Тема уроку. Микола Гоголь «Чудовий Дніпро», Тарас Шевченко «Реве та стогне Дніпр широкий»

Про матеріал
Збагатити словниковий запас учнів новими, художніми засобами (слова-ознаки, порівняння, слова з переносним значенням, удосконалювати вміння виразно читати, розвивати вміння складати розповідь за картиною; викликати в учнів замилування описом величної річки Дніпро; виховувати любов до рідної природи.
Перегляд файлу

 

 

 

 

Відкритий урок   з  читання ,                             проведений  в  4 – А класі.

 

 

                Вчитель:    Путіліна Л. І.

 

 

 

 

Тема уроку.

Микола Гоголь «Чудовий Дніпро», Тарас Шевченко «Реве та стогне Дніпр широкий»

Мета.

Розширити поняття дітей про пейзажну лірику ;

Збагатити словниковий запас учнів новими, художніми засобами (слова-ознаки, порівняння, слова з переносним значенням, удосконалювати вміння виразно читати, розвивати вміння складати розповідь за картиною; викликати в учнів замилування описом величної річки Дніпро; виховувати любов до рідної природи.

Обладнання: запис пісні «Реве та стогне Дніпр широкий»,    Репродукція картини українського живописця Миколи   Бурачека «Реве та стогне Дніпр широкий», зображення  Дніпра у тиху погоду.

                                            Хід уроку

І. Етап «До читання»

1. Вступна бесіда

  • Діти яку тему ми зараз вивчаємо на уроках читання?
  • Зараз на уроках читання ми вивчаємо пейзажну лірику.

2. Вікторина «З якого це твору»?

 а) Землю, барвінок, жайворонок, соловей:  (Встала весна)

б) Горою, неволі, сонечко, веселка, зоре: (Зоре моя вечірняя)

в) Світає, палає, зустрічає, віє: (Світає, край неба палає)

г) Тече, вода, явір, калина, яр: (Тече вода з-під явора)

- Хто є автором цих віршів

- Чи належать ці твори Шевченка до пейзажної  ліри?

І чому?

ІІ.  Етап  «У ході читання»

1. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Сьогодні ми продовжимо працювати над пейзажною лірикою

Т.Г. Шевченка. З його віршем «Реве та стогне Дніпр широкий»

2. Коротка інформація дітей про річку Дніпро.

  • Найбільша річка України. Дуже повноводна і красива, протікає майже по всій території України, впадає в Чорне море, має багато приток.

3. Виразне читання вірша вчителем з наступним аналізом.

  • Які картини виникли у вашій уяві.
  • У нашій уяві виникли картини  бурі на Дніпрі.

4. Читання вірша учнями мовчазне з наступним аналізом.

       - З яких слів стає зрозуміло, що описано бурю вночі на Дніпрі?

5. Вибіркове читання вірша.

     - Прочитайте опис Дніпра, вітру, неба, місяця.

  • З чим порівнюється місяць?

а) Робота над художніми засобами вірша.

- Знайдіть звукопис (Ясен скрипів, сичі перекликались, вітер завивав)

- Уособлення (Дніпр – реве – стогне)

-Порівняння (Місяць виглядав, неначе човен виглядав)

б) Підготовка до виразного читання вірша

- Які рядки будемо читати голосно?

- А які спокійно, тихим голосом.

6. Чи знаєш ти?

  • А які вірші,  Т. Шевченка покладено на музику? («Заповіт», а також «Реве та стогне Дніпр широкий»). Музику написав Данило Крижанівський.

7. Прослуховування пісні «Реве та стогне Дніпр широкий»

8. Розгляд репродукції картини українського живописця

письменника Миколи Бурачека «Реве та стогне Дніпр широкий»

F:\микола бурачек реве та с...jpg

  • Також вірші Тараса Шевченка надихали на творчість і художників.
  • Чи можна назвати її пейзажем?
  • Як автору вдалося зобразити бурю на Дніпрі, ніч?
  • Які фарби переважають?
  • Зачитайте уривок вірша, що відображає цей малюнок?

9. Розповідь учнів.

Тарас Шевченко любив Дніпро.

Уособленням України, її краси постає Дніпро в його творах.

Поет зображує Дніпро то як могутню водну стихію, то як спокійну неперевершену красу. Називав його: широкий, дужий, крутогорий.

Повернувшись із заслання, поет мріяв дожити віку в хатині над Дніпром, та так , щоб видно Дніпро, та не здалеку, а мені його треба коло порога. Але не судилося…

10. Ознайомлення з твором «Чудовий Дніпро» Миколи Гоголя.

а) Читання тексту вчителем.F:\іван труш.jpg

 

б) Аналіз змісту твору

- За якої погоди Дніпро чудовий?

Прочитайте

- Знайдіть в описі Миколи Гоголя слова-ознаки за допомогою яких автор розкриває красу Дніпра.

- Якими художніми засобами письменнику вдалося описати прибережні ліси, як живих істот.

в) Читання тексту опису Дніпра в тиху погоду, передаючи голосом красу Дніпра.

 

ІІІ. Етап «Пісня читання»

1. Робота в парах.

-  Поділіть тексти на дві частини

І частина  «Чудовий Дніпро до…»

ІІ частина «Любо тоді…»

ІV. Висновок:

- Як змалював Дніпро художник, поет, письменник?

- Що вас найбільше вразило?

V. Домашнє завдання.

Вивчити напам’ять вірш  Т. Г. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий»

 

 

 

1

 

docx
Додано
19 жовтня 2021
Переглядів
1778
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку