Тема уроку. Квадратні рівняння. Розв'язування вправ.
Мета уроку: формувати в учнів навички знаходити дискримінант квадратного рівняння і за ним визначати кількість коренів, розв'язувати квадратні рівняння за загальною формулою; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять; виховувати доброзичливість, самостійність.
Учні повинні: розпізнавати квадратні рівняння; визначати коефіцієнти квадратного рівняння; знати формули дискримінанта, коренів квадратного рівняння, залежність між значенням дискримінанта та кількість коренів квадратного рівняння; розв’язувати рівняння, користуючись формулами.
Обладнання: картки - завдання для індивідуальної роботи та для роботи в парах.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
II. Формулювання мети і завдань уроку
Сьогодні ми продовжимо розв’язувати квадратні рівняння….
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Учні звіряють свої відповіді до вправ із записами на дошці.
Відповіді :
Вправа 739 6) коренів немає, 7) 3 і -4, 8) -3 і 5, 9)-1 і 8
2. У разі потреби вчитель відповідає на запитання, коментує помилки учнів.
Іv. Актуалізація опорних знань учнів.
1-й учень:
1) Скільки коренів має рівняння
7x2 -х -4 = 0? (D =113)
2-й учень:
1) Розв’язати рівняння
2х2 + 5х + 10= 0. (D =-55)
2. Гра «Знайди пару» (робота в парах)
Учням на кожну парту видаються пронумеровані картки, на яких закодовані початки означень і картки, закодовані буквами , на яких продовження цих означень. Потрібно з’єднати початок і кінець фрази в одне речення. (Закодоване слово «ДИСКРИМІНАНТ»). Після виконання завдання учні зачитують утворені фрази.
Картки - завдання
1. |
Квадратними рівняннями називаються… |
К |
рівнянню х2 = 0 |
2. |
Числа а, b, с –... |
Н |
першим коефіцієнтом |
3. |
ах2= 0, ах2 + bх = 0, ах2 + с = 0- |
И |
повними і неповними |
4. |
Рівняння виду ах2=0 рівно-сильне ... |
І |
рівносильне рівнянню ах2 + bх = 0. |
5. |
Один із способів розв’язування квадратних рівнянь ... |
Д |
рівняння виду ах2 + bх + с = 0, де х – змінна, а а, b, с – дані числа, причому а ≠ 0. |
6. |
Квадратні рівняння бувають ... |
Т |
квадратне рівняння не має розв’язків. |
7. |
Квадратні рівняння можна розв’язувати ... |
Н |
два корені, один корінь |
8. |
Рівняння виду х(ах + b) = 0 |
И |
коефіцієнтами квадратного рів-няння |
9. |
Число а в квадратному рівнянні називають… |
Р |
це спосіб виділення квадрата двочлена |
10. |
Число b в квадратному рівнянні … |
М |
за допомогою формул |
11. |
Повне квадратне рівняння може мати ... |
А |
називається другим коефіцієнтом |
12. |
Якщо D < 0,то … |
С |
це види неповних квадратних рівнянь |
v. Формування навичок і вмінь застосовувати формули коренів квадратного рівняння.
1). Обчисліть дискримінант та вкажіть кількість коренів:
а) 2 х2 + х +1 = 0; б) 9 х2 + 6х + 1 = 0; в) 2 х2 + х + 2 = 0; г) х2 + 5х - 6= 0.
2). Розв'яжіть рівняння: №739(11), 740(1,2),741(2,4)
(Завдання виконуються на класній дошці з коментуванням).
Ознайомлення з формулою коренів квадратного рівняння, коли другий коефіцієнт – число парне.
3). Розв'яжіть рівняння:
а) 3х2-14х+ 16 = 0; б) 5х2 - 16х+3 = 0; в) х2 + 2х- 80 = 0.
4) Математична естафета (клас ділиться на 2 команди)
vІ. Підсумок уроку, оцінювання.
Учитель. Сьогодні на уроці ми пригадали з вами теоретичний матеріал по даній темі, навчилися застосовувати набуті знання й вміння в різних ситуаціях. Ви мали можливість удосконалити свої знання по даній темі. Скажіть, як ви зрозуміли епіграф уроку?
(Висловлювання учнів)
Продовж фразу:
vІІ.Домашнє завдання.
СР- №740,(4,5) ДР-7741(10,11)
ВР -741(10-16),743(1,2),745(1).
Творче завдання. Скласти кросворд по темі «Квадратні рівняння».