Українська мова. Навчання грамоти: письмо
Тема:Урок Письмо рядкової букви "з". Підготовчі вправи. Складання речення до малюнків.
Мета: вчити писати рядкову букву "з" окремо та в з'єднанні з іншими буквами в складах, словах; формувати вміння читати склади, слова, речення;
удосконалювати вміння орієнтуватися в сітці зошита;
розвивати фонематичний слух, вміння виконувати звуковий аналіз слів;
формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну та здоров`язбережувальну, природничу;
виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: картки з друкованими словами, предметні малюнки, казкова героїня Зима, Lego цеглинки, чарівна коробочка, м'яка іграшка зайчика, смайлики для проведення рефлексії.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I Організаційна частина
Холодно в полі, в саду, на городі
Зима мандрує по нашій господі,
Немов пухом покриває
Всі дороги та дома.
Сипле, сипле сніг-сніжок
Починається урок.
☺ Створення емоційного настрою
-Посміхніться самі до себе, до мене, подаруйте посмішку один одному. Бачу, що у вас усе гаразд. Сподіваюся на такий настрій протягом уроку. Тим паче, що посмішка — це головна умова успіху, коли йдеш у гості або зустрічаєш гостей.
-Отже, ви готові розпочати роботу?
II Актуалізація опорних знань
1.Вступна бесіда
Сьогодні на урок завітала гостя. Хто вона?
Загадка
Біла, гарна, чарівна,
Мов Снігуронька вона.
Землю прикрашає, сріблом засипає.
Все навколо - наче рай!
Нумо! Хто це, відгадай!
- Так, чарівниця Зима. Вона завітала до нас у гості .
-Розгляньте малюнки, які вона принесла . Назвіть їх.
-Який спільний звук зустрічається в словах?
-На якому уроці познайомилися з цими звуками?
-Якою буквою позначили?
-Дайте характеристику букві "з".
- А ще Зима принесла вам казкову скриньку. Хочете дізнатися хто там заховався?
Гра "Відгадай"
Взимку - білий,
Влітку - сірий. (Заєць)
Зайка дуже швидко бігає, спробуйте його наздогнати .
Гра"Спіймай звуки ( з-з`) " (використовуючи Lego цеглинку)
Звідкіля ти, зайчику, звідкіля?
Зайчик засоромився: і здаля!
- Знаєш, Зіно, знаєш, Гнате
заблукав у лісі я без тата"
- Як ви, гадаєте Зіна і Гнат допоможуть зайчику?
-Яку пораду можна дати пухнастику?
2.Робота за сторінкою зошита
Бесіда за малюнком Складання речень.
- Розгляньте уважно малюнок.
-Яка пора року на малюнку? Доведіть.
-Дайте імена дітям.
-Що діти побачили на вікні?
-Хто спостерігає за дітьми?
-Чому пташки взимку прилітають ближче до житла людей?
-Хто з вас підгодовує птахів і чим саме ?
Складання розповіді за малюнком
Підготовчі вправи до написання букви
Обвести візерунки на вікнах, які намалювала Зима.
Гра "Чарівні сніжинки"
-Окрім візерунків Зима надрукувала слова, але її помічниці чарівні сніжинки деякі букви зачаклували. Давайте допоможемо їх розчаклувати Lego цеглинкою
ка ка диноавр
-Яка цеглинка допомогла розчаклувати слова ? ( блакитна )
- А можемо записати рукописними буквами ці слова?
-Яка тема уроку?
III Повідомлення теми та мети уроку
Вивчення нового матеріалу
1.Аналіз написання букви "зе" ( графічний; складається з правого півовала та нижньої петлі)
2. Пальчикова гімнастика
Вуха довгі у зайчат
Із кущів вони стирчать
Зайці стрибають та скачуть
веселять своїх малят.
3. Письмо на дошці ( в повітрі)
Письмо малої букви "з" в робочому зошиті та з'єднання з іншими буквами .
У нас сьогодні зимова казка. Прочитаємо частину слів "аз", "оз"
Зимову кАЗку малює морОЗ .( увага приділяється на з'єднання букв)
4.Письмо складів і слів із рукописною буквою "з"
5 .Гра " Заховане слово"
До поданих складів зи, зе, зл дібрати слова
Слова " зима" , " мороз" зробити звуковий аналіз.
Фізкультхвилинка
6.Продовження роботи в зошиті
Письмо речення
-Наступний запис залишив помічник Зими -Мороз.
- Спробуйте прочитати.
-Поміркуйте , що записано? (речення) Доведіть.
-Знайдіть і прочитайте слова з буквою "з".
- Скільки слів в реченні? Що стоїть в кінці речення?
7.Запитання до Розумничків
"Коли на вікнах взимку з'являються візерунки ?
8.Гра "Витівки Мороза"
-Мороз вирішив пожартувати і деякі елементи букв в словах наступного речення перетворив на крижинки.
-Спробуйте "розчаклувати" та дописати елемент букви.
-Назвіть букви, які розчаклували?
-Прочитайте це речення.
9.Гра "Розвідники"
Серед поданих рукописних букв обвести вивчену букву. Кількість обведених,
показати на пальцях.
вмзозтлкзаіузрспзнев-5
IV.Заключна частина
1 "Незакінчене речення"
-Я сьогодні навчився писати букву ...
- В словах зима, заєць, морозиво , буква "з" позначає ...
-В словах зірка, зілля, Зіна, звук "з`" позначає...
- Хто завітав до нас у гості?
2 Рефлексія
- Оберіть свій настрій з-поміж смайликів!
.