Тема. Позначення м’якості приголосних звуків знаком м’якшення (ь)

Про матеріал
Мета. Познайомити учнів зі знаком м’якшення, роллю знака м’якшення у словах, вчити позначати м’якість приголосних цією буквою, навчити правильно переносити з рядка в рядок слова з буквосполученням ьо; вміти підбирати та утворювати слова з буквосполученням ьо; розвивати увагу, пам’ять, мислення, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мову і мовлення, кругозір; виховувати охайність, старанність, наполегливість, повагу до державних та народних символів, традицій українського народу.
Перегляд файлу

Тема. Позначення м’якості приголосних звуків знаком м’якшення (ь)

Мета. Познайомити учнів зі знаком м’якшення, роллю знака м’якшення у словах, вчити позначати м’якість приголосних цією буквою, навчити правильно переносити з рядка в рядок слова з буквосполученням ьо; вміти підбирати та утворювати слова з буквосполученням ьо;

         розвивати увагу, пам’ять, мислення, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мову і мовлення, кругозір;

         виховувати охайність, старанність, наполегливість, повагу до державних та народних символів, традицій українського народу.

Обладнання. розсипанка, кетяг калини, куб, каліграфічна хвилинка, загадка, словникові слова, відеоролик до фізкультхвилинки, малюнок ь.

 

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Психологічне налаштування

Продзвенів уже дзвінок, час почати наш урок.

Будем в світі знань ми мандрувати,

Будем мову рідну ми вивчати.

Стали, діти, підтягнулись, одне одному всміхнулись,

На урок старанність не забудьте взяти.

Сіли всі рівненько, будем працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Гра «Розсипанка»

- Із запропонованих слів, що є на дошці, побудуйте речення.

Без верби та калина нема України

- Про які народні символи говориться в реченні?

- Вірно, про вербу і калину.

- Калина – це символ України, символ рідної землі, батьківської хати. Калина має і лікувальні властивості.

- Сьогодні ми кетяг калини будем збирати,

  А разом із цим нові знання здобувати.

- За правильну відповідь прикріплюємо ягідку.

- Будьте вправними, старанними та наполегливими.

2.Гра «Запитання-відповідь» з елементами кубування.

  1. Де «живуть» всі літери української мови? (Алфавіт)

 

  1. Скільки літер в українському алфавіті? (33)
  2. Чим відрізняються звуки  від букви? ( звуки ми вимовляємо і чуємо, а букви бачимо і пишемо)

 

  1. Які голосні літери ти знаєш? ( я,ю, є, і, ї,у,о, а,и,е)

 

  1.  Якими бувають приголосні звуки? (дзвінкі,глухі,тверді, мякі)

 

 6)Які буквосполучення в українській мові позначають один звук? ([дж], [дз], [дз’])

  • Отже, із завдання впорались. Прикріплюємо ягідку.

4. Робота в зошитах

- Записуємо число, класна робота.

 

 

1)Загадка

Квітоньками біленькими весною зацвіту,

Ягідками солоденькими усіх зимою пригощу. (Калина)

 

- Який перший звук ми чуємо?

- Якою буквою він позначається?

- Що ми знаємо про звук [к]? (Приг., тв.- м’який, гл., парний)

 

2)Каліграфічна хвилинка

Кк  ка  ал  ли  ин  на  калина  (Звертаю увагу на з’єнання буквосполучень)

- Виконайте завдання. Вимовте звук , який позначає виділена буква. ([н’])

- У яких словах? (Квітоньками, біленькими, солоденькими)

- Якою буквою позначено м’якість цього звука? (ь)

- Так, знаком м’якшення або м’яким знаком.

- Прочитайте слова з виділеною буквою. (Чіпляю їх на дошці)

- Що спільного в цих словах?

- Спишіть слова у зошит.

4) Самостійна робота

- Побудуйте звукові схеми до цих слів

І в. – квітоньками   ІІ в. – біленькими    ІІІ в. – солоденькими

(Перевірка за зразком)

  • Які приголосні звуки в цих словах пом’якшенні?

- Чому букв в словах більше, ніж звуків?

- Для чого служить буква знак м’якшення? ( для помякшення приголосних)

- Молодці, із завданням впорались!

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- Як ви думаєте, що ми будемо вивчати сьогодні на уроці?

- Тема нашого уроку : «Позначення м’якості приголосних звуків знаком м’якшення (ь)»

ІV. Вивчення нового матеріалу

Хто абетку з вас вивчав

Різні букви зустрічав.

Кожна з них від А до Я

Промовля  своє ім’я.

Лиш, одна із них німа,

Здогадався, певно всяк!

Звать цю букву (ь знак)

- Чому про знак м’якшення кажуть, що він німий ? Ця  буква  прийшла до нас на урок.

1.Вірш з малюнком

Відростив собі животик знак м’який – м’який, як котик,

Знайте, буква ця німа, в неї голосу нема.

Загадковий, хитрий знак, не читається ніяк!

І сам не вимовляється, хоч часто зустрічається,

А потрапивши до слова, він пом’якшує вимову,

Може слово геть змінити. Отже, треба з ним дружити!

3.Гра «Будь уважний»

- Діти, м’який знак пропонує нам завдання, щоб ви ще раз звернули увагу на його роль у словах.

- Прочитайте, слова, з якими він до нас прийшов.

 

(Батьківщина, гетьман, українська, учень, грудень)

 

- Який приголосний звук пом’якшується знаком м’якшення?

- Де він стоїть по відношенню до знака м’якшення? (Попереду)

- Яке правило ми можемо вивести? (Буква знак м’якшення позначає м’якість попереднього приголосного звука)

- Один одному перекажіть його.(Запитую 2 учнів)

- Молодці! Правило вивчили, із завданням впорались.

 

Робота в групі . Робота з текстом. Читання для друзів.

                               Народження краси

    Був холодний весняний ранок.

Сірий запилюжений асфальт репнув. У цю тріщину протислася маленька рослинка. Тендітне стебельце, маленька жовта  квіточка. Візерунчасті зелені листочки. Десь над нею пропливали кульбабки, айстри, тюльпани, півонії та ще якісь квіти.

    А квіточка росла.

 

1 група. Виписати з тексту всі слова,в яких приголосні звуки пом’ якшуються знаком м ‘якшення.

 

2 група. Зробити звуко-букв.аналіз слова стебельце.

 

3 група. Поділити слова на склади для переносу

 

 

Висновок: ь вказує на м’якість попереднього приголосного.

 

 

4. Фізкультхвилинка-руханка

5. Ознайомлення з буквосполученням ьо. Гра «Поєднай-ка»

- Діти, у вас є найкращий друг?

- У букви ь теж є друг, з яким він часто зустрічається у словах разом.

 

- З ким за ручку тримається у словах знак м’якшення? (Буква о)

- Діти , в українській мові м’який знак і о утворюють буквосполучення, яке зустрічається в середині слова.

- Давайте, поєднаємо словосполучення лівої колонки зі словами правої. (намальоване яйце, сьомий день тижня, польова рослина)

- Діти, можливо, хтось з вас придумає слова з буквосполученням ьо? (Сьогодні, льон, пеньок, Льоня, польоти, сльози, льотчик, сьомий, у нього, намальоване, кольори, деньок, Альона)

 А що знаєте про льон? Як він виглядає?

 

Опис квітки льону за малюнком і запитаннями.

          1. Яке в льону стебло?

          2. Які листочки має льон?

          3. Якого кольору пелюстки?

          4. Яка серединка льону?

             5.Де росте льон? Що виготовляють з льону?

 

- Так як буквосполучення ьо є друзями, вони ніколи не розлучаються при переносі слів. Їх не можна розривати!

Н-д: польова – по- льова, польо-ва

         Кольори – ко-льори, кольо-ри

         Льон не переноситься бо має один склад

- В даних словах, який приголосний звук пом’якшений?

- Яким знаком він пом’якшується?

- Ваше завдання в парах : поділимо слова для переносу на дошці.

 - Молодці, із завданням впорались. Наш кетяг поповнюється спілою ягідкою.

 

V. Узагальнення і систематизація знань

- Діти, знак м’якшення вирушає до інших дітей. Як ви думаєте, у мовах яких народів він зустрічається? (День, дзень,дзелень, ) схожа на китайську

- Але, щоб він запам’ятав, що він був в українських дітей і згадував про нас, ми йому подаруємо наш оберіг. Який оберіг ви пропонуєте? (Ляльку мотанку)

Давайте проводимо його грою «Так чи Ні» з цеглинками лего ( коли чуєте мякий приголосний - Зелена цеглинка вгорі а коли нема в слові ь знаку тоді червона.

Батько, кладка, донька, лялька, тонка, редька, спинка, кинь, сльози, пальці, пилка, стрибають, мілко.

VІ. Підсумок уроку

- Так про що ми сьогодні говорили на уроці? (Про мову, знак м’якшення, буквосполучення…)

- Якою стає наша мова, коли ми вживаємо м’який знак? (Гарна, мелодійна, лагідна, співуча, чуйна, ніжна, пестлива, багатозвучна…)

- Чи повинні дружити літери української абетки зі знаком м’якшення?

- Отак і ми маємо дружити у класі. Працюючи разом, дружно та натхненно, ми з вами зібрали кетяг калини, здобули нові знання, навчились переносити слова з буквосполученням ьо, закріпили вивчений матеріал.

- Діти, чи справдились ваші очікування?

Гра «Незакінчене речення»

Навчився

                                                        Вивчив

Повторив

                            Я                         Дізнався

  Запам’ятав

Зрозумів

- Я вважаю, що ми й далі будемо дружньо та плідно працювати, вивчаючи рідну мову.

VІІ. Домашнє завдання

 творче завдання

Підібрати 3 загадки, у відгадці яких буде м’який знак.

 

1

 

doc
Додано
10 листопада 2020
Переглядів
1246
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку