Урок №_______ Дата ________________
Тема: Текст – міркування « Чому важливо бути доброю людиною ?» (1слайд)
Мета: закріплювати навички правильно будувати текст–міркування, вчити розкривати абстрактно–загальні поняття; розвивати зв’язне мовлення, увагу, пам’ять, мислення, уміння логічно й послідовно викладати думки на папері, словесно передавати свої почуття й переживання; виховувати людяність, гуманізм у стосунках, бажання творити добро.
Обладнання: друкований зошит, мікрофон, картки для парної роботи, сонечко з промінчиками, картки – слова з прислів’я, презентація.
Тип уроку: Урок розвитку зв’язного мовлення.
Хід уроку
- Закінчилася перерва, нумо працювати!
Зосередились, зібрались
Будемо навчатись!
1.Вправа «Мікрофон»
Гра «Продовж речення»
- На сьогоднішній урок ми візьмемо... (старанність, охайність, спостережливість,
працьовитість, доброзичливість, товаристкість, спритність, гарний настрій ... )
- Кожний із вас спробує побачити свої творчі здібності, розвинути їх.
2. Знайомство з гаслом уроку: (2 слайд)
- А працювати ми будемо під гаслом:
Не дрімати, не лежати,
Лише думати і працювати,
Мовлення розвивати,
Твори гарно писати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Розгадування зашифрованого слова (3 слайд)
р |
б |
о |
ц |
д |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
- Щоб з’ясувати, про що піде мова сьогодні на уроці, пропоную розшифрувати закодоване слово:
5 3 2 1 3 (добро)
ІІІ. Оголошення теми уроку та мотивація навчальної діяльності. (4 слайд)
-Прочитаймо разом вірш який стане епіграфом нашого уроку (читають на екрані):
Сказав мудрець:
-Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай…
Хай оживає істина стара :
Людина починається з добра! Л.Забашта
- Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок дослідження.
Ми, як науковці, будемо досліджувати найдосконалішу істоту на землі – людину, а точніше її вчинки, поведінку, бажання.
Як людина пов’язана з добром ? Напишемо про свої дослідження твір-міркування на тему «Чому важливо бути доброю людиною». Згодні?
- Тож перед нами є завдання: (5 слайд)
1. Дослідити істоту – людину.
2. З’ясувати: «Чому важливо бути доброю людиною?»
3. Написати твір-міркування.
ІV. Робота по темі уроку.
1. Гра «Збери приказки» (робота в парах на картках): (6 слайд)
- Доречі, як на вашу думку, що ж таке добро?
- Добро не можна купити ні за гроші, ні за золото, ні за скарби. До нього можна доторкнутись лише серцем.
- А тепер пропоную виконати завдання на картках у парах.
Вам потрібно вставити пропущене слово добро за змістом у приказки.
Доречі, приказки - це короткі влучні образні вислови , які склав народ з приводу якоїсь життєвої ситуації.
Лихий … псує. (доброго)
… перемагає зло. (добре)
Доброму скрізь …. (Добро)
…добром згадуєш. (добром)
За добро … платять. (Добро)
2) Гра «Конструктор» (робота в групах):
- Наступне завдання проведемо об’єднавшись за рядами у групи.
Вам потрібно скласти прислів’я з розрізних слів. А обраний вами один учень стане спікером і пояснить зміст складеного вами прислів’я.
Хто людям добра бажає , не роби зла.
Перший крок до добра- а зле-руйнує.
Добре слово-дім будує, той і собі має.
3)Робота в друкованому зошиті (с. 22).
1) Підбір до іменника «добро» спільнокореневих слів:
- Далі попрацюємо у зошитах (с.22)
Першим завданням буде дібрати і записати спільнокореневі слова до іменника добро. Виконаємо це колективно.
Доброта, добріти, добрий, добросовісний, добросердечний,доброзичливий, добряк,
добродушний, добробут, добродій.
4) Створення асоціативного куща до слова «Сонечко добра»- колективно.
- Діти, я на дошці прикріплю Сонечко добра, але воно ще ніяк не може засяяти.
На його промінцях напишіть слова чи словосполучення слів, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слово ДОБРО, так створимо асоціативний кущ , і сонце засяє і буде випромінювати тепло .
Добро: гарні вчинки, щирість, ласкаві слова, добра посмішка, добрі вчинки
берегти природу, дбайливе ставлення до людей.
5) Вибіркове списування (завд.3- самостійно) (7 слайд)
- Увага на екран. Із запропонованих слів-прикметників оберіть ті, якими можна охарактеризувати ту людину, яка робить добро. Працюємо самостійно. Потім перевіримо. Друкований зошит с. 23
Добра людина – (байдужа, чуйна, черства, доброзичлива, жорстока, жадібна, співчутлива, щедра, хитра, ввічлива, ненависна).
-Перевірка : Зачитайте слова, які ви виписали. Які слова виявилися зайвими? Чому?
Фізкультхвилинка (8 слайд)
6) Бесіда за ілюстраціями (9 слайд)
- Продовжуємо працювати з екраном. Перед вами є ілюстраціі, а ви визначте,на якій з них зображено доброзичливу людину , обгрунтуйте свої міркування.
-Скажіть, кого зі своїх друзів ви вважаєте доброю людиною і чому??
7) Поетична хвилина
- Добрі справи оточують нас скрізь. Це: посаджене дерево, почищене джерело, пошитий одяг, випечений запашний хліб, відремонтований тролейбус, підклеєна книга, подарована усмішка, прослуханий музичний твір, допомога старенькій бабусі ... тощо.
- Багато поетів закликали нас творити добрі справи. Можливо, хтось пригадає і прочитає напам’ять вірш.
На доброті існує світ.
І добротою пахне хліб.
І мирне небо, в школу йти –
Це також вияв доброти ...
І до людей, дітей любов свята –
Це чистота і доброта
( М.Рильський )
Ти добро лиш твори повсюди,
Хай тепло твої наповнить груди.
Ти викопай і почисть криницю,
Волю дай, нагодуй пташину,
Приласкай і навчи дитину.
Бо людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити.
(«Твори добро» Л.Іванків)
Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта не тільки те,
Що обіймає тепле слово.
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти. (О. Довгий)
8) Прослуховування аудіозапису оповідання (10 слайд)
В. Сухомлинського «Який слід повинна залишити людина на землі »
Запитання до твору:
V. Написання твору – міркування.
1.Структурний аналіз тексту (11 слайд)
- Отже, який висновок ми можемо зробити із нашого дослідження? Звісно, за життя людина робить дуже багато вчинків- добрих і поганих. Але обов»язково треба пам»ятати , що добро завжди перемагає зло. І ніколи не треба чекати винагороди за добрі справи.
- Також ви отримали вже достатньо інформаціі, щоб написати твір-міркування.
- Хочу звернути вашу увагу на екран і пригадати ….
* Що таке текст міркування ?
У тексті-міркуванні висловлюються роздуми з приводу чогось, стверджується чи заперечується чиясь думка. До такого тексту ставимо питання ЧОМУ?
-Під час висловлення своїх міркувань користуйся схемою:
Твердження: те, що пояснюється.
Доказ: я вважаю; на мою думку.
Висновок: таким чином; ось чому; отже.
2. Робота над пам’яткою.
-Прочитайте і пригадайте умови написання твору–міркування. ( читають мовчки).
Пам’ятка:
1.Кожну частину тексту писати з абзацу.
2.Речення будувати невеликі.
3.Послідовно викладати свої думки.
4.Стежити за мовою.
5.Уникати повторів слів.
3. Слово про слово
- Доброта, зло, добрий, щирий,, доброзичливий, порядний, добродій, чуйний.
4. «Спроба власного пера».
1.) Самостійна робота учнів ( написання твору).
- Чому важливо бути доброю людиною?
- Про це і напишіть у своїх творах.
2. ) Індивідуальна допомога слабшим учням.
3. ) Зачитування творів дітей (2-4)
V.Підсумок уроку.
Релаксація
Гра «Очищення душі і серця від зла»
- Діти ,ми сьогодні дуже багато говорили про людські чесноти. І єдиним висновком всієї нашої роботи були і будуть слова «Людина починається з добра». А все погане у нашому житті нехай назавжди покине нас. Тож давайте проведемо гру «Очищення душі і серця від зла».
(Проведення ритуалу очищення душі та серця від усього поганого.)
На окремих аркушах паперу запишіть свої негативні риси та покладіть їх до спеціального конверту,щоб знищити і звільнитись назавжди від зла.
Заключне слово вчителя (12 слайд)
-Даруйте людям добро, радість, не чекайте віддачі. Робіть добро тим, із ким ви,
можливо, зустрінетесь лише раз в житті. Пам’ятайте, що все повертається, як бумеранг.
Я вірю в силу доброти.
Добро завжди сильніше злого,
Дає наснагу, щоб цвісти
І світлу оберать дорогу.
Я вірю в силу доброти,
Що має долю роботящу.
Що хоче, щоб і я, і ти,
І все було у світі кращим. (В.Крищенко)
ОЦІНЮВАННЯ
Лихий … псує. (добром)
… перемагає зло. (добре)
Доброму скрізь …. (Добро)
… добром згадуєш. (доброго)
За добро … платять. (Добро)
Лихий … псує. (добром)
… перемагає зло. (добре)
Доброму скрізь …. (Добро)
… добром згадуєш. (доброго)
За добро … платять. (Добро)
Лихий … псує. (добром)
… перемагає зло. (добре)
Доброму скрізь …. (Добро)
… добром згадуєш. (доброго)
За добро … платять. (Добро)
Лихий … псує. (добром)
… перемагає зло. (добре)
Доброму скрізь …. (Добро)
… добром згадуєш. (доброго)
За добро … платять. (Добро)
Лихий … псує. (добром)
… перемагає зло. (добре)
Доброму скрізь …. (Добро)
… добром згадуєш. (доброго)
За добро … платять. (Добро)
Лихий … псує. (добром)
… перемагає зло. (добре)
Доброму скрізь …. (Добро)
… добром згадуєш. (доброго)
За добро … платять. (Добро)
Лихий … псує. (добром)
… перемагає зло. (добре)
Доброму скрізь …. (Добро)
… добром згадуєш. (доброго)
За добро … платять. (Добро)
Лихий … псує. (добром)
… перемагає зло. (добре)
Доброму скрізь …. (Добро)
… добром згадуєш. (доброго)
За добро … платять. (Добро)
Хто людям
добра бажає ,
не роби зла.
Перший крок
до добра-
а зле - руйнує.
Добре слово-
дім будує,
той і собі має.
Урок розвитку зв’язного мовлення
у 4 класі
ТЕМА:
Текст – міркування
« Чому важливо бути доброю людиною»
Підготувала:
Вчитель початкових класів
Козелецькох ЗОШ І- ІІІ ст. №3
Глуздовська В. В.
2019 р.