Тема. "Тема. Звук [е]. Позначення його літерами „Е”, ”е”."

Про матеріал
Тема. Звук [е]. Позначення його літерами „Е”, ”е”. Мета. Ознайомити учнів з артикуляцією звука [е]; розвивати вміння учнів виконувати звуко-буквені зіставлення в складах і словах; вчити читати склади, слова з новою буквою; збагачувати словниковий запас учня;розвивати зв’язне мовлення. Обладнання. Малюнки палацу букви Е, замку „Букваря”, форми букви Е, цікаві листочки(малюнки зі складами), малюнки, за допомогою яких передається настрій дітей Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Перегляд файлу

Буква Е

Тема. Звук [е]. Позначення його літерами „Е”, ”е”.

Мета. Ознайомити учнів з артикуляцією звука [е]; розвивати вміння учнів виконувати звуко-буквені зіставлення в складах і словах; вчити читати склади, слова з новою буквою; збагачувати словниковий запас учня;розвивати зв’язне мовлення.

Обладнання. Малюнки палацу букви Е, замку „Букваря”, форми букви Е, цікаві листочки(малюнки зі складами), малюнки, за допомогою яких передається настрій дітей

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Література.

      1. Буквар. Скрипченко Н. Ф., Вашуленко М. С. – К: „Освіта”, 1998.

       2.Уроки читання в букварний період. Каніщенко А. П., Кучинський М. В. – К: Вибір, 1999.

  3. Уроки навчання грамоти. 1 клас. Частина перша. Посібник для вчителя. Будної Н. О. , Походжай Н. Я. , Шост Н. Б. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2004.

 

Хід уроку

І. Організаційна частина

                         Всі за парти ми сідаєм,

                         До роботи приступаєм.

                         Щойно пролунав дзвінок -

                         Час почати нам урок!

Установчо – мотиваційний етап

  • Який у вас настрій?

            Усміхніться, поділіться гарним настроєм з товаришем.

Діти, наш настрій можна показати за допомогою ось таких малюнків.

 

 

 

 

  -  Який із них відповідає вашому настрою?

 

 

 - задоволення, радість.

 

ІІ. Оголошення теми уроку.

  •                               Я бажаю, щоб такий настрій був у вас до кінця уроку. А він і не може бути іншим, адже сьогодні ми з вами здійснимо подорож у Казкову країну. Як ви думаєте, хто живе в цій країні?
  • Там живуть всі – всі букви, а ми з вами завітаємо до букви „Е”!

ІІІ. Місточок скоромовок і чистомовок

Мовна розминка

Повторення вивчених скоромовок і чистомовок

- Щоб дістатися до Казкової країни, нам потрібно перейти через чарівну річку місточком скоромовок і чистомовок. Давайте пригадаємо, які скоромовки та чистомовки  ми вчили і повторимо їх.

1. Лис зустрів у лісі лиса.

    Лис із лисом обнялися.

Діти розповідають вивчені скоромовки і чистомовку.

2. Міла митися не вміла.

    Міла мило з рук не змила.

3. На узліссі довелося наполохать Лесі лося.

   Лось – у ліс, а з Лісу – лис.

4. Хитру сороку спіймати морока,

    А на сорок сорок – сорок морок.

5. Клює курка крупу.

    Крупка дрібненька, курка рябенька.

 

    А – а – а – яблучка два.

    О – о – о – яблучко одно.

    И – и – и – хлопчики три.

    І – і – і – лошачки малі.

    У – у – у – песик на шнурку.

             - Молодці, діти! Ви гарно пройшли через „місточок скоромовок і чистомовок”.

IV. Цікаві Листочки (гра „Склади слово”).

 Завдання на розвиток мислення та уваги

  •       Продовжуємо мандрівку. Дивіться, хто це нас зустрічає? – Та це ж наш товариш  - Зайчик. Пам’ятаєте, він приходив до класу подивитись, як вчаться діти в школі?

(Вчитель прикріплює на дошку листочки, на яких написані склади)

  •       Перш ніж іти далі, давайте допоможемо Зайчику скласти слова, адже він не ходить до школи і не вміє читати.

                                                                                                                

(МОВА, МАМА, МИЛО,СОВА, КВІТИ)

  • Молодці, дітки! Ви правильно склали слова.

V. Завдання білочки

Ознайомлення із звуком [е] та буквою "е” на його позачення. Артикуляція звука [е], віднесення його до голосних.

  • Ось, діти, ми з вами дійшли до дрімучого лісу. На жаль, далі немає стежки і ми можемо заблукати. Та щоб цього не сталося одна тваринка погодилася нам допомогти:

                                   Що за дивна непосида

                                   На стежину шишки кида?

                                   З гілки скік та скік на гілку.

                                   Ви впізнали? Та це ж ... (БІЛКА).

  • Вона нас проводить далі, якщо ми виконаємо всі її завдання.

1. Відгадайте загадку:

                                   Що у світі найсвітліше,

                                   Наймиліше, найтепліше?

                                   Що по небу вдень гуляє,

                                   Ніч приходить – спочиває?(Сонце)

  • Скільки складів у слові „сонце”?
  • Який останній склад?
  • Який останній звук?
  • Як ви думаєте, це голосний звук чи приголосний? Чому?

Учні промовляють за вчителем: сонце–е–е–е, виділяють звук[е], повторюють його кілька разів, спостерігаючи за артикуляцією.

Вчитель пояснює спосіб творення звука [е]:

  • При вимовлянні звука[е] ротова порожнина відкрита, вимовляємо за допомогою голосу, струмінь повітря виходить вільно, без перешкод. Це – голосний звук.

2. Впіймай звук [е]:

З тихим плескотом на берег

Хлине хвилечка перлиста.

Править хтось малим човенцем,

В’ється стежечка злотиста.

 

Електролампочка маленька

Дає нам світло золоте.

Така жовтенька і кругленька,

Неначе сонечко ясне.

3. Визначення позиції звука [е] в словах: сонце, екран, клен, електричка, етажерка, океан, поле, село, катер.

4. Зробіть звуко-складовий аналіз слів: сорока, капітан, крило, квітка.

              - Молодці, діти. Ви впорались із завданнями білочки, і вона проведе нас через дрімучий ліс.

VI. Казковий палац букви Е.

Знайомство з буквою „е”.

  • Ось ми й дісталися до казкового

 палацу. Зараз відчиняться ворота замку

і перед нами з’явиться буква Е.

 На що вона схожа?

(На етажерку, сходи, граблі)

 

                    Песик з плющу не кудлатий.          

        Куцохвостик ліг поспати.

        Витяг ноги, ліг погріться,      

        Наче буква Е – дивіться.

VII. Волошкове поле.

  • Буква Е дуже любить квіти, а

 найбільше волошки, і вона вирішила

 показати нам чарівне волошкове поле. (Діти читають хором)

 Чарівне воно тому, що з його допомогою ми почитаємо склади.

          - Молодці, діти!

 VIIІ. Фізкультхвилинка.

- Ви, напевно, трішки стомилися, подорожуючи. Буква Е велика прихильниця спорту і активного відпочинку. Тож давайте для розрядки зробим кілька вправ зарядки!

Хмара сонечко закрила,

Слізки дрібнії зронила.

Ми ті слізки позбираєм,

У травичці пошукаєм.

Пострибаєм, як звірята,

Політаєм, як пташата.

Потанцюємо ще трішки,

Розімнемо ручки, ніжки.

Всі веселі, от чудово!

За роботу сіли знову!

  • Ось ми і відпочили. Ви готові продовжити нашу мандрівку?
  • Рушаємо далі!

ІХ. Робота в зошиті „Супутник букваря. Від А до Я” (ст. 38).

  1. Звуковий аналіз слів: ”екран”, „метр”, „лелека”(завд. 1).
  • Діти, зверніть увагу, як наша казкова героїня змінює слова(їх будову та значення):

Зі мною ви знайомі діти

Я шоста буква в алфавіті. Е

А він працює на будові

І носить плити стопудові. Кран

Якщо з’єднати нас в одно,

То ми побачимо кіно. Екран

  1. Написання друкованих літер „Е” та „е”(завд. 2).
  2. Утворення та читання складів, слів(завд. 3).
  3. Читання тексту „Лелеки”

          Х. Замок „Букваря”(ст. 62 - 63)

Робота за підручником

  •       Буква Е дуже гостинна – вона з радістю прийняла нас у своєму палаці. Та поруч з її королівством є замок „Букваря”. Всі букви поважають ”Буквар” і наносять йому візити ввічливості.

Цю найкращу в школі книжку

Знає будь – який школяр.

До усіх книжок доріжку

Прокладає наш „Буквар”

Давайте і ми завітаємо до замку „Букваря”, там нас чекає багато цікавого. Відкрийте свої букварики на сторінці 62 - 63 .

  1. Звуко – складовий аналіз слова „човен”(з опорою на схему).
  2. Читання складової таблиці. Утворення складів на місці порожніх клітинок.
  3. Читання слів з розрізнених частин: Олена, Оленка.
  4. Читання слова „полетіли” з розрізних складів.
  5. Спостереження за значенням слів „лан”, „поле”, „нива”. Пояснення багатозначності слова „лан”.
  6. Ознайомлення з розділовими знаками. Кома, крапка, тире.
  7. Читання слів у колонках.

              Послідовне:

  • читання слів вчителем;
  • читання ланцюжком;
  • індивідуальне читання.

Складання речень з цими словами.

              Вибіркове:

  • Знайдіть і прочитайте слова:

а) які називають предмет;

б) які називають дію;

в) трискладові слова;

г) слова з наголосом на останньому складі (на першому складі).

ХІ. Бал – маскарад та його наслідки.

- Нещодавно у палаці букви Е був бал – маскарад. Це дуже веселе свято, та, на жаль, деякі слова попереплутували свої звукові моделі. Давайте допоможемо їм віднайти один одного.

метелик                        (О – О О - ) (океан)

лелеки                           (- О – О – О –) (метелик)

поле                               (-   -  О –) (клен)

океан                             (- О – О)  (поле)

клен                               (- О – О – О) (лелеки)

                   -  Молодці, діти! Ви впорались із завданням.

          XІІ. Підсумок уроку.

  •       Ось і закінчилася наша чарівна подорож до Казкової країни. Яку букву вона допомогла нам вивчити? Який звук вона позначає?

Що вам найбільше сподобалося?

 

docx
Додано
16 січня 2019
Переглядів
944
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку