Тема. Спадкове право.
Мета. Ознайомити учнів з основами спадкового права, порядком оформлення заповіту; розвивати вміння учнів дискутувати, висловлювати власну точку зору; виховувати повагу до дотримання норм закону, прав і свобод людини; формувати правову культуру здобувачів освіти.
Обладнання. КУ, витяг з ЦКУ, підручник.
Основні поняття. Спадщина, спадкування, спадкоємці, заповіт, обов`язкова частка.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Акктуалізація опорних знань.
-
Що ми розуміємо під поняттям власність?
-
Як ми можемо розпоряджатися власністю?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Мотивація.
Вчитель зачитує уривок казки:
«Було у млинаря троє синів. І, помираючи, залишив він їм млин, осла і кота. Брати поділили між собою батьківське добро. Старшому дістався млин, середньому – осел, а молодшому довелося брати кота».
Яким чином брати отримали майно? (у спадок)
Чи справедливо вони його розподілили? Відповідь на це питання буде обговорено після вивчення матеріалу уроку.
Робота з поняттями.
Спадкове право – це сукупність цивільно – правових норм, які регулюють порядок переходу прав та обов`язків від померлої особи до інших осіб.
Спадщина – права та обов`язки спадкодавця.
Спадкування – перехід прав та обов`язків від спадкодавця до спадкоємця.
Розповідь вчителя.
Норми цивільного права передбачають дві підстави спадкування – за законом і за заповітом.
Спадкоємцями за заповітом є фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Порядок складання заповіту:
-
Особисто заповідачем
-
Дієздатною особою
-
Письмово (із зазначенням місця і часу його складання)
-
Завірення нотаріусом або іншою особою, якій надано таке право.
Види заповіту:
-
Звичайний заповіт
-
Заповіт подружжя (дійсний після смерті подружжя)
-
Заповіт з умовою (дійсний, якщо виконана умова, вказана в заповіті)(«Доярка з Хацапетівки», «Село на мільйон»)
-
Секретний заповіт (відкривається лише після смерті спадкодавця).
Робота з витягом з ЦКУ ст. 544. (Зміна заповіту).
Учні знайомляться з текстом статті 544 і роблять висновок, що новий заповіт скасовує старий повністю або в тій частині, в якій суперечить йому.
Випадки, коли заповіт визнається недійсним:
-
Вбивство спадкодавця спадкоємцем
-
Примушування до підписання заповіту
Розв`язування юридичних ситуацій.
-
Бабуся заповіла своє майно одному із онуків. Після її смерті на спадщину претендують інші онуки і син. Як вирішити цю ситуацію? (Якщо син непрацездатний, має право на частку майна)
-
17-річний юнак склав заповіт, в якому заповідав своє майно другові. Чи має такий заповіт юридичну силу? (Ні, бо юнак неповнолітній)
-
Громадянин Петренко отримав спадщину від батьків – будинок – і хотів його відразу продати. Чи міг він одразу оформити цей продаж? (Ні, лише через 6 місяців).
-
Дідусь заповів власний будинок 14-річному внукові. Після смерті дідуся батьки продали будинок. Чи мали вони на це право? (Ні, до повноліття сина)
Учні роблять висновки:
-
заповіт складає лише повнолітня особа, спадок можна оформити лише через 6 місячів з дня відкриття спадку,
-
спадком неповнолітня особа зможе розпоряджатися лише тоді, коли стане повнолітньою.
-
Час відкриття спадку – час смерті спадкодавця,
-
місце відкриття спадку – місце, де зосереджена основна частина майна спадкодавця.
-
Про намір отримати спадок особа має заявити протягом 6 місяців після смерті спадкодавця.
-
Якщо заповіт складено так, що непрацездатні члени сім`ї в ньому не згадуються, закон передбачає частину спадку для непрацездатних членів сім`ї (обов`язкова частка)
Особи, що мають право на обов`язкову частку:
-
Неповнолітні або непрацездатні діти спадкодавця (в т. ч. усиновлені)
-
Непрацездатна дружина
-
Непрацездатні батьки (усиновителі)
-
Утриманці померлого
Всі вони мають не менше половини від того, що б вони отримали в разі спадкування за законом.
Робота з поняттями.
Спадкування за законом – порядок визначення спадкоємців визначається нормативними актами держави, якщо:
-
Заповіт не складений чи визнаний недійсним
-
Заповідана лише частина майна
-
Спадкоємці відмовилися прийняти спадщину або померли раніше спадкодавця
-
Спадкоємці усунуті від спадкування.
Робота з підручником.
Черги спадкування (підручник ст. 115)
Розв`язування юридичних ситуацій.
-
Внаслідок автомобільної аварії загинуло подружжя Костенків. Чоловік помер на місці, а дружина через 4 години. У подружжя залишилося 2 дітей, мати чоловіка (72 роки), батько дружини (65 років) та її рідний брат. Заповіту не залишили.
Визначте:
-
Час відкриття спадщини (день смерті)
-
Вид спадкування (за законом)
-
Коло спадкоємців кожного з подружжя
-
Частки у спадщині кожного спадкодавця.
-
У громадянина М. є двоє дітей від першого шлюбу (вони повнолітні) і неповнолітня донька від другого шлюбу. Як буде поділена спадщина в разі смерті М. за відсутності заповіту? (Спадщину за законом отримають всі діти і друга дружина).
-
Громадянин В. проживав разом із дружиною та 2 неповнолітніми доньками. Він не залишив заповіту. Як після його смерті буде розподілено майно? ( Майно – дружині та донькам).
ІV. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф підручника. Знайти повідомлення про цікаві заповіти.