Українська мова
3 клас
Тема уроку. Закріплення знань учнів про прикметник як частину мови.
Складання усної розповіді.
Мета уроку. Повторити і закріпити знання учнів про прикметник як частину мови; продовжувати вчити учнів складати тексти – розповіді на задану тему; розвивати зв’язне мовлення, навички каліграфії, увагу, пам’ять, спостере -жливість, творчість; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов і повагу до мами, любов і бережне відношення до природи, любов до рідного міста, бажання зробити його кращим.
Обладнання уроку. Презентація до уроку, картинки, таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу (Слайд )
1. Доброго здоров’я, любі діти!
Вас покликав дзвоник в рідний клас.
Будемо навчатись і радіти,
Тож ростіть здорові, в добрий час!
2.Психоформула. (Слайд )
Люблю я свій розум,
Увагу та пам`ять.
Працює мій мозок
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Вчителя слово
Здійсню практично.
— Мені приємно працювати з талановитими учнями. Я впевнена, що ми подаруємо один одному чудовий урок — урок творчості, натхнення, добра і радості.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (Слайд )
Вправа 132
ІІІ. Хвилина каліграфії (Слайд )
1. Якого кольору слова? (Різнокольорові…).
2. Малюємо слова.
Зелений (Діти малюють олівець, огірок…).
Синє (Озеро, небо…).
Червона (Квітка, вишня…)
- Поясніть, чому ви намалювали такі малюнки?
- Визначте число і рід прикметників.
3. Слово «мама».
- Що ви уявляєте коли говорите МАМА?
- Яка ваша мама? (Добра, рідна…).
4. Записати каліграфічно слова.
Добра, ласкава, турботлива, рідна, найкраща.
- До якої частини мови належать ці слова?
- Про що ми будемо говорити на уроці?
IV. Оголошення теми і мети уроку (Слайд )
На уроці ми повторимо і закріпимо ваші знання про прикметник, будемо складати усні розповіді .
V. Закріплення вивченого матеріалу (Слайд )
1. Бесіда
- Яка частина мови називається прикметником?
- З якою частиною мови зв’язаний прикметник у реченні?
- За чим змінюються прикметники? (В однині за числами, родами та
запитаннями.)
- Чим є у реченні прикметник? (Другорядним членом, присудком.)
2. Вправа 133
- Прочитайте текст і доведіть, що він художній.
- Знайдіть прикметники вжиті в різних формах.
- Виписати виділені сполучення іменників з прикметниками. Визначте число, рід.
3. Складання речення
- Складіть речення про маму.
( Красива мама йде біля мене. Моя мама красива.)
- Запишіть речення і визначте граматичну основу.
(Мама йде. Мама красива.)
4. Робота з фразеологізмами
Іскра Божа; майстер на всі руки.
5. Творча робота
Складіть розповідь про маму, використовуючи елементи опису. ( Усно ).
6. Вправа 134 (Слайд )
- Подивіться на слайд. Про кого ми будемо говорити? (Білого ведмедя.)
- Що ви знаєте про білого ведмедя?
- Який білий ведмідь? (Сильний, хижий, білий ,великий, швидкий,
небезпечний, сміливий…). Запишіть прикметники.
- Вправу 134 виконаєте вдома.
Фізкультхвилинка (Слайд )
2.Встаньте, діти, посміхніться
І до сонця потягніться,
До сусіда поверніться,
Один одному всміхніться.
7. Вправа 135 (Слайд )
Подивіться на екран і скажіть: « Про що ми будемо говорити?»
Прочитайте вірш і підберіть до нього заголовок.
Списати, вставляючи пропущені закінчення прикметників.
Розберіть прикметник як частину мови.
VІ. Робота над складанням розповіді про своє місто.
Вправа136
1. Розгляд ілюстрацій, фотографій. (Слайд )
2. Технологія «Мікрофон» (Діти по черзі добирають прикметники).
Місто (яке?) мальовниче, маленьке, зелене, гарне, красиве….
3.Робота в парах.
- Доберіть синоніми до слова місто.
4.Бесіда.
- Як називається наше місто?
- Чому його так назвали?
- Які в ньому є визначні місця, навчальні заклади, соціальні об’єкти?
- Як змінилося місто за останні роки?
- Що можна зробити, щоб воно стало кращим?
- Які люди живуть у нашому Нетішині?
4. Словникова робота.
Словничок: мальовничий куточок Хмельниччини, широкі вулиці, високі будівлі, затишні алеї, барвисті клумби, вузька річка, просторі школи, дитячі садочки, торговий комплекс, ХАЕС, краєзнавчий музей, працьовиті люди.
5. Повторення матеріалу про текст.
- Що таке текст? - Які бувають тексти?
- Який ми будемо складати текст? (Текст-розповідь.)
- З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка.)
- Що можна підібрати до тексту? (Заголовок.)
6.Усне складання розповіді за планом.
Текст – розповідь
Моє місто (Слайд )
План
1. Як називається твоє місто?
2. Де розташоване воно?
3. Яке моє містечко?
4. Які установи, підприємства, навчальні заклади є у твоєму місті?
5. Чим воно славиться?
6. Що ти робиш для того, щоб твоє місто стало ще кращим?
Кожна людина з великою любов’ю згадує свій край, де вона народилася, де промайнуло її дитинство. Згадує батьківську хату, садок , свою школу, вчителів, друзів. Це місце є для кожної людини її маленькою батьківщиною.
Ми повинні любити і берегти свою країну, гордитися нею. Багата і славна наша земля. І де б ми не були, як би не склалася наша доля – цей куточок землі буде для вас найріднішим, наймилішим, найкращим.
VI. Підсумок уроку (Слайд )
1. Ось і уроку - кінець.
Хто працював - молодець.
Що сподобалось вам - поділіться.
Один одному - посміхніться.
2. «Мікрофон»
- Про яку частину мови говорили на уроці? (Прикметник)
- Що ми повторили про прикметник?
- Чому навчив вас цей урок? (Любити і поважати маму; любити природу і берегти її; любити своє рідне місто, мати бажання зробити його кращим; визначати своє ставлення до почутого, складати розповіді за планом і опорними словами, працювати в групах.)
- Що сподобалося?
- Який настрій у вас залишився після нашого уроку?