Тема: Подорож по правилам безпеки дорожнього руху.

Про матеріал
Виховна година на тему ״ Правила дорожнього руху״. Цікава подорож по правилам дорожнього руху.
Перегляд файлу

 


Тема: Подорож по правилам безпеки дорожнього руху

Мета: поглибити знання учнів про правила дорожнього руху, дорожні знаки, світлофор та його призначення; повторити основні правила пішоходів, велосипедистів, мотоциклістів, пасажирів, водіїв та правила безпеки в зимовий період ; сприяти розвитку мислення, мовлення, пам'яті, навичок поведінки на дорозі; виховувати повагу до оточуючих, увагу, правила ввічливості.

Обладнання: картинки, карта, м’ячик.

 

Хід виховної години

І. Організаційний момент.

Відомо, що найдорожчий скарб людини – це її власне здоров’я та життя. Незнання або невміння дотримуватися певних правил поведінки на дорогах, необережність дуже часто призводять до втрати не тільки здоров’я, а й навіть особистого життя. Таке трапляється з різних причин, але, особливо тоді, коли людина потрапляє на вулицю і не дотримується її законів. І, на жаль, частіше нещасні випадки трапляються з дітлахами.

ІІ. Повідомлення теми та мети виховної години.

Хочу вам сказати, що навіть тисячі років тому вже існували правила дорожнього руху. Мисливці з давніх давен  викладали позначки з гілочок на стежках, коли хотіли комусь повідомити про напрямок , в якому вони пересуваються.

Забуваючи про власну безпеку, нехтуючи правилами дорожнього руху, люди можуть стати жертвою своєї необдуманої поведінки. Адже транспорт може бути не тільки корисним, а й небезпечним, якщо не знаєш правил дорожнього руху.

Отже, сьогодні ми з вами здійснимо подорож та згадаємо усе про правила дорожнього руху.

 

ІІІ. Основна частина

Перед тим як почати нашу подорож, потрібно знати як взагалі виникли правила дорожнього руху.

Екскурс у минуле

  •           Ще у далекі часи з появою перших кінних упряжок, виникло безліч проблем. По дорозі вони рухалися назустріч один одному, візники не бажали поступатися дорогою пішоходам. В результаті чимало потрапляли під колеса, отримували травми. Тоді було придумано перші правила дорожнього руху. Як ви думаєте які? (Діти дають відповіді: встановили правосторонній рух, на перехрестях з’явилися регулювальники, які стежили за рухом транспорту).
  •           Ще задовго до появи справжнього автомобільного транспорту  люди  не тільки ходили пішки, а й їздили, бо коні були завжди. Міцно сиділа в сідлі людина і в руках тримала віжки, часто смикала їх. Кінь швидко скакав туди, куди веліла їй людина.
  •           Минав час, але нещасних випадків не зменшувалось. І тоді люди самі вирішили: треба розділити потоки їздових і пішоходів. Мостили дороги і будували спеціальні доріжки для пішоходів, які називали французьким словом «тротуар».
  •           А колись, щоб позначити безпечний перехід через болото, річку, струмок, люди втикали лозинки – позначки. Саме на такі позначки схожі і сучасні переходи. Їх сьогодні називають «зебра».
  •           А чи знаєте ви, що перше правило дорожнього руху ввів ще Петро І. І він же видав указ про покарання за порушення цих правил.
  •           Пізніше, коли з’явилися перші автомобілі, придумали перші світлофори. Чи може хто-небудь сказати, коли і де поставили перший світлофор?
  •           Перший світлофор був встановлений 10 грудня 1868 року в Лондоні, біля будівлі Британського Парламенту, задовго до розповсюдження автомобілів. Перший світлофор з’явився в 1924 році на вулицях Москви. Він мав форму круга із стрілкою і був встановлений в самому жвавому місці руху міського транспорту в тогочасній Москві.

          

Мандруватимемо ми сьогодні різним транспортом. До нашої першої зупинки нам допоможе дібратися таксі.

Перша зупинка «Пішоходи»

1) Перехід дороги. Види переходів

Пішоходи повинні переходити проїжджу часину вулиці по пішохідних переходах. Переходи бувають наземні, підземні, надземні.

Наземні - це ділянка проїжджої частини. Надземні - це перехід над проїжджою частиною.

 Підземні - перехід під проїжджою частиною. Якщо в зоні нема переходу, дозволяється переходити дорогу під прямим кутом у місцях, де дорогу добре видно в обидва боки. Якщо є світлофор, треба керуватися його сигналами. Переходячи вулицю, треба подивитись ліворуч, а потім, дійшовши до середини, - праворуч.

Щоб уникнути травмування, необхідно:

  • переходити тільки тоді, коли впевнений, що транспорт знаходиться на достатній відстані;
  • не можна переходити дорогу в місцях, де вона має круті повороти;
  • у темний час потурбуватися, щоб виділити себе на проїжджій частині чи узбіччі (блискучі предмети, предмети білого кольору).

При переході дороги в умовах недостатньої видимості необхідно оцінити дорожню ситуацію ліворуч і праворуч. І тільки переконавшись у безпеці, переходити дорогу.

