Тема уроку: Велика буква у назвах держав, міст, сіл, вулиць, річок.
Мета уроку: Ознайомити учнів з написанням слів з великої букви назв держав, міст, сіл, вулиць, річок на основі дослідження; вчити знаходити назви у тексті і пояснювати їхнє написання.
Розвивати зв’язне мовлення, вміння працювати з книгою, робити висновки,
збагачувати словниковий запас дітей.
Виховувати любов до рідного краю, міста, бажання вчитися.
Обладнання: Карта України, картки із текстами, загадками, прислів’ями.
Тип уроку: Комбінований.
Хід уроку
І.Організація класу до уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Не просто слухати, а чути .
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно, плідно працювати.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Гра «Плутанка». Скласти за стрілками прислів’я і записати.
Людина пісні
Як
без соловей
без Вітчизни
2.Перевірка виконаних завдань.
3.Бесіда
- Без чого не може жити соловей? Чому?
(Якщо соловей не буде співати, то буде звичайною сірою пташкою. Бо саме спів відрізняє його від інших птахів.)
- Без чого не може жити людина? (Без Батьківщини)
- Свою любов до Батьківщини поет виражає у вірші:
Сонце заходить, гори чорніють,
Пташечка тихне, поле німіє.
А я дивлюсь і серцем лину
В темний садок на Україну.
- Хто автор цих рядків? ( Тарас Григорович Шевченко)
- Як ви напишете ці три слова?Чому? (Ім’я, прізвище, по-батькові людей пишуться з великої букви.)
4.Дослідження карти України.
- Сьогодні запрошую вас у подорож по рідній землі. Для цього використаємо карту України. Дослідимо, які міста і річки знаходяться на території нашої держави.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Запитання учням:
- Для чого ми будемо вивчати вживання великої букви?
Продовжіть моє речення: « Я вважаю, що цю тему слід вивчати для того, щоб … ..( Знати назви держав, назви річок, міст, сіл України.)
- (знати правопис даних слів)
- (бути грамотним)
V. Вивчення нового матеріалу.
Завдання:
Дослідити, як пишуться слова – назви держав.
1.Відгадування загадки – добавлянки.
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься ….(Україна)
2.Каліграфічна хвилинка
(На дошці: ук ан ін Україна)
- Запишіть буквосполучення і слово Україна.
- Складіть речення за схемою:
__ _________ ______ _________ .
( Я люблю свою Україну)
- Усно складіть словосполучення із словом Україна.
(Моя Україна, квітуча Україна, рідна Україна)
3.Гра «Мовний вінегрет». Фронтальна робота.
На дошці: дер Ук ї на жа ра ва
Завдання: із даних складів скласти слова.
- Як називається наша держава?
- Які держави ви знаєте?(Білорусь, Росія, Польща…)
(На дошці: держава – Україна, держава – Білорусь, держава – Росія)
- Увага! Слово «держава» написано з малої літери. Слово Україна, Білорусь,Росія – з великої літери. Це тому, що держав багато, а такі країни, як Україна, Білорусь, Росія – одна.
Висновок: Назви держав пишемо з великої букви.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
- Давайте пригадаємо, що є символами України
(Калина,верба,лелека,барвінок)
- Про один із символів ми з вами з рухами заспіваємо.
Всіх запрошую, вставайте.
Разом зі мною заспівайте.
(Учні співають під музичний супровід пісню «Ой єсть в лісі калина» і виконують відповідні рухи.)
VІ. Усвідомлення нового матеріалу
Завдання:
Дослідити, як пишуться слова – назви міст.
1.Робота з підручником.(Усно)
- Зараз помандруємо до столиці нашої держави з допомогою вправи 233.
(Показ на карті міста Києва)
- Прочитайте текст самостійно.
- Яке місто є столицею нашої держави?
- З якої букви воно пишеться?
3.Робота в парах.
(На кожній парті картка з картою України)
- Відшукайте і запишіть назви міст України.
(Кіровоград, Харків,Дніпропетровськ…)
- З якої букви ви написали назви цих міст?
Висновок: Назви міст пишемо з великої букви.
4.Розвиток зв’язного мовлення.
Завдання:
Дослідити, як пишемо слова – назви сіл. Колективна робота.
- А чи були ви у селі?
- Які назви цих сіл?
Скласти твір – мініатюру про село за опорними словами.
Вербівка - …………………..
Воно стоїть …………………..
Його вулиці ………………….
Тут живуть …………………..
Опорні слова: барвисті, зелені; чудове село; працьовиті люди; над річкою Сіверський Дінець.
- Які назви сіл ви ще знаєте? ( Андріївка,Циркуни, Антонівка…)
Висновок: Назви сіл пишемо з великої букви.
5.Орфографічна хвилинка
Завдання:
Дослідити, як пишемо слова – назви вулиць.
- Відшукайте слово вулиця в орфографічному словнику.
- Написати слово в зошиті і запам’ятати правопис.
- На якій вулиці ви проживаєте?
- Прочитайте на дошці назви вулиць нашого міста і додайте ті, які ще знєте.
( вулиця Сумська, вулиця Пушкінська, вулиця Шевченка…
- Як написані назви вулиць?
- Назвіть можливі ознаки слова вулиця.
Вулиця (Яка?) … … (широка, красива, кам’яна,….)
Висновок: Назви вулиць пишемо з великої букви.
Завдання: Дослідити, як пишуться слова – назви рік.
- З тексту виписати назви річок. (Текст на картках)
(У ясноті сонця голубіє Дніпро. Могутня ріка увібрала в себе води Прип’яті, Березини, Десни.)
- Перевірка виконання завдання.
7.Закріплення вивченого про слова назви річок.
- Цікаво, куди ми потрапимо, коли відкриємо підручник на с. 103 впр.235?
- Прочитайте завдання самостійно.
- Що треба зробити у вправі?
- Назвіть слова 1 речення, які написані з великої букви. Чому?
- Як зветься річка у Полтаві? З якої букви написана?
- На берегах якої річки стоїть місто Київ?
Як написати назву цієї річки?
Висновок: Назви річок пишемо з великої букви.
VІІ. Підсумок уроку
Дослідити словосполучення в написанні яких допущені помилки. Пояснити правильність написання даних слів.
Місто Ніжин, Вулиця Шевченка, річка Десна, село Костянтинівка, Держава Україна.