Урок математики в 4 класі
Мета:- пояснити учням утворення дробу , показати запис дробу та ознайомити з термінами чисельник і знаменник, опрацювати складені задачі, які містять знаходження частини числа,
- формувати обчислювальні навички,
- розвивати логічне мислення,
-виховувати інтерес до предмету, поширювати знання та інтерес до рідного краю, виховувати охайність при письмі.
Обладнання: ММ презентація, таблиці та наочність до теми.
Девіз уроку: «Не дрімати, не лежати, лише думати й міркувати»
ХІД УРОКУ
Ι. Організаційний момент.
Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав,
Тож і ви часу не гайте,
Урок математики розпочинайте,
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно.
- Діти, у нас на уроці присутні гості, тому поверніться до них,
привітайтеся, подаруйте їм свої посмішки.
Подивіться, будь ласка один одному в очі, посміхніться і побажайте подумки
успіхів та гарної співпраці.
Девіз нашого уроку «Не дрімати, не лежати, лише думати й міркувати»
На уроці нам треба отримати знання, вміння розв’язувати приклади
та задачі, розвивати логіку та кмітливість
ІІ. Контроль і закріплення знань учнів.
1. Хвилинка каліграфії
5 55 555 5555 55555 555555
- Дайте характеристику числу 555
2. Математичний диктант
- Висота найвищої вершини Кримських гір Роман-Кош – 1545 м, а висота найбільшої гори України, Говерли на 516 м більше. Яка висота Говерли? (2061м)
На екрані з ́являється назва теми «Дроби».
ΙΙΙ. Повідомлення теми та мети уроку.
Отже, друзі, ми з вами на уроці розберемо поняття « Дріб ». Чисельник і знаменник дробу. Складені задачі , які містять знаходження частини числа , навчимось їх читати, записувати, порівнювати. А де знадобляться Вам ці знання?
ΙV. Вивчення нового матеріалу.
Числа, які утворюються при лічбі називаються натуральними 1,2,3,4,5…
Звернемо увагу на 0. Це не є натуральне число. Ми не починаємо рахувати з 0, а рахуємо з 1…
Але окрім цілих чисел у нас ще існують і не цілі.( розбираємо табличку…) Виникають такі числа ½…..
Це дроб.
(рис.1)
У житті ми часто говоримо пів кілограма, 1⁄2 кг, півлітра – це половина одного літра (демонструю 1л і 0,5 л банку з водою, що переливаю в літрову банку), півтони (1⁄2 тони).
В природі, також зустрічаються дроби. Це ми бачимо на прикладі апельсина чи мандарина. Природа подробила ці фрукти на частини, на дольки.
Числа виду 1/2, 2/3, 3/4, 5/6 - називають дробовими числами. Частина числа
називається дробом. Число 5/6 - дріб, де 5 - чисельник дробу, а 6 -
знаменник дробу. Між ними є лінія дробу. Число під рискою показує, на скільки рівних частин поділене ціле, і називається знаменником. Число над рискою показує, скільки таких частин взято, і називається чисельником.
Ідея використання таких чисел, в яких цифри позначають одразу два різні
поняття – розмір і кількість, визрівала довгий час. Першими до цієї ідеї прийшли індуси.
(рис.2)
(рис.3)
Завдання 761
На скільки рівних частин поділено кожний квадрат(2,3,4, 5, 6)
Назвіть кожну не зафарбовану частину квадрів (1 - чисельнки)
Скільки частин у квадратах зафарбовано (1,2,3, 4, 5 – знаменники)
(рис.5)
Завдання 762, 763, 764
5. Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних умінь
1.Гарбуз важить 8 кг. Скільки важить половина гарбуза?
8:2=4(кг)
Відповідь: 4 кг важить половина гарбуза.
2.Яблуко важить 200г Скільки важить 1/5 цього яблука?
200:5=40(г)
Відповідь: 40 г важить 1/5 цього яблука.
3.Відстань між Запоріжжям та Києвом 564 км. Автомобіль проїхав 1⁄4 цієї відстані. Скільки йому залишилося проїхати?
1.) 564:4 = 141(км)
2.) 564 – 141= 123(км)
Учень, який працює біля дошки, коментує розв'язання задачі, пояснює вибрані дії.
VI. Підсумок уроку.
Які числа називають дробовими?
З яких двох частин складається дріб?
Що означає чисельник?
Що означає знаменник?
Як знайти дріб від числа?
Які завдання виконували сьогодні на уроці?
(рис.6)
VII. Домашня робота.
(рис.7)
(рис.8)
ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ
1. М.В. Богданович, Г.П. Лишенко Підручник «Математика 4 клас», видавництво підручника: Київ, «Генеза»
2. Інтернет ресурси
3. Конспект уроку з математики для 4 класу на тему «Ознайомлення з дробами», Кармазіна Ольга Олексіївна