3) Запитання для «Пішоходів»

  • Хто такий пішохід?
  • Назвіть кращих «друзів» пішоходів.
  • Де мешкає «зебра»?
  • Чому не можна переходити вулицю на жовтий сигнал світлофора?
  • Що таке «острівець безпеки»? Де він розташовується?
  • Чому не можна перебігати дорогу перед транспортом, який рухається?
  • З якого боку тротуару повинен ходити пішохід?
  • Чи можна читати книжку, коли переходиш вулицю? А їсти?
  • Як дізнатись, куди повертатиме транспортний засіб?
  • Якщо поблизу немає машин, чи можна переходити вулицю на червоне світло?
  • Що треба робити, коли їде машина швидкої допомоги із сиреною, а світло для пішоходів зелене?
  • Чому перехрестя є небезпечним місцем?

Гра на увагу «Гра «Спритний пішохід»

Матеріали та обладнання: макет світлофора, м’яч.

Хід гри: Пішоходи по черзі переходять перехрестя. Перейти – значить на ходу закинути м’яч в зелений кружечок світлофора. Попав в червоний – пішохід не має права переходити вулицю, вибуває з гри. Попавши в жовтий – отримує право ще раз кинути м’яч. Яка команда набере більше збереже гравців за визначений час, та і перемогла.

До наступної зупинки ми з вами доїдемо на велосипедах.

Друга зупинка «Велосипедисти»

1) Правила для велосипедистів

Під час їзди на велосипеді не варто дуже сильно триматися за кермо, дивитись треба не на колесо, а метрів на 5-6 уперед. Рухатись по дорозі на велосипеді дозволяється особам, які досягли 14-річного віку. Велосипеди мають бути обладнані звуковим сигналом і світловідбивачами. Для руху затемна - включити ліхтар (фару). Водії велосипедів, рухаючись групами, повинні їхати один за одним, щоб не заважати іншим учасникам руху.

2) Велосипедистам забороняється:

  • керувати велосипедом з несправним гальмом;
  • рухатись по дорогах для автомобілів, якщо поруч є велосипедна доріжка;
  • рухатись по тротуарах і пішохідних дорогах (крім дітей до 7-и років під наглядом дорослих);
  • під час руху триматися за інший транспортний засіб;
  • їздити, не тримаючись за кермо, знімати ноги з педалей;
  • перевозити пасажирів на велосипеді (за винятком дітей до 7-и років на додатковому сидінні).

3) Запитання для «велосипедистів».

  • На якому велосипеді небезпечно їздити?
  • Чому не можна їздити на велосипеді тротуарами?
  • Чи можна їздити на велосипеді в дощ?
  • Що робити, якщо на дорозі є речі, які заважають руху?
  • З якого віку можна їздити на велосипеді дорогами?
  • Чому не можна їздити без звукового сигналу?
  • Яким світлом має бути оснащений велосипед?
  • Чи можна обганяти на велосипеді інші транспортні засоби?

Ну що ж який транспортний засіб схожий на велосипед, але швидший? Правильно мотоцикл! Відправляємось в путь.

Далі нам на велосипеді їхати не можна, тож швидше купуйте білет на поїзд.

Третя зупинка «Пасажири»

1) Правила безпеки на зупинках громадського транспорту

Очікувати транспорт треба у призначеному місці. Якщо ж його не має, слід очікувати на тротуарі чи на узбіччі. Не можна стояти спиною до транспорту, що наближається. Небезпечно стояти в першому ряді: коли до зупинки підходить транспорт, юрба може виштовхнути під колеса. Не можна намагатись увійти у транспорт, що вже відходить.

Після виходу з транспорту не слід поспішати відразу переходити на другий бік вулиці, краще зачекати, доки транспорт від'їде.

2) Посадка й висадка з транспортного засобу

Посадку й висадку пасажирам дозволяється здійснювати після зупинки транспортного засобу. У задні двері автобуса пасажири заходять, а у передні виходять. Якщо є треті, середні двері, у них можна входити та виходити. Якщо у транспорт заходить інвалід, жінка з маленькою дитиною, літні пасажири, слід пропусти ти їх уперед, допомогти увійти. Якщо вони виходять, допомогти вийти. Входити у транспортний засіб можна тільки в тому випадку, якщо він остаточно зупинився. Очікувати транспорт краще в багатолюдних місцях, на добре освітленій зупинці.

3) Безпека салону

У салоні передбачено все необхідне. Є аварійні та запасні виходи, вогнегасники, аптечка. Стоячи у транспорті, необхідно надійно триматися за поручні чи спеціальні ручки. Це допоможе не впасти під час гальмування. Стояти в салоні краще обличчям у бік руху.

У громадському транспорті можуть бути злодії. Щоб не стати їх жертвою, треба тримати на очах свій портфель чи сумку, треба бути уважним, особливо при виході.

4) Поведінка в екстремальних ситуаціях

При автобусній аварії для виходу слід використовувати двері, аварійні виходи, вентиляційні люки. Якщо не відчиняються двері, відкривати запасні виходи. З ущільнювача вікон треба витягнути гумовий шнур, після цього просто надавити на скло. Якщо аварійні виходи не відкриваються, треба, обернувши руку будь-якою тканиною, вибити найближче скло. Це можна зробити обома ногами.

5) Запитання для «пасажирів»

  • Який транспорт називається громадським?
  • Як поводитись у громадському транспорті?
  • Як треба поводитись на залізничній станції?
  • Що може статись, якщо виглядати з вікон транспорту? Чи можна висовувати руку, голову, якісь речі?

Гарна була зупинка, але потрібно їхати далі, тим паче до нас вже під’їхав автобус.

Четверта зупинка «Водій»

1) Особливості посадки й висадки з автомобіля

Посадку й висадку варто робити не на проїжджій частині, а у спеціально відведених місцях чи біля бордюру дороги.

2) Захисні системи, їх призначення

Найнебезпечнішим є переднє сидіння поруч із водієм, тому перевезення дітей до 12-ти років на цьому сидінні суворо заборонено.

До захисних систем салону автомобіля належать:

  • ремені безпеки (обов'язково ремені при русі автомобіля мають бути пристебнуті);
  • підголівники;
  • надувні подушки безпеки;
  • безпечні колисочки для дітей до одного року;
  • безпечне крісло для дітей дошкільного віку.

3) Запитання для «водіїв»

  • Як діяти в разі зіткнення?
  • Як поводитись, якщо стався наїзд на пішохода?
  • Коли водій не має права сидіти за кермом?
  • Як повинен вести себе з пасажирами?

Ось ми і дібралися до нашої останньої зупинки.

П’ята зупинка «Дорожні знаки»

 У дорожньої мови є букви – знаки. Але їх не треба складати в слова. Один знак означає цілу фразу – сигнал.

   Ці сигнали – кружечки, трикутники, прямокутники. Голубі, червоні. Вони не випадково такої форми, такого кольору.

     Перша група  знаків.  Це знаки попереджувальні. Вони в трикутнику з червоною облямівкою. ( Знаки «Діти», «Світлофорне регулювання», «Пішохідний перехід», «Дорожні роботи». )

    Друга група знаків. Знаки у червоному кольорі з червоною облямівкою.

( Знаки «Рух заборонено», «Рух на велосипедах заборонено», «Рух пішоходів заборонено» ).

Третя група знаків. Третя група – інформаційні знаки. Вони в голубих квадратиках. ( Знаки «Пункт медичної допомоги», «Кафе», «Лікарня», «Туалет», «Питна вода» ).

 

Гра «Дорожні знаки»

Ціль гри: вчити дітей розпізнавати дорожні знаки; закріпити знання дітей про правила дорожнього руху; виховувати вміння самостійно користуватися одержаними знаннями у повсякденному житті.

Матеріали та обладнання: таблички з дорожніми знаками.

Хід гри: –  Шановні учасники, послухайте невеличкі віршики про дорожні знаки і відгадайте, який це знак.


1).Подивись,ось перед нами–
Знак трикутний з дітлахами,
Знак цей,брате,застережний,
Треба бути обережним! ( знак «Дiти»)

2).Переходити нам слід,
Тільки там, де перехід.
А доріжку пішохідну,
Наче зебру, добре видно.   (знак «Пішохідний перехід»)

3). І автобус на зупинку
На одну прибув хвилинку.
Є закон, а не порада –
Він стоїть, і ти постій.
Ані спереду, ні ззаду,
Обійти його не смій! (знак «Місце зупинки автобуса»)

4). Он заправка. І машина
Вип’є з три відра бензину.
Поможи ж ти бак налити,
Якщо хоче вона пити.       (знак «Автозаправка»)

5). Ось велике перехрестя,
Ген за ним до школи вхід.
Ось подивись, тут для пішоходів
Є підземний перехід.      (знак «Підземний пішохідний перехід»)

6).  Машини мчать на швидкостях,
А ось назустріч знак:
Зображено на ньому поїзд,
Ну що ж це є за знак?       (знак «Залізничний переїзд»)


Молодці, я бачу, що ви всі дуже добре знаєте дорожні знаки. Адже ви зустрічаєтесь з ними щодня, коли ідете в школу.

І на закінчення нашої подорожі пригадаємо правила безпеки на вулицях і дорогах в зимовий період. 

 Питання :

-  Чому взимку на дорозі треба бути дуже уважним?

-  Чому взимку зростає гальмівний шлях транспорту?

-  Як треба рухатися по тротуару?

-  Як треба переходити дорогу?

-  Чому взимку не можна гратися поблизу дороги?

-  Чому не можна кататися з гірки, що виходить на дорогу?

-  Чим може кінчитися для людини неправильна поведінка на дорозі?

VІ. Підсумок виховної години.

Жити у великому місті і не знати правил дорожнього руху неможливо. Щоб зберегти життя, уникнути неприємних ситуацій на дорозі, слід знати ці правила й завжди їх дотримуватись, а іноді навіть нагадувати про них вашим ріднм.


 

docx
Додано
30 жовтня
Переглядів
58
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку