​Тема: Таблиця додавання і віднімання в межах 10. Додавання числа до 10. Розв'язування прикладів на основі нумерації в межах 20 (конспект уроку)

Про матеріал

Тема: Таблиця додавання і віднімання в межах 10. Додавання числа до 10. Розв'язування прикладів на основі нумерації в межах 20

Мета:

  • навчити користуватися таблицею додавання і віднімання в межах 10; узагальнити табличні випадки додавання і віднімання в межах 10; закріпити додавання одноцифрових чисел до 10; повторити назви компонентів дій додавання і віднімання ;
  • розвивати обчислювальні навички; сприяти розвитку логічного мислення, математичної мови; розвивати кмітливість, спостережливість, пізнавальні інтереси;
  • виховувати самостійність, любов до математики.
Перегляд файлу

Тема: Таблиця додавання і віднімання в межах 10. Додавання числа до 10. Розв'язування прикладів на основі нумерації в межах 20

Мета:

  • навчити користуватися таблицею додавання і віднімання в межах 10; узагальнити табличні випадки  додавання і віднімання в межах 10; закріпити додавання одноцифрових чисел  до 10; повторити назви компонентів дій додавання і віднімання ;
  • розвивати обчислювальні навички; сприяти розвитку логічного мислення, математичної мови; розвивати кмітливість, спостережливість, пізнавальні інтереси;
  • виховувати самостійність, любов до математики. 

Обладнання: предметні малюнки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент

- Всі почули ви дзвінок, 

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Зараз сядуть лиш дівчата,

А за ними і хлоп'ята.

Ми урок розпочинаєм,

Математику вивчаєм.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

- Діти, щоб не заблукати в країні Математики, ми вирушимо в подорож на веселому потязі. Цей потяг особливий. А допомагати вирішувати наші завдання буде цуценятко Сірко, який у кінці уроку роздасть подаруночки.

- Що  цікавого ви помітили на вагонах? ( На вагонах записаний ряд чисел від 1 до 10 ).

- Тож  займайте  місця  у  вагонах.   Для  того, щоб  поїзд  вирушив у путь, необхідно полічити у зворотному напрямку.

- 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.

- Вирушаємо в путь!

IІI. Актуалізація опорних знань та способів дії

1. Бесіда.                            

- Як годиться для порядку,

Все повторимо спочатку.

- Скажіть, як називаються числа при додаванні? ( Перший доданок, другий доданок, сума ).

- Як називаються числа при відніманні? ( Зменшуване, від'ємник, різниця ).

- Як знайти невідоме зменшуване? ( Треба до різниці додати від'ємник ).

- Яке отримаємо число, якщо додамо одиницю? ( Отримаємо наступне число).

- Яке отримаємо число, якщо віднімемо одиницю? ( Отримаємо попереднє число ).

- Як дізнатись, що одне число більше або менше від іншого?  ( Треба від більшого числа відняти менше ).

2. Усний рахунок.

1. Купила в крамниці сестричка

Сім метрів шовкової стрічки.

Три метри мені віддала,

А скільки собі узяла?

( 7 - 3 = 4 ).

2. Скільки фарб тут — не скажу,

Відгадай, не покажу.

Якщо три до них додать,

От тоді їх буде п'ять.

( 5 - 3 = 2 ).

3. Бігла квочка до струмочка:

Спереду троє курчаток,

Сім курчаток позаду.

Скільки всіх бігло, ти можеш сказати?

( 3 + 7 = 10 ).

4. Скільки яблук на столі?

Чотири лежало, одне упало,

А одне віддали?

( 4 - 1 - 1 = 2 ).

5. П'ять берізок, дві смерічки

Зеленіють біля річки.

Поряд з ними є ожина.

Скільки всіх дерев, скажи-но?

( 5 + 2 + 1 = 8 ).

3. Дидактична гра "Крапелька".

- Діти, зараз ми з вами розв'яжемо усно приклади і побачимо, яка ж крапелька впаде на кожну квіточку.

крапелька.jpg

4. Задача.

задача.jpg

- У відрі було 10 л води, а у банці на 7 л менше. Скільки літрів води було у банці?

- Погляньте уважно на малюнок.

- Що ви там бачите?

- Що нам відомо?

- Що треба дізнатися?

- Якщо стало менше, то якою дією знайдемо скільки стало літрів води у банці?

Задача

Розв'язання

10 - 7 = 3 ( л )

Відповідь: 7 літрів.

5. Хвилинка каліграфії.

- Відкриваємо зошити. Опускаємось на 4 клітинки вниз, відступаємо одну клітинку вправо і на другій клітинці ставимо крапочку. Щоб почати працювати,  потрібно каліграфічно прописати цифру. А яку, ви дізнаєтесь, коли знайдете суму чисел 2 і 3. ( 5 ).

6. Математичний диктант.

- Записати суму чисел 2 і 6; 3 і 7. ( 8; 10 ).

- Записати різницю чисел 8 і 4; 9 і 3. ( 4; 6 ).

- Записати число, у якому 1 десяток і 7 одиниць. ( 17 ).

- На скільки число 9 більше від числа 4? ( 5 ).

- Перевіримо відповіді.

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми ознайомимось з таблицею додавання і віднімання в межах 10, навчимося користуватися нею, закріпимо додавання чисел до 10 і будемо розв'язувати приклади в межах 20.

V. Формування нових знань та способів дії

Робота з підручником

 

1. Знаходження невідомого доданка та від'ємника за малюнками.

- Відкриваємо підручники на сторінці 104. Знаходимо завдання під №1.

- Розглянемо першу квіточку.

- Скажіть, як знайти невідомий доданок? ( Треба від суми відняти відомий доданок ).

- Зверніть увагу, під квіточкою є вираз, але у ньому пропущено другий доданок. Давайте його знайдемо. ( 10 - 6 = 4 ).

- Який у нас вийшов другий доданок? ( 4 ).

Аналогічно розглядаємо усі інші вирази у першій квіточці.

- Давайте розглянемо другу квіточку.

- Скажіть, як знайти від'ємник? ( Треба від зменшуваного відняти різницю ).

- Зверніть увагу, під другою квіточкою також є вираз, але у ньому пропущено від'ємник. Давайте його знайдемо. ( 10 - 4 = 6 ).

- Який вийшов у нас від'ємник? ( 6 ).

Аналогічно розглядаємо усі інші вирази.

2. Робота з таблицею додавання і віднімання в межах 10.

- Розгляньте таблицю. Ви бачите зліва цифри від 1 до 9 і зверху також цифри від 1 до 9.

- У верхньому лівому куточку знак "+". Це значить, що всі числа будемо додавати. Наприклад, до 1 зліва додати 1 зверху, буде 2.

- Також можна віднімати. Наприклад, від числа 10 треба відняти 7. Шукаємо зліва від'ємник 7, йдемо вправо до 10 і піднімаємось до верхнього рядочка. Це буде число 3. Значить, від 10 - 7 = 3.

3. Фізкультхвилинка.

- А тепер - фізкультхвилинка.

Час настав для відпочинку!

Трава низенька-низенька.                               
Дерева високі-високі.                                      
Вітер дерева колише-гойдає.                          
То направо, то наліво нахиляє.                      

То вгору, то назад.                                           
То вниз нагинає.                                              
Птахи летять-відлітають.                                
А учні тихенько за парти сідають.  

4. Розв'язування задачі.

- Давайте уважно прочитаємо нашу задачу.

- Про що розповідається у задачі? 

- Послухайте віршик про нашу задачу:

Мчать продукти на обід.

Порахуємо як слід:

Скільки в кожному вагоні

Борошна і макаронів.

Скільки сиру, скільки крупів.

Порахуйте, діти любі!

-  Що відомо про перший вагон? ( Відомо, що у першому вагоні було 2 кг і 8 кг сиру ).

- Що треба знайти? ( Треба знайти скільки всього кілограмів сиру ).

- Якою дією знайдемо скільки сиру всього? ( Щоб знайти скільки всього сиру, треба виконати дію додавання ).

- Який приклад отримаємо? ( 2 + 8 = 10 ).

- Що нам відомо про другий вагон? ( У другому вагоні було 6 кг борошна. 4 кг віддали ).

- Що нам треба знайти? ( Скільки кілограмів борошна залишилось ).

- Якою дією знайдемо скільки кілограмів борошна залишилось? ( Щоб знайти скільки кілограмів борошна залишилось треба виконати дію віднімання ).

- Який приклад отримаємо? ( 6 - 4 = 2 ).

- Що сказано про третій вагон? ( У третьому вагоні було 10 кг круп, а 7 кг круп віддали ).

- Що треба знайти? ( Треба знайти скільки кілограмів круп залишилось ).

- Якою дією знайдемо скільки кілограмів круп залишилось? ( Щоб знайти скільки кілограмів круп залишилось, треба виконати дію віднімання ).

- Який приклад отримаємо? ( 10 - 7 = 3 ).

- Що нам відомо про четвертий вагон? ( У четвертому вагоні було 10 кг макаронів. 3 кг віддали ).

- Що треба знайти? ( Треба знайти скільки кілограмів макаронів залишилось).

- Якою дією знайдемо скільки кілограмів макаронів залишилось? ( Щоб знайти скільки кілограмів макаронів залишилось у вагоні, треба виконати дію віднімання ).

- Який приклад отримаємо? ( 10 - 3 = 7 ).

5. Розв'язування виразів.

- Зараз переходимо до розв'язування виразів.

10 + 4 = 14          19 + 1 = 20

16 - 1 = 15           20- 1 = 19

18 - 10 = 8

6. Фізкультхвлинка для очей.

Очей своїх з мишки

Кіт Вася не  зводить.

Направо, наліво

Очицями водить (рухи очима,голова нерухома)

А мишка кружляє,

А мишка гуляє, (колові рухи очима)

Про хитрого Васю

Нічого не знає.

7. Розв'язування рівностей.

- Діти, наше завдання із зірочкою, а це значить, що нам треба поміркувати для того, щоб виконати його правильно.

- Розглянемо першу нерівність.

- Скажіть, що нам потрібно зробити, щоб отримати число 16, якщо перший доданок 0?

- Яку рівність отримаємо?

- Розглянемо другу рівність.

- Скажіть, що нам треба зробити, щоб отримати число 10, якщо від'ємник дорівнює 5?

- Яку рівність отримаємо?

- Розглянемо третю рівність.

- Що треба зробити для того, щоб ми отримали різницю 10, якщо зменшуване дорівнює 18?

- Яку рівність отримаємо?

- Розглянемо четверту рівність.

- Що потрібно зробити для того, щоб отримати різницю 8, якщо від'ємник дорівнює 2?

- Яку рівність отримаємо?

8. Робота з геометричним матеріалом.

- Давайте накреслимо перший відрізок довжиною 10 см, а другий - на 4 см менше.

VI. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів

- Ще один важливий крок,

Підсумуємо урок!

- Про що нове і важливе для себе дізнався?

- Як працювати з таблицею додавання і віднімання?

- Що на уроці вам сподобалось найбільше?

- Хто був найактивнішим?

- Мені дуже сподобалось, як ви сьогодні працювали на уроці. А найактивнішим учням цуценятко передало невеличкі подарунки.

 

 

 

docx
Додано
6 листопада 2018
Переглядів
2745
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку