УРОК 23
Тема: Різноманітність амфібій, їх роль у природі та значення у житті людини.
Мета: ознайомити учнів з особливостями розмноження та розвитку амфібій, сезонними явищами в їхньому житті; виховувати бережливе ставлення до тварин.
Тип уроку: комбінований.
Форми та методи: наочні та словесні, тестова перевірка знань, методи: "Навчаючись - вчуся, "Мозкова атака"; вправа "Світлофор", чайнворд.
Основні терміни і поняття: резонатори, кладка, пуголовок, метаморфоз, нерест.
Обладнання: саморобна таблиця: "Сезонні явища в житті земноводних", малюнки в підручнику, комп’ютер.
Від нежданого приходу
вона хутко скаче в воду.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Психологічний тренінг "Очікування від уроку".
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Експрес-тести.
1. Земноводні мешкають:
а) на суходолі;
б) у воді;
в) на суходолі та у воді;
г) в повітрі.
2. Активність жаби залежить від:
а) наявність вологи;
б) температури;
в) світла;
3. Для представників класу Земноводні характерно:
а) п'ятипалі кінцівки;
б) легені;
в) двокамерне серце;
г) трикамерне серце; ґ) два кола кровообігу.
4. Відділи тіла земноводних:
а) голова;
б) тулуб;
в) кінцівки;
г) шия;
ґ) хвіст.
5. Шкіра земноводних:
а) суха;
б) багата на залози;
в) з роговими лусками;
г) волога;
ґ) з кістковими лусками.
6. Органи руху земноводних:
а) кінцівки;
б) перетинки між пальцями;
в) хвіст;
г) м'язи.
7. Скелет земноводних складається зі:
а) скелета тулуба;
б) скелета плавців;
в) скелета голови;
г) скелета кінцівок;
ґ) скелета поясів кінцівок;
д) хребта.
8. Передні кінцівки земноводних складаються із:
а) заплесна;
б) передпліччя;
в) кисті;
г) плеча;
г) зап'ястка;
д) стопи.
9. Травна система земноводних має особливості (порівняно з рибами):
а) наявність ротоглоткової порожнини;
б) є зуби і язик;
в) слина містить ферменти;
г) відсутні смакові бруньки;
ґ) є клоака.
10. Кровоносна система земноводних має:
а) двокамерне серце;
б) трикамерне серце;
в) незамкнена;
г) одне коло кровообігу;
ґ) два кола кровообігу.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель підводить учнів до вивчення теми, ставлячи такі запитання:
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Надання необхідної інформації.
1. Земноводні – роздільностатеві тварини.
2. Запліднення в більшості зовнішнє.
3. Розмноження земноводних здійснюється за допомогою ікри.
4. Протоки статевих залоз відкриваються в клоаку.
VІ. Інтерактивна вправа.
Метод "Навчаючись - вчуся".
Клас ділиться на групи, які отримують завдання і працюють з додатковою літературою. Після вивчення групи обмінюються інформацією.
І група.
Основні стадії розвитку земноводних.
ІІ група.
Сезонні явища в житті земноводних.
Сезонні явища.
Метод "Мозкова атака".
Проблемне запитання.
Що спільного і відмінного у розмноженні та розвитку риб і земноводних?
VІІ. Рефлексія.
1. Гра "Вірю – не вірю"
1). Шкіра земноводних гола, багата на залози. (Вірю).
2). Земноводні мають двокамерне серце та два кола кровообігу (Не вірю).
3). Дихають за допомогою легенів та через шкіру (Вірю).
4). Клоака у цих тварин відсутня (Не вірю).
5). Амфібії мають внутрішнє та середнє вухо (Вірю).
6). Очі захищені повіками (Вірю).
7). Мозок у земноводних розвинутий краще, ніж у риб (Не вірю).
8). У земноводних відсутній сечовий міхур (Не вірю).
9). Личинка жаби – пуголовок, дихає легенями (Не вірю)
10). Земноводні – роздільностатеві тварини (Вірю)
2. Порівняння рядів класу Земноводні.
Користуючись підручником, додатковою літературою заповніть таблицю:
|
Хвостаті |
Безхвості |
Безногі |
1. Представники.
|
|
|
|
2. Характерні особливості зовнішньої та внутрішньої будови. |
|
|
|
3. Значення в екосистемах та житті людини. |
|
|
|
VІІІ. Підсумки уроку. Оцінювання і мотивація.
IX. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал. Пізнавальне завдання: зібрати народні прикмети, легенди про земноводних.