Тема. Образ справжнього лицаря, оспівування мужності, відваги, людської гідності в баладі «Рукавичка». Складання характеристики Делоржа ГР 2 ( працює текстом) –тестові завдання
Мета: здійснити аналітичне дослідження образу Делоржа, підвести учнів до розуміння шиллерівського романтичного ідеалу, який став утіленням високої людяності, гідності й сміливості; використавши можливості компаративного аналізу, закцентувати увагу учнів на різних смислових концепціях творів-перекладів; розвивати навички виразного читання школярів, їх зв'язне мовлення, уяву, логічне мислення; виховувати усвідомлення великої цінності людського життя, необхідності відстоювати власну гідність, протистояти злу й насильству.
Людина відображається у своїх вчинках.
Фрідріх Шиллер
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1.Літературний диктант.
1. Фрідріх Шиллер - поет, творчість якого припадає на ____________роки________
століття.
2. Шиллер народився у місті __________ , країні_________
3.Століття, у якому жив Ф.Шиллер має в історії людства назву ________________
4. Поет у баладі «Рукавичка» засуджує ____________________
5. В образі рицаря Делоржа втілені _______________________
2.Робота з інформаційною карткою
Балада Шіллера «Рукавичка»
Композиція балади(записати в зошит)
1. Експозиція (зачин) – король і придворні чекають у звіринці грищ та забав.
2. Зав’язка – на знак короля випускають на арену хижих звірів.
3. Розвиток дії – опис поведінки звірів: тигр і леопарди підкорюються леву, Кунігунда кидає рукавичку на арену між хижаками і просить Делоржа принести рукавичку, щоб доказати свою любов до неї.
4. Кульмінація – Делорж забирає рукавичку, всі вітають його з перемогою, щаслива Кунігунда чекає повернення їй рукавички.
5. Розв’язка – лицар кинув рукавичку дамі в обличчя, сказав, що не потребує її подяки.
6. Кінцівка (результат) – сказав і її покинув.
Особливості композиції: Нагадує театральну виставу
Тема: Зіткнення особистості з жорстоким світом. Розповідь про подію при дворі французького короля Франциска.
Головна думка балади: Утвердження самоцінності людського життя.
(В образі Делоржа втілено уявлення Шиллера про найвищі життЗАПИШИєві цінності – сміливість, честь і гідність, внутрішню незалежність.)
Ідея балади: Засудження деспотичних законів суспільства, звеличення людяності та високого почуття людської гідності.
3.Прийом «Мозковий штурм»
— Відомо, що за доби Середньовіччя культовим було поняття «кодекс честі лицаря». Та й нині про галантного чоловіка, який демонструє бездоганну поведінку чи здатний на благородний вчинок, ми часто говоримо: «Він чинить по-лицарськи». Хто ж такий лицар?(Перевірка домащнього завдання)
III. Мотивація навчальної діяльності
— Поясніть, як це - чинити по-лицарськи? Чим керується лицар у своїх вчинках та діях?
Проблемне питання уроку: Чи можна Делоржа вважати справжнім лицарем?
— Делорж порушив один із найважливіших пунктів «кодексу честі» - образив Даму серця. Чи лицарський це жест? Що для Делоржа є вищим за лицарську честь? Яким є шиллерівське бачення образу справжнього лицаря?
IV. Оголошення теми та мети уроку.
У.Робота над вивченням нового матеріалу.
1.Бесіда.
Характеристика образу Делоржа .
— Чому серед вишуканого товариства, яке зібралося задля видовища й розваг, опинився Делорж? (По-перше, Делорж- лицар, який знаходиться на службі в короля. Бути присутнім на публічних зібраннях - його обов’язок. Серед присутніх були й інші лицарі («лицарі й дами
глядять на нього ...»). По-друге, поклоніння й служіння Дамі серця зобов’язують
лицаря в мирний час бути там, де й обраниця.)
—Чи можна стверджувати, що тварини на арені умиротворені й не таять у собі смертельної небезпеки? Свою думку аргументуйте текстом. (Автор передає
смертельну небезпеку, яка чатує на Делоржа, опосередковано, через реакцію глядачів: «І повні подиву й жаху німого,/ Лицарі й дами глядять на нього ...»)
— Як ви вважаєте, чим керується Делорж, коли ризикує своїм життям: коханням чи обов’язком? Чи був у нього вибір? (Вибір є завжди. Але в даному випадку - це вибір між честю лицаря й зневагою. У нього не було навіть часу на роздуми. Найменше зволікання - і його таврують як боягуза. Часу було досить у глядачів. І вони повинні були зупинити відчайдуха, адже реакцію хижаків передбачити не міг ніхто. Головний вибір Делоржа ще попереду. Делорж, який, як і читач, бачить глузування красуні, розуміє весь жах її прохання-наказу, але «поспішає» виконати його, тому що обов’язок лицаря - понад усе. Інакше - зневага й ганьба.)
(Делорж: діє швидко, рішуче і, головне, нічого й нікого не боїться: «поспішає і враз / Збігає наниз безстрашно»; спостерігаємо справжній тріумф мужності й неабиякої сили волі, сміливості й благородства (якби звірі хоч на мить відчули його страх, вони б його роздерли): «І кроком твердим / Ступає між звіром тим, / І бере рукавичку відважно»).
Висновок.
- Делорж зумів сконцентрувати свою волю; дії його були чіткими й злагодженими: навіть натяку немає на хвилювання, сумнів чи нервування. Це дало можливість контролювати ситуацію й з гідністю прийняти будь-яку розв’язку. В поведінці лицаря читається не лише внутрішня сила, а й зневага до того, що відбувається.
Продовжте фразу: «Виконавши наказ Дами серця, лицар зрозумів, що ...»
— Порівняйте стан і дії Делоржа, що спускається до хижаків, і Делоржа, що
повертається на балкон. («І лицар Делорж поспішає і враз / Збігає наниз ...» та «А він,спокійний, назад іде ...») Честь відстояно, і тепер у нього досить часу, щоб спокійно «зважити» вартість власного життя, своїх почуттів до Кунігунди, свою значущість для придворного світу та зробити чи не найважливіший (а від того найважчий) вибір у житті.)
—Чому лицар відмовляється від прихильності Кунігунди? Чи порушив Делорж кодекс честі, кинувши рукавичку в обличчя дамі? Що для Делоржа є вищим за лицарську честь? (Делорж розуміє, що красуня таким чином лише розважалася, і вона зовсім не переймалася тим, що він міг померти. Його життя для неї нічого не варте. Тому він відповідає на її жест «любові» тим же: публічно нехтує нею, кидаючи підняту з арени рукавичку Кунігунді в обличчя. Це вчинок людини, яка засвоїла ідеали доби Просвітництва- ідеали гуманізму, поваги до особистості та її почуттів.)
—Чому саме рукавичка стала предметом конфлікту між Делоржем та Кунігундою?
2.Історичний коментар
Добре відомо, що рукавичка, як предмет дамського туалету, має давню й насичену історію. Спочатку, в умовах відсутності великого вибору косметичних засобів, вона мала захищати ніжну жіночу шкіру від різних несприятливих впливів, потім перетворилася на предмет поклоніння і символ любові, а також спосіб показати станову приналежність пані. У період Середньовіччя, якщо лицар отримував рукавичку від Дами серця, то це було свідченням високої прихильності й мало неабияке значення для закоханого. Але важливішою видається ще одна думка з приводу назви балади: іменник «рукавичка» разом
із дієсловом «кидати» утворюють у німецькій, українській та російській мовах
фразеологізм «кинуги рукавичку», який означає «зробити виклик кому-небудь, чому-небудь; викликати на дуель, боротьбу тощо». Походження цього фразеологізму сягає доби Середньовіччя, коли під час судового поєдинку обвинувач висловлював свою скаргу вголос і кидав при цьому на землю рукавичку на знак того, що він викликає звинувачуваного на двобій.
—Рукавичка в баладі Шиллера - жіноча прикраса чи моральна зброя лицаря? Яка
авторська ідея прихована за предметом дамського туалету? Що означає фразеологізм «кинути рукавичку» в контексті балади? (Рукавичка виконує насамперед символічну функцію. Вона постає не стільки символом влади, пошани чи любові, скільки символом непокори й виклику не тільки щодо огидних дій так званої Дами серця, а й усієї знаті на чолі з королем, а можливо, - устоїв та моралі всього тогочасного суспільства.)
3.Словникова робота
— Чи виправдовуєте ви поведінку Делоржа? Чому?
— Про що говорить відповідь лицаря Кунігунді? (У цьому короткому реченні стільки сили й людської гідності! Будь-які слова, сказані потім, утратили б свою вагу. Він «поставив на місце» даму й покинув звіринець (і в прямому, і в переносному значенні) переможцем.
Перемога Делоржа утверджує ідеали самого Шиллера - необхідність перемоги сили духу особистості над світом зла й насильства, право осо¬бистості на відстоювання власної гідності.)
VІ.Закріплення вивченого матеріалу ГР.3
Тестові завдання
Фрідріх Шиллер «Рукавичка».
1. Сюжет балади запозичений з: a) міфології; б) народної пісні; в) поезії Середньовіччя; г) французької хроніки ХVІ ст.
2. У звіринці короля не було: a) лева; б) леопарда; в) пантери; г) тигра.
3. Основна проблема балади Шиллера «Рукавичка»: a) кохання Кунігунди до Делоржа; б) лицарська честь і людська гідність; в) лицар Делорж і суспільство; г) король Франциск та його оточення.
4. Шиллер стверджує в баладі думку про те, що потрібно … a) цінувати людське життя; б) шанувати свою любов; в) бути хоробрим; г) берегти лицарську честь.
5. Кунігунда кинула рукавичку в центр звіринця… а) випадково; б) заради розваги; в) щоб потішити придворних; г) довести свою владу над Делоржем.
6. Рукавичка в баладі є символом: а) кохання; б) вірності; в) виклику на смерть; г) безглуздої жертви.
7. Король Франциск… а) підтримує даму своїм наказом; б) забороняє Делоржу ризикувати життям; в) не звертає увари на події; г) не зупиняє Делоржа від небезпечного вчинку.
8. Основний конфлікт балади розгорається між: а) дамою і лицарем ; б) лицарем і королем; в) лицарем і суспільством; г) лицарем і звірами.
9. Відважний лицар Делорж… а) з жахом дивиться на хижих звірів; б) безстрашно ступає між звірів і дістає рукавичку Кунігунди; в) вбиває звірів і приносить дамі рукавичку; г) відмовляється виконати завдання лицемірної дами.
10. Виконавши наказ своєї дами, Делорж… а) святкував перемогу; б) приймав вітання короля; в) довів дамі силу свого кохання; г) кинув рукавичку в лице Кунігунди.
11. Основна ідея балади «Рукавичка»: а) прославлення кохання ; б) засудження деспотизму короля; в) критика бездуховного суспільства; г) утвердження сили природи.
12. Де народився Фрідріх Шиллер?
а) Німеччина; б) Англія; в) Франція;г)Україна.
VІІ. Рефлексія.
Робота в групах.
І група – створити «Кодекс честі лицаря Делоржа»
ІІ група – створює модель рукавички для Кунігунди.
Представлення роботи груп.
Висновок. Головна думка твору - Утвердження самоцінності людського життя, високої людяності. Не можна грати зі смертю, платити чужим життям заради примхи, ще гірше - заради розваги.
VІІІ. Домашнє завданн
Напишіть листа Делоржу.
Скласти сенкан»Делорж».