Тема. Сюжет i композицiя повісті «Різдвяна пісня у прозі». Характеристика образу Скруджа , причини його духовного переродження .
Мета: Розглянути поняття сюжет та композиція твору і розвивати навички їх аналізу у повісті ; вдосконалювати навички характеристики літературного героя; розвивати образне та асоціативне мислення учнів, уміння робити висновки; виховувати морально-вольові якості учнів (доброту, щирість, щедрість, людяність), негативне ставлення до скнарості та жадібності.
Тема. Сюжет i композицiя повісті «Різдвяна пісня у прозі». Характеристика образу Скруджа , причини його духовного переродження .
Мета: Розглянути поняття сюжет та композиція твору і розвивати навички їх аналізу у повісті ; вдосконалювати навички характеристики літературного героя; розвивати образне та асоціативне мислення учнів, уміння робити висновки; виховувати морально-вольові якості учнів (доброту, щирість, щедрість, людяність), негативне ставлення до скнарості та жадібності.
.
Епіграф: Не гроші роблять людину щасливою, а людяність.
Ч. Діккенс
Хід уроку
І. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.
.1. Гра «Заморочки iз бочки».( Учнi дiстають питання iз бочки, дають вiдповiдi)
1.Назвiть головного героя повiстi»Рiздвяна пiсня у прозi»
2. Що вам вiдомо про Скруджа?
3.Чому Скрудж не любить Рiздва?( вважає це дурницями)
4. Хто зявився вночi до Скруджа?( привид Марлi)
5.З якою метою привид прийшов до Скруджа?(намагається застерегти вiд помилок , якi зробив сам)
6. Про що попередив Марлi Скруджа( що до Скруджа прийдуть три духи)
7.Яку подорож запропонував дух Минулого Рiздва?(подорож у дитинство та юнiсть)
8.Що побачив герой пiд час подорожi з духом Теперiшнiх свят(своє теперiшнє життя та ставлення до оточуючих)
9.Що налякало Скруджа у Минулому(власна смерть i самотнiсть немiчного нiкому не потрiбного старого)
111. Мотивація навчальної діяльностi.
1.Слово вчителя.
— Герой на ім’я Скрудж добре вам відомий з мультсеріалу Уолта Діснея
«Качині історії». У цих мультфільмах Скрудж Мак Дак — скупий і розважливий
дядько чарівних каченят. Те саме ми бачимо й у Діккенса — герой-скнара має
життєрадісного, доброго племінника. Ім’я діккенсовського містера Скруджа
(«Scrooge» в перекладі з англійської — скнара, скупий) стало загальним ще у
ХІХ столітті. Образ скупого, схожого на Скруджа, багатія є у багатьох творах
світової літератури.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні на уроці ми дiзнаємось, що таке сюжет та композицiя ,а також дамо характеристику головному герою повiстi і з;ясуємо, що
ж трапилося зі Скруджем, чому він став таким і як змінився.
Отже, тема нашого уроку: «Сюжет та композицiя повiстi. Характеристика образу Скруджа , та причини його духовного переродження (запис у зошити)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Робота над поняттями з теорii лiтератури. Прочитайте вiршовані рядки i спробуйте дати визначення сюжету та композицiї
Тут герої, їхнi мрiї,
По порядку, зрозумiлi
Це план твору, не секрет,
Ланцюжок подiй - Сюжет.
Композицiї елементи
Всi, немов в апартаментах:
Експозицiя - початок,
Час i мiсце показати,
А Завязка – це подiя,
Вiд якої iнша дiя.
От про що у творi йдеться
В Дiї розвитку ведеться
Про напруження у творi
Кульмiнацiя говорить
Елементiв цiла вязка-
Все завершує –Розвязка
2.Словникова робота(запис у зошити)
Сюжет-це одна чи кiлька подiй покладенi в основу художнього твору,що послiдовно розвиваються
Композицiя-побудова твору, доцiльне поєднання всiх його компонентiв
3. Спостереження за композицією твору.Давайте визначимо елементи коипозицii.
Композицiя твору:
Експозицiя - розповідь про Скруджа та його контору
Завязка - поява привида Марлi
Розвиток дii -подорожi з духами
Кульмiнацiя -присутнiсть Скруджа на власних похорона
Розвязка - переродження героя
(запис у зошити)
4. Робота над характеристикою героя .Бесіда з елементами вибіркового читання.
- Знайдіть і зачитайте портрет Скруджа.
- Які відомі вам художні засоби використав автор у цьому
уривку?(Порівняння: кліщ, слимак, кремінь; метафори: голос скрипів,
холодний іней лежав на голові…)
- Чим вони вам допомагають?
- Як ставився Скрудж до Різдва? Чому?
- Що стало для нього головним у житті? (гроші)
- Чи вважає він себе щасливою людиною, адже у нього є те, про що
він мріє? (Так)
-Чи принесли вони йому щастя. Пiдтвердiть словами iз тексту(Нi.Один як перст на всьому бiлому свiтi)
-Подумайте у чому криється причина душевного холоду Скруджа(у дитинствi позбавлений батькiвського тепла, родинного кола.Був самотнiм. Тому неначе охолов)
-Шо призвело героя до самотностi?
5.Прийом «Ланцюжок помилок Скруджа»
Спробуємо скласти ланцюжок помилок Скруджа.
- Отже, ви сказали, що герой мав несамовиту любов до грошей. А як
поводився Скрудж із грошима? Наведіть приклади.
- Це була помилка? Продовжимо ланцюжок.
- Чи правильне моє твердження : «Скрудж хоч і жадібний, але перед
Різдвом завжди допомагав бідним, давав гроші тим, хто просить»»? (Ні)
- А як він ставився до оточуючих? (Байдуже) Чи можемо ми вважати це
його наступною помилкою?
- Чи є в повісті люди, яких він любив?
- Чи були в нього друзі, кохана? Чому? (Він їх зрадив)
- Зрада – це помилка?
- Чи можемо ми сказати, що Скрудж помилявся, коли вважав, що тільки гроші
принесуть йому щастя? (Так).
- Яку «нагороду» отримав Скрудж ? (Самотність)
.Любов до грошей---жадiбнiсть----байдужiсть до оточуючих---- жорстокiсть у стосунках----зрада коханоi , друзiв---самотнiсть
- Ось який шлях пройшов герой і став самотньою людиною. Та iз розвязки ми дiзнаємось, що герой перероджується
6.Робота в групах(згрупуйтеся за кольором вашої картки , обґрунтуйте вибір кольору сердечка)
-На сердечках голубого кольору напишіть риси характеру героя до зустрічі з духами(Похмурий, байдужий, скнара, жорстокий)
-На сердечках червоного кольору-риси характеру після перетворення(Добро, милосердя,
людянiсть,щедрiсть, спiвчуття, радiсть)
7.Бесіда
-Як ви вважаєте, що сприяло переродженню Скруджа(страшнее видовище власної смертi i те, що воно не викликало нi в кого спiвчуття)
-Яким шляхом Скрудж iшов до переродження(Вiн розкаявся у своїх грiхах .А спокута грiхiв веде до очищення)
ІV. Закрiплення вивченого матерiалу
1. Складання фанфіку за образом Скруджа у формі анкети героя.(Фанфiк –лiтературний твiр заснований на оригiнальному творi. Фанфiк може бути продовженням , предiсторiєю твору…)
- Діти, а зараз ви пофантазуєте, як склалося життя переродженого, нового
Скруджа, які у нього цінності, що він любить, і спробуєте cкласти анкету до образу зміненого Скруджа.
Новий Скрудж
Цінує _________________________________
Дружить з ______________________________
Захоплюється ___________________________
Улюблене свято _________________________
Улюблені книги _________________________
Мріє про _______________________________
2. Робота з епіграфом.
- Очищення від зла, що панувало в душі Скруджа, відродило і серце героя.
Скам’яніле від душевного холоду, воно було здатне на вияв лише негативних
рис. Під впливом різдвяної подорожі воно розтало і стало здатним на добро,
милосердя, співчуття, щедрість, людяність. І тільки тепер Скрудж відчув себе
щасливим.
Ч.Діккенс доходить геніального висновку (звернення до епіграфу): „ Не
гроші роблять людину щасливою, а людяність ”. Митець вірив у духовне
відродження людини і прагнув донести це до свідомості читачів.
.
V. Підсумок уроку.
1.Підсумкова бесіда
- Як ви думаєте, чи легко змінити своє життя так, як це зробив Скрудж, а
саме: свої погляди, переконання, вподобання, стиль життя? З огляду на це, як
ви оцінюєте його вчинок?
- Чи могли б ви поспівчувати Скруджу, як це робив його бідний племінник
і чому?
- Письменник намалював нам картину гіркої долі Скруджа в майбутньому,
якщо той не зміниться. Давайте пофантазуємо і намалюємо картину
майбутнього Скруджа після змін в його житті.
- Чи є люди, подібні до Скруджа в сучасному світі?А що сталося б, якби ці
люди також змінили своє життя так, як це зробив Скрудж?
- Дайте характеристику переродження Скруджа одним реченням.
2. Складання діаманти на тему «Скрудж»
Інструктування
«Діаманта» - це віршована форма з семи рядків, перша і остання з яких, -
поняття з протилежним значенням. Схема вірша:
1-ий рядок - тема (1 іменник)
2 -ий рядок - означення (2 прикметника)
3-ій рядок - дія (3 дієслова)
4-ий рядок - асоціації (4 іменника)
5-ий рядок - дія (3 дієслова)
6-ий рядок - означення (2 прикметника)
7-ий рядок - тема (1 іменник)
Виконання завдання учнями.
Наприклад, діаманта до образу Скруджа
Скнара
холодний, черствий;
злиться, лютує, знущається;
подорож, сльози, прозріння, каяття;
радіє, веселиться, святкує;
турботливий, щедрий;
Людина.
V. Домашнє завдання.1. Словесно намалювати обкладинку для повісті “Різдвяна пісня в прозі”.(уявіть собі, що ви художники і вам потрібно намалювати
обкладинку для повісті “Різдвяна пісня в прозі”.
- На якому фоні і що б ви намалювали?
- Які кольори б переважали у вашій книжці?- Яким би зобразили головного героя повісті?
2. Підготувати повідомлення про традиції святкування Різдва в Україні.