Дата: 11.12.12
Урок № 39
Конспект уроку з читання
Клас: 3
Тема. Урок-театралізація за п’єсою О. Олеся «Бабусина пригода»
Мета. Ознайомити дітей з п’єсою як літературним жанром, вдосконалювати навички виразного читання, вчити читати та інсценувати п’єсу засобами лялькового театру; пробуджувати емоційну активність дітей, спрямовуючи їх на співпереживання, співчуття, внутрішню співдію.
Обладнання: ширма, ляльки для лялькового театру, картки з буквами, словами текстами.
Тип уроку: урок-театралізація
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Вітання: - Доброго ранку ! - я всім промовляю.
- Доброго ранку! - звірятам, пташкам.
- Доброго ранку! - я сонцю гукаю.
- Доброго ранку! - я усім вам бажаю.
ІІ. Вступна бесіда.
Гра «Склади слово»
Учні розподіляються на групи. Кожна група отримує набір карток з буквами:
Діти складають слова і записують їх на дошці.
--Хто з вас був у театрі?
--Що ви знаєте про театр?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
--Сьогодні на уроці ми ознайомимося з п ‘єсою-казкою Олександра Олеся
«Бабусина пригода» і спробуємо створити лялькову виставу за цією
п’ єсою.
ІV. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
П’ єса – це твір, який призначений для театральної вистави.
За будовою п ‘єса відрізняється від казки, оповідання , вірша.
2.Ознайомлення зі структурою п’ єси.
Гра «Знайди пару».
РЕПЛІКА ДІАЛОГ РЕМАРКА
Діти підбирають до слів їх значення.
V. Опрацювання п’єси-казки Олександра Олеся «Бабусина пригода».
Діти читають перелік дійових осіб п’єси. Знаходять в тексті назви дійових осіб та їх слова, вказівки автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дій героя, описи місця подій, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.
Прочитати слова парами:
каченятка – крилятка
поринайте – запам‘ятайте
бачите – вгледите
чорненький – пильненько
захищу – провчу
дати – ласувати
діточки – зірочки
присягаю – благаю
хатинка – торбинка
кричіть – біжіть
напаслися – наїлися.
3.Підготовка до правильного інтонування.
--В п’єсі важливо не лише прочитати слова дійової особи, але й передати за допомогою інтонації її характер, настрій, почуття.
Гра «Відгадай, хто говорить?»
Вчитель виставляє на дошці картинки з назвами дійових осіб, зачитує уривки з п’єси-казки, відповідно інтонуючи. Діти впізнають, чиї слова прочитані:
Хто смів ногою тут ступить?
Тут все моє – і луг, і гай.
Я з’їм тебе! Ану, вставай!
Що я його напало…
Чого б я в рот скакало?!
Щоб голову одгриз?
Так-так! Ках-ках, так-так, ках-ках…
Скубіть собі м’яку травичку,
Купайте в сонечку крилятка,
Та поринайте у водичку.
Всі золоті, як зірочки.
Вони мене додому ждуть,
Без мене не їдять, не п’ють.
Я вже не буду, присягаю…
4.Фізкультхвилинка.
Діти отримують ляльки, одягають їх на руку, підходять один до одного, «вітаються», обмінюються ляльками, об’ єднуються в танок.
5. Первинне ознайомлення з текстом.
Діти читають текст відразу в особах.
6. Аналіз змісту п’ єси.
--В яку пору відбувається дія п ‘єси?
--З ким прийшла бабуся на луку?
--Які настанови дала бабуся каченятам і песикові?
--Хто розбудив бабусю?
--Чим пригостила бабуся ведмедя?
--Хто напав на каченят?
--З чого видно, що бабуся і ведмідь потоваришували?
7. Поділ тексту на логічно завершені частини (4 частини ).
8. Читання тексту за частинами з відпрацюванням особливостей мовлення, інтонації, темпу, змін у настрої героя.
9. Характеристика дійових осіб.
Гра «Розкажи про свого героя».
Діти розподіляються на групи. Кожна група отримує карточку з назвою героя п ‘єси і виписує слова для його характеристики:
Веселий, злий, грайливий, сердитий, слабенький, голодний, хитрий, улесливий, сильний, безпомічний, сміливий, старенька, жадібна, рішучий, доброзичлива, добрий, щедра, сумна.
10. Читання тексту за частинами з використанням ляльок. Використання авторських ремарок. Відпрацювання рухів, які передають настрій і характер героїв.
11. Інсценізація п ‘єси за частинами. Кожну частину інсценізує інша група дітей, що дає можливість всім побути в ролі акторів і глядачів.
VI. Підсумок уроку
Дата: 12.12.12
Урок № 40
Конспект уроку з читання
Клас: 3
Тема. Стара казка на новий лад. Ніна Куфко «Гуси-лебеді»
Мета: продовжити ознайомлювати з особливостями п'єси; вчити учнів
інтонаційно виділяти слова, важливі для розуміння твору; вдосконалю-
Обладнання: серія малюнків до російської народної казки «Гуси-
лебеді», маски для інсценізації п'єси.
Тип уроку: комбінований
І. Організація класу
ІІ.Актуалізація опорних знань.
Підготовка до вивчення нового матеріалу
На дошці написані опорні слова, за якими діти мають зрозуміти, про яку казку йдеться.
Дідбабаяйцекуркамишка. («Курочка ряба») Котиклискапівниклисенята. («Котик і Півник»)
КнязівназмійКирило. («Кирило Кожум'яка»)
ПтахоловХодитутДуплотес. (О. Зима «Закляття золота й вогню») Бабусякаченятаведмідьпесик. (О. Олесь «Бабусина пригода») АльонушкаБабаЯгагуси-лебеді. («Гуси-лебеді»)
На дошці виставлені малюнки до казки «Гуси-лебеді», але не за порядком. Учні повинні пригадати зміст казки і відновити порядок малюнків.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІV. Опрацювання п'єси-казки Н. Куфко «Гуси-лебеді»
ко, подруги, піч, річка, гуси).
Діти читають слова в парі.
Меткі веліла ґанок
котичок кульгає мабуть
крашанки Великдень людожери
вклонились зустрічають домовились
людожери — казкові істоти, які можуть з'їсти людину.
Діти обирають уривок казки для інсценізації — той, що найбільше сподобався.
V. Підсумок уроку. Домашнє завдання