, а потім запитала: «Навіщо ти кидаєш у море морських зірок?»
 

«Якщо я залишу їх на березі, — відповіла дівчинка, — сонце висушить їх, вони помруть. Я кидаю їх у море тому, що хочу, щоб вони жили».
 

Людина замислилась на мить, вражена словами дівчинки, але потім, згадавши, скільки миль морського узбережжя вона пройшла, сказала: «Так їх, цих зірок, тут на березі мільярди! Що ти можеш змінити?»
 

Дівчинка на хвилинку замислилась, а потім повільно нахилилась, підняла ще одну зірку і кинула її в бурхливе море. Потім повернулась до людини й усміхнулась: «Можливо, ви маєте рацію, — сказала вона, — але саме для цієї зірочки я змінила життя».
 

 

 

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Позакласні заходи
Додано
29 листопада 2020
Переглядів
377
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку