Дорога в дивосвіт
Урок 4
Тема. Ознаки осені у природі. Похолодання, зменшення світлового дня. Екскурсія до
осіннього лісу
Мета: виявити зміни, що відбулися восени в неживій природі, в житті рослин;
з'ясувати причини, що зумовлюють ці зміни; розвивати спостережливість, уміння
порівнювати, узагальнювати; ознайомити з принципами охорони здоров'я восени;
виховувати дбайливе ставлення до рослин, до свого здоров'я.
Обладнання: папки; плакат; листя клена, берези, дуба; хвоя.
Підготовка до уроку-екскурсії
1 Вивчити вірш на уроці читання.
Листочки-парашутики,
Як стомлені пташки,
Летять і опускаються
На трави і стежки.
Листочків-парашутиків
У лісі не злічити —
То осінь опускається,
Бо хоче відпочити.
Дати індивідуальне завдання:
а) вивчити вірш М. Підгірянки «Співанка про місяці»; М. Сингаївського «Вересень»; Н. Забіли «Жовтень»; Я. Купала
«Листопад»; М. Підгірянки «Ліс восени»;
б) підготувати повідомлення «Чомучок»: про березу, клен,
ялину, дуб, ліщину, калину, шипшину.
ХІД УРОКУ
і. Організаційний момент
►► Бесіда (в класі)
Сьогодні ми підемо на екскурсію в ліс. Там побачимо рослини лісу, дізнаємося, як вони пристосувалися до життя в цьому середовищі.
І пригадаємо правила поведінки на екскурсії.
■ Потрібно бути дисциплінованими та уважними
Слухати, що говорять учитель, екскурсовод.
Намагатися не загубитися.
Не ламати гілок і не рвати без потреби квітів.
Поводитися тихо, щоб не налякати мешканців лісу.
Не руйнувати мурашники.
— Що бере кожний учень із собою на екскурсію?
Тож вирушаймо в країну, що зветься Ліс! Ця країна дуже цікава, пропоную ознайомитися з її життям.
Дорогою до лісу діти спостерігають за погодою, за змінами, що відбулися в природі. (Записують у блокноти.)
II. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1 Бесіда
— Ми підійшли до лісу. Подивіться на його красу. Які зміни ви помітили? Осінь господарює скрізь, куди не глянь. Що вона зробила з деревами? Дивишся і милуєшся: чарівниця пофарбувала усе навколо в червоні, жовті, багряні й мідні кольори. Уже деякі дерева скинули листя. Ось подув вітер! Помилуйтеся, як падає
листя.
Згадаймо віршик, який вивчили на уроці читання («Листочки-парашутики»).
— Діти, ми. заходимо в ліс, спостерігатимемо, які зміни в ньому
відбулися порівняно з літом, зберемо листя і насіння дерев, кущів,
пограємо в цікаві ігри, почитаємо вірші.
►► Зупинка 1 — «Листяні дерева»
— Погляньте довкола. Як багато різних дерев! На які види вони
поділяються? (Листяні та хвойні)
— За якими ознаками їх можна розпізнати? Ось листяні де
рева. Які вони різні! Мають листочки жовті, багряні, а ось стоїть
зовсім голе.
2 Гра «Відшукай дерево»
Учитель називає дерево, діти підбігають до нього.
3 Повідомлення «Чомучок»
Діти розповідають про березу, дуб, клен. Усі підходять до цю дерев — малюють листочки, кладуть у папку.
4 Гра «Порівняй дерева»
Порівняти спільні та відмінні риси (береза, дуб, клен): колір
форма, розмір.
Учні читають вірші «Вересень», «Жовтень», «Листопад».
►► Зупинка 2 — «Кущі»
У нашому лісі росте багато кущів — ліщина, глід, калина, шипшина. Якою є найважливіша відмінність куща від дерева?
Послухаємо цікаві повідомлення «Чомучок» про ліщину, канту, шипшину. (Діти підходять до певного куща під час розповіді про нього, записують цікаве.)
5 Гра «Упізнай рослину на дотик»
Діти заплющують очі, учитель дає їм до рук плоди шипшини, калини; листочки ліщини, шипшини, пропонує впізнати рослину.
►► Зупинка 3 — «Хвойні дерева»
Діти наближаються до сосни чи ялинки. Розглядають, торкаються кори, хвоїнок. Чомучки розповідають цікаве про ці дерева.
6 Гра «Упізнай дерево на дотик»
Двоє учнів будуть називають спільні та відмінні риси ялини та
І'ОСІІИ.
7 Слово вчителя
Опале листя — це лісова підстилка, яка взимку охороняє землю від холоду і морозу, зберігає коріння дерев, а влітку зберігає вологу, захищає від спекотного сонечка, збагачує лісовий ґрунт поживними речовинами. Ось чому не можна руйнувати листяну підстилку лісу — все в природі відбувається розумно, на користь, не на шкоду. Шкодить природі лише людина, коли приходить в ліс і сміши.. Ліс приймає людей як добрих гостей, а вони залишають після себе купу сміття.
ПАМ'ЯТКА
Щоб газета, кинута в лісі, змішалася із землею, потрібен рік; порожня бляшанка - 10 років; поліетиленовий пакет — сотні років; скло розбитої банки псуватиме ліс століттями.
Дерева ростуть повільно, тому їх потрібно насаджувати після вирубування. Які саме вирубувати дерева, знають лише лісники, її тому будь-хто рубати не має права.
Молоді дерева слід оберігати. У хвойних лісах легше дихати,
їй очищують повітря від шкідливих бактерій. І тому санаторії
будують переважно недалеко від лісу.
>► Зупинка 4 «У класі»
Як потрібно одягатися восени? Це важливо для здоров'я. Щоб не захворіти, стежте, щоб одяг відповідав погоді: не перемерзайте,
не намочіть НОГИ.
Робота у зошиті (Урок 4)
Домашнє завдання
— Намалюйте свої враження від екскурсії до осіннього лісу.
1