Тема. Профілактика захворювань ендокринної системи.
Мета уроку:Узагальнити знання учнів про залози внутрішньої секреції,гормони і механізми гуморальної регуляції показати їх роль в регуляції функцій людини на конкретних прикладах, з’ясувати наслідки гіпер і гіпофункцій залоз у організмі людини, показати їх профілактику .
Тип уроку: урок узагальнення та корекції знань.
Форма уроку: урок консиліум.
Обладнання: таблиці з теми, відеофільми, комп’ютерна програма “Енциклопедія з біології“, сигнальні картки, картки оцінювання знань, картки з описами симптомів захворювань. Мультимедійна презентація «Залози внутрішньої секреції»
Хід уроку
Усі ми дуже різні і водночас надзвичайно схожі. Давайте це перевіримо.
Хто полюбляє ласувати морозивом-підніміть праву руку, у кого вдома є домашні тварини-ліву. Хто любить свою родину – плесніть у долоні, у кого є друзі-посміхніться.
Ось бачите, ми тепер більше розуміємо один одного. Як людина не може існувати без своїх органів, так і вчитель-без своїх учнів, тому я розраховую на вашу активну роботу. Сподіваюсь, що дух партнерства допоможе нам у цьому.
Зібратися разом - це початок,
Триматися разом –це прогрес,
Працювати разом – це успіх
(Генрі Форд)
І які наслідки приносять організмові людини виділення надлишку гормонів або їх недостача.
Метою уроку є: узагальнити знання про функції залоз внутрішньої секреції їх гормони, з’ясувати наслідки гіпер і гіпофункцій, охарактеризувати захворювання та їх профілактику. Поглибити знання про регуляторну функції ендокринних залоз у підтриманні гомеостазу організму.
Презентація проходить у вигляді гри: «Мікрофон»
Група 4 Щитоподібна залоза
мікидема – креатинізм
Група 3 Підшлункова залоза – залоза змішаної секреції
ʆ-клітини Лангерганса – клюкагон
β-клітини Лангерганса – інсулін
γ і pp - клітини острівці Лангерганса – панкреатичний сік
Група 2 «Гіпофіз» - розміщення, три частки будова
Група 1 Надниркові залози
Гіпоталамус фіксує нестачу глюкози у крові, де міститься центр регуляції
гомеостазу. Він посилає нервові імпульсидо печінки де розкладається
глікоген до глюкози до надниркових і підшлункової залози стимулюючи
виділення адреналіну, глюкогону, норадреналіну, що приводить до
вироблення глюкози і виведення її у кров. Завдякиуродженій дії нервової і
ендокринної системи вміст глюкози у крові відновлюється. Гормони діють не
тільки на орган-виробник глюкози, але й на серцево-суддинуі дихальну
системи.Якщо концентрат глюкози перевищує норму гіпоталамус перестає
надсилати сигнали до залоз (печінки), зниження розщеплення глікогену. До
регуляторного процесу приєднується підшлункова залоза, збільшуючи
секрецію інсуліну. Інсулін діє на клітини печінки і перетворює надлишок
глюкози в глікоген.
Слова замовляють по черзі члени груп за схемою:
Залоза → гормон → захворювання → профілактика.
Оцінюваннядіяльностіучнів за «Картками оцінювання знань»
Сьогоднішній урок пройшов у цікавій та незвичній формі, ви здобули навички творчої роботи в групах, цінуйте дружбу, підтримуйте і допомагайте один одному
Додаток №1
Графічний диктант
1 |
Залози зовнішньої секреції виділяют секрет у кров |
о |
2 |
До залоз внутрішньої секреції відносяться наднирники |
|
3 |
Гормон тироксин впливає на загальний рівень метаболізму, збудливість |
|
4 |
Інсулін гормон, який знижує рівень цукру |
|
5 |
Інсулін виробляється щитоподібною залозою |
о |
6 |
Ріст людини регулює епіфіз |
о |
7 |
Тестостерон – головний чоловічий статевий гормон |
|
8 |
Глюкагон гормон протилежної дії інсуліну |
|
9 |
Кортикостероїди виробляються паращитоподібною залозою |
о |
10 |
Внутрішній шар надниркових залоз виробляє адреналін і норадреналін |
|
11 |
Гормон підшлункової залози – соматотропін |
|
12 |
Естрогени і прогестерони жіночі статеві гормони |
|
Ключ доперевірки
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
о |
|
|
|
о |
о |
|
|
о |
|
о |
|