Тема: "Віднімання раціональних чисел"

Про матеріал
Конспект уроку. Тема: Віднімання раціональних чисел. Мета: сформувати уявлення учнів про зміст дії віднімання раціо¬нальних чисел; а також виробити вміння застосовувати це правило для розв'язування вправ, що передбачають виконання раціональних чисел.
Перегляд файлу

 

Тема: Віднімання раціональних чисел.

Мета: сформувати уявлення учнів про зміст дії віднімання раціо­нальних чисел; а також виробити вміння застосовувати це правило для розв'язування вправ, що передбачають виконання раціональних чисел.

Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.

Хід уроку:

І. Перевірка домашнього завдання

Збираємо зошити на перевірку, виконавши попередньо невелику самостійну роботу на використання властивостей додавання і правил додавання раціональних чисел.

 

Варіант 1

                     Варіант 2

1. Виконайте додавання:

а) -379 + 948;    б) -12 + (-8);

в) -0,81 + 0,66;  г) -5 + .

а) -35 + (-24);    б) -543 + 458;

в) 0,54 + (-0,83); г) .

2. Знайдіть значення виразу найзручнішим способом:

а) +3,2+(+8,42)+(-3,2)+(-6,4)+(-8,42);

б)

а) -2,8+(+3,75)+(+2,8)+(-16,24)+(-3,75);

б)

II. Актуалізація опорних знань

Запитання до класу

  1.                Як називають числа а, b і с у запису а b = с?
  2.                Що означає від числа а відняти число b? (а - b означає знайти таке с, що
    с + а = b.)
  3.                Чому дорівнює різниця 11 8? Як перевірити результат? (11 8 = 3, бо
    3 + 8 = 11.)
  4.                Назвіть число, протилежне від'ємнику в різницях:
    3 – 4; 5 – 6; 7 – (-8); -7 – (-8); аb; а – (-b).

 

III. Формування знань

Задача. Знайдіть х =-7 - (-4).

Розв'язання. Як відомо з попередніх класів, а b = с, якщо b + с = а. Треба знайти х = -7 - (-4), тому -7 = -4 + х, але ж неважко здогадатись, що х = -3          (-4 + (-3) = -7). Спробуємо обчислити це, використовуючи інший спосіб:             -7 - (-4) = -3 або ж  -7 + 4 = -3.

Висновок 1. Щоб відняти число, треба до зменшуваного додати чис­ло, що протилежне від'ємнику, тобто a b = a +(-b).

Наприклад

1) -10 + (+9) = -10 + (-9) = - (10 + 9) = -19;

2) 8 - (-5) = 8 + 5 але 3) 10,5 - 9 = 1,5.

(Правило заміни віднімання додаванням застосовувати не треба!)

Висновок 2. Правило ab = a + (-b) використовуємо лише тоді, коли віднімання безпосередньо, як це робили в попередніх класах, не вико­нується.

 

IV. Закріплення знань. Засвоєння вмінь

Усні вправи

  1.                Прочитайте рівності і поясніть зміст перетворень:

-2 - 3 = -2 + (-3) = -5;

2 - 3 = 2 + (-3) = - (3 - 2) = - 1;

- 2 - (-3) = - 2 + 3 = 3 2 = 1.

Чи правильні рівності?

  1.                Замініть віднімання додаванням (до зменшуваного протилежного
    від'ємнику числа).

а - 3,    b - (-3);    с - 5;    d - (-5);     b - (-3);     8 - (-16):    -6 - (-3);   -b - (-10);   -6 - 3;   -8- 10.

 

Письмові вправи

  1.                Знайдіть різницю:

а) 278 - 78;   б) 278 - (-78);  в) -278 - 78;  г) -278 - 278;

д) 7,2 - (7,2);  є) 7,2 - 7,2;   ж) -7,2 - (7,2);  з) -7,2 - 2,7;

к) 0 - (-7,2);  л) 0 - 7,2;   м) -7,2 - 0;  н) -7,2 - 7,2.

  1.                Розв'яжіть рівняння і виконайте перевірку:

а) -2 + х = 4,3; б) 8,1 + y = -6; в) 5 х =1,7; г) 4 - y = -2;

д) z + =  - ;  e) z + 0,4 = -l.

  1.                *.  Яке число більше і на скільки?

 

Перше число

0

-8,7

4

1

3,03

0

Друге число

-10

13

-8

2

3

705,9

 

  1.                Заповніть порожні клітинки таблиці:

Сума

-0,85

21

87

32,5

1 -й доданок

 

-17

 

34

2-й доданок

9,2

 

301

 

 

V. Підсумки уроку та домашнє завдання

  1.                Виконайте дії, замінивши, де потрібно, віднімання додаванням:

а) 26 - (-5);  б) -4 + (-18);   в) 14 - (-18);  г) 10 - 7;

д) 4,7 - 8,1;   є) -3,3 + 9,6;  ж) 7 - (-4,9);  з) -5 - (-2,9);

к) ; л) ;  м) ;  н)

о) - 0,7;   п) -- (-0,4).

Задача. Для учнів було куплено 70 квитків у ляльковий театр. У пар­тер куплено квитків у 1,5 раза більше, ніж на балкон і бельетаж разом. Число квитків на балкон становило 0,4 від числа квитків на бельетаж. Скільки квитків кожного виду було куплено? Складіть рівняння.

 

doc
Додано
27 січня 2019
Переглядів
993
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку