Урок української мови в 3 класі
Тема. Узагальнення вивченого про іменник.
Мета. Узагальнити знання за темою «Іменник»; формувати вміння визначати рід та число іменників; закріпити навички відмінювання іменників; розвивати мовлення учнів; вміння творчо мислити, висловлювати свою думку та обґрунтувати її; розвивати пізнавальний інтерес до вивчення значущих частин мови; прищеплювати вміння співпрацювати; виховувати пізнавальний інтерес до рідної мови.
Ключові компетентності:
уміння вчитися: учень співпрацює в групі; орієнтується в темі уроку; виділяє ознаки предметів; робить висновки; перевіряє результати праці;
інформаційно-комунікативна: готує та робить повідомлення з теми; осмислює та опрацьовує надану інформацію;
загальнокультурна: поважає думку кожного члена групи; вміє вислухати інших; зв’язко і в логічній послідовності висловлює власну думку, дотримуючись норм культури мовлення;
здоров’язбережувальна: дбайливо ставиться до свого здоров’я та оточуючих;
громадянська: співпрацює в групі.
Обладнання: узагальнююча схема з теми «Іменник»; капелюхи за кольором; кросворд; роздатковий матеріал; індивідуальні картки.
Тип уроку: урок узагальнення знань.
Вид уроку: інтерактивний урок із застосуванням методу 6 капелюхів Едварда де Боно.
Хід уроку
О, милозвучна наша мово,
Вивчайте мову українську –
О, пісня мами колискова, Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Тараса невмируще слово. Прекрасну, милу і чудову,
О, Рідна українська мово!
Як материнську пісню колискову.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Скориставшись підказками, визначте тему нашого уроку. (Учні по черзі вибирають аркуш паперу зі словами- підказками: Який ?; Яка? Яке ? Які ?; Ознака предмета; .)
- Чи здогадались ви, про що піде мова на уроці? (Про прикметник)
- Навіщо потрібно вивчати прикметник?
Спробуємо дослідити це протягом уроку.
ІІІ. Організаційна хвилинка.
- Сьогодні у нас не просто урок української мови.
Сьогодні на уроці ми поглибимо свої знання про прикметник.
З’ясуємо значення прикметника у мовленні та його роль у реченнях.
А ще на уроці працюватиме 6 груп в різнокольорових капелюхах “ Капелюхах мислення” або як їх ще називають капелюхи “думкопереварювання” .
Протягом уроку кожна група презентуватиме виконання свого завдання. Під час уроку мені хотілося б побачити у вас те,що часом буває непомітним: «сміливість» – у скромних ,
«комунікабельність» – у мовчазних
«рішучість» – у невпевнених,
а жагу до знань я хотіла б побачити у кожному з вас.
Розпочне наше засідання презентація проекту Зелених капелюхів. Їхнє завдання: «Пояснити виникнення слів – назв предметів».
- Сьогодні на уроці я бажаю вам бути впевненими, творчими, активними, спостережливими.
- Для гарної роботи, потрібно дещо пригадати.
ІV. Презентації груп.
Білі капелюхи - факти Єгор
відповідають. Якщо не знають , допомагають інші групи
«Мозкова атака»
- Отже, ми з’ясували, що вже знаємо. Сьогодні ми продовжимо здобувати нові знання.
Дистанційний диктант по групах
1 учень з групи запамятовує слова. Диктує групі.
перевіряється на дошці запис
Апельсин, вокзал, директор, коридор, радіо, очерет, верба, зима.
- Які слова зайві? Чому? Як їх можна перевірити? (наголосом)
складіть звязну розповідь
ХВИЛИНКА КАЛІГРАФІЇ
(слайд)
- Письмо букви Зз,
складів зи, зм, оз
- Яке слово можна утворити з цих буквосполучень ? ( зима )
А що означає слово зима ? ( прийшло воно до нас з індоєвропейської мови і означає «холодна, неприємна пора» )
а) Метод « Асоціативний кущ»
Які слова у вас постають в уяві, коли чуєте слово «зима»?
Сніг лід іній бурулька
сніжинка З И М А лижі санки
сніговик мороз
-Який гарний снігопад зимових слів ви влаштували!
А давайте спробуємо за допомогою прикметників висловити емоції стосовно цієї пори року
Зелені капелюхи творчість Кароліна
“Оксюмарон”
До слова зима дібрати прикметники, потім до них антоніми, скласти різні словосполучення
зима Яка?
біла - чорна
колюча — м'яка
холодна- тепла
Скласти речення
Зима колюча, коли надворі великий мороз. Чорна, коли зійшов сніг.
А ще спробуємо одягнути чарівні окуляри. І уявимо якою може бути зима.
Метод фокальних об'єктів
Слово з теми зима
2 сторонніх слова птах сукня
ознаки перелітній нарядна
красива зимуючий кольорова
на основі поданих слів скласти розповідь про зиму.
Зима перелітна, бо відлітає на літо, як птахи. Нарядна. Коли вся в інею. Кольорова,коли тане сніг.
- До якої частини мови відносяться ці слова? (прикметники)
-Навіщо ми добирали прикметники.
Доведіть, що прикметники все – таки потрібні в мові.
(прикметники потрібні для кращого розуміння висловлювання, для милозвучності мови …)
Червоні -капелюхи емоції Віка
3. Дискусія з приводу «Зима – найкраща пора року ? »
- А зараз проведемо дискусію по питанню «Зима - найкраща пора року ? »
Хто вважає, що зима найкраща пора року — так.
Ні .
Можливо протягом дискусії хтось змінив свою думку.
Перейдіть ло іншої позиції. Обгрунтуйте свою думку.
( Дискусія – публічне обговорення спірного питання
Групова робота « Займіть позицію”
стверджую,
заперечую
- Які прикметники вживали в своїх розповідях?
- Отже, ви довели у ході дискусії, що зима по – своєму приваблює і з може чимось не подобатись чи приваблювати.
Перегляд фільму
Для чого потрібні прикметники? ( «прикметник дасть іменнику якусь ознаку чи прикмету»)
Назвіть прикметники разом з іменниками, з якими вони зв’язані.
З ким завжди друже іменник?
- Отже, чи можна в мовленні обійтись без прикметників?
Поміняємо капелюхи- жовті Єгор , чорні - Кароліна, сині - Віка
Вправа 332
Жовті- читають вірш
1 - дошка
Чорні- критика та самокритика. Кароліна
Гра « Криголами» робота в парах
Запишіть кожен своє ім’я в стовпчик, доберіть на кожну букву прикметник, що відповідає рисам вашого характеру.
О бережна
Ласкава
Енергійна
Наполеглива
Активна
( Діти вибирають прикметники з додатка – помічника, на якому записані прикметники)
VІІ. Підсумково– узагальнюючий етап.
Учитель. Сьогодні на уроці ми знайомилися з прикметниками
Заключне слово надається Синім капелюхам.
Віка
Вони підіб’ють підсумок нашого засідання.
Сині капелюхи
Давайте складемо короткий огляд нашого засідання, який складається лише з прикметників: я -червоні, жовті. Сині, чудова . Необхідний . Милозвучна,білий . чорна
Скадемо «сенкан».
1.Прикметник.
2.Милозвучний потрібний. необхідний
3.Вказує, означає,звязується.
Називає, змінюється, буває.
4.Потрібний для милозвучності мови.
5.Ознака
Учитель. Шановні учні, перед кожним із вас лежить пшеничний колосок — символ багатства та родючості. Візьміть його до рук, потримайте, відчуйте його аромат. Він важкий і хилиться до самої землі, ніби дякуючи за силу, якою його наповнили роботящі золоті руки. Давайте разом складемо пшеничний сніп — символ людської праці та життя.
( Вчитель збирає в учнів колоски, ставлячи кожному з них запитання по темі уроку, закріплюючи цим опрацьований матеріал)
Символічно цей сніп я перев’яжу синьою стрічкою. Зверніть увагу, яке поєднання кольорів зараз утворилося ? Що нагадують вам ці кольори ? (Наш прапор) Правильно, у нашому Державному Прапорі поєднано блакить мирного неба та багатство золотого, пшеничного поля.
Настав час Червоного капелюха – висловіть свої почуття від уроку.
Якщо вам урок сподобався – поставте крапочку всередині капелюха
На закінчення хочу сказати вам такі слова побажання:
Є поміж нас багаті й бідні,
Кому що треба, доля не пита.
Та є дві речі всім нам так потрібні:
У світі мир, а в душах доброта.
Ходіть до щирих друзів в гості,
Образи грішникам простіть.
Позбудьтесь заздрості і злості.
Любіть життя! Життя любіть!