Мета: ознайомити учнів із загальним правилом віднімання двоцифрових чисел із переходом через розряд; вправляти у вмінні розв'язувати задачі, подані у непрямій формі, знаходити довжину ламаної, вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення.
Тема. Віднімання виду 45-27 різними способами. Довжина ламаної. Розв’язання задач на дві дії.
Мета: ознайомити учнів із загальним правилом віднімання двоцифрових чисел із переходом через розряд; вправляти у вмінні розв’язувати задачі, подані у непрямій формі, знаходити довжину ламаної, вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення.
Обладнання: карта «Країна Математика», планшети, лінійка, простий олівець, смужки паперу, таблиця для складання виразів.
Тип уроку: засвоєння нових знань; урок – подорож.
Хід уроку
Пролунав і стих дзвінок
Починається урок
Всі за парти посідаймо
Працювати починаймо.
Щоб водити кораблі;
У космос літати,
Треба добре в школі
Математику вивчати.
43-30 29-8 65-45
+6 +7 +8
-9 +20 -9
(Таблиця; скласти і розв’язати вирази)
24 плюс 4 28
збільшити на 17 41
додати 20 44
зменшити на 8 16
мінус 11 13
відняти 20 4
Пояснення нового матеріалу
А) Робота з підручником №397
1 спосіб
45-27=45-20-7=25-7=25-5-2=20-2=18
2 спосіб
45-27=45-20-7=25-7=15-7+10=8+10=18
Або
45-27=45-20-7=25-7=10-7+15=3+15=18
Б) Первинне засвоєння вивченого матеріалу
№398
35-28=35-20-8=15-8=15-5-3=10-3=7
35-28=35-20-8=15-8=10-8+5=2+5=7
56-38=18
26-19=7
85-16=69
43-25=18
Фізкультхвилинка
В) – Далі наш шлях пролягає через парк Іменованих чисел (№399)
37см - 29см = 8см
1дм 42см – 37см = 52см – 37см = 15см
1м – 3дм = 10дм – 3дм = 7дм
4дм – 34см = 40см – 34см = 6см
55хв – 26хв = 29хв
1год + 15хв = 60хв + 15хв = 75хв
А) Робота над №400
- Прочитайте задачу.
- Яка умова?
- Яке запитання?
- Складемо короткий запис.
- Скільки вареників з сиром зліпила мама?(32)
- Що ще відомо про кількість вареників з сиром? (їх на 15>, ніж з вишнями)
- Що ми можемо сказати про кількість вареників з вишнями? (їх на 15<)
- Як дізнатись, скільки вареників з вишнями зліпила мама? (32-15=17 (в) – з вишнями)
- Що треба зробити, щоб дізнатись скільки всього вареників зліпила мама? (32+17=49 (в))
Б) Робота з геометричним матеріалом
- І ось перед нами площа Геометрична, де ми беремо в руки смужки паперу.
- На що вони схожі? (відрізок, лінію…)
- Утворіть з цієї смужки ламану? (згинають в різні сторони)
- Як знайти довжину ламаної? (додати всі ланки